Ελεύθερη Σκέψη
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ελεύθερη Σκέψη

Ένα φόρουμ για συζητήσεις ελευθεριακού χαρακτήρα!!
 
ΑρχικήΦόρουμΕικονοθήκηΑναζήτησηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση
Καλώς ήρθατε στην Ελεύθερη Σκέψη! Κάθε μέλος μπορεί να προτείνει αλλαγές στην εμφάνιση του φόρουμ καθώς επίσης και να συμμετέχει σε όλες τις αποφάσεις. Καλά ποστ!!

 

 Εθνισμός

Πήγαινε κάτω 
+5
XwrisOnomaGamioli
Rationalista
TheKillerRabbit
Devilrise
Ίων
9 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Ίων

Ίων


Αριθμός μηνυμάτων : 95
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 26/02/2011

Εθνισμός Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Εθνισμός   Εθνισμός I_icon_minitimeΣαβ Φεβ 26, 2011 4:54 pm

Γλώσσα, γράμματα, ποίηση, φιλοσοφία, τέχνες, ορχηστρική, νομοθεσία, δικαιοσύνη, μηχανική, γλυπτική, αρχιτεκτονική, αγγειοπλαστική, ζωγραφική, ναυτιλία, ιατρική, γεωργία, μεταλλουργία, αστρονομία, μαθηματικά, γεωμετρία, γυμναστική, θέατρο, φυσική, δημοκρατία, ελευθερία.

Αυτούς που έδωσαν τα πάντα στην ανθρωπότητα, αυτούς που πότισαν με το Αίμα τους την Γη των Ελλήνων, αυτούς που λάτρεψαν την Πατρίδα, αυτούς που λάτρεψαν την Γνώση και την Σοφία, αυτούς που λάτρεψαν το Κάλλος και τον Έρωτα, αυτούς που ωφέλησαν ολόκληρες κοινωνίες επάνω στον πλανήτη, αυτούς που τιμούσαν τους Ήρωες και Προγόνους τους, αυτούς που δίδαξαν την Αγάπη για την Πατρίδα, αυτούς που καλλιέργησαν Σώμα και Πνεύμα, αυτούς που αγάπησαν, σεβάστηκαν και υπερασπίστηκαν τη Ζωή, αυτούς που χρησιμοποιούσαν την λογική ως εργαλείο γνώσης, αυτούς που άγγιξαν την Κοσμική Σοφία με την σκέψη τους, αυτούς που Διαφώτιζαν, που επιθυμούσαν να ζουν Ελεύθεροι, αυτούς που σκότωσαν το Θάνατο, που ζήσαν ελεύθεροι και είπαν όχι στην δουλεία, αυτούς που μείναν Έλληνες για πάντα, και γίναν ΑΘΑΝΑΤΟΙ.

Αυτούς τους ατιμώνετε όταν στρέφεστε μακριά από το έθνος σας.

Πρέπει να υπάρχει εθνισμός. Ένας εθνισμός με σεβασμό στο ανθρώπινο πρόσωπο, προσηλωμένος στης αρχές της άμμεσης δημοκρατίας (Κοινοτισμός).

Ακουμπώντας στο έθνος μου να γίνω πιο άνθρωπος. Δεν μπορεί κανείς να είναι άνθρωπος ξεχνώντας την καταγωγή του. Να θυμάται κανείς από πού βγήκε, πού μεγάλωσε, ποιό έθνος τον ανέθρεψε. Μου αρέσει να βλέπει κανείς τους δεσμούς του. Αυτό θα πει ελευθερία.

Ποιός είναι ο τελικός σκοπός των εθνών; Ο πολιτισμός. Να ένα έργο άξιο για τα έθνη, έργο αληθινά ανθρώπινο. Να η δικαιολογία των εθνών, να πώς τα έθνη είναι χρήσιμα και να πού έσφαλε ο Μαρξ πολεμώντας τα έθνη. Πολιτισμούς γεννούν τα έθνη και αυτά μονάχα. Οι πολιτισμοί γεννιούνται ο καθένας σε κάποια πατρίδα, σε κάποια εποχή σε κάποιο έθνος. Έξω από αυτά δεν μπορεί να σταθεί πολιτισμός.

Η παράδοση είναι ο σύνδεσμος των ατόμων μιας φυλής, τωρινών και περασμένων, που τα κάνει έθνος. Ιστορία είναι η συνείδηση του συνδέσμου αυτού. Να νοιώθεις την καταγωγή σου, την συνέχεια του εθνικού εγώ σου, την ιστορία που σου κάνει συνειδητό το πέρασμα του έθνους σου μέσα στους αιώνες.

Ο εθνισμός είναι μορφή ενέργειας. Όλοι λοιπόν οι ενεργητικοί άνθρωποι είναι εθνιστές, είτε το ξέρουν, είτε όχι. Ο διεθνιστής είναι στοιχείο θανάτου για το έθνος του.
Βλέπω πως η Ευρώπη ενώνεται, πως τα έθνη και οι φυλές ζυγώνουν η μία την άλλη. Αλλά εγώ είμαι ένας, και θα ακουμπήσω επάνω στους γύρω μου ανθρώπους, και αυτοί είναι οι Έλληνες.

Όταν ένας του γένους δεν φοβάται, πώς μπορεί να φοβάται το γένος; Όταν ένας του γένους δεν θέλει να χαθεί, πώς μπορεί το γένος να χαθεί; Οι δικοί μας οι αντάρτες είμαστε εμείς, συ και εγώ, και ο άλλος, φτάνει να το θέλουμε.
Η επιτυχία θα έλθει άμα δεν την συλλογίζεστε. Θα έλθει άμα συλλογίζεσθε πάντα το σκοπό: Φτάνουν πια οι μάρτυρες.
Χρειάζονται ήρωες.
Γεννείτε ήρωες.

Σήμερα ο αγώνας που δίνουμε είναι ακόμα πιο δύσκολος, διότι στην εποχή του ο Πατριωτισμός ήταν κοινό κτήμα όλων των Ελλήνων. Σήμερα όμως, όποιος μιλά για έθνος χαρακτηρίζεται ακροδεξιός, φασίστας, από την κατεστημένη νεοταξική Αριστερά.
Τουλάχιστον είμαστε υπερήφανοι που είμαστε Έλληνες. Ότι και αν λένε οι "άλλοι".

Όσοι δεν τα καταλάβατε μπορείτε να τα ξαναδιαβάσετε για να τα εμπεδώσετε καλύτερα.
Είναι ανοιγμένος τώρα μπροστά στα θολωμένα μάτια σας, και στα μυαλά σας τα σκοτισμένα, ένας δρόμος ζωής και πολέμου. Αν θέλετε πάρτε τον, ειδεμή σαπίστε εκεί που είστε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Devilrise

Devilrise


Αριθμός μηνυμάτων : 20
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 16/02/2011
Ηλικία : 106
Τόπος : Υπηρχα απο πάντα

Εθνισμός Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εθνισμός   Εθνισμός I_icon_minitimeΣαβ Φεβ 26, 2011 8:07 pm

Μμμμ...
Διάβασα προσεκτικά το τοπικ σου και παρατήρησα οτι ειναι μια συμαντική προσπάθεια ενώς σκοταδιστή και μισαλόδοξου
ανθρώπου να παντρέψει τον ουμανισμό με την έννοια του κράτους.Προσπαθείς να δόσεις παράταση ζωής
σε αυτο που αποκαλείς "εθνισμό" αλλα δυστηχώς (ή ευτηχώς) για 'σένα αυτα η έννοια εχει αντικατασταθή τουλάχιστον για τώρα με τον εθνικισμό-νεοναζιζμό-φασιμό.
Δεν έχω να σχολιάσω τιποτα απο της πιπες των δύο πρώτων παραγράφων.Ως αναφορά την συνέχεια αμα εσύ θέλεις να χρήσης ενα τεχνιτό κατασκέυασμα όπως ειναι το έθνος απαραίτητω για την ύπαρξη και λειτουργία μιας κοινωνίας καν'το
προβλημα σου!!!
Και τέλος καλα κανεις που εισαι περιφανος ελλην το κράτος απο κατι μαλακες σα και σενα ζει. Twisted Evil
Α και αν θες πες μου μια το ονομα του chanel σου στο yt για να ρίξω μια ματια να δω πόσο ανθρωπιστής είσαι? Twisted Evil
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.youtube.com/user/devilerise
TheKillerRabbit

TheKillerRabbit


Αριθμός μηνυμάτων : 296
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 18/12/2010

Εθνισμός Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εθνισμός   Εθνισμός I_icon_minitimeΣαβ Φεβ 26, 2011 8:28 pm

Χωρίς να πω πως υποστηρίζω το όλο θέμα, αλλά και η κοινωνία ένα τεχνητό κατασκεύασμα δεν είναι Devil?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Devilrise

Devilrise


Αριθμός μηνυμάτων : 20
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 16/02/2011
Ηλικία : 106
Τόπος : Υπηρχα απο πάντα

Εθνισμός Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εθνισμός   Εθνισμός I_icon_minitimeΣαβ Φεβ 26, 2011 9:21 pm

Ρε κουνελάκι δεν ενοώ αυτη τι κοινωνία (αστική).Αλλα αναρχική τα παμε σε αλλη ενότητα αυτα! cyclops
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.youtube.com/user/devilerise
????????
Επισκέπτης




Εθνισμός Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εθνισμός   Εθνισμός I_icon_minitimeΣαβ Φεβ 26, 2011 11:45 pm

Πέραν από αξιώματα,κάτι άξιο σχολιασμού έχεις?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Rationalista

Rationalista


Αριθμός μηνυμάτων : 87
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 21/11/2010

Εθνισμός Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εθνισμός   Εθνισμός I_icon_minitimeΚυρ Φεβ 27, 2011 12:31 am

Χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν, πιστεύεις ότι το γεγονός της συνεύρεσης ενός σπέρματος με ένα ωάριο εν Ελλάδι σε κάνει κάτι σπουδαίο για το οποίο πρέπει να είσαι υπερήφανος? Δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιος άνθρωπος πρέπει να είναι υπερήφανος για την καταγωγή του, δηλαδή για κάτι δωτό στο οποίο δεν συνέβαλε στο παραμικρό για να το αποκτήσει? Δηλαδή άμα είμαι μελαχρινός ή έχω καρκίνο του πάγκρεας υπάρχει λόγος να είμαι υπερήφανος?

Κάποιος θα έπρεπε να είναι υπερήφανος μόνο για όσα καταφέρνει, γιατί αυτά που καταφέρνει ορίζουν το "είναι" του. Αυτά τον κάνουν άνθρωπο και αυτά αντικατροπτρίζουν το ποιος είναι και τι κάνει. Αυτή η ανοησία πάλι η οποία μιλάει για έλληνες στο πνεύμα δεν μπορώ να την καταλάβω. Δηλαδή ποιες αρετές δεν έχει ένας άνθρωπος στον κόσμο που έχει ένας έλληνας ή ποια ελλαττώματα αντίστοιχα? Η κατάκτηση και η καλλιέργεια του πνεύματος είναι προσπάθεια κάθε ανθρώπου ανεξαιρέτως εθνικότητας, χρώματος ή ράτσας.

Εξίσου ανόητος θα ήταν οποιοσδήποτε βασίζετε στο τυχαίο γεγονός ότι γεννήθηκε στην Ελλάδα από έλληνες γονείς για να θεωρήσει ότι πρέπει να ασχοληθεί με τον όντως σπουδαίο αρχαίο ελληνικό πολιτισμό. Η ιστορία και η πρόοδος του πνεύματος είναι παγκόσμια κληρονομιά οπότε δεν βρίσκω λόγο να υπερηφανεύεται κάποιος ότι είναι "πρόγονος των αρχαίων ελλήνων φιλοσόφων". Οι πιο πολλοί μελετητές του αρχαίου ελληνικού πολιτισμού είναι ξένοι και δεν μελετάνε τον πολιτσμό για να ικανοποιήσουν το εγώ τους θεωρώντας ότι επειδή είναι έλληνες έχουν κατι παραπάνω από κάποιον άλλο, για αυτό κιόλας αυτή μπορούν να κατανοήσουν καλύτερα και να αξιοποίησουν τον πολιτισμό, αντίθετα με τον κάθε Μπουμπούκο και Μιχαλολιάκο.

Δεν έχω ακούσει πιο συντηρητική ιδέα από την διατήρηση της υπάρχουσας κατάστασης των εθνών, δηλαδή να "ακουμπήσω στο έθνος μου" και να φροντίζω να μην μολύνετε το έθνος και ανάλογες παπαριές. Με αυτή την λογική οι αρχαίοι έλληνες δεν θα έπρεπε ούτε να υιοθετήσουν το φοινικικό αλφάβητο, ούτε να πάρουν στοιχεία από τους λαούς τους οποίους δυνάστευσαν και συνάντησαν με τους αποικισμούς τους αλλά και με το εμπόριο πιο πριν και πιο μετά. Ο λόγος για τον οποίο δεν μένανε στάσιμοι αλλά υιοθετούσαν στοιχεία από άλλους και δημιουργούσαν ήταν διότι μόνο έτσι ένας λαός επιβιώνει και προοδεύει. Είναι θέμα προόδου ο διεθνισμός.

Για να απαντήσω έμμεσα και στην ΧωρίςΌνομαΓαμιόλη διεθνισμός σημαίνει συνεργασία των λαών και των εθνών λόγω της πεποίθησης ότι μόνο με την συνεργασία μπορούν να ικανοποιήσουν όλες τις ανάγκες τους. Οπότε καμία σχέση με καπιτάλες και παγκοσμιοποίηση(του κεφαλαίου) όπως και καμία σχέση με κατάργηση εθνών. Το έθνος είναι μια ομάδα ανθρώπων που υποτίθεται ότι έχει κοινά στοιχεία (τα γνωστά, ιστορίες, θρησκείες μαλακίες). Οπότε πως ο διεθνισμός μπορεί να καταργήσει τα έθνη δηλαδή έναν επιστημονικό όρο για την κατηγοριοποίηση των ανθρώπων και την μελέτη του πολιτισμού και της ιστορίας του? Αντίθετα, ίσως συγχέουμε αυτό με την κατάργηση των εθνών, ο διεθνισμός απαιτεί την κατάργηση των κρατών-εθνών.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
XwrisOnomaGamioli




Αριθμός μηνυμάτων : 338
Reputation : 3
Ημερομηνία εγγραφής : 10/12/2010

Εθνισμός Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εθνισμός   Εθνισμός I_icon_minitimeΚυρ Φεβ 27, 2011 10:01 am

Είμαι σύμφωνη με όσα λέει ο Rationalista.
Rationalista μπορείς να μεταφέρεις ό,τi έγραψες για τον διεθνισμο στο ανάλογο τοπικ,γιατι έχω question?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.youtube.com/user/XwrisOnomaGamioli?feature=mhee
Brognor

Brognor


Αριθμός μηνυμάτων : 476
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 18/11/2010
Ηλικία : 38

Εθνισμός Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εθνισμός   Εθνισμός I_icon_minitimeΚυρ Φεβ 27, 2011 5:35 pm

Καλα εγραψε ο Rationalista Smile Ειδικα στην αρχη. Μονο για τα κεκτημενα μπορεις να εισαι περηφανος. Μπραβο Wink

Απο κει και περα, ο Μαρξ δεν εχει πει το κλασσικο "οι προλεταριοι δεν εχουν πατριδα" σκετο Smile Οσοι εχουν διαβασει το Μανιφεστο του Κομμουνιστικου Κομματος θα θυμουνται οτι οντως ειπε αυτην την φραση αλλα συνεχισε λεγοντας οτι οι προλεταριοι θα φτιαξουν δικη τους πατριδα μετα την Επανασταση...

Οποτε δεν ηταν και τοσο διεθνιστης ο φιλαρακος μας -.- Σε πολλα ηταν αρχιδι και τελοσπαντων δεν εχει καμια σχεση με το τοπικ...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.youtube.com/user/Brognor
Ίων

Ίων


Αριθμός μηνυμάτων : 95
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 26/02/2011

Εθνισμός Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εθνισμός   Εθνισμός I_icon_minitimeΚυρ Φεβ 27, 2011 7:10 pm

Rationalista έγραψε:
1.Δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιος άνθρωπος πρέπει να είναι υπερήφανος για την καταγωγή του, δηλαδή για κάτι δωτό στο οποίο δεν συνέβαλε στο παραμικρό για να το αποκτήσει?

[...] 2. Αυτή η ανοησία πάλι η οποία μιλάει για έλληνες στο πνεύμα δεν μπορώ να την καταλάβω. Δηλαδή ποιες αρετές δεν έχει ένας άνθρωπος στον κόσμο που έχει ένας έλληνας ή ποια ελλαττώματα αντίστοιχα?

[...] Η ιστορία και η πρόοδος του πνεύματος είναι παγκόσμια κληρονομιά οπότε δεν βρίσκω λόγο να υπερηφανεύεται κάποιος ότι είναι "πρόγονος των αρχαίων ελλήνων φιλοσόφων".

3. Δεν έχω ακούσει πιο συντηρητική ιδέα από την διατήρηση της υπάρχουσας κατάστασης των εθνών, δηλαδή να "ακουμπήσω στο έθνος μου" και να φροντίζω να μην μολύνετε το έθνος και ανάλογες παπαριές. Με αυτή την λογική οι αρχαίοι έλληνες δεν θα έπρεπε ούτε να υιοθετήσουν το φοινικικό αλφάβητο, ούτε να πάρουν στοιχεία από τους λαούς τους οποίους δυνάστευσαν και συνάντησαν με τους αποικισμούς τους αλλά και με το εμπόριο πιο πριν και πιο μετά. Ο λόγος για τον οποίο δεν μένανε στάσιμοι αλλά υιοθετούσαν στοιχεία από άλλους και δημιουργούσαν ήταν διότι μόνο έτσι ένας λαός επιβιώνει και προοδεύει. Είναι θέμα προόδου ο διεθνισμός.

1. Σκέφτομαι ότι αν ήξεραν οι πρόγονοί μας, πόσο χεσμένους τους έχουμε για την ελευθερία που μας προσέφεραν, και πόσο αηδία θα ένιωθαν με το ξεπούλημα που κάνουν οι συμπατριώτες μας, δεν θα υπήρχε έστω και μία πιθανότητα να πεθάνουν για εμάς.
Το είδα και στο θέμα "Διεθνισμός", μην ακυρώνετε και μην υποβαθμίζετε τις θυσίες κάποιων ανθρώπων που δεν έγιναν για κανέναν άλλον παρά για εσάς.

2. Έλληνας στο πνεύμα, δεν σημαίνει απαραίτητα και Έλληνας στην καταγωγή. Γι'αυτό τα διαχωρίζω.

3. Το θέμα όμως, φίλε Rationalista, είναι ότι δεν παίρνουμε τα καλά στοιχεία άλλων εθνών, αλλά τα κακά, τον πολιτισμό των ναρκωτικών και της δυνατής μουσικής των πισωγλέντηδων και φλώρων.
Όταν λέμε "πρόοδος", εννοούμε κάτι το νέο, το οποίο όμως απαραιτήτως να είναι καλό ή οφέλιμο. Δεν νοείται πρόοδος οποιασδήποτε μορφής, αν το νέο που πρόκειται να εφαρμοσθεί είναι κακό ή επιζήμιο. Η παράδοση δεν είναι αντίθετη πρός την πρόοδο. Η διατήρηση παλαιών συνηθειών, ιδεών, συμπεριφοράς κ.τ.λ. , δεν αντίκειται προς την πρόοδο, επειδή και μόνο αυτό που διατηρείται είναι παλαιό.

Η επιμονή σε κάτι παλαιό, που ταυτοχρόνως ζημιώνει, οπωσδήποτε είναι αντιπροοδευτική. Απεναντίας η επιμονή σε κάτι παλιό που ταυτοχρόνως ωφελεί είναι προοδευτική. Όπως και η αποδοχή κάτι νέου που βλάπτει είναι οπισθοδρόμησις, ενώ η αποδοχή κάτι νέου που ωφελεί είναι πρόοδος.

EDIT: Όσο για τον Έλληνα στο πνεύμα, νομίζω πως το έχω εκφράσει πιο πάνω:
Ίων έγραψε:
[...] αυτούς που λάτρεψαν την Πατρίδα, αυτούς που λάτρεψαν την Γνώση και την Σοφία, αυτούς που λάτρεψαν το Κάλλος και τον Έρωτα, αυτούς που τιμούσαν τους Ήρωες και Προγόνους τους, αυτούς που δίδαξαν την Αγάπη για την Πατρίδα, αυτούς που καλλιέργησαν Σώμα και Πνεύμα, αυτούς που αγάπησαν, σεβάστηκαν και υπερασπίστηκαν τη Ζωή, αυτούς που χρησιμοποιούσαν την λογική ως εργαλείο γνώσης, αυτούς που άγγιξαν την Κοσμική Σοφία με την σκέψη τους, αυτούς που Διαφώτιζαν, που επιθυμούσαν να ζουν Ελεύθεροι, αυτούς που ζήσαν ελεύθεροι και είπαν όχι στην δουλεία...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
linkingdeath14

linkingdeath14


Αριθμός μηνυμάτων : 148
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 11/12/2010

Εθνισμός Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εθνισμός   Εθνισμός I_icon_minitimeΚυρ Φεβ 27, 2011 7:44 pm

Ίωνα, θεωρείς οτι η έννοια του Έθνους πατάει πάνω σε φυλετικές βάσεις ή αποτελεί αποτέλεσμα ενός ιδεολογικού συνεταιρίζεσθαι;;;

Οσο για τα περι "εθνισμού". Αυτό ήταν ένας νεολογισμός που πρόεκυψε από τον Βεζάνη, αν δεν κάνω λάθος, ωστε να διαχωριστεί η παθητική (εθνισμός) απο την ενεργητική κατάφαση του Εθνους(εθνικισμός)!

Βασικά προκειται περι παπάτζας για να χαρακτηριστεί ενας πιο light και ήπιος εθνικισμός! Τωρα η απαξίωση των άλλων εθνών ειναι ο σωβινισμός! Την τελευταία εικοσαετία χρησιμοποιείται ο όρος εθνικισμός για να χαρακτηρίσει την απαξίωση των άλλων εθνών!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Ίων

Ίων


Αριθμός μηνυμάτων : 95
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 26/02/2011

Εθνισμός Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εθνισμός   Εθνισμός I_icon_minitimeΚυρ Φεβ 27, 2011 8:07 pm

Αυτή ακριβώς τη διαφωνία είχα και με την XorisOnomaGamioli στο YouTube! Όντως, ο εθνικισμός παλαιότερα δεν ήταν κάτι το αρνητικό.

Η έννοια του έθνους πατάει πάνω σε φυλετικές βάσεις φυσικά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Εθνισμός Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εθνισμός   Εθνισμός I_icon_minitimeΚυρ Φεβ 27, 2011 8:13 pm

Ίων έγραψε:

1. Σκέφτομαι ότι αν ήξεραν οι πρόγονοί μας, πόσο χεσμένους τους έχουμε για την ελευθερία που μας προσέφεραν, και πόσο αηδία θα ένιωθαν με το ξεπούλημα που κάνουν οι συμπατριώτες μας, δεν θα υπήρχε έστω και μία πιθανότητα να πεθάνουν για εμάς.
Το είδα και στο θέμα "Διεθνισμός", μην ακυρώνετε και μην υποβαθμίζετε τις θυσίες κάποιων ανθρώπων που δεν έγιναν για κανέναν άλλον παρά για εσάς.

Πολύ ρομαντικά τα βλέπεις.Κανείς δεν πέθανε για 'σένα (που και να πέθαινε δε θα σήμαινε τίποτα,εσύ του το ζήτησες?),όλοι για την πάρτη τους πέθαναν.Ασχολήσου λίγο σοβαρά με την Ιστορία ως επιστήμη και μακρία από συναισθηματικά πρίσματα.

Ίων έγραψε:

2. Έλληνας στο πνεύμα, δεν σημαίνει απαραίτητα και Έλληνας στην καταγωγή. Γι'αυτό τα διαχωρίζω.

Define "πνεύμα".Μετά define "Έλληνας στο πνεύμα".Και μετά το συζητάμε.

Ίων έγραψε:

3. Το θέμα όμως, φίλε Rationalista, είναι ότι δεν παίρνουμε τα καλά στοιχεία άλλων εθνών, αλλά τα κακά, τον πολιτισμό των ναρκωτικών και της δυνατής μουσικής των πισωγλέντηδων και φλώρων.
Όταν λέμε "πρόοδος", εννοούμε κάτι το νέο, το οποίο όμως απαραιτήτως να είναι καλό ή οφέλιμο. Δεν νοείται πρόοδος οποιασδήποτε μορφής, αν το νέο που πρόκειται να εφαρμοσθεί είναι κακό ή επιζήμιο. Η παράδοση δεν είναι αντίθετη πρός την πρόοδο. Η διατήρηση παλαιών συνηθειών, ιδεών, συμπεριφοράς κ.τ.λ. , δεν αντίκειται προς την πρόοδο, επειδή και μόνο αυτό που διατηρείται είναι παλαιό.

Define "καλός".Define "κακός".Μετά το ξανασυζητάμε.

Ίων έγραψε:

Η επιμονή σε κάτι παλαιό, που ταυτοχρόνως ζημιώνει, οπωσδήποτε είναι αντιπροοδευτική. Απεναντίας η επιμονή σε κάτι παλιό που ταυτοχρόνως ωφελεί είναι προοδευτική. Όπως και η αποδοχή κάτι νέου που βλάπτει είναι οπισθοδρόμησις, ενώ η αποδοχή κάτι νέου που ωφελεί είναι πρόοδος.

Το τι είναι ξεπερασμένο και τι όχι σε μια κοινωνία το δείχνει η ίδια η υιοθέτηση/διατήρησή του απ'την κοινωνία και όχι οι θεωρητικολογίες.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Ίων

Ίων


Αριθμός μηνυμάτων : 95
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 26/02/2011

Εθνισμός Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εθνισμός   Εθνισμός I_icon_minitimeΚυρ Φεβ 27, 2011 8:23 pm

L3o ΧΞΣ έγραψε:
Πολύ ρομαντικά τα βλέπεις.Κανείς δεν πέθανε για 'σένα (που και να πέθαινε δε θα σήμαινε τίποτα,εσύ του το ζήτησες?),όλοι για την πάρτη τους πέθαναν.Ασχολήσου λίγο σοβαρά με την Ιστορία ως επιστήμη και μακρία από συναισθηματικά πρίσματα.
Εγώ θα σου πρότεινα να μάθεις, (ή ξαναδιαβάσεις; ) την ιστορία των Ελλήνων.


L3o ΧΞΣ έγραψε:
Define "πνεύμα".Μετά define "Έλληνας στο πνεύμα".Και μετά το συζητάμε.
Το έκανα ήδη.



L3o ΧΞΣ έγραψε:
Define "καλός".Define "κακός".Μετά το ξανασυζητάμε.
Δεν νομίζω ότι χρησιμοποίησα αυτές τις δύο λέξεις. Όρισα όμως το προοδευτικό και το μη προοδευτικό.


Παράθεση :
Το τι είναι ξεπερασμένο και τι όχι σε μια κοινωνία το δείχνει η ίδια η υιοθέτηση/διατήρησή του απ'την κοινωνία και όχι οι θεωρητικολογίες.
Και νόμιζα ότι εσείς οι αναρχικοί και αριστεροί θεωρείτε ότι η κοινωνία έχει εξελιχθεί με τελείως λανθασμένο τρόπο; Αν ναι, γιατί διατηρείται έτσι;
Μήπως εδώ καταρρίπτεται όλη η ιδεολογία σας;
Ή η κοινωνία διαλέγει σωστά μόνο το τι έχει ξεπεραστεί;

Πάρτε το χαμπάρι, έχουμε αλλάξει προς το χειρότερο!
"Διά να είναι η Φυλή εις το Χάλι που είναι, φανερόν ότι οι Τωρινοί Έλληνες είσθε οι χειρότεροι που υπήρξαν ποτέ".

Καληνύχτα σας.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Ίων στις Κυρ Φεβ 27, 2011 8:28 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
TheKillerRabbit

TheKillerRabbit


Αριθμός μηνυμάτων : 296
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 18/12/2010

Εθνισμός Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εθνισμός   Εθνισμός I_icon_minitimeΚυρ Φεβ 27, 2011 8:28 pm

Δεν θεωρεί κανείς αναρχικός ότι η κοινωνία έχει εξελιχθεί με λάθος τρόπο. Απλά θεωρούν ότι πρέπει αν κάνει το επόμενο βήμα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Εθνισμός Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εθνισμός   Εθνισμός I_icon_minitimeΚυρ Φεβ 27, 2011 9:22 pm

Ίων έγραψε:
Δεν νομίζω ότι χρησιμοποίησα αυτές τις δύο λέξεις. Όρισα όμως το προοδευτικό και το μη προοδευτικό.

Δες το quote που σου κάνω και θα τις βρεις.Οι ορισμοί σου μπάζουν.


Ίων έγραψε:
Και νόμιζα ότι εσείς οι αναρχικοί και αριστεροί θεωρείτε ότι η κοινωνία έχει εξελιχθεί με τελείως λανθασμένο τρόπο; Αν ναι, γιατί διατηρείται έτσι;
Μήπως εδώ καταρρίπτεται όλη η ιδεολογία σας;
Ή η κοινωνία διαλέγει σωστά μόνο το τι έχει ξεπεραστεί;

Πάρτε το χαμπάρι, έχουμε αλλάξει προς το χειρότερο!
"Διά να είναι η Φυλή εις το Χάλι που είναι, φανερόν ότι οι Τωρινοί Έλληνες είσθε οι χειρότεροι που υπήρξαν ποτέ".

Καληνύχτα σας.

Δεν ξέρω τι θεωρούν οι άλλοι,ξέρω τι θεωρώ εγώ.Δε χρησιμοποιώ ποτέ έννοιες που δύσκολα επιδέχονται ορισμό,όπως "σωστό" ή "λάθος".Δε θεωρώ ότι η κοινωνία έχει εξελιχθεί με τελείως λανθασμένο τρόπο,κάτι τέτοιο θα ήταν παράλογο.Οποιοσδήποτε έχει λίγη rationality μέσα του μπορεί να δει ότι προοδευτικά απ'τις απαρχές της ανθρώπινης ιστορίας η ανθρωπότητα έχει σχετικά μια ανοδική πορεία σε θέματα κάλυψης αναγκών και συνύπαρξης.Αυτό που λέω εγώ είναι ότι μπορεί να γίνει ακόμα μεγαλύτερη βελτίωση και για αυτό απαιτούνται ορισμένες ριζικές αλλαγές.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
XwrisOnomaGamioli




Αριθμός μηνυμάτων : 338
Reputation : 3
Ημερομηνία εγγραφής : 10/12/2010

Εθνισμός Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εθνισμός   Εθνισμός I_icon_minitimeΚυρ Φεβ 27, 2011 9:27 pm

linkingdeath14 έγραψε:

Οσο για τα περι "εθνισμού". Αυτό ήταν ένας νεολογισμός που πρόεκυψε από τον Βεζάνη, αν δεν κάνω λάθος, ωστε να διαχωριστεί η παθητική (εθνισμός) απο την ενεργητική κατάφαση του Εθνους(εθνικισμός)!

Βασικά προκειται περι παπάτζας για να χαρακτηριστεί ενας πιο light και ήπιος εθνικισμός! Τωρα η απαξίωση των άλλων εθνών ειναι ο σωβινισμός! Την τελευταία εικοσαετία χρησιμοποιείται ο όρος εθνικισμός για να χαρακτηρίσει την απαξίωση των άλλων εθνών!!

Πραγματικά επειδή έχω βαρεθεί να το βλέπω αυτό,για μια ακόμα φορά θ εξηγήσω την διαφορά εθνιστή και εθνικιστή,την οποία κατά ένα μαγικό τρόπο όλοι οι εθνικιστές(και όχι οι εθνιστές)συνηθίζουν ν μπερδεύουν.

Παμε φλας μπακ πίσω,Αριστοφάνη μεριά,όπου για πρώτη φορά σκάει μύτη η λέξη φιλοπατρία.Περί 19ου μας κατσικώνεται το γαλλικο αντιδάνειο πατριωτισμός(patriotisme),οπου και χρησιμοποιείται απο τον μαγκα τον Φερραιο.Η λέξη εθνισμός αγαπητέ linkin δεν προέκυψε από τον Βεζάνη,αλλά εισήχθη από τον φίλτατο Σπηλιάδη το 1826(?με επιφύλαξη).Η χρήση της λέξης ειναι τόσο έντονη τον 19ο αιωνα,ώστε ο περιφημος δικαστής και συγγραφέας Πολυζωίδης αναζητώντας το 185κάτι μαι λέξη ομόρριζη του εθνικός(=ειδωλολάτρης) για ν δηλώσει την ειδωλολατρεία,τον παγανισμό,αποφεύγει τη λ.εθνισμό(=πατριωτισμός)για να μην προκαλέσει σύγχυση και δημιουργεί την λ.εθνικισμός με την έννοια ειδωλολατρισμός...Με τις σαρωτικές αλλαγές που έγιναν στο παγκόσμιο πολιτικό σκηνικό από τη δεκαετία του 80,με τους ποικιλώνυμους εθνικισμούς που εμφανίστηκαν μετά την πτώση των κομμουνιστικών καθεστώτων,η διάκριση natioanlism και nationism κατεστη αναγκαία και στην Ελλάδα ΟΠΟΥ ο εθνισμός δηλώνει τον αγνό πατριωτισμό ενώ ο εθνικισμός τις εθνικιστικές επεκτατικές βλέψεις.

Αυτααα.....Σορρυ για τις ανακρίβειες στις χρονολογίες,δεν μπορώ ν τις θυμηθώ.
Ελπίζω τώρα πια οι εθνικιστές να μάθουν να τα ξεχωρίζουν.'Οταν μάθουν δε να δένουν και τα κορδόνια τους,θα είμαστε σε καλό δρόμο...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.youtube.com/user/XwrisOnomaGamioli?feature=mhee
linkingdeath14

linkingdeath14


Αριθμός μηνυμάτων : 148
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 11/12/2010

Εθνισμός Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εθνισμός   Εθνισμός I_icon_minitimeΚυρ Φεβ 27, 2011 9:47 pm

XwrisOnomaGamioli έγραψε:

Πραγματικά επειδή έχω βαρεθεί να το βλέπω αυτό,για μια ακόμα φορά θ εξηγήσω την διαφορά εθνιστή και εθνικιστή,την οποία κατά ένα μαγικό τρόπο όλοι οι εθνικιστές(και όχι οι εθνιστές)συνηθίζουν ν μπερδεύουν.

Παμε φλας μπακ πίσω,Αριστοφάνη μεριά,όπου για πρώτη φορά σκάει μύτη η λέξη φιλοπατρία.Περί 19ου μας κατσικώνεται το γαλλικο αντιδάνειο πατριωτισμός(patriotisme),οπου και χρησιμοποιείται απο τον μαγκα τον Φερραιο.Η λέξη εθνισμός αγαπητέ linkin δεν προέκυψε από τον Βεζάνη,αλλά εισήχθη από τον φίλτατο Σπηλιάδη το 1826(?με επιφύλαξη).Η χρήση της λέξης ειναι τόσο έντονη τον 19ο αιωνα,ώστε ο περιφημος δικαστής και συγγραφέας Πολυζωίδης αναζητώντας το 185κάτι μαι λέξη ομόρριζη του εθνικός(=ειδωλολάτρης) για ν δηλώσει την ειδωλολατρεία,τον παγανισμό,αποφεύγει τη λ.εθνισμό(=πατριωτισμός)για να μην προκαλέσει σύγχυση και δημιουργεί την λ.εθνικισμός με την έννοια ειδωλολατρισμός...Με τις σαρωτικές αλλαγές που έγιναν στο παγκόσμιο πολιτικό σκηνικό από τη δεκαετία του 80,με τους ποικιλώνυμους εθνικισμούς που εμφανίστηκαν μετά την πτώση των κομμουνιστικών καθεστώτων,η διάκριση natioanlism και nationism κατεστη αναγκαία και στην Ελλάδα ΟΠΟΥ ο εθνισμός δηλώνει τον αγνό πατριωτισμό ενώ ο εθνικισμός τις εθνικιστικές επεκτατικές βλέψεις.

Αυτααα.....Σορρυ για τις ανακρίβειες στις χρονολογίες,δεν μπορώ ν τις θυμηθώ.
Ελπίζω τώρα πια οι εθνικιστές να μάθουν να τα ξεχωρίζουν.'Οταν μάθουν δε να δένουν και τα κορδόνια τους,θα είμαστε σε καλό δρόμο...

Βασικα βλεπω ενα clopy paste απο Μπαμπινιώτη αλλα με καποια "κοψίματα"

Παράθεση :
Εθνισμός – εθνικισμός – διεθνισμός – φιλοπατρία – πατριωτισμός – σοβινισμός.
Το να αγαπά κανείς την πατρίδα του, η φιλοπατρία (λ. που πρωτοεμφανίζεται στον Αριστοφάνη), είναι το πιο φυσικό πράγμα. Στα τέλη του 18ου αι. –αρχές του 19ου αι., όταν η λ. φιλοπατρία δίνει την αίσθηση λογιότερης λέξης, αρχίζει να υποκαθίσταται από τις λέξεις πατριωτισμός (αντιδάνειο μέσω του γαλλ. Patriotisme), που πρωτοχρησιμοποιούν ο Ρήγας Φεραίος, ο Ευγένιος Βούλγαρης κ.ά., και εθνισμός (μαρτυρείται από τον Ν. Σπηλιάδη, 1826). Για λίγο μάλιστα φαίνεται ότι χρησιμοποιήθηκαν με την ίδια σημασία και τα εθνικότης και εθνότης, που γρήγορα όμως εξειδικεύθηκαν στη σημασία που έχουν και σήμερα.
Η χρήση της λ. εθνισμός με τη σημ. του πατριωτισμού, της φιλοπατρίας είναι τόσο έντονη τον 19ο αι., ώστε ο περίφημος δικαστής και συγγραφέας Αναστάσιος Πολυζωίδης, αναζητώντας (το 1859) μια λέξη ομόρριζη του εθνικός (= ειδωλολάτρης) για να δηλώσει την ειδωλολατρεία, τον παγανισμό, αποφεύγει τη λ. εθνισμός (= πατριωτισμός), για να μην προκαλέσει σύγχυση, και δημιουργεί τη λ. εθνικισμός με τη σημ. «ειδωλολατρισμός» (από το εθνικός «ειδωλολάτρης») που είναι και η πρώτη σημ. της λέξης! Βαθμηδόν η λ. εθνισμός υπεχώρησε, τη θέση της πήρε η λ. εθνικισμός, που σήμανε και τον πατριωτισμό, την αγάπη προς την πατρίδα, αλλά και τις εδαφικές απαιτήσεις ενός έθνους εις βάρος άλλων εθνών, τον εθνικό επεκτατισμό, δήλωσε δηλ. και τη θετική και την αρνητική σημ. Τον φανατικό, με επεκτατικές-επιθετικές βλέψεις, πατριωτισμό δήλωσε και η ξενικής (γαλλικής) προελεύσεως λ. σοβινισμός (από το ήρωα θεατρικού έργου, του αφοσιωμένου στον Ναπολέοντα πατριώτη N. Chauvin).
Με τις σαρωτικές αλλαγές που έγιναν στο παγκόσμιο πολιτικό σκηνικό από τη δεκαετία του ’80, με τους ποικιλώνυμους εθνικισμούς που εμφανίστηκαν μετά την πτώση των κομουνιστικών καθεστώτων, η διάκριση μεταξύ nationism και nationalism κατέστη και στην Ελλάδα αναγκαία και άρχισε να εκφράζεται αντιστοίχως, με το σημασιολογικό-λεξικό ζεύγος εθνισμός – εθνικισμός, όπου το εθνισμός δηλώνει τον αγνό πατριωτισμό, το δε εθνικισμός τις εθνικιστικές επεκτατικές βλέψεις.
Απέναντι σε αυτό το ζεύγος η λ. διεθνισμός παρέμεινε από παλιά να δηλώνει το ξεπέρασμα της έννοιας του έθνους και την υποκατάστασή της από τη διεθνική αντίληψη ότι δεν πρέπει να υπάρχουν όρια που να χωρίζουν τους λαούς, αντίληψη την οποία προέβαλε ο κομουνισμός, η κατεξοχήν διεθνιστική ιδεολογία.

Δηλαδή η λέξη Εθνικισμός αντικατέστησε τον Εθνισμό και σήμαινε και την παθητική και την ενεργητική καταφαση του Εθνους ΜΑΖΙ!!! Ύστερα ηρθε ο Βεζανης και διαχώρισε τις δυο εννοιες!!

Οσο για τις λέξεις nationism, nationalism ανέτρεξα στο λεξικο wiki για να δώ τι??

http://en.wiktionary.org/wiki/nationism

Παράθεση :
(sociolinguistics) The practical concerns of running a nation, especially seen as divorced from emotional beliefs about national identity.

Kαι όσον αφορα τις σχέσεις του nationism με το nationalism
Παράθεση :
Contrasted with nationalism – nationism pertains to practical concerns, while nationalism pertains to questions of identity.

Δηλαδή το μεν nationism είναι αφορά πρακτικά ζητήματα διαχείρισης ενός εθνους ενω το nationalism αφορά ζητήματα ταυτότητας!!!

Οπόταν αυτα που μας λες καταρίφθηκαν απο τις ιδιες τις πηγές σου!!

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
XwrisOnomaGamioli




Αριθμός μηνυμάτων : 338
Reputation : 3
Ημερομηνία εγγραφής : 10/12/2010

Εθνισμός Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εθνισμός   Εθνισμός I_icon_minitimeΚυρ Φεβ 27, 2011 10:02 pm

Smile Smile Smile Smile
Όχι,βασικα copy paste απο μια συζητηση με τον προβοκάτορα στο yt,οπου το είχα διαβασει όλο απο τον μπαμπινιωτη και δεν ειχα γραψει τις χρονολογιες(γι αυτο κ δεν ειναι συμπληρωμενες στην απαντηση μου).Δεν νομιζω ν ισχυριστικα οτι εκανα την γλωσσολογικη αναλυση μονη μου σπαστικε τυπε Smile

Καταρίφθηκαν στο μυαλο σου ισως.Εγω σχολιασα την εμφανιση και την τωρινη χρηση των 2 λεξεων.Αν εσυ επιμενεις να χρησιμοποιεις μια απολεσασα εννοια,ενω το συνολο των συγχρονων γλωσσολογων,ιστορικων και κοινωνιολογων έχουν ηδη διαφοροποιηθει επι του θεματος,ειναι προβλημα σου.
(αληθεια που βρηκες την θεση του μπαμπινιωτη?υπαρχει στο internet?γιατι δεν εδω δεν εχω λεξικο και μου ειναι ιδιαιτερα βοηθητικο)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.youtube.com/user/XwrisOnomaGamioli?feature=mhee
Rationalista

Rationalista


Αριθμός μηνυμάτων : 87
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 21/11/2010

Εθνισμός Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εθνισμός   Εθνισμός I_icon_minitimeΔευ Φεβ 28, 2011 3:28 pm

Ίων έγραψε:
1. Σκέφτομαι ότι αν ήξεραν οι πρόγονοί μας, πόσο χεσμένους τους έχουμε για την ελευθερία που μας προσέφεραν, και πόσο αηδία θα ένιωθαν με το ξεπούλημα που κάνουν οι συμπατριώτες μας, δεν θα υπήρχε έστω και μία πιθανότητα να πεθάνουν για εμάς.
Το είδα και στο θέμα "Διεθνισμός", μην ακυρώνετε και μην υποβαθμίζετε τις θυσίες κάποιων ανθρώπων που δεν έγιναν για κανέναν άλλον παρά για εσάς.

2. Έλληνας στο πνεύμα, δεν σημαίνει απαραίτητα και Έλληνας στην καταγωγή. Γι'αυτό τα διαχωρίζω.

3. Το θέμα όμως, φίλε Rationalista, είναι ότι δεν παίρνουμε τα καλά στοιχεία άλλων εθνών, αλλά τα κακά, τον πολιτισμό των ναρκωτικών και της δυνατής μουσικής των πισωγλέντηδων και φλώρων.
Όταν λέμε "πρόοδος", εννοούμε κάτι το νέο, το οποίο όμως απαραιτήτως να είναι καλό ή οφέλιμο. Δεν νοείται πρόοδος οποιασδήποτε μορφής, αν το νέο που πρόκειται να εφαρμοσθεί είναι κακό ή επιζήμιο. Η παράδοση δεν είναι αντίθετη πρός την πρόοδο. Η διατήρηση παλαιών συνηθειών, ιδεών, συμπεριφοράς κ.τ.λ. , δεν αντίκειται προς την πρόοδο, επειδή και μόνο αυτό που διατηρείται είναι παλαιό.

Η επιμονή σε κάτι παλαιό, που ταυτοχρόνως ζημιώνει, οπωσδήποτε είναι αντιπροοδευτική. Απεναντίας η επιμονή σε κάτι παλιό που ταυτοχρόνως ωφελεί είναι προοδευτική. Όπως και η αποδοχή κάτι νέου που βλάπτει είναι οπισθοδρόμησις, ενώ η αποδοχή κάτι νέου που ωφελεί είναι πρόοδος.

EDIT: Όσο για τον Έλληνα στο πνεύμα, νομίζω πως το έχω εκφράσει πιο πάνω:

1 Εξιδανικεύειες καταστάσεις υπερβολικά πολύ. Οι άνθρωποι αυτοί δεν πέθαναν επειδή ξαφνικά σκέφτηκαν ότι δεν θα είναι ελεύθεροι. Το θέμα είναι ότι κάποιοι είχαν προβλήματα, άλλοι βλέπανε με την επανάσταση περισσότερη εξουσία και άλλοι θέλανε να πάρουν την οικονομική ισχύ της νέας χώρας. Σίγουρα όλοι αυτοί είχαν κοινό παρανομαστή την ιδέα του ελεύθερου έθνους και του ανεξάρτητου κράτους αλλά σκέψου ότι αν οι αγρότες στην Οθ. Αυτοκρατορία καλοπερνούσαν και δεν πεινούσαν ή δεν είχαν ένα πασά και σουλτάνο από πάνω τους να τους καταπιέζει και να ασφυκτιούν δεν θα είχαν σκεφτεί ούτε εσένα ούτε κανέναν και το πιο πιθανό θα ήταν να καθόντουσαν στα αυγά τους.

2. Το ΈΛΛΗΝΑΣ με ενοχλεί. Δείχνει ότι ο "πραγματικός έλληνας" κατά εσένα είναι ένα τέλειο πρότυπο ανθρώπου για εσένα. Σου ξαναλέω η πνευματικότητα δεν γνωρίζει εθνικότητα, χρώμα, φυλή, φύλο κλπ.

3. Το "καλά στοιχεία" είναι κάτι τελείως υποκειμενικό. Για τον Χ άνθρωπο ο πολιτισμός των ναρκωτικών είναι ευλογία από τον θεό αντίθετα με την δική σου άποψη. Οπότε βασίσου σε κάτι πιο αντικειμενικό ή όρισε το καλό-κακό όπως λέει και ο Λέο.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Rationalista στις Πεμ Μαρ 03, 2011 4:11 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Brognor

Brognor


Αριθμός μηνυμάτων : 476
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 18/11/2010
Ηλικία : 38

Εθνισμός Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εθνισμός   Εθνισμός I_icon_minitimeΔευ Φεβ 28, 2011 3:43 pm

Ιων γι' αυτο εχει καταντησει η λεξη "ελληνας" βρισια... Εχει καμια σχεση ο σημερινος ελληνας με τον αρχαιο; Ή (για να μιλησω για πιο προσφατα) με τον ελληνα του 1821; Υπάρχει περίπτωση να ξεσηκωθεί;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.youtube.com/user/Brognor
Ίων

Ίων


Αριθμός μηνυμάτων : 95
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 26/02/2011

Εθνισμός Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εθνισμός   Εθνισμός I_icon_minitimeΔευ Φεβ 28, 2011 6:01 pm

Rationalista έγραψε:
Το ΈΛΛΗΝΑΣ με ενοχλεί. Δείχνει ότι ο "πραγματικός έλληνας" κατά εσένα είναι ένα τέλειο πρότυπο ανθρώπου για εσένα. Σου ξαναλέω η πνευματικότητα δεν γνωρίζει εθνικότητα, χρώμα, φυλή, φύλο κλπ.

Το ξαναλέω, δεν το λέω με την έννοια της καταγωγής. Ίσως να χρησιμοποίησα λάθος λέξη. Ελληνισμός, αυτό είναι καλύτερο; Και πάλι, δεν έχει καμία σχέση με καταγωγή.

Rationalista έγραψε:
Εξιδανικεύειες καταστάσεις υπερβολικά πολύ. Οι άνθρωποι αυτοί δεν πέθαναν επειδή ξαφνικά σκέφτηκαν ότι δεν θα είναι ελεύθεροι. Το θέμα είναι ότι κάποιοι είχαν προβλήματα, άλλοι βλέπανε με την επανάσταση περισσότερη εξουσία και άλλοι θέλανε να πάρουν την οικονομική ισχύ της νέας χώρας. Σίγουρα όλοι αυτοί είχαν κοινό παρανομαστή την ιδέα του ελεύθερου έθνους και του ανεξάρτητου κράτους αλλά σκέψου ότι αν οι αγρότες στην Οθ. Αυτοκρατορία καλοπερνούσαν και πεινούσαν ή δεν είχαν ένα πασά και σουλτάνο από πάνω τους να τους καταπιέζει και να ασφυκτιούν δεν θα είχαν σκεφτεί ούτε εσένα ούτε κανέναν και το πιο πιθανό θα ήταν να καθόντουσαν στα αυγά τους.

Να σε παραπέμψω στην υπογραφή μου.

Brognor έγραψε:
Ίων γι' αυτο εχει καταντησει η λεξη "ελληνας" βρισια... Εχει καμια σχεση ο σημερινος ελληνας με τον αρχαιο; Ή (για να μιλησω για πιο προσφατα) με τον ελληνα του 1821; Υπάρχει περίπτωση να ξεσηκωθεί;

Παράθεση :
"Τη ρωμιοσύνη μην την κλαις
εκεί που πάει να σκύψει
με το σουγιά στο κόκκαλο
με το λουρί στο σβέρκο

Νάτη πετιέται απο ξαρχής
κι αντριεύει και θεριεύει
και καμακώνει το θεριό
με το καμάκι του ήλιου"
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Εθνισμός Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εθνισμός   Εθνισμός I_icon_minitimeΔευ Φεβ 28, 2011 9:09 pm

Ίωνα,το συναίσθημα είναι ένα ζωτικό κομμάτι του ανθρώπου,πολύ σημαντικό σε προσωπικές του στιγμές,όταν βρίσκεται με τον/την ερωτικό του σύντροφο ή τους φίλους του.Σε μια συζήτηση όμως,δεν έχει αξία ως επιχείρημα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Ίων

Ίων


Αριθμός μηνυμάτων : 95
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 26/02/2011

Εθνισμός Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εθνισμός   Εθνισμός I_icon_minitimeΤρι Μαρ 01, 2011 5:24 pm

Χαχαχαχα, πιστεύω ότι το τελευταίο επιχείρημα είναι η λεγόμενη "Επίκληση στην αυθεντία", ενώ το προτελευταίο δείχνει τον τρόπο σκέψης των Ελλήνων από τα Αρχαία κιόλας χρόνια!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Ίων

Ίων


Αριθμός μηνυμάτων : 95
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 26/02/2011

Εθνισμός Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εθνισμός   Εθνισμός I_icon_minitimeΤρι Μαρ 01, 2011 5:35 pm

Ο πατριωτισμός και η αλληλοβοήθεια υπάρχουν πάντα, με στενότερα ή πλατύτερα όρια (χωριό, πολιτεία, κράτος, έθνος, κοινότητα, αδελφάτα, συνεταιρισμοί, συνασπισμοί) και σύμφωνά τους ενεργούσαν και ενεργούν οι άνθρωποι. Οι νασιοναλιστές και οι αναρχικοί και σοσιαλιστές μόνο τα εφώτισαν, έκαμαν φωτεινή και μονομερή προβολή ενός αισθήματος όπως και οι ατομικιστές φώτισαν το άλλο αίσθημα, τον εγωισμό (με αρχή την αυτοσυντηρησία).

Μόνο εμείς, όσοι νοιώθουμε την δική μας την πατρίδα, μπορούμε να νοιώσουμε και των άλλων τις πατρίδες. Πρώτα πρέπει να νοιώσω τον εαυτό μου καλά, έπειτα καλά το έθνος μου και έτσι φθάνω στην ανθρωπότητα. Όσοι λένε πως είναι κοσμοπολίτες και δεν περνούν από όλα αυτά τα στάδια δεν μπορούν να νοιώσουν την ανθρωπότητα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
joseph the judge

joseph the judge


Αριθμός μηνυμάτων : 347
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 16/11/2010
Τόπος : αθηνα

Εθνισμός Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εθνισμός   Εθνισμός I_icon_minitimeΤρι Μαρ 01, 2011 7:41 pm

Brognor έγραψε:
Ιων γι' αυτο εχει καταντησει η λεξη "ελληνας" βρισια... Εχει καμια σχεση ο σημερινος ελληνας με τον αρχαιο; Ή (για να μιλησω για πιο προσφατα) με τον ελληνα του 1821; Υπάρχει περίπτωση να ξεσηκωθεί;


γιατι ξερεις πως ηταν οι ελληνες του 1821?? ή της αρχαιοτητας?
Εγω πιστευω οτι οπως σημερα ηταν καποιοι καλοι και καποιοι κακοι.Και εχω τη λογικη με το μερος μου
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Εθνισμός
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Ελεύθερη Σκέψη :: Γενικές συζητήσεις :: Θεωρητικές συζητήσεις-
Μετάβαση σε: