Ελεύθερη Σκέψη
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ελεύθερη Σκέψη

Ένα φόρουμ για συζητήσεις ελευθεριακού χαρακτήρα!!
 
ΑρχικήΦόρουμΕικονοθήκηΑναζήτησηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση
Καλώς ήρθατε στην Ελεύθερη Σκέψη! Κάθε μέλος μπορεί να προτείνει αλλαγές στην εμφάνιση του φόρουμ καθώς επίσης και να συμμετέχει σε όλες τις αποφάσεις. Καλά ποστ!!

 

 Κινημα αγανακτισμενων

Πήγαινε κάτω 
+7
kaizersoze
XwrisOnomaGamioli
joseph the judge
BreadandRoses
Brognor
TheKillerRabbit
Aristeri_Dunami
11 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Aristeri_Dunami

Aristeri_Dunami


Αριθμός μηνυμάτων : 11
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 24/12/2010

Κινημα αγανακτισμενων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Κινημα αγανακτισμενων   Κινημα αγανακτισμενων I_icon_minitimeΤετ Ιουν 01, 2011 8:19 pm

Τις καλησπερες μου παιδια, διαβαζω καιρο το blog αλλα δεν εχω γραψει παρα μονο κανα 2 φορες στο παρελθον. Θα θελα να μαθω την αποψη σας οσον αφορα το λεγομενο κινημα των αγανακτισμενων ή αλλιως το κινημα της αμεσης δημοκρατιας. Νομιζω πως ειναι γεγονος το οτι σε αυτο το κινημα εχουν ενταχθει ατομα απο πολλους και διαφορους πολιτικους χωρους αλλα το κυριοτερο προσωπα τα οποια ποτε στο παρελθον δεν ειχαν ασχοληθει με την πολιτικη αλλα και κατι διαφορετικο ως μορφη αγωνα περα απο τον καναπε τους και τα μπινελικια στους πολιτικους. Πως περιμενετε οτι μπορει να εξελιχθει το κινημα και τι μορφη ή και πολιτικα χαρακτηριστικα ενδεχομενως μπορει να παρει στο αμεσο μελλον?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
TheKillerRabbit

TheKillerRabbit


Αριθμός μηνυμάτων : 296
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 18/12/2010

Κινημα αγανακτισμενων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κινημα αγανακτισμενων   Κινημα αγανακτισμενων I_icon_minitimeΤετ Ιουν 01, 2011 8:30 pm

Επικίνδυνο για εμάς, ασφαλές για το κατεστημένο, ανώφελο γενικώς και ειδικώς, πασιφιστικές χίππικες παπαρίτσες επί του συγκεκριμένου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Aristeri_Dunami

Aristeri_Dunami


Αριθμός μηνυμάτων : 11
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 24/12/2010

Κινημα αγανακτισμενων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κινημα αγανακτισμενων   Κινημα αγανακτισμενων I_icon_minitimeΤετ Ιουν 01, 2011 8:33 pm

Σεβομαι την αποψη σου killer αλλα εχεις παει καθολου εκει να δεις γενικα το τι συμβαινει?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Brognor

Brognor


Αριθμός μηνυμάτων : 476
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 18/11/2010
Ηλικία : 38

Κινημα αγανακτισμενων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κινημα αγανακτισμενων   Κινημα αγανακτισμενων I_icon_minitimeΤετ Ιουν 01, 2011 10:55 pm

Συμφωνω με τον λαγο και πηγαινω εκει συχνα... Διαταξικο, Επικινδυνο, Ανωφελο, Χιππικη μαλακία... Ενα μεγαλο παρτυ που το γουσταρει η TV και το λαιφσταιλ της εποχης... ("Εεεε ασχημες εποχεεες.... Εεεεε που να βρεις λεφτα τωωωωρααα.... Εεεεεε ρε τους μαλακες τους πολιτικους....") Και διαφορες νεοελληνικες καθημερινες πιπες που πετιουνται, ετσι μωρε, για να πουμε κατι...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.youtube.com/user/Brognor
Aristeri_Dunami

Aristeri_Dunami


Αριθμός μηνυμάτων : 11
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 24/12/2010

Κινημα αγανακτισμενων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κινημα αγανακτισμενων   Κινημα αγανακτισμενων I_icon_minitimeΠεμ Ιουν 02, 2011 2:20 am

Eγω σας λεω και ετσι να ειναι. Οταν εσεις ως αναρχικοι λετε οτι ειμαστε με τις συνελευσεις και την αυτοοργανωση, που εισαστε..? Οταν στην Αθηνα εχεις επιτροπες στις οποιες ανηκουν περισσοτερα απο 5000 ατομα, ατομα που λιγο πριν ουτε να ακουσουν να σηκωθουν απο τον υπεροχο καναπε τους, οταν εχεις λαικες συνελευσεις στις οποιες ειναι ευπροσδεκτος ο ΚΑΘΕΝΑς, οταν μεσω αυτου του κινηματος εχουν καταλυθει στερεοτυπα του καπιταλιστικου συστηματος στα οποια ολοι ειμαστε αγνωστοι μεταξυ αγνωστων χωρις διαπρoσωπικες σχεσεις, και ομως βλεπεις ανθρωπους που ποτε στη ζωη τους δε σηκωσαν αναστημα απεναντι σε κανεναν και ομως εχουν βρει ενα στοιχειο που τους ενωνει, τη φτωχια, τοτε μη μου λετε για μαλακιες. Αν βλεπατε μια γυναικα να γραφει σε ενα πανο(απολιτικοποιητη) ''η φτωχια ειναι η μανα του επαναστατη'' τοτε να μου πειτε για νεοελληνικες πιπες και παπαριτσες... Οι μονοι οι οποιοι εχουν πατησει τα λεγομενα τους για εμενα ειναι οι αναρχικοι και οι ΚΚΕδες...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Κινημα αγανακτισμενων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κινημα αγανακτισμενων   Κινημα αγανακτισμενων I_icon_minitimeΠεμ Ιουν 02, 2011 10:39 am

Δεν ήξερα ότι έχει ακόμα ζωή το φόρουμ Razz

Πάντως εμένα μ'αρέσει το κίνημα αυτό.Έχουμε αμεσοδημοκρατικές συνελεύσεις,οργάνωση σε τοπικό επίπεδο,ο κόσμος μιλάει για αυτοδιαχείριση στις επιχειρήσεις.Είναι ένα καλό βήμα.Παίρνεις τον λόγο,όποιος και να είσαι και μιλάς,μπορείς έτσι να διαμορφώσεις νέες καταστάσεις.Σ'αυτές τις συνελεύσεις ζυμώνεται η σύγχρονη πολιτική συνείδηση.Sure,υπάρχουν πολλά στραβά,η απολιτικοποίηση,ο αέρας της "φιέστας" (ποιος την έχει μεγαλύτερη,εμείς ή οι Ισπανοί) με τα σουβλάκια και τις μπύρες κλπ.Αλλά και πάλι,έχει μαζικότητα και υπάρχει πάθος.Και το τελευταίο επιχείρημα,σκεφτήκατε ποτέ ότι αν εμείς απαξιώνουμε το κίνημα,μπορεί να το καπελώσουν οι εθνικιστές?

Δείτε και αυτό.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Aristeri_Dunami

Aristeri_Dunami


Αριθμός μηνυμάτων : 11
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 24/12/2010

Κινημα αγανακτισμενων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κινημα αγανακτισμενων   Κινημα αγανακτισμενων I_icon_minitimeΠεμ Ιουν 02, 2011 11:03 am

H αληθεια ειναι πως ειμαι μελος αριστερης οργανωσης και δεν το κρυβω. Το θεμα ειναι πως με την οργανωση συζητησαμε πολλα απο αυτα τα οποια συζηταμε εδω περα και λεγονται. Ως προς το κινημα των αγανακτισμενων καταληξαμε στο εξης. Ειναι κατι τελειως αγνωστο για εμας και μπορω να πω και τρομακτικο να εισαι σε ενα μερος οπου υπαρχουν ανθρωποι με τοσο πολλες αλλα και τοσο διαφορετικες συναμα πολιτικες τοποθετησεις. Ομως πιστευουμε πως ειναι καθηκον μας να βρισκομαστε εκει και να προσπαθουμε να κανουμε το κινημα να εξελιχθει το καλυτερο δυνατον χωρις να καπελωθει απο καποιον. Δυστυχως ή ευτυχως(δυστυχως για εμενα)στην πολη που βρισκομαι(οχι Αθηνα ή Θεσσαλονικη) εχουν προκυψει μεσα απο τη διαδικασια αυτη καποιοι ''φυσικοι ηγετες'' οπου ολα πρεπει να περνουν απο τα χερια τους. Πιστευω πως εκει ειναι ο ρολος της αριστερας, με σκοπο να μην αφησουμε να κανουν το κινημα τσιφλικι τους 3 και 5 ανθρωποι ΠΡΕΠΕΙ να προκαλουμε συνελευσεις ωστε η συνελευση να ειναι το μοναδικο οργανο ληψης αποφασεων. Εκει ειναι που κολλαμε εμεις, ισως ατομα με καποια συγκεκριμενη πολιτικη αποψη και εμπειρια εαν το θελετε απο μετωπα και κινηματα(με το εμεις βαζω και τους αναρχικους μεσα)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
BreadandRoses

BreadandRoses


Αριθμός μηνυμάτων : 75
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010
Ηλικία : 35
Τόπος : Ελλαδισταν

Κινημα αγανακτισμενων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κινημα αγανακτισμενων   Κινημα αγανακτισμενων I_icon_minitimeΠεμ Ιουν 02, 2011 1:09 pm

Οι πρώτες μου σκέψεις ήταν οτι ένα κίνημα που οργανώθηκε μέσω FB μόνο και μόνο επειδή μας την είπαν οι Ισπανοί, δεν θα έχει πολύ μέλλον. Μπορώ να πω οτι έχω σχεδόν αναθεωρήσει αφού το μέλλον είναι κάτι που μπορούμε να το καθορίσουμε εμείς οι ίδιοι. Η μόνη μου ένσταση είναι κατά πόσο θα μπορούνε άτομα από τόσο διαφορετικούς πολιτικούς χώρους να συμπλεύσουνε και με τι στόχους. Δλδ ο αριστερός, ο δεξιός, ο μέχρι πρότινος απολίτικος ή ψηφοφόρος των ΝΔ/ΠΑΣΟΚ θα έχουν τελείως διαφορετική κοσμοθεωρία και αντιλήψεις.
Δυστυχώς σπουδάζω επαρχία και δεν με παίρνει να κατέβω Αθήνα για να δω από κοντά και να σχηματίσω άποψη, ενώ στην πόλη μου είναι ψόφια τα πράγματα, ειδικά μετά τις πρώτες μέρες... Ακούω επίσης για μια συλλήβδην απαξίωση των συνδικάτων, ελπίζω να αφορά μεμονωμένα άτομα και όχι το σύνολο. Μια τέτοια άποψη θα είναι καταστροφική.(αναφέρομαι εδώ ). Τα συνδικάτα θα πρέπει να παίξουν καθοριστικό ρόλο. Οργανωμένα απο τα κάτω ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ, ξεριζώνοντας τους καρκίνους που τα λυμαίνονται.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://bread-and-roses.blogspot.com
TheKillerRabbit

TheKillerRabbit


Αριθμός μηνυμάτων : 296
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 18/12/2010

Κινημα αγανακτισμενων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κινημα αγανακτισμενων   Κινημα αγανακτισμενων I_icon_minitimeΠεμ Ιουν 02, 2011 9:45 pm

Η απαξίωση των συνδικάτων, είναι από τους "κανόνες" που έχουν θέσει οι αγανακτισμένοι. Οπότε, είναι μαζικό.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
joseph the judge

joseph the judge


Αριθμός μηνυμάτων : 347
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 16/11/2010
Τόπος : αθηνα

Κινημα αγανακτισμενων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κινημα αγανακτισμενων   Κινημα αγανακτισμενων I_icon_minitimeΠεμ Ιουν 02, 2011 10:41 pm

Εγώ προσωπικά δεν θεωρώ ούτε ότι πάμε για τον κόκκινο οκτώβρη αλλά ούτε και ότι είναι επικίνδυνο.Βαριέμαι τώρα να αναλύσω την άποψη μου,παρ΄όλα αυτά θέλω να τονίσω ότι είναι κάτι παραπάνω από εγκληματικό να βγάζουμε εύκολα συμπεράσματα και είτε να βλέπουμε την παρισινή κομμούνα είτε να το απορρίπτουμε επειδή δεν ταιριάζει στην επαναστατική φάση που γουστάρουμε να αυνανιζόμαστε,οδοφράγματα,καλάζνικωφ και μολότωφ έξω από την βουλή κλπ......
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
joseph the judge

joseph the judge


Αριθμός μηνυμάτων : 347
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 16/11/2010
Τόπος : αθηνα

Κινημα αγανακτισμενων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κινημα αγανακτισμενων   Κινημα αγανακτισμενων I_icon_minitimeΠεμ Ιουν 02, 2011 11:08 pm

Και ακόμα παραπάνω γελοίο είναι να μου το παίζεται αναρχικοί αλλά στην ουσία να φέρεστε σαν κκε μλ,"ότι δεν το ελέγχουμε έστω και ιδεολογικά είναι χίπικο και οπορτουνιστικό".Τουλάχιστον εγώ είμαι μπολσεβίκος πιστεύω σε μια οργάνωση,μια ιδεολογική παρέμβαση κλπ τα ξέρουμε μην τα ξαναλέω, ε και τσπ κάνω μια κριτική από μια άλλη ματιά.Εσείς όμως που μας πρήζατε τα παπάρια καμία εξουσία,αμεσοδημοκρατικές συνελεύσεις,αυτοδιαχείριση τώρα κάνετε σαν 5χρονα που δεν σας έφερε σωστό παγωτό ο μπαμπάς και θέλετε να τον στείλετε να σας φέρει άλλο.Αν υπάρχει μια περίπτωση να γίνει πράξη η αυτοοργάνωση,η εξουσία των εργατικών συμβουλίων και ο σοσιαλισμός ο μόνος τρόπος είναι να πάμε να πάρουμε εμείς το παγωτό, μπαμπάς δεν υπάρχει,στην προκειμένη αυτό σημαίνει ότι είναι αυτή η δουλεία του μυρμηγκιού που κάνει ένας επαναστάτης και ζυμώνει και ζυμώνεται μαζί με τον κόσμο είτε γίνεται στο σύνταγμα είτε στο πανεπιστήμιο είτε στο σωματείο.Βέβαια όταν τα έλεγαν αυτά οι μαρξιστές ήταν "καπελωτές"......Και για να τελειώσω θα πω μια καταπληκτική φράση του τρότσκυ στο "σταλινισμός και μπολσεβικισμός" όπου αναφέρεται στον ισπανικό εμφύλιο,δεν τα μεταφέρω ακριβώς γιατί είναι από μνήμης "η αναρχική επαναστατική θεώρηση πριν την επανάσταση φαινόταν ιδανική,επαναστατική και ριζοσπαστική,όταν όμως άρχισε η επανάσταση και άρχισαν να βγαίνουν προβλήματα όπου έπρεπε να αντιμετωπιστούν συλλογικά και με στρατηγική τότε οι αναρχικοί άρχισαν να τα ρίχνουν στις συνθήκες που δεν τους βοηθάνε,βέβαια αυτό είναι εκπληκτικά ηλίθιο,να λες δηλαδή ότι η θεωρία σου καταστρέφεται από την επανάσταση!! "

aristerh_dunamh Να μαντέψω οργάνωση ΝΑΡ ?? Τη δικιά μου τη μαντεύεις εύκολα ....είπα πολύ κλασσικές μας εκφράσεις Laughing Laughing flower
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
TheKillerRabbit

TheKillerRabbit


Αριθμός μηνυμάτων : 296
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 18/12/2010

Κινημα αγανακτισμενων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κινημα αγανακτισμενων   Κινημα αγανακτισμενων I_icon_minitimeΠαρ Ιουν 03, 2011 12:05 am

Μαρέσει που ΗΔΗ το βαφτίσαμε επανάσταση. Laughing Laughing

Ρε Φοίβο, οι τύποι δεν έχουν καν αιτήματα. Πλάκα μου κάνεις?

Όσο για τον Τρότσκι, ε δεν περιμέναμε να πει τίποτα άλλο. Είναι σαν να μου πετάς ατάκα Χίτλερ, για τους Εβραίους.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Aristeri_Dunami

Aristeri_Dunami


Αριθμός μηνυμάτων : 11
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 24/12/2010

Κινημα αγανακτισμενων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κινημα αγανακτισμενων   Κινημα αγανακτισμενων I_icon_minitimeΠαρ Ιουν 03, 2011 2:43 am

Ρε killer επειδη οι τυποι δεν εχουν αιτηματα αυτο τι σημαινει? Οτι θα τους αφησεις στη μοιρα τους? Ενω μπορεισ μεσα απο τη συζητηση να τους κανεις να ζυμωθουν πολιτικα και ενδεχομενως να ακουσουν αποψεις που ποτε δεν ειχαν ακουσει ή και σκεφτει. Δλδ οτι δεν μπορουμε να το ελεγξουμε το παραταμε? Οχι ειμαστε μεσα στον κοσμο αλληλεπιδρουμε μαζι του και προσπαθουμε αυτη την αγανακτηση να την κανουμε να εξελιχθει σε κατι μεγαλυτερο. Εαν αποτυχουμε τουλαχιστον θα το κανουμε με το κεφαλι ψηλα γνωριζοντας οτι προσπαθησαμε.

Φιλε τζοζεφ το λογαριασμο τον εκανα πριν ενταχθω στην οργανωση. Οχι δεν ειμαι ΝΑΡ, Νεολαια Συν ειμαι. Και γαμω τα οπορτουνια δλδ :-D
Εσυ παλι δεν μπορωνα σκεφτω τι εισαι. Παιζει στην πολη που βρισκομαι να μην εχω συναντησει συντροφο σου μιας και οι φρασεις σου δεν μ κανουν κλικ!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
XwrisOnomaGamioli




Αριθμός μηνυμάτων : 338
Reputation : 3
Ημερομηνία εγγραφής : 10/12/2010

Κινημα αγανακτισμενων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κινημα αγανακτισμενων   Κινημα αγανακτισμενων I_icon_minitimeΠαρ Ιουν 03, 2011 8:36 am

H διαφωνια μου με το κινημα των''αγανακτιμενων'' εγκειται στα εξης:

1.Ενα κινημα απαιτει θεσεις,προτασεις,ενεργειες και αιτηματα.Μια διαμαρτυρία μπορεί να μην στελεχώνεται απαραίτητα από αντιπροτάσεις(οι απλοί πολίτες δεν είναι υποχρεωμένοι να γνωρίζουν οικονομία,κοινωνική διαχείρηση,επενδυτικές και εκπαιδευτικές μεθόδους κλπ),ωστόσο ένα κίνημα είναι,φύσει και θέσει υποχρεωμένο να καταδεικνύει κ να προτείνει την αλλαγή.Οι ''αγανακτισμένοι'' ωραία το θέτουν με φράσεις τύπου ''Την κρίση να πληρώσει το κεφάλαιο,Να μην επιτρέψουμε την εκκόλαψη του φασισμού,Την αντιπαράθεση της λαϊκής θέλησης στη θέληση του κεφαλαίου'',ωστόσο δεν καταφέρνουν ν ξεφύγουν από το φάσμα της ακατάσχετης θεωρητικολογίας.

2.Ένα κίνημα απαιτεί μέλη με κοινές επιδιώξεις,προσανατολισμούς,όνειρα και ιδεολογίες.Και επισημαίνω την διαφορά ταυτισης και σύγκλισης:δεν εννοώ ομογενοποιημένο σύνολο,αλλα άτομα με σχετικά επικοινωνούντες ιδεολογίες.Στο κίνημα των ''αγανακτισμένων'' εγω και ο κάθε εγώ θα βρίσκεται δίπλα από άτομα που κρατάνε ελληνικές σημαίες,από άλλα που μιλάνε για διεθνισμό,από τρίτα που μιλάνε για συγκεντωτική δημοκρατία κλπ.Ποιός κοινός αγώνας λοιπόν?Πώς μπορώ να έχω κοινό πλάνο δράσης με κάποιον που τραγουδάει τον εθνικό ύμνο και μιλάει για τον '' μπούτσο του Καραισκάκη''?'Η με κάποιον που εξυμνεί τον κοινωνικό δαρβινισμό?Πώς ο δεξιός θα συμφωνήσει μαζί μου στην αυτοδιαχείρηση?Και ok,πετάξαν έξω τους φασίστες...Και?Ένα μεγάλο λάθος της σύγχρονης πολιτικής εξωβουλευτικής ίσως σκηνής είναι ότι περιορίζεται επικίνδυνα στον φασίστα και στον αντιφασίστα.Καλώς ή κακώς δεν ''χωριζόμαστε'' σε φασίστες κ μη.

3.Η μαζικότητα είναι κάτι το ελπιδοφόρο.Το πιο σημαντικό,ομως, κατά τη γνώμη μου για μια επανάσταση είναι η ποιότητα και όχι η ποσότητα της οργής.Και ένα εκατομμύριο άνθρωποι(ψιλοαπολιτικ,ψιλοαριστερουληδες,ψιολοδεξιουληδες,αντιφασιστες και αγανακτιμενοι)να κατέβουν και να πραγματοποιήσουν καθιστική διαμαρτυρία,ή διαμαρτυρία της μούτζας,το σύστημα δεν θα τρίξει,όχι τουλάχιστον στο βαθμό που θα τρίξει με την ευσυνείδητη και ιδεολογικά μορφοποιημένη κίνηση 1000 ατόμων.'Επειτα η μαζικότητα εμποδίζει μερικές φορές την αμεσοδημοκρατία.Κατα τη γνώμη μου πάντα,το ''να μαζευτουμε με πολλούς να κάνουμε μπούγιο''συνεπάγεται περιορισμό των απόψεων που θα ακουστούν,δυσκολία στ διάλογο και κυρίως γενικόλογες προτάσεις.Αντίθετα,αν αυτοί οι άνθρωποι ήταν αποφασισμένοι να στραφούν στην αμεσοδημοκρατία ή στις γενικές συνελεύσεις,εύκολα θα μπορούσαν να συμμετάσχουν σ αυτές που λαμβάνουν χώρα στην περιοχή τους,όπου οι προτάσεις που ακούγονται είναι πολυ πιο σαφείς,αμεσα εφαρμόσιμες στην καθημερινότητα.

4.Η λογική του να πάμε στους αγανακτισμένους για να ψαρέψουμε μελλοντικους αναρχικούς-αριστεριστες-whatever μου φαινεται γελοια.Όπως λένε και οι παλιοί το άλογο το πας μεχρι την πηγή,δεν του σπρώχνεις και το κεφάλι στο νερό.Διακυρήξεις αναρχικών-αριστεριστών-whatever υπάρχουν παντού και ο ανήσυχος άνθρωπος έχει το αυτεξούσιο για να επιλέξει.Άρα ερεθίσματα υπάρχουν.Ο απολίτικος που θα γίνει πολιτικοποιημένος με κατήχηση μου φαίνεται άχρηστος για οποιοδήποτε κίνημα.

5.Αν και είναι προσωπικη θέση,το μοναδικό ιδεολογικό υπόβαθρο που έχει το κίνημα των ''αγανακτισμένων'',αυτο δλδ που του προσέδωσε ο ''πατερας''του,Στεφάν Εσέλ,είναι η εδραιωποίηση μιας παγκόσμιας διακυβέρνησης,με την οποία κ είμαι κάθετα αντίθετη.

Γενικά,εννοείται πως δεν βρίσκω κάτι κακό με το να διαμαρτύρεται ο κόσμος,αντίθετα το γεγονός με χαροποιεί.Όμως είναι απλά μια διαμαρτυρία-κατ εμε παντα-δεν είναι ούτε επανάσταση,ούτε κίνημα,ούτε αλλαγή.Όποιος νιώθει ότι η κοινωνική του δράση σταματάει στην διαμαρτυρία,όποιος νιώθει οτι βρε αδερφάκι μου μέχρι εκεί φτάνω,όποιος νιώθει ότι η αλλαγή σταματά στο σηκώνομαι απτον καναπέ μου και πάω σύνταγμα κλπ,τότε ναι,αν μη τι άλλο να συμμετέχει σ αυτό.Προσωπικά όμως έχω διαφορετικά όνειρα και αναλογικά διαφοροποιώ και την δράση μου.Και φυσικά κράζω ανελέητα όσους δεν το κάνουν Razz Razz Twisted Evil tongue lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.youtube.com/user/XwrisOnomaGamioli?feature=mhee
Aristeri_Dunami

Aristeri_Dunami


Αριθμός μηνυμάτων : 11
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 24/12/2010

Κινημα αγανακτισμενων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κινημα αγανακτισμενων   Κινημα αγανακτισμενων I_icon_minitimeΠαρ Ιουν 03, 2011 11:46 am

Παρασκευή, 3 Ιουνίου 2011
Ματαιώθηκε η επίσκεψη Χρυσοχοϊδη στο Βόλο

Φοβάται για επεισόδια ο Υπουργός!
Ματαιώθηκε πριν από λίγη ώρα η επίσκεψη του υπουργού Περιφερειακής Ανάπτυξης Μιχάλης Χρυσοχοίδη...
στην ετήσια συνέλευση του Συνδέσμου Βιομηχάνων Θεσσαλίας, ύστερα από τις "απειλές" ότι... οι "Αγανακτισμένοι" του Βόλου θα μετακόμιζαν έξω από το ξενοδοχείο Valis όπου και θα πραγματοποιούνταν η ομιλία του υπουργού!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Κινημα αγανακτισμενων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κινημα αγανακτισμενων   Κινημα αγανακτισμενων I_icon_minitimeΔευ Ιουν 06, 2011 1:04 am

Πήγα Σύνταγμα σήμερα.Ήταν απλά μαγικά.Όταν έφτασα,αηδιάσα.Ένα τσούρμο γραφικοί,μπροστά από πανό-αριστερά ή εθνοκεντρικά-με γηπεδικό υφάκι να φωνάζουν ηλίθια συνθήματα.Ο κάθε αμόρφωτος να κάνει οικονομικές αναλύσεις του κώλου λες και έχει 3 PhD στα οικονομικά.Μετά όμως,πήγα στη συνέλευση.Απόλυτα οργανωμένη,με συγκεκριμένη θεματολογία,οργανωμένη,το κοινό τακτοποιημένο και όχι όπως να 'ναι,με ένα μεγάλο πανό από πίσω "άμεση δημοκρατία" και ένα άλλο παραπέρα "έξω οι φασίστες απ'τις γειτονιές".Εν τω μεταξύ,να γίνονται συζητήσεις για το πως οι συνελεύσεις αυτές θα μεταφερθούν σε τοπικό επίπεδο,σε κάθε γειτονιά,ώστε να μπορούν να βγάζουν υλοποιήσιμες αποφάσεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kaizersoze

kaizersoze


Αριθμός μηνυμάτων : 63
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 03/12/2010

Κινημα αγανακτισμενων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κινημα αγανακτισμενων   Κινημα αγανακτισμενων I_icon_minitimeΔευ Ιουν 06, 2011 11:13 pm

Χωρίς πολλές εισαγωγές. Με την μία στο ζουμί γιατί εχω βαρεθεί να μιλάω τις τελευταίες μέρες...

Δεν γουστάρουμε την φάση με τους αγανακτησμένους λοιπόν:

-Γιατί είναι διαταξική άρα και επικίνδυνη. Μπαίνω χθες στο facebook και βλέπω ότι η Εύα Καϊλή, η βουλευτής του ΠΑΣΟΚ έχει στο προφίλ της φωτογραφία από την συγκέντρωση των αγανακτησμένων στον Λευκό Πύργο. Λίγο αργότερα μπαίνω στην σελίδα των αγανακτησμένων και βλέπω πως ένας παλιός μου εργοδότης, από παραδοσιακή οικογένεια δεξιών της Αθήνας, χωμένος μέχρι τον λαιμό στην Νέα Δημοκρατία, ο ορισμός του εκμεταλλευτή, έγραφε: "Ποιες 100.000 πλακα κανουμε; Μπορει να ειναι 100.000 τωρα, αλλα το θεμα ειναι ποσοι εχουν παει απο το απογευμα! Περισσοτεροι απο 500.000 περασαν σημερα απο το Συνταγμα στη μεγαλυτερη συγκεντρωση ολων των εποχων στην Αθηνα!". Αγανακτησμένος λοιπόν και ο παλιός μου εργοδότης. Λογικό. Είχα μάθει πως όταν άλλαξε η κυβέρνηση και ανέβηκε στην εξουσία το ΠΑΣΟΚ του κόπηκαν πολλά "τυχερά" και αυτός βέβαια, για να την παλέψει κάπως ο άνθρωπος στα νέα οικονομικά δεδομένα των επιχειρήσεών του, απέλυσε με συνοπτικές διαδικασίες κάποια άτομα (εμένα με είχε "φάει" πιο πριν). Πως να μην είναι αγανακτησμένο το παλικάρι όταν με αυτό το βρωμοΠΑΣΟΚ δεν παίρνει τις ίδιες μίζες με πριν;

Προφανώς, δεν θέλω να τσουβαλοποιήσω όλο τον κόσμο που είναι εκει, ούτε υποννοώ πως η Καϊλή και το τσιράκι της ΝΔ είναι αντιπροσωπευτικά δείγματα των όσων βρίσκονται στο Σύνταγμα. Είναι τέτοια η γενικολογία του εν λόγω "κινήματος" όμως που εν τέλει μπορούν να συνυπάρξουν στο εσωτερικό του όλοι οι "αγανακτησμένοι" ανεξάρτητα από την "πλευρά του οδοφράγματος" στην οποία βρίσκονται στην πραγματική ζωή. Τα "δεν έχουμε τίποτα να χωρίσουμε, όλοι άνθρωποι είμαστε" είναι αστεία όταν τα λένε οι χίπιδες, όταν όμως μπαίνουν σε πολιτική βάση είναι επικίνδυνα και στην ουσία καταστέλουν τον κοινωνικό/ταξικό αγώνα, δεν τον αφήνουν να κάνει απειλητικά βήματα προς την εξουσία αλλά βήματα συναίνεσης.


-Γιατί μιλάνε σε πολιτική βάση ετερόκλιτα πολιτικά όντα. Υπό άλλες συνθήκες όχι απλά δεν είναι κακό αλλά είναι και ζητούμενο να ενώνεται κόσμος χωρίς να είναι πολιτικά φορτισμένη η συσπείρωσή του. Στην συγκεκριμένη κατάσταση όμως είναι απλά ανούσιο. Και αυτό γιατί τα μαζέματα που δεν ειναι πολιτικα φορτισμένα, για να έχουν ουσιαστικό αντίκρισμα θα πρέπει να διακατέχονται από μια κοινή στόχευση όσων τα αποτελούν. Σε πείσμα όσων λένε πως οι συνελεύσεις του Σύνταγματος διαφέρουν επειδη για πρώτη φορά δεν αποτελούνται μόνο από αναρχικους και αριστερούς (αν και προς τα εκεί πάει το πράγμα απ' ότι μαθαίνω) αλλά ακούγονται και απόψεις άλλων ανθρωπων, να πουμε πως υπάρχουν μια χαρα συνελεύσεις γειτονιών που δεν αποτελούνται μόνο απο αναρχικους και αριστερούς αλλά από μπόλικο κόσμο που δεν είναι κατασταλαγμένος πολιτικά αλλά έχει μια ανάγκη να συλλογικοποιηθεί προκειμένου να αντιπαλέψει τα προβληματά του και για αυτο το κάνει. Όταν συσπειρώνεται λοιπόν ένας ετερόκλιτα πολιτικα κόσμος κάτω από μια λαϊκή συνέλευση οφείλει να βρίσκει μια χρυσή τομή που θα τον ενώνει. Αυτό μπορεί να γίνει μόνο σε συνελεύσεις γειτονιάς, οι οποίες μπορεί να μην αποτελούνται από χιλιάδες κόσμου όπως η συνέλευση στο Σύνταγμα αλλά η ύπαρξη τους είναι πολύ πιο ουσιαστική δεδομένου πως με αυτόν που ζεις μαζι στην ίδια γειτονιά έχεις και περισσότερα κοινά και περισσότερες κοινές ανάγκες. Σε μια χαωτική φάση όπως αυτη στο Σύνταγμα, και δεν μπορούν να υπάρχουν κοινές ανάγκες αντικειμενικά (ο Μπραχαμιώτης με τον Κηφισιώτη δεν έχουν κοινές ανάγκες) αλλά και όσες υπάρχουν χάνονται μέσα στο πλήθος. Φυσικά το ίδιο ισχύει και αν τα αναγαγουμε όλα αυτά σε εργασιακο επίπεδο (όπου Μπραχαμιώτης βάλε εργάτης, όπου Κηφισιώτης βάλε αφεντικό). Αντίθετα, μια κεντρική διαδικασία όπως αυτή του Συντάγματος οφείλει να έχει κεντρική φιλοσοφία άρα και να αποτελείται από άτομα που έχουν κοινά πολιτικά πιστεύω. Το ετερόκλιτο πολιτικά δεν μπορει να έχει καμία συνέχεια αν δεν υπάρχουν κοινές ανάγκες. Αν δεν γίνεται συζήτηση δηλαδή σε καθαρά κοινωνικό επίπεδο. Και εκ των πραγμάτων αυτό δεν μπορεί να γίνει στο Σύνταγμα όπου οι συζητήσεις αναπόφευκτα γίνονται σε καθαρά πολιτικό επίπεδο.

Ο Δεκέμβρης, που πολλοί τον συγκρίνουν με αυτό που γίνεται στο Σύνταγμα, κατάφερε να δημιουργήσει συνειδήσεις επειδή υπήρξε αποκέντρωση του αγώνα. Καταλήφθηκαν σχολές, καταλήφθηκαν σχολεία, δημαρχεία περιοχών, η ΓΣΕΕ, η ΕΣΗΕΑ, η Λυρική... Δημιουργήθηκαν δηλαδή διαφορετικές εστίες αντίστασης τόσο εντός όσο και εκτός κέντρου Αθήνας και σε κάθε μία από αυτές οι άνθρωποι ζυμώθηκαν με βάση τις κοινωνικές ιδιαιτερότητες που τους ένωναν. Κάποιες από αυτές τις συσπειρώσεις κατάφεραν να συνδεθούν και μεταξύ τους αφού όμως πρώτα είχαν εξασφαλίσει την αυτονομία τους. Το χυμαδιό του Συντάγματος δεν μπορεί να το καταφέρει αυτό γιατί ακολουθεί αντίθετη κατεύθυνση. Είναι σαν να θες να δημιουργήσεις μια συνδικαλιστική συνομοσπονδία χωρίς να δημιουργηθούν πρώτα σωματεία ή μια αναρχική ομοσπονδία χωρίς να υπάρχουν αναρχικές συλλογικότητες. Ή, για να καταλάβουν και οι αριστεροί, να δημιουργηθεί κάτι σαν την ανταρσύα χωρίς να προϋπάρχουν αριστερές οργανώσεις/κόμματα.


-Γιατί η συνειδήση δημιουργείται μέσα από την δράση. Δεν είναι καπέλο για να φοριέται πάνω απο τις μάζες μέσα από μονολόγους φιλόδοξων ηγετών. Η συνέλευση του Συντάγματος αν ξεφύγει από την γενικολογία μπορει να εξελιχθεί μόνο σε ένα αμιγώς πολιτικό μόρφωμα. Και ένα αμιγώς πολιτικό μόρφωμα, το οποίο αποτελείται από κόσμο που όχι μόνο δεν έχει κοινές πολιτικές θεωρήσεις στο μυαλό του αλλά ούτε καν κοινή συνείδηση, μπορεί να χαράξει στόχευση και φιλοσοφία μόνο μέσα από το καπέλωμα μιας συνειδητοποιημένης πρωτοπόριας σε ένα άλλο κομμάτι. Έχοντας μιλήσει με κόσμο που βρίσκεται στην διαδικασία κάθε μέρα έχω καταλάβει πως το 80% του κόσμου που βρίσκεται εκεί αποτελείται από αριστερούς, αναρχικούς και ανένταχτους μεν, φανερά πολιτικοποιημένους δε και το υπόλοιπο 20% είναι ένας κόσμος που δεν έχει ξαναπάει καν σε πορεία. Και είναι τουλάχιστον αφελές να θεωρεί κανείς πως κάποιος που δεν έχει παλέψει για το πιο άμεσο (έστω για να μην πληρώνει το εισιτηριο 1,40 βρε αδερφέ) θα διαμορφώσει συνείδηση τέτοια ώστε να οργανωθεί και παλέψει κατά της Τρόικας, του Μνημονίου ή (ακόμα πιο φιλόδοξα) κατά του καπιταλισμού και του κράτους μόνο και μόνο επειδή του ακούγεται όμορφη μια ομιλία μέσα από την μικροφωνική και την χειροκροτεί. Το μόνο που μπορεί να δημιουργήσει αυτός ο κόσμος είναι μπούγιο πίσω από κάποια ελίτ που θα "βάζει την γραμμή". Είναι ο μοναδικός τρόπος για να πάρει πολιτική μορφή η όλη διαδικασία και αυτό είναι κάτι που όχι απλά δεν γουστάρουμε γιατί είναι και ανήθικο και αναποτελεσματικό (ιστορικά) αλλά είμαστε αναρχικοί (όσοι είμαστε τεσπα) ακριβώς γιατί είμαστε ενάντια σε τέτοια φαινόμενα και τέτοιες πολιτικές και υπάρχουμε για να τσακίζουμε τέτοιες καταστάσεις.

Και οκ, οι διαφόρων ειδών αριστεροί ινστρούχτορες που κομπάζουν πως "τον κόσμο τον ζυμώνεις όπου τον βρίσκεις" (λες και είναι ψωμί) ας "αγανακτούν" με όσους δεν νομιμοποιούν την διαδικασία και ας επαναλαμβάνουν αυτιστικά πως όσοι δεν είναι Σύνταγμα είναι ελιτιστές (πόσο υποκριτικό όταν πας εκεί απλά για να καπελώσεις και μάλιστα εν γνώσει σου). Οι αναρχικοί τι στο διάολο θέλουν εκει; Τι ακριβώς θέλουν; Να "ζυμώσουν τον κόσμο"; Να καπελώσουν το 20% που παραμένει απολιτίκ; Να το εντυπωσιάσουν με τσιτάτα; Άντε το πολύ πολύ να πιάσουν καφενειακή κουβέντα με κανέναν και μέχρι εκεί-θέμιτο είναι αυτό αλλά μην το βάζουμε μέσα σε ένα πλαίσιο "αγώνα". Δεν θέλουμε τον κόσμο να πείθεται από εμάς και να οργανώνεται πίσω μας. Θέλουμε να δημιουργεί συνείδηση και να οργανώνεται μαζί μας ισότιμα. Γι' αυτό και δεν παρεμβαίνουμε γενικά και αόριστα όπου υπάρχει κόσμος-αν το κάναμε θα είμασταν καιροσκόποι, μπορεί να παίρναμε μέρος και στις εκλογές. Παρεμβαίνουμε εκεί που οι διάφοροι μερικοί αγώνες δημιουργούν έδαφος τέτοιο ώστε ανάμεσα στα προτάγματά μας και στον κόσμο στον οποίο απευθύνονται να δημιουργείται μια διαλεκτική ίσου προς ίσο. Και προφανώς αυτό το έδαφος πρέπει να το δημιουργούμε και εμείς παράλληλα με τον αναρχικό μας αγώνα και έξω από αυτόν. Πρωτοπορίες όμως δεν είμαστε και ούτε θα γίνουμε ποτέ... Ευτυχώς...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Aristeri_Dunami

Aristeri_Dunami


Αριθμός μηνυμάτων : 11
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 24/12/2010

Κινημα αγανακτισμενων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κινημα αγανακτισμενων   Κινημα αγανακτισμενων I_icon_minitimeΤρι Ιουν 07, 2011 12:34 am

Eπειδη φιλε kaiser λες πολλα πραγματα που δεν ισχυουν και το βρισκω και απολυτα λογικο αφου δεν εχεις συμμετασχει σε καποια κινηση των αγανακτισμενων νομιζω οτι πρεπει να απαντησω και αν το κρινεις απαραιτητο να γινει και συζητηση. λοιπον:

kaizersoze έγραψε:
αργότερα μπαίνω στην σελίδα των αγανακτησμένων και βλέπω πως ένας παλιός μου εργοδότης, από παραδοσιακή οικογένεια δεξιών της Αθήνας, χωμένος μέχρι τον λαιμό στην Νέα Δημοκρατία, ο ορισμός του εκμεταλλευτή, έγραφε: "Ποιες 100.000 πλακα κανουμε; Μπορει να ειναι 100.000 τωρα, αλλα το θεμα ειναι ποσοι εχουν παει απο το απογευμα! Περισσοτεροι απο 500.000 περασαν σημερα απο το Συνταγμα στη μεγαλυτερη συγκεντρωση ολων των εποχων στην Αθηνα!". Αγανακτησμένος λοιπόν και ο παλιός μου εργοδότης. Λογικό. Είχα μάθει πως όταν άλλαξε η κυβέρνηση και ανέβηκε στην εξουσία το ΠΑΣΟΚ του κόπηκαν πολλά "τυχερά" και αυτός βέβαια, για να την παλέψει κάπως ο άνθρωπος στα νέα οικονομικά δεδομένα των επιχειρήσεών του, απέλυσε με συνοπτικές διαδικασίες κάποια άτομα (εμένα με είχε "φάει" πιο πριν). Πως να μην είναι αγανακτησμένο το παλικάρι όταν με αυτό το βρωμοΠΑΣΟΚ δεν παίρνει τις ίδιες μίζες με πριν;

Δυστυχως υπαρχουν και ατομα τα οποια αποτελουν γραναζι του ιδιου του συστηματος το οποιο πολεμαμε, αυτο ειναι αληθεια ομως το οτι συμβαινει κατι τετοιο δε σημαινει πως τους υπολοιπους οι οποιοι κατεβηκαν χωρις να τους αναγκασει κανεις για πρωτη φορα στη ζωη τους κανοντας κατι περα απο το να καθονται, πως θα τους αφησουμε στη μοιρα τους. Ναι ειναι μια μικρη μειοψηφια που ειναι αγανακτισμενη με το οτι εχουν λιγοτερα κερδη απο πριν και μαλιστα εκμεταλλευομενοι αλλους, ομως αποτελουν ΜΕΙΟΨΗΦΙΑ και ο κοσμος δεν ειναι χαζος το καταλαβαινει και μονος του τους παραμεριζει. Αλλωστε για αυτο υπαρχουν οι λαικες συνελευσεις, ωστε να σχηματιζεται ο χαρακτηρας του κινηματος μεσα απο δημοκρατικες διαδικασιες και να ''παραγκωνιζονται'' τετοιου ειδους επικινδυνες μειοψηφιες απο τον ιδιο τον κοσμο.

kaizersoze έγραψε:
Προφανώς, δεν θέλω να τσουβαλοποιήσω όλο τον κόσμο που είναι εκει, ούτε υποννοώ πως η Καϊλή και το τσιράκι της ΝΔ είναι αντιπροσωπευτικά δείγματα των όσων βρίσκονται στο Σύνταγμα. Είναι τέτοια η γενικολογία του εν λόγω "κινήματος" όμως που εν τέλει μπορούν να συνυπάρξουν στο εσωτερικό του όλοι οι "αγανακτησμένοι" ανεξάρτητα από την "πλευρά του οδοφράγματος" στην οποία βρίσκονται στην πραγματική ζωή. Τα "δεν έχουμε τίποτα να χωρίσουμε, όλοι άνθρωποι είμαστε" είναι αστεία όταν τα λένε οι χίπιδες, όταν όμως μπαίνουν σε πολιτική βάση είναι επικίνδυνα και στην ουσία καταστέλουν τον κοινωνικό/ταξικό αγώνα, δεν τον αφήνουν να κάνει απειλητικά βήματα προς την εξουσία αλλά βήματα συναίνεσης.

Και συμφωνουμε απολυτα φιλε. Εσυ που εισαι ομως να ενημερωσεις τον κοσμο που εχει ανοιχτα αυτια να μαθει και να ακουσει κατι διαφορετικο? Κατι που ποτε του δε θα ακουσει στα δελτια των 8? Δυστυχως ενω η συντριπτικη πλειοψηφια των ελληνων σε περιοδο κρισης χανει εργασιακα δικαιωματα και χρηματα υπαρχει μια μικρη μειοψηφια οι οποιοι κερδιζουν ακομη περισσοτερα. Αυτο ειναι που αποκαλω το παραδοξο του καπιταλισμου. Ενω σε περιοδους κρισεις το κεφαλαιο ιδιωτικοποιειται το ελλειμα κοινωνικοποιειται! Οι λιγοι δηλαδη τα αρπαζουν και οι πολλοι τα πληρωνουν! Αυτο σημαινει πολυ απλα οτι δεν μπορει ολοι οι ελληνες να ειμαστε ενωμενοι κατω απο κοινες διεκδικησεις αφου εχουμε διαφορετικα συμφεροντα! Αυτο ειναι κατι π πρεπει να πεις προς τα εξω! Το να το γνωριζεις εσυ και να καθεσαι στο σπιτι σ και να ξυνεις τα παπαρια σου δεν προσφερει τπτ. Αντιθετως ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ σου αν θελεις να αποκαλεισαι αντιεξουσιαστης και αντικαπιταλιστης να ενημερωσεις τον κοσμο. Για αυτο και εγω οσο μπορω βρισκομαι εκει και ζημωνομαι πολιτικα με τον κοσμο.

kaizersoze έγραψε:
Όταν συσπειρώνεται λοιπόν ένας ετερόκλιτα πολιτικα κόσμος κάτω από μια λαϊκή συνέλευση οφείλει να βρίσκει μια χρυσή τομή που θα τον ενώνει. Αυτό μπορεί να γίνει μόνο σε συνελεύσεις γειτονιάς, οι οποίες μπορεί να μην αποτελούνται από χιλιάδες κόσμου όπως η συνέλευση στο Σύνταγμα αλλά η ύπαρξη τους είναι πολύ πιο ουσιαστική δεδομένου πως με αυτόν που ζεις μαζι στην ίδια γειτονιά έχεις και περισσότερα κοινά και περισσότερες κοινές ανάγκες. Σε μια χαωτική φάση όπως αυτη στο Σύνταγμα, και δεν μπορούν να υπάρχουν κοινές ανάγκες αντικειμενικά (ο Μπραχαμιώτης με τον Κηφισιώτη δεν έχουν κοινές ανάγκες) αλλά και όσες υπάρχουν χάνονται μέσα στο πλήθος. Φυσικά το ίδιο ισχύει και αν τα αναγαγουμε όλα αυτά σε εργασιακο επίπεδο (όπου Μπραχαμιώτης βάλε εργάτης, όπου Κηφισιώτης βάλε αφεντικό). Αντίθετα, μια κεντρική διαδικασία όπως αυτή του Συντάγματος οφείλει να έχει κεντρική φιλοσοφία άρα και να αποτελείται από άτομα που έχουν κοινά πολιτικά πιστεύω. Το ετερόκλιτο πολιτικά δεν μπορει να έχει καμία συνέχεια αν δεν υπάρχουν κοινές ανάγκες. Αν δεν γίνεται συζήτηση δηλαδή σε καθαρά κοινωνικό επίπεδο. Και εκ των πραγμάτων αυτό δεν μπορεί να γίνει στο Σύνταγμα όπου οι συζητήσεις αναπόφευκτα γίνονται σε καθαρά πολιτικό επίπεδο.

Πολυ θεωρητικα τα λες ολα. Ασε με να πω εγω λπν την εμπειρια μου μιας και εχω συμμετασχει σε λαικες συνελευσεις των αγανακτισμενων. Ο κοσμος εκει βρισκεται για καποιους λογους κατα κυριο λογο.
1ον. ΟΧΙ ΣΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ
2ον. ΟΧΙ ΣΤΑ ΚΟΜΜΑΤΑ
Οσο και να διαφωνω τουλαχιστον στο δευτερο (μεγαλη συζητηση που δε θα την αναλυσω εδω) αυτα τα στοιχεια ειναι οι κυριες αιχμες που ενωνουν τον καθε ενα που βρισκεται στο κινημα των αγανακτισμενων, ειτε μιλαμε για αριστερο ειτε για δεξιο. Μονα τους αυτα τα στοιχεια μπορουν να αλλαξουν την κοινωνια μας. Αυτες ειναι οι κοινες αναγκες. Θα μου πεις αφορα 2 θεματα. στα υπολοιπα εκατομμυρια που εχουμε να λυσουμε? Για τα υπολοιπα εκατομμυρια που λες υπαρχουν οι συνελευσεις οπου ο καθενας εχει δικαιωμα εκφρασης αποψεως και κατ επεκταση εαν δε λυθει ενα θεμα κατευθειαν υπαρχει και η διαδικασια της ψηφισης ως υστατη λυση. Και οσον αφορα αριστερους και δεξιους, το θεμα ειναι οτι καταφερες και εβγαλες στο δρομο ενα μεγαλο αριθμο κοσμου. τον εχεις βαλει ηδη στη διαδικασια να αναθεωρησει πολλα πραγματα της καθημερινοτητας του. Επομενως η διαδικασια πολιτικης ζυμωσης ειναι αρκετα πιο ελευθερη απο οσο ηταν πριν λαβει σαρκα και οστα το κινημα αυτο. 14 μερες πριν εαν στον ιδιο αυτο κοσμο μιλουσες για κριση του συστηματος 8α σε επαιρναν με τις ντοματες ως ''αναρχοκομμουνι''. Σημερα τους το λες και ειναι δεκτικοι, καθονται και σε ακουνε, οι ιδιοι ανθρωποι, ποιος μου λεει πως αυριο δε θα συμφωνησουν? Ολα ειναι στη διαδικασια της ζυμωσης.

kaizersoze έγραψε:
Ο Δεκέμβρης, που πολλοί τον συγκρίνουν με αυτό που γίνεται στο Σύνταγμα, κατάφερε να δημιουργήσει συνειδήσεις επειδή υπήρξε αποκέντρωση του αγώνα. Καταλήφθηκαν σχολές, καταλήφθηκαν σχολεία, δημαρχεία περιοχών, η ΓΣΕΕ, η ΕΣΗΕΑ, η Λυρική... Δημιουργήθηκαν δηλαδή διαφορετικές εστίες αντίστασης τόσο εντός όσο και εκτός κέντρου Αθήνας και σε κάθε μία από αυτές οι άνθρωποι ζυμώθηκαν με βάση τις κοινωνικές ιδιαιτερότητες που τους ένωναν. Κάποιες από αυτές τις συσπειρώσεις κατάφεραν να συνδεθούν και μεταξύ τους αφού όμως πρώτα είχαν εξασφαλίσει την αυτονομία τους. Το χυμαδιό του Συντάγματος δεν μπορεί να το καταφέρει αυτό γιατί ακολουθεί αντίθετη κατεύθυνση. Είναι σαν να θες να δημιουργήσεις μια συνδικαλιστική συνομοσπονδία χωρίς να δημιουργηθούν πρώτα σωματεία ή μια αναρχική ομοσπονδία χωρίς να υπάρχουν αναρχικές συλλογικότητες. Ή, για να καταλάβουν και οι αριστεροί, να δημιουργηθεί κάτι σαν την ανταρσύα χωρίς να προϋπάρχουν αριστερές οργανώσεις/κόμματα.

Συνειδησεις μπορει να δημιουργησε. Και συγχαιρω την αναρχια που επαιξε μεγαλο ρολο στο Δεκεμβρη. Αντικειμενικα αποτελεσματα εφερε? Οχι. Εγω που την περιοδο του Δεκεμβρη αποτελουσα μερος της κοινωνιας που ενημερωνεται απο τα ΜΜΕ και γενικα ακολουθει την προπαγανδα της αστικης ταξης, αυτην τη στιγμη στο μυαλο μου εχω πως το Δεκεμβρη καποιοι μπαχαλομπαχαλοι εκαψαν την Ελλαδα. Δυστυχως η εικονα που εχει η κοινωνια για το Δεκεμβρη ειναι αυτη και δεν αλλαζει. Επομενως ο Δεκεμβρης οχι απλα δεν ειχε ουσιαστικα αποτελεσματα, εκανε την κοινωνια να συνδυασει την αναρχια με τη βια. Νικη του συστηματος η οποια δεν παυει να ισχυει. Αντιθετως το κινημα αυτο εφερε στους δρομους της αθηνας σε μια μερα 300.000 ατομα. Αυτο το κινημα αποτελει ελπιδα σε αναριθμητους ανθρωπους, αντι να προσπαθουμε να τους τη στερησουμε αυτη την ελπιδα, πιστευω πως πρεπει να την δυναμωσουμε.


kaizersoze έγραψε:
Έχοντας μιλήσει με κόσμο που βρίσκεται στην διαδικασία κάθε μέρα έχω καταλάβει πως το 80% του κόσμου που βρίσκεται εκεί αποτελείται από αριστερούς, αναρχικούς και ανένταχτους μεν, φανερά πολιτικοποιημένους δε και το υπόλοιπο 20% είναι ένας κόσμος που δεν έχει ξαναπάει καν σε πορεία. Και είναι τουλάχιστον αφελές να θεωρεί κανείς πως κάποιος που δεν έχει παλέψει για το πιο άμεσο (έστω για να μην πληρώνει το εισιτηριο 1,40 βρε αδερφέ) θα διαμορφώσει συνείδηση τέτοια ώστε να οργανωθεί και παλέψει κατά της Τρόικας, του Μνημονίου ή (ακόμα πιο φιλόδοξα) κατά του καπιταλισμού και του κράτους μόνο και μόνο επειδή του ακούγεται όμορφη μια ομιλία μέσα από την μικροφωνική και την χειροκροτεί. Το μόνο που μπορεί να δημιουργήσει αυτός ο κόσμος είναι μπούγιο πίσω από κάποια ελίτ που θα "βάζει την γραμμή". Είναι ο μοναδικός τρόπος για να πάρει πολιτική μορφή η όλη διαδικασία και αυτό είναι κάτι που όχι απλά δεν γουστάρουμε γιατί είναι και ανήθικο και αναποτελεσματικό (ιστορικά) αλλά είμαστε αναρχικοί (όσοι είμαστε τεσπα) ακριβώς γιατί είμαστε ενάντια σε τέτοια φαινόμενα και τέτοιες πολιτικές και υπάρχουμε για να τσακίζουμε τέτοιες καταστάσεις.

Εγω δεν εχω μιλησει με κανεναν και το ζω καθε μερα. Δε διαφωνω σε πολυ μεγαλο βαθμο με τα νουμερα που δινεις ομως οταν μιλας για τους ανενταχτους και χαρακτηριζεις ΑΦΕΛΕΣ να προσπαθει καποιος να δημιουργησει συνειδηση σε καποιον απολιτικοποιητο θα σου δωσω ενα παραδειγμα. Στο πανεπιστημιο προσωπικα οταν μπηκα, θα μπορουσα να με χαρακτηρισω δεξιο και ισως και μεχρι ενος σημειου ρατσιστη. Αυτο ομως γιατι? Μα γιατι ηταν το μοναδικο πραγμα που ειχα μαθει! Κανεις δε μου ειπε ποτε ως τοτε πως υπηρχε ενας διαφορετικος δρομος. Το μονο που ακουγα εως τοτε ηταν. ''Κομμουνιστες? Αυτοι οι απλυτοι βρωμεροι που σιχαινονται τη δουλεια?'' Τα ιδια βεβαια λεγονται και για τους αναρχικους. Οταν καποιοι μεγαλωνουν και μαθαινουν συγκεκριμενα στερεοτυπα και πολυ απλα δε γνωριζουν διαφορετικη διεξοδο για εμενα ειναι μελλοντικα ανθρωποι που θα μπορουσαν να αποκτησουν επαναστατικη συνειδηση και να αφησουν στο παρελθον τις προσκλολλημενες συστημικες τους ιδεες. Οσο και αν διαφωνεις αποτελω παραδειγμα του συγκεκριμενου συνολου εαν το θελεις.

kaizersoze έγραψε:
Και οκ, οι διαφόρων ειδών αριστεροί ινστρούχτορες που κομπάζουν πως "τον κόσμο τον ζυμώνεις όπου τον βρίσκεις" (λες και είναι ψωμί) ας "αγανακτούν" με όσους δεν νομιμοποιούν την διαδικασία και ας επαναλαμβάνουν αυτιστικά πως όσοι δεν είναι Σύνταγμα είναι ελιτιστές (πόσο υποκριτικό όταν πας εκεί απλά για να καπελώσεις και μάλιστα εν γνώσει σου). Οι αναρχικοί τι στο διάολο θέλουν εκει; Τι ακριβώς θέλουν; Να "ζυμώσουν τον κόσμο"; Να καπελώσουν το 20% που παραμένει απολιτίκ; Να το εντυπωσιάσουν με τσιτάτα; Άντε το πολύ πολύ να πιάσουν καφενειακή κουβέντα με κανέναν και μέχρι εκεί-θέμιτο είναι αυτό αλλά μην το βάζουμε μέσα σε ένα πλαίσιο "αγώνα". Δεν θέλουμε τον κόσμο να πείθεται από εμάς και να οργανώνεται πίσω μας. Θέλουμε να δημιουργεί συνείδηση και να οργανώνεται μαζί μας ισότιμα. Γι' αυτό και δεν παρεμβαίνουμε γενικά και αόριστα όπου υπάρχει κόσμος-αν το κάναμε θα είμασταν καιροσκόποι, μπορεί να παίρναμε μέρος και στις εκλογές. Παρεμβαίνουμε εκεί που οι διάφοροι μερικοί αγώνες δημιουργούν έδαφος τέτοιο ώστε ανάμεσα στα προτάγματά μας και στον κόσμο στον οποίο απευθύνονται να δημιουργείται μια διαλεκτική ίσου προς ίσο. Και προφανώς αυτό το έδαφος πρέπει να το δημιουργούμε και εμείς παράλληλα με τον αναρχικό μας αγώνα και έξω από αυτόν. Πρωτοπορίες όμως δεν είμαστε και ούτε θα γίνουμε ποτέ... Ευτυχώς...

Και τι περιμενεις δηλαδη, να συνδημιουργησεις συνειδησεις με τον κοσμο μονο εαν και εφοσον αυτος ψαξει να βρει εσενα? Αυτο μου θυμιζει αυτο που κανει το ΚΚΕ. Οτι αγνοει και δεν μπορει να ελεγξει το καταδικαζει και βγαζει τον εαυτο του απο αυτο. Αυτο κανεις και εσυ. Δε θα ερθει ο κοσμος σε εσενα. Δεν εισαι κανενας μαγος που γνωριζει ολες τις απαντησεις και θα ερθουν ολοι να σε ικετεψουν να μεταδωσεις φως. Εσυ θα πας και θα προσπαθησεις να συνδημιουργησεις αποψη μαζι με τον κοσμο. Με συγχωρεις αλλα αυτο δεν το θεωρω καπελωμα, το να συνομιλεις με τον κοσμο και να δινεις την αποψη σου. Και να σε πω και κατι. Εγω καλως η κακως δεν προκειται να αρνηθω την πολιτικη μου ταυτοτητα. Αυτο ομως δε σημαινει οτι παω για να καπελωσω. Πηγα εκει ως οντοτητα οχι ως εκπροσωπος οργανωσης. Δυστυχως η ευτυχως εχω μια δικη μου αποψη ειτε σε πολλες περιπτωσεις συμπιπτει με της οργανωσης ειτε οχι. Ομως θα την πω γιατι ειναι ΔΙΚΗ ΜΟΥ αποψη και ως οντοτητα και να ηθελα δε θα μπορουσα να καπελωσω κανενα κινημα, οποτε οι κατηγοριες σου στο καπελωμα ειναι το λιγοτερο ακυρες. Και απο τη στιγμη που αυτοαποκαλεισαι αναρχικος και μου γουσταρεις την αυτοοργανωση και τις συνελευσεις και την ισοτητα αναμεσα στην εκφραση αποψεων που εισαι? Ολα αυτα συμβαινουν στο κινημα σου αρεσει δε σου αρεσει και εσυ απλα δε συμμετεχεις. Οποτε για εμενα εισαι ψευτικος. Απο τη στιγμη που δε σου αρεσουν συγκεκριμενα πραγματα στο κινημα πηγαινε και με τη συμμετοχη σου προσπαθησε να τα διορθωσεις, μην τα σεχταριζεις ολα επειδη ειναι ξενα για εσενα χωρις να εχεις συμμετασχει τουλαχιστον. Αλλωστε η ημιμαθεια ειναι χειροτερη της αμαθειας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kaizersoze

kaizersoze


Αριθμός μηνυμάτων : 63
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 03/12/2010

Κινημα αγανακτισμενων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κινημα αγανακτισμενων   Κινημα αγανακτισμενων I_icon_minitimeΤρι Ιουν 07, 2011 8:05 am

1ον, μου λες πως λέω πολλά πράγματα που δεν ισχύουν αλλά δεν μου λες τι ακριβως δεν ισχύει από αυτά που λέει. Εκφράζεις τις διαφωνίες σου σε αυτά που λέω (και καλά κάνεις) αλλά δεν μου λες τι ακριβώς δεν ισχύει.

2ον, ο Δεκέμβρης δημιούργησε συνειδήσεις, όχι απλά άλλαξε τον τρόπο με τον οποίο βλέπει ο κόσμος τον αναρχικό χώρο αλλά αντίθετα έμπασε και πολύ νέο κόσμο στον χώρο. Η αριστερά βλέπει αυτά που θέλει να δει όπως πάντα αλλα (επίσης όπως πάντα) δεν ανταποκρίνονται στην αλήθεια. Τι εννοείς δεν έφερε αντικειμενικά αποτελέσματα; Το ότι ξεπήδησαν συνελέσεις γειτονιάς και ενισχύθηκαν σωματεία τόσο ώστε να μετασχηματιστούν σε πραγματικά δυναμικά δεν είναι αντικειμενικό αποτέλεσμα;

3ον, τα "καθεσαι στο σπιτι σ και να ξυνεις τα παπαρια σου δεν προσφερει τπτ" αλλου. Δεν με ξέρεις και δεν ξέρεις τι κάνω.

4ον όταν έγραφα αυτό το κείμενο δεν είχα παρακολουθήσει καμια διαδικασία στο Σύνταγμα. Πλέον, έχω παρακολουθήσει. Έτσι για τα πρακτικά αυτό αν και πάλι τίποτα δεν αλλάζει.

Και πάμε στα ουσιαστικά τώρα:

Είναι αναρχικός και ορίζω τον εαυτό μου σαν κοινωνικό αγωνιστική. Κάνω πολιτική αλλά δεν είμαι πολιτικός για να τρέχω όπου υπάρχει κόσμος να τον κερδίσω. Αν εσύ με λες σεχταριστή επειδή διαφωνώ με την δομή και την φιλοσοφία μιας κίνησης και δεν συμμετέχω εγώ σε λέω καιροσκόπο. Καμία συνείδηση δεν δημιουργείται επειδη κάποιος μίλησε με κάποιον. Αν γινόταν αυτό τότε τα λογικότατα και εν τέλει αποδεκτά από το μεγαλύτερο κομμάτι των καταπιεσμένων, επιχειρήματα του κομμουνιστικού χωρου (και βάζω και τον αναρχικό χώρο μέσα σε αυτόν) που εκφράζονται μέσω των χιλιάδων κειμένων που έχουν μοιραστεί θα είχαν δημιουργήσει κίνημα. Δεν είναι έτσι τα πράγματα. Η συνείδηση δημιουργείται μέσα από την σύγκρουση. Και όταν μιλάω για σύγκρουση δεν εννοώ τα μπουκάλια και τις πέτρες, εννοώ την σύγκρουση με κοινωνικά συμφέροντα τα οποία στηρίζουν τον καπιταλισμό. Παρεμβαίνω εκεί που ο αναρχικός/επαναστατικός μου λόγος μπορεί να γειωθεί σε πραγματικές βάσεις ακριβώς λόγω της σύγκρουσης λόγω άμεσων αναγκών. Θα παρέμβω στην Κερατέα, θα παρέμβω στις καταλήψεις Υπουργείων, ακόμα και στην πιο συντηρητική και μικρή ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΗ θα παρέμβω. Εδώ δεν υπάρχει καμία διεκδικηση, υπάρχει απλά μια διαδικασία όπου κάποιοι μιλάνε γενικά και αόριστα. Εγώ πιστεύω πως αν δεν έχει προηγηθεί πραξη δεν μπορει να δημιουργηθεί συνείδηση. Ο Λένιν διαφωνεί και λογικό είναι σε τέτοιες διαδικασίες να συμμετέχουν τα πνευματικά του παιδιά. Εγώ αυτό το αντιλαμβάνομαι σαν καπέλωμα και σε διαδικασίες που μπορούν να πάρουν μορφή μόνο μέσα από καπέλωμα δεν παίρνω μέρος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
@simvatos

@simvatos


Αριθμός μηνυμάτων : 60
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 16/11/2010

Κινημα αγανακτισμενων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κινημα αγανακτισμενων   Κινημα αγανακτισμενων I_icon_minitimeΤρι Ιουν 07, 2011 12:44 pm

Καιζερ και εγώ είμαι ακόμα πολύ επιφυλακτικός αν και πηγαίνω σχεδόν καθημερινά...Δυστυχώς ο ασυνείδητος πολιτικά χαμένος πρέπει από κάπου να ακούσει για να διαμορφώσει άποψη...Δεν λέω να ακούσει και τυφλά να υπακούσει...Να ακούσει πολλά αν γίνεται και όλα και να διαλέξει να κατασταλάξει αν θες σύμφωνα με τη λογική του...Ακόμα καλύτερα να πάρει ερεθίσματα και να το ψάξει μόνος του...Όλοι μας με κάποιον τέτοιο τρόπο ξεκινήσαμε...Δεν γίναμε αναρχικοί-κομμουνιστές-κλπ από τη γέννα μας...Ίσως από τη φύση μας σαν χαρακτήρες να είχαμε μια τάση αλλά και πάλι αν ποτέ δεν ακούγαμε κάτι δεν θα είμασταν αυτό που είμαστε τώρα.

Καλώς η κακώς ένα αρκετά μεγάλο κομμάτι του λαού πιστεύει ότι το συγκεκριμένο κίνημα είναι δικό του,κομμάτι του,μέρος του,αγνό η δεν ξέρω και εγώ τι άλλο...Πάντως σίγουρα το βλέπει με καλό μάτι.Ίσως είναι και αυτό το ''φιλήσυχο'' ειρηνικό που το διέπει...(μια παρένθεση προσωπική εδώ.Όσο και αν αυτό μου τη σπάει δεν ανησυχώ για την ύπαρξη αυτής της λογικής.Το κράτος και τα αφεντικά αν νοιώσουν ότι απειλουνται ποτέ από αυτό θα ασκήσουν βία και τότε αυτό θα αλλάξει.Αν νοιώσει ο κόσμος τι πραγματική αναίτια καταστολή θα αντιδράσει και θα συγκρουστεί.Η ακόμα και σε βάθος χρόνου,όταν φτάσει το αυγό στον κώλο του κάθε νοικοκυραίου πιστεύω ότι αυτά τα ουτοπικά περί ειρηνικής ανατροπής θα εκλείψουν)

Τεσπα το θέμα είναι πως το βλέπει θετικά ο κόσμος και πηγαίνει...Αν όλοι εμείς (η και καλά πιο συνειδητοποιημένοι με προτάγματα λείπαμε η λείψουμε)να είσαι σίγουρος πως τα εθνίκια θα είναι εκεί όπως και είναι...Ο κόσμος δηλαδή αυτό το 20% θα βλέπει στην προσωποποίηση του αγώνα του(γιατί έτσι το βλέπει από ότι κατάλαβα) σημαίες,φασιστικά λογίδρια,μετανάστες να εκδιώχνονται κάτι έσσεται ημάρ(που είδα στην πορεία στην θεσσαλονίκη που ήμουν και έγινα έξαλλος) και τον αντιφασιστικό λόγο να λείπει...Και θα σκεφτεί ο μέσος απολιτικ που δεν ψάχνεται...Που είναι οι αναρχικοί,οι αριστεροί?Μήπως τα ΜΜΕ έχουν δίκιο?ισχνή μειοψηφία αντιδραστικών?Γιατί φυσικά και απο το 20% πολλοί θα αηδιάσουν και θα φύγουν ,έχουν λογική, αλλά υπάρχουν και παιδιά κλπ που η κριτική τους σκέψη λόγω της καθεστωτικής παιδείας και νοοτροπίας δεν έιναι σε τέτοια επίπεδα και μπορεί να αρχίσουν να σκέφτονται έτσι...Πως κοίτα αυτοί μας στηρίζουν ίσως τελικά να έχουν δίκιο...Εντυπωσιασμένη μάζα από φωνακλάδες με στόμφο που δίνουν στόχο στην οργή που προυπάρχει...Πολύ επικίνδυνο το βλέπω...

Χαίρομαι όταν βλέπω δομές αμεσοδημοκρατικές...Χαίρομαι όταν βλέπω ανθρώπους να σηκώνονται και να βάζουν θέμα να μπει στο κάλεσμα και η λέξη μετανάστες να καταχειροκροτείται και να ψηφίζεται με συντριπτική πλειοψηφία(στης θεσσαλονικής το κάλεσμα μπήκε) αυτοί ήταν αναρχικοί αριστεροί κλπ...Ο απολιτικ θυμωμένος(μου αρέσει να το λέω έτσι) θα σηκωθεί θα πει τον πόνο του και θα πετάξει ένα όξω το ΔΝΤ...

Δεν είπα να καπελώσει κανένας κανέναν...Αυτό που προτείνω είναι να μιλήσουμε στον κόσμο για τα δικά μας προτάγματα αν συμφωνεί στη συζήτηση έχει καλώς...Θέμα προπαγάνδας δεν παίζει και μονοπωλίου..Ανοιχτά είναι και ακούγονται προτάγματα από όλους τους χώρους..Ευτυχώς μεχρι στιγμής ο εθνικιστικός έχει φάει γιούχα...

Δεν λέω ίσως να είναι και στημένη η φάση ίσως να είναι ανούσια,αόριστη,οτιδήποτε αλλά στο χέρι μας είναι αν όχι να την κάνουμε ουσιώδη να την αποτρέψουμε από τα να γίνει επικίνδυνη...Και στην τελική ας είναι όλα αυτά τα μιξ και ανούσια...Αλλά πάντα από κάτι μικρό ξεκινάει το μεγάλο...Και το πολυτεχνείο το 73 από μια παρεξήγηση ότι η νομική είχε κάνει κατάληψη ξεκινήσαν αυτοί οι 300(που αργότερα τους είπε το ΚΚΕ και προβοκάτορες) πήγαν νομική να στηρίξουν φτάσαν είδαν τους φοιτητές να κάθονται και τους ρωτάνε καλά δεν κάνατε κατάληψη εσείς?Οχι...Και επι τόπου συμφωνήσαν και έγινε η συνέχεια γνωστή...Δεν ήταν οι 300 ούτε πεφωτισμένοι ούτε ελίτ...Απλά η αφορμή μετά πήρε το δρόμο της σύμφωνα με την κοινωνία...Δεν είπα να τους οδηγήσουμε(είναι ενάντια στα πιστεύω μου) είπα να τους προτείνουμε να προχωρήσουν...Αν πιστέψουν στα προτάγματα μας πλάι μας ισότιμα αν όχι οκ πάντως η προσπάθεια αξίζει να γίνει...

Ο κόσμος κατεβαίνει στο δρόμο γιατί πιστεύει σε κάτι...Και αφού αυτό το κάτι διαμορφώνεται στην συνέλευση ε τότε η παρουσία μας θα καθορίσει το κάτι...Και όσο και διαφωνίες να έχω με πολλά εκεί μέσα δεν θα αφήσω αυτό το κάτι να πάρει μια πατριωτική μορφή και βαράτε κατσαρόλες τυλιγμένοι με την γαλανόλευκη...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
alex




Αριθμός μηνυμάτων : 1
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 10/03/2011

Κινημα αγανακτισμενων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κινημα αγανακτισμενων   Κινημα αγανακτισμενων I_icon_minitimeΤρι Ιουν 07, 2011 2:47 pm

Γειά παιδιά!Εγώ συμφωνώ με την χωριςονομαγαμιολι και τον Kaisersoze.Eίναι ένα ακόμα ακίνδυνο και ανούσιο παιχνιδάκι.Θέλουν πόπολο να φωνάζει,να αγανακτεί και να απομακρύνεται από την πολιτική δράση που έχει να προσφέρει κάτι.Βέβαια από το να απέχουν τελείως κάτι είναι και αυτό...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Κινημα αγανακτισμενων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κινημα αγανακτισμενων   Κινημα αγανακτισμενων I_icon_minitimeΤετ Ιουν 08, 2011 3:36 pm

Θα προσπαθήσω να σου απαντήσω,στην κριτική σου:

kaizersoze έγραψε:
-Γιατί είναι διαταξική άρα και επικίνδυνη. Μπαίνω χθες στο facebook και βλέπω ότι η Εύα Καϊλή, η βουλευτής του ΠΑΣΟΚ έχει στο προφίλ της φωτογραφία από την συγκέντρωση των αγανακτησμένων στον Λευκό Πύργο. Λίγο αργότερα μπαίνω στην σελίδα των αγανακτησμένων και βλέπω πως ένας παλιός μου εργοδότης, από παραδοσιακή οικογένεια δεξιών της Αθήνας, χωμένος μέχρι τον λαιμό στην Νέα Δημοκρατία, ο ορισμός του εκμεταλλευτή, έγραφε: "Ποιες 100.000 πλακα κανουμε; Μπορει να ειναι 100.000 τωρα, αλλα το θεμα ειναι ποσοι εχουν παει απο το απογευμα! Περισσοτεροι απο 500.000 περασαν σημερα απο το Συνταγμα στη μεγαλυτερη συγκεντρωση ολων των εποχων στην Αθηνα!". Αγανακτησμένος λοιπόν και ο παλιός μου εργοδότης. Λογικό. Είχα μάθει πως όταν άλλαξε η κυβέρνηση και ανέβηκε στην εξουσία το ΠΑΣΟΚ του κόπηκαν πολλά "τυχερά" και αυτός βέβαια, για να την παλέψει κάπως ο άνθρωπος στα νέα οικονομικά δεδομένα των επιχειρήσεών του, απέλυσε με συνοπτικές διαδικασίες κάποια άτομα (εμένα με είχε "φάει" πιο πριν). Πως να μην είναι αγανακτησμένο το παλικάρι όταν με αυτό το βρωμοΠΑΣΟΚ δεν παίρνει τις ίδιες μίζες με πριν;

Προφανώς, δεν θέλω να τσουβαλοποιήσω όλο τον κόσμο που είναι εκει, ούτε υποννοώ πως η Καϊλή και το τσιράκι της ΝΔ είναι αντιπροσωπευτικά δείγματα των όσων βρίσκονται στο Σύνταγμα. Είναι τέτοια η γενικολογία του εν λόγω "κινήματος" όμως που εν τέλει μπορούν να συνυπάρξουν στο εσωτερικό του όλοι οι "αγανακτησμένοι" ανεξάρτητα από την "πλευρά του οδοφράγματος" στην οποία βρίσκονται στην πραγματική ζωή. Τα "δεν έχουμε τίποτα να χωρίσουμε, όλοι άνθρωποι είμαστε" είναι αστεία όταν τα λένε οι χίπιδες, όταν όμως μπαίνουν σε πολιτική βάση είναι επικίνδυνα και στην ουσία καταστέλουν τον κοινωνικό/ταξικό αγώνα, δεν τον αφήνουν να κάνει απειλητικά βήματα προς την εξουσία αλλά βήματα συναίνεσης.

Όπως λες και εσύ ο ίδιος,το ότι υπάρχει μια Καϊλή και ένα κομματόσκυλο δε σημαίνει ότι όλοι είναι έτσι.Το μεγαλύτερο ποσοστό είναι πνιγμένοι εργαζόμενοι.Είναι λογικό,ένα κίνημα τόσο μεγάλο να παρουσιάζει ένα μικρό ποσοστό "άσχετων",το ζήτημα είναι τι ποσοστό είναι αυτό.Αν το 40% π.χ. είναι τέτοιοι άσχετοι,τότε πρόκειται για ένα χαζοχαρούμενο διαταξικό κίνημα.Αν όμως είναι π.χ. το 7%,νομίζω ότι το κίνημα έχει μια χαρά ταξική χροιά.Το κίνημα των "Αγανακτισμένων" λοιπόν,είναι καθαρά ταξικό και αυτό θα το αποδείξω αργότερα.


kaizersoze έγραψε:
-Γιατί μιλάνε σε πολιτική βάση ετερόκλιτα πολιτικά όντα. Υπό άλλες συνθήκες όχι απλά δεν είναι κακό αλλά είναι και ζητούμενο να ενώνεται κόσμος χωρίς να είναι πολιτικά φορτισμένη η συσπείρωσή του. Στην συγκεκριμένη κατάσταση όμως είναι απλά ανούσιο. Και αυτό γιατί τα μαζέματα που δεν ειναι πολιτικα φορτισμένα, για να έχουν ουσιαστικό αντίκρισμα θα πρέπει να διακατέχονται από μια κοινή στόχευση όσων τα αποτελούν. Σε πείσμα όσων λένε πως οι συνελεύσεις του Σύνταγματος διαφέρουν επειδη για πρώτη φορά δεν αποτελούνται μόνο από αναρχικους και αριστερούς (αν και προς τα εκεί πάει το πράγμα απ' ότι μαθαίνω) αλλά ακούγονται και απόψεις άλλων ανθρωπων, να πουμε πως υπάρχουν μια χαρα συνελεύσεις γειτονιών που δεν αποτελούνται μόνο απο αναρχικους και αριστερούς αλλά από μπόλικο κόσμο που δεν είναι κατασταλαγμένος πολιτικά αλλά έχει μια ανάγκη να συλλογικοποιηθεί προκειμένου να αντιπαλέψει τα προβληματά του και για αυτο το κάνει. Όταν συσπειρώνεται λοιπόν ένας ετερόκλιτα πολιτικα κόσμος κάτω από μια λαϊκή συνέλευση οφείλει να βρίσκει μια χρυσή τομή που θα τον ενώνει. Αυτό μπορεί να γίνει μόνο σε συνελεύσεις γειτονιάς, οι οποίες μπορεί να μην αποτελούνται από χιλιάδες κόσμου όπως η συνέλευση στο Σύνταγμα αλλά η ύπαρξη τους είναι πολύ πιο ουσιαστική δεδομένου πως με αυτόν που ζεις μαζι στην ίδια γειτονιά έχεις και περισσότερα κοινά και περισσότερες κοινές ανάγκες. Σε μια χαωτική φάση όπως αυτη στο Σύνταγμα, και δεν μπορούν να υπάρχουν κοινές ανάγκες αντικειμενικά (ο Μπραχαμιώτης με τον Κηφισιώτη δεν έχουν κοινές ανάγκες) αλλά και όσες υπάρχουν χάνονται μέσα στο πλήθος. Φυσικά το ίδιο ισχύει και αν τα αναγαγουμε όλα αυτά σε εργασιακο επίπεδο (όπου Μπραχαμιώτης βάλε εργάτης, όπου Κηφισιώτης βάλε αφεντικό). Αντίθετα, μια κεντρική διαδικασία όπως αυτή του Συντάγματος οφείλει να έχει κεντρική φιλοσοφία άρα και να αποτελείται από άτομα που έχουν κοινά πολιτικά πιστεύω. Το ετερόκλιτο πολιτικά δεν μπορει να έχει καμία συνέχεια αν δεν υπάρχουν κοινές ανάγκες. Αν δεν γίνεται συζήτηση δηλαδή σε καθαρά κοινωνικό επίπεδο. Και εκ των πραγμάτων αυτό δεν μπορεί να γίνει στο Σύνταγμα όπου οι συζητήσεις αναπόφευκτα γίνονται σε καθαρά πολιτικό επίπεδο.

Ο Δεκέμβρης, που πολλοί τον συγκρίνουν με αυτό που γίνεται στο Σύνταγμα, κατάφερε να δημιουργήσει συνειδήσεις επειδή υπήρξε αποκέντρωση του αγώνα. Καταλήφθηκαν σχολές, καταλήφθηκαν σχολεία, δημαρχεία περιοχών, η ΓΣΕΕ, η ΕΣΗΕΑ, η Λυρική... Δημιουργήθηκαν δηλαδή διαφορετικές εστίες αντίστασης τόσο εντός όσο και εκτός κέντρου Αθήνας και σε κάθε μία από αυτές οι άνθρωποι ζυμώθηκαν με βάση τις κοινωνικές ιδιαιτερότητες που τους ένωναν. Κάποιες από αυτές τις συσπειρώσεις κατάφεραν να συνδεθούν και μεταξύ τους αφού όμως πρώτα είχαν εξασφαλίσει την αυτονομία τους. Το χυμαδιό του Συντάγματος δεν μπορεί να το καταφέρει αυτό γιατί ακολουθεί αντίθετη κατεύθυνση. Είναι σαν να θες να δημιουργήσεις μια συνδικαλιστική συνομοσπονδία χωρίς να δημιουργηθούν πρώτα σωματεία ή μια αναρχική ομοσπονδία χωρίς να υπάρχουν αναρχικές συλλογικότητες. Ή, για να καταλάβουν και οι αριστεροί, να δημιουργηθεί κάτι σαν την ανταρσύα χωρίς να προϋπάρχουν αριστερές οργανώσεις/κόμματα.


Οι τοπικές συνελεύσεις,στις οποίες δε συμμετέχουν μόνο αριστεροί και αναρχικοί,οργανώνονται όμως-ως τώρα,τουλάχιστον-από αναρχικούς και αριστερούς.Όταν ως απλός πολίτης,μη ενταγμένος,πας σε μια τέτοια συνέλευση,γνωρίζεις ότι το κλίμα θα είναι "αριστερόστροφο".Αυτό μπορεί να αποτρέψει πολλούς,είτε επειδή δεν θέλουν να συνδεθούν με κάποιο συγκεκριμένο χώρο,είτε επειδή δεν έχουν καλή εικόνα για τον χώρο αυτό.Αντίθετα,μια τέτοια συνέλευση δεν έχει αυτό το κλίμα.Σαφέστατα και η κεντρική συνέλευση δεν μπορεί να λύσει συγκεκριμένα προβλήματα που υπάρχουν σε τοπικό επίπεδο.Γι'αυτό και την Κυριακή θεματολογία της συζήτησης ήταν πως θα οργανωθούν ανάλογες συνελεύσεις σε κάθε γειτονιά.
Λες επίσης ότι μια διαδικασία,όταν αποτελείται από χιλιάδες κόσμου,θα πρέπει να είναι από άτομα με κοινωνικά πολιτικά πιστεύω.Μα δεν υπάρχουν τόσα πολλά άτομα,που να πιστεύουν τα ίδια πράγματα πλέον!Δεν υπάρχουν εκατό χιλιάδες αναρχικοί,εκατό χιλιάδες σοσιαλιστές,εκατό χιλιάδες σοσιαλδημοκράτες,εκατό χιλιάδες φιλελεύθεροι,εκατό χιλιάδες εθνικόφρονες.Βρισκόμαστε,καλώς ή κακώς,στην εποχή της ιδεολογικής σούπας.Άλλος αγανακτεί επειδή "ξεπουλιέται η χώρα",άλλος επειδή "δεν τα πούλησαν ακόμα και οι χαραμοφάηδες οι δημόσιοι ξύνονται",άλλος επειδή "δεν διώχνουν τους βρωμιάρηδες τους μετανάστες",άλλος επειδή "φέρονται στους μετανάστες σαν ζώα",ο καθένας έχει δική του οπτική γωνία.Το ποια είναι εν τέλει η σωστή,θα το κρίνει η ιστορία.Έχει χαθεί το κοινό πολιτικό όραμα,για πολλούς και διάφορους λόγους.Ο λαός πλέον δεν έχει πίστη ούτε στο "έθνος",ούτε στη "δύναμη των εργατών",ούτε σε οτιδήποτε άλλο προτάσσει η κάθε ιδεολογία.Όλοι τον απογοήτευσαν,περισσότερο ή λιγότερο.Σ'αυτήν λοιπόν τη συνέλευση,διαμορφώνεται η νέα πολιτική συνείδηση.Ο λαός μπορεί να μην έχει πια όραμα,δεν άλλαξαν όμως οι ανάγκες του.Τις προάλλες στη συνέλευση έλεγαν ότι ο κόσμος θα πρέπει να οργανώνεται στα συνδικάτα και να κάνουν απεργίες,οι οποίες να καταλήγουν στο Σύνταγμα.Προκύρησαν γενική απεργία για τις 15.Γι'αυτό σου λέω ότι το κίνημα είναι βαθιά ταξικό και ας μην φαίνεται αυτό.

Τα αποτελέσματα του Δεκέμβρη του '08 είναι mixed.Αν έφερε πολλούς,αποξένωσε άλλους τόσους.Φαντάζομαι συναναστρέφεσαι και με άτομα τα οποία δεν έχουν καμία σχέση με τον χώρο και γενικότερα τα πολιτικά.Για ρώτα,αυτοί τη γνώμη έχουν για τον Δεκέμβρη του '08?Εγώ όσους ρωτάω μου μιλάνε για μπάχαλα και για το ότι "έγινε ζούγκλα όλη η Αθήνα" και "μακριά από εμάς αυτά".Απόδειξη σε αυτό,το πόσο κόσμο μάζεψαν οι Αγανακτισμένοι,επειδή διακύρηξαν ότι θα διαμαρτυρηθούν ειρηνικά.Η συνολική εικόνα της κοινωνίας για τον Δεκέμβρη του '08,στη διαμόρφωση της οποίας έπαιξαν ρόλο πολλοί παράγοντες,είναι κατά βάση αρνητική,όχι θετική.

kaizersoze έγραψε:
-Γιατί η συνειδήση δημιουργείται μέσα από την δράση. Δεν είναι καπέλο για να φοριέται πάνω απο τις μάζες μέσα από μονολόγους φιλόδοξων ηγετών. Η συνέλευση του Συντάγματος αν ξεφύγει από την γενικολογία μπορει να εξελιχθεί μόνο σε ένα αμιγώς πολιτικό μόρφωμα. Και ένα αμιγώς πολιτικό μόρφωμα, το οποίο αποτελείται από κόσμο που όχι μόνο δεν έχει κοινές πολιτικές θεωρήσεις στο μυαλό του αλλά ούτε καν κοινή συνείδηση, μπορεί να χαράξει στόχευση και φιλοσοφία μόνο μέσα από το καπέλωμα μιας συνειδητοποιημένης πρωτοπόριας σε ένα άλλο κομμάτι. Έχοντας μιλήσει με κόσμο που βρίσκεται στην διαδικασία κάθε μέρα έχω καταλάβει πως το 80% του κόσμου που βρίσκεται εκεί αποτελείται από αριστερούς, αναρχικούς και ανένταχτους μεν, φανερά πολιτικοποιημένους δε και το υπόλοιπο 20% είναι ένας κόσμος που δεν έχει ξαναπάει καν σε πορεία. Και είναι τουλάχιστον αφελές να θεωρεί κανείς πως κάποιος που δεν έχει παλέψει για το πιο άμεσο (έστω για να μην πληρώνει το εισιτηριο 1,40 βρε αδερφέ) θα διαμορφώσει συνείδηση τέτοια ώστε να οργανωθεί και παλέψει κατά της Τρόικας, του Μνημονίου ή (ακόμα πιο φιλόδοξα) κατά του καπιταλισμού και του κράτους μόνο και μόνο επειδή του ακούγεται όμορφη μια ομιλία μέσα από την μικροφωνική και την χειροκροτεί. Το μόνο που μπορεί να δημιουργήσει αυτός ο κόσμος είναι μπούγιο πίσω από κάποια ελίτ που θα "βάζει την γραμμή". Είναι ο μοναδικός τρόπος για να πάρει πολιτική μορφή η όλη διαδικασία και αυτό είναι κάτι που όχι απλά δεν γουστάρουμε γιατί είναι και ανήθικο και αναποτελεσματικό (ιστορικά) αλλά είμαστε αναρχικοί (όσοι είμαστε τεσπα) ακριβώς γιατί είμαστε ενάντια σε τέτοια φαινόμενα και τέτοιες πολιτικές και υπάρχουμε για να τσακίζουμε τέτοιες καταστάσεις.

Και οκ, οι διαφόρων ειδών αριστεροί ινστρούχτορες που κομπάζουν πως "τον κόσμο τον ζυμώνεις όπου τον βρίσκεις" (λες και είναι ψωμί) ας "αγανακτούν" με όσους δεν νομιμοποιούν την διαδικασία και ας επαναλαμβάνουν αυτιστικά πως όσοι δεν είναι Σύνταγμα είναι ελιτιστές (πόσο υποκριτικό όταν πας εκεί απλά για να καπελώσεις και μάλιστα εν γνώσει σου). Οι αναρχικοί τι στο διάολο θέλουν εκει; Τι ακριβώς θέλουν; Να "ζυμώσουν τον κόσμο"; Να καπελώσουν το 20% που παραμένει απολιτίκ; Να το εντυπωσιάσουν με τσιτάτα; Άντε το πολύ πολύ να πιάσουν καφενειακή κουβέντα με κανέναν και μέχρι εκεί-θέμιτο είναι αυτό αλλά μην το βάζουμε μέσα σε ένα πλαίσιο "αγώνα". Δεν θέλουμε τον κόσμο να πείθεται από εμάς και να οργανώνεται πίσω μας. Θέλουμε να δημιουργεί συνείδηση και να οργανώνεται μαζί μας ισότιμα. Γι' αυτό και δεν παρεμβαίνουμε γενικά και αόριστα όπου υπάρχει κόσμος-αν το κάναμε θα είμασταν καιροσκόποι, μπορεί να παίρναμε μέρος και στις εκλογές. Παρεμβαίνουμε εκεί που οι διάφοροι μερικοί αγώνες δημιουργούν έδαφος τέτοιο ώστε ανάμεσα στα προτάγματά μας και στον κόσμο στον οποίο απευθύνονται να δημιουργείται μια διαλεκτική ίσου προς ίσο. Και προφανώς αυτό το έδαφος πρέπει να το δημιουργούμε και εμείς παράλληλα με τον αναρχικό μας αγώνα και έξω από αυτόν. Πρωτοπορίες όμως δεν είμαστε και ούτε θα γίνουμε ποτέ... Ευτυχώς...

Το 80% "δικοί μας"?Δεν το νομίζω.Και από φάτσες μόνο,δεν το νομίζω.Στη Θεσσαλονίκη π.χ. που είμαστε αρκετά λιγότεροι όποτε,σαν φάτσες τουλάχιστον,όλοι γνωστοί μεταξύ μας,δεν θα έλεγα ότι είναι "δικό μας" κίνημα.Βλέπω και αρκετές γνωστές φάτσες,βλέπω όμως και ανθρώπους ηλικιωμένους και οικογένειες και ένα σωρό άλλους.Δες το και λογικά:οι κουκουέδες στην πλειοψηφία τους απέχουν απ'αυτό για τους γνωστούς λόγους.Όλοι οι υπόλοιποι που μένουμε,αριστεροί,ακροαριστεροί και αναρχικοί,μπορούμε να είμαστε το 80% των αγανακτισμένων?Οι αγανακτισμένοι είναι εκατό χιλιάδες.Είμαστε όλοι εμείς ογδόντα χιλιάδες?
Η συνέιδηση του καθενός μας διαμορφώνεται από έναν συνδυασμό παραγόντων.Κυρίως παίζουν ρόλο δύο συνιστώσες:τα βιώματα και η λογική επεξεργασία.Ένα βίωμα χωρίς λογική επεξεργασία είναι κενό νοήματος και ένας συλλογισμός χωρίς κάποιο βίωμα στο οποία να ανταποκρίνεται στερείται ουσίας.Η συζήτηση παίζει μεγάλο ρόλο σε αυτό.Λες κάτι στον άλλον που δεν γνώριζε,ή ποτέ του δεν είχε σκεφτεί.Αυτό του μένει,στριφογυρίζει μέσα στο κεφάλι του,πλάθεται.Όλοι αυτοί οι άνθρωποι εκεί,έχουν ζήσει βιώματα καπιταλιστικής βαρβαρότητας.Αυτό που τους λείπει είναι λίγη περισσότερη αμφισβήτηση,το "κάτι παραπάνω".
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Brognor

Brognor


Αριθμός μηνυμάτων : 476
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 18/11/2010
Ηλικία : 38

Κινημα αγανακτισμενων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κινημα αγανακτισμενων   Κινημα αγανακτισμενων I_icon_minitimeΔευ Ιουν 13, 2011 2:02 am

Καλα, καθηστε να τους σπασουν οι μπατσοι και μετα το συνεχιζουμε...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.youtube.com/user/Brognor
joseph the judge

joseph the judge


Αριθμός μηνυμάτων : 347
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 16/11/2010
Τόπος : αθηνα

Κινημα αγανακτισμενων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κινημα αγανακτισμενων   Κινημα αγανακτισμενων I_icon_minitimeΔευ Ιουν 13, 2011 5:15 pm

Θέλω να μοιραστώ μια φράση του μαρξ που νομίζω ότι κατά κάποιο τρόπο είναι επίκαιρη:
Οι συγκρούσεις μέσα στην παλιά κοινωνία βοηθούν κατά κάποιο τρόπο την πορεία ανάπτυξης του προλεταριάτου.η αστική τάξη βρίσκεται σε κατάσταση αδιάκοπου αγώνα πρώτα ενάντια στην αριστοκρατία,αργότερα ενάντια στα ίδια τα τμήματα της αστικής τάξης που τα συμφέροντα τους έρχονται σε αντίθεση με την πρόοδο της βιομηχανίας.Και πάντα με την αστική τάξη των άλλων χωρών.Σε όλους αυτούς τους αγώνες είναι υποχρεωμένη να κάνει έκκληση για βοήθεια στο προλεταριάτο και να το τραβάει στην πολιτική κίνηση.Έτσι η ίδια η αστική τάξη προμηθεύει στους προλετάριους τα δικά της στοιχεία μόρφωσης δηλαδή τα όπλα ενάντια στον εαυτό της.

Το ζουμί από όλη αυτή την περίοδο κατ' εμέ είναι ότι όπως γράφει ο μαρξ η αστική τάξη είναι σε ένα διαρκή αγώνα σήμερα όπου έχει κάνει έκκληση στο προλεταριάτο για βοήθεια τραβώντας το σε μια πολιτική κίνηση τους αγανακτισμένους επειδή δίχως τη βοήθεια του θα ήταν χαμένη γρηγορότερα....Θέτει τον εαυτό της εκτός του σάπιου πολιτικού συστήματος και παρουσιάζετε σε τον ευγενή επιχειρηματία.....Οι αγανακτισμένοι όμως είναι όπλο ενάντια στον εαυτό της....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
BreadandRoses

BreadandRoses


Αριθμός μηνυμάτων : 75
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010
Ηλικία : 35
Τόπος : Ελλαδισταν

Κινημα αγανακτισμενων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κινημα αγανακτισμενων   Κινημα αγανακτισμενων I_icon_minitimeΔευ Ιουν 13, 2011 5:22 pm

Είναι ή μπορεί να εξελιχθεί και κάτω από ποιές προϋποθέσεις; Δεν θέλω να σνομπάρω την κίνηση -ίσα ίσα παρά τις πρώτες μου διαφωνίες, το βρίσκω θετικό- αλλά αν παραμείνει μόνο στο επίπεδο της πλατείας δεν νομίζω να έχει πολύ μέλλον.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://bread-and-roses.blogspot.com
 
Κινημα αγανακτισμενων
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Το κίνημα των πλατειών και τι απέμεινε!;
» Η στάση της ΚΝΕ απέναντι στο φοιτητικό κίνημα
» Το κίνημα μετά την κρίση και ο βαθύς ύπνος της αριστεράς....
» Η IWW υποστηρίζει το κίνημα BDS (μποϊκοτάζ – απόσυρση επενδύσεων – κυρώσεις) προς υποστήριξη των δικαιωμάτων των Παλαιστινίων

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Ελεύθερη Σκέψη :: Αρχείο Παλαιών Θεμάτων :: Αρχείο Παλαιών Θεμάτων :: Ειδήσεις και επίκαιρα ζητήματα-
Μετάβαση σε: