Ελεύθερη Σκέψη
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ελεύθερη Σκέψη

Ένα φόρουμ για συζητήσεις ελευθεριακού χαρακτήρα!!
 
ΑρχικήΦόρουμΕικονοθήκηΑναζήτησηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση
Καλώς ήρθατε στην Ελεύθερη Σκέψη! Κάθε μέλος μπορεί να προτείνει αλλαγές στην εμφάνιση του φόρουμ καθώς επίσης και να συμμετέχει σε όλες τις αποφάσεις. Καλά ποστ!!

 

 Αναρχοκαπιταλισμός

Πήγαινε κάτω 
+11
linkingdeath14
eimainefelim
mitself
kaizersoze
Θωμάς
Brognor
Rationalista
maurokatsikos
okochos
ΉρθαΕίδαΈχασα
joseph the judge
15 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
????????
Επισκέπτης




Αναρχοκαπιταλισμός Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Αναρχοκαπιταλισμός   Αναρχοκαπιταλισμός I_icon_minitimeΚυρ Νοε 28, 2010 1:22 pm

Θεωρείτε ότι ο αναρχοκαπιταλισμός,μπορεί να θεωρηθεί τμήμα της αναρχίας?Έχω δει πολλούς αναρχικούς,να τον διαγράφουν,ως "άδικο","ανήθικο" κλπ.It's not in my interests να τα εξετάσω αυτά,απλώς δεν καταλαβαίνω πως συνιστούν λόγους απόρριψής τους.Από που και ως που οφείλει ένας αναρχικός να υπερασπίζεται κάθε παρακλάδι της αναρχίας?Αυτοί,έχουν την εντύπωση ότι αποδεχόμενοι τον αναρχοκαπιταλισμό ως κομμάτι της αναρχίας,θα πρέπει και να τον δικαιολογήσουν,καθώς και να τον δουν με συμπάθεια.Γιατί?Μπορεί κάλλιστα κανείς να πει ότι είναι ένα κομμάτι της αναρχίας που δεν το γουστάρει,απλά.As I see things:
-if anarchy=lack of state (ο ορισμός που χρησιμοποιούν οι πολλοί):
then anarchocapitalism IS anarchy
-if anarchy=denial of every "objective" principle (ο ορισμός που χρησιμοποιώ εγώ):
then anarchocapitalism IS NOT anarchy (ο καπιταλισμός έχει αρχές,ανώτερους και κατώτερους)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
joseph the judge

joseph the judge


Αριθμός μηνυμάτων : 347
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 16/11/2010
Τόπος : αθηνα

Αναρχοκαπιταλισμός Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αναρχοκαπιταλισμός   Αναρχοκαπιταλισμός I_icon_minitimeΚυρ Νοε 28, 2010 3:40 pm

περα απο τις λεξεις.....ας δουμε το νοημα......καταπιεση και αναρχια δεν μπορουν να συνυπαρξουν......τοσο απλο.....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΉρθαΕίδαΈχασα

ΉρθαΕίδαΈχασα


Αριθμός μηνυμάτων : 13
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 22/11/2010
Τόπος : Κροστάνδη - Βαρκελώνη - Τσιάπας

Αναρχοκαπιταλισμός Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αναρχοκαπιταλισμός   Αναρχοκαπιταλισμός I_icon_minitimeΚυρ Νοε 28, 2010 3:46 pm

L3o ΧΞΣ έγραψε:
Θεωρείτε ότι ο αναρχοκαπιταλισμός,μπορεί να θεωρηθεί τμήμα της αναρχίας?

Ναι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
joseph the judge

joseph the judge


Αριθμός μηνυμάτων : 347
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 16/11/2010
Τόπος : αθηνα

Αναρχοκαπιταλισμός Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αναρχοκαπιταλισμός   Αναρχοκαπιταλισμός I_icon_minitimeΚυρ Νοε 28, 2010 3:59 pm

"ενας αναρχικος να υπερασπιζεται καθε παρακλαδι της αναρχιας"

η εννοια αναρχικος(οπως και η εννοια κομμουνιστης) ειναι σε μεγαλυτερο βαθμο κατασταση και σε μικροτερο ιδεολογια.........ενας εργατης που δεν ξερει καν τον ορο αναρχια αλλα μαζευεται μαζι τους συναδελφους του στη δουλεια και με αμεσοδημοκρατικες διαδικασιες αποφασιζουν να καταλαβουν ενα εργοστασιο ειναι αναρχικος?? οι ινδιανοι στα βαθη αμαζονιου που δεν γνωριζουν την εννοια ειναι αναρχικοι(ή κομμουνιστες) ??
παρολα αυτα οι ανθρωποι εχουν δημιουργησει "κομματα"- ομαδες οι μεν κομμουνιστες ξεκαθαρισμενα οι δε αναρχικοι χωρις να το συνειδητοποιουν λειτουργουν και αυτοι ετσι,παραδεχομαι σε μικροτερο βαθμο απο οτι οι κομμουνιστες.....βλεπεις τι λες να υπερασπιστει?? γιατι ??
επειδη ειναι στην ομαδα μου,επειδη ειναι "συντροφος" ακομα και αν στην ουσια ειναι ενας βρωμοεξουσιαστης......
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Αναρχοκαπιταλισμός Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αναρχοκαπιταλισμός   Αναρχοκαπιταλισμός I_icon_minitimeΚυρ Νοε 28, 2010 4:01 pm

1993phevos έγραψε:
"ενας αναρχικος να υπερασπιζεται καθε παρακλαδι της αναρχιας"

η εννοια αναρχικος(οπως και η εννοια κομμουνιστης) ειναι σε μεγαλυτερο βαθμο κατασταση και σε μικροτερο ιδεολογια.........ενας εργατης που δεν ξερει καν τον ορο αναρχια αλλα μαζευεται μαζι τους συναδελφους του στη δουλεια και με αμεσοδημοκρατικες διαδικασιες αποφασιζουν να καταλαβουν ενα εργοστασιο ειναι αναρχικος?? οι ινδιανοι στα βαθη αμαζονιου που δεν γνωριζουν την εννοια ειναι αναρχικοι(ή κομμουνιστες) ??
παρολα αυτα οι ανθρωποι εχουν δημιουργησει "κομματα"- ομαδες οι μεν κομμουνιστες ξεκαθαρισμενα οι δε αναρχικοι χωρις να το συνειδητοποιουν λειτουργουν και αυτοι ετσι,παραδεχομαι σε μικροτερο βαθμο απο οτι οι κομμουνιστες.....βλεπεις τι λες να υπερασπιστει?? γιατι ??
επειδη ειναι στην ομαδα μου,επειδη ειναι "συντροφος" ακομα και αν στην ουσια ειναι ενας βρωμοεξουσιαστης......

Διάβασε καλά τι λέω.Λέω ότι ΔΕΝ είναι απαραίτητο κάποιος που θεωρεί τον εαυτό του αναρχικό να υπερασπίζεται κάθε παρακλάδι της αναρχίας.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
okochos

okochos


Αριθμός μηνυμάτων : 25
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 22/11/2010

Αναρχοκαπιταλισμός Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αναρχοκαπιταλισμός   Αναρχοκαπιταλισμός I_icon_minitimeΚυρ Νοε 28, 2010 4:51 pm

Δεν θα έμπαινα σε διαδικασία να υπερασπιστώ κάτι που δεν μου αρέσει. Οπότε δεν θα υπερασπιστώ κάμια τάση της αναρχίας από τη στιγμή που δεν καλύπτομαι πολιτικά-φιλοσοφικά από αυτήν. Δηλαδή άνετα μπορώ να πω οτι θεωρώ π.χ. τον πριμιτιβισμό αναρχική τάση εν γένει, αλλά δεν μου γουστάρει βρε αδερφέ.
Αντίθετα αυτό που καλείται από κάποιους ως αναρχοκαπιταλισμός έρχεται σε άμεση αντίθεση με αυτό που δέχομαι εγώ-πολύ γενικά- ως αναρχία: τον παραλογισμό της εκμετάλλευσης ανθρώπου από άνθρωπο. Η γενική κι αόριστη θέση: "Εγώ δεν θέλω κράτος, άρα είμαι αναρχικός", με αφήνει αδιάφορο.
Στο τέλος τέλος, με την ίδια λογική, κάτι βλαμμένα φιντάνια που λένε "Κάτω το Κράτος-Ζήτω το Έθνος" είναι αναρχικοί. Κι όποιος βιαστεί να μου απαντήσει πως ο εθνικισμός είναι καταπιεστικός, ας σκεφτεί αν το ίδιο ισχύει και για το κεφάλαιο....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.youtube.com/user/okochos
????????
Επισκέπτης




Αναρχοκαπιταλισμός Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αναρχοκαπιταλισμός   Αναρχοκαπιταλισμός I_icon_minitimeΚυρ Νοε 28, 2010 7:01 pm

okochos έγραψε:
Στο τέλος τέλος, με την ίδια λογική, κάτι βλαμμένα φιντάνια που λένε "Κάτω το Κράτος-Ζήτω το Έθνος" είναι αναρχικοί. Κι όποιος βιαστεί να μου απαντήσει πως ο εθνικισμός είναι καταπιεστικός, ας σκεφτεί αν το ίδιο ισχύει και για το κεφάλαιο....

Actually,αυτοί αναφέρονται στο σημερινό "εβραιομασωνικό" ή όπως διάλα αλλιώς το λένε,κράτος,δεν αντιτίθενται στην ιδέα του κράτους γενικότερα.Πες τους για το κράτος της αρχαίας Σπάρτης,να δεις χαρούλες που θα κάνουνε...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
okochos

okochos


Αριθμός μηνυμάτων : 25
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 22/11/2010

Αναρχοκαπιταλισμός Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αναρχοκαπιταλισμός   Αναρχοκαπιταλισμός I_icon_minitimeΚυρ Νοε 28, 2010 7:09 pm

L3o ΧΞΣ έγραψε:
Actually,αυτοί αναφέρονται στο σημερινό "εβραιομασωνικό" ή όπως διάλα αλλιώς το λένε,κράτος,δεν αντιτίθενται στην ιδέα του κράτους γενικότερα.Πες τους για το κράτος της αρχαίας Σπάρτης,να δεις χαρούλες που θα κάνουνε...

Ακριβώς. Κι ο αναρχοκαπιταλιστής δεν αντιτίθεται στην ιδέα της εκμετάλλευσης. Πες του για αγορές και κέρδη και να δεις χαρούλες που θα κάνει.

Εξουσία κι εκμετάλλευση δεν είναι μόνο το κράτος ή μόνο το κεφάλαιο και οι μηχανισμοί τους. Είναι όλα μαζί και πολύ περισσότερα από αυτά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.youtube.com/user/okochos
ΉρθαΕίδαΈχασα

ΉρθαΕίδαΈχασα


Αριθμός μηνυμάτων : 13
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 22/11/2010
Τόπος : Κροστάνδη - Βαρκελώνη - Τσιάπας

Αναρχοκαπιταλισμός Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αναρχοκαπιταλισμός   Αναρχοκαπιταλισμός I_icon_minitimeΚυρ Νοε 28, 2010 7:46 pm

Δεν θα μπω σε εξειδικευμένη συζήτηση ως προς τον αναρχοκαπιταλισμό, (πχ ότι η εργασιακή εκμετάλλευση θα μπορούσε ενδεχομένως να εξαλειφθεί αν η Α επιχείρηση ήταν κτήμα των υπαλλήλων της) κυρίως γιατί δεν χρειάζεται και δευτερευόντως γιατί δεν είμαι τιμητής του.

Αν το πρότυπο είναι εξουσιαστικά αποκεντρωμένο και αν η έξοδος από αυτό είναι άνευ όρων, μου αρκεί για να το κατονομάσω αναρχικό. Φυσικά όταν μιλάμε για έξοδο πρέπει να λάβουμε υπόψιν ότι οφείλει να υπάρχει και κάποιο δέλεαρ εξόδου, κάποιο ελκυστικό εναλλακτικό πρότυπο δηλαδή ώστε να μην καταλήξεις στο δίλημμα αναρχοκαπιταλισμός ή τράβα ζήσε στο Ιράκ.

Τώρα δυσκολίες όπως, εκμετάλλευση, κοινωνικές τάξεις, οικονομική ανισότητα, κίνδυνοι για ολίσθηση σε ιεραρχίες κλπ, είναι όντως βουνά και ο αναρχοκαπιταλισμός αγγίζει την αντίφαση. Θεωρητικά ένα τέτοιο μοντέλο μπορεί να καταλήξει σε μιναρχισμό και να πάψει να είναι αναρχικό ή να μεταρρυθμιστεί σε πιο ανάλαφρες νεοφιλελεύθερες μορφές, τον αναρχισμό αγοράς, τον μουτουαλισμό ή ότι άλλο μπορεί δυνητικά να προκύψει. Ή μπορεί και να καταφέρει να επιβιώσει κάπως διατηρώντας την ίδια μορφή.

Η αρχική μορφή, οι προθέσεις δηλαδή, είναι αναρχικές.
Δεν θέλω να το κρίνω για αυτό στο οποίο θεωρητικά θα εξελιχθεί, αφού καλά καλά δεν ξέρω σε τι μπορεί να μετασχηματιστεί σε βάθος χρόνου ο αναρχοκομμουνισμός πχ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maurokatsikos

maurokatsikos


Αριθμός μηνυμάτων : 181
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 19/11/2010

Αναρχοκαπιταλισμός Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αναρχοκαπιταλισμός   Αναρχοκαπιταλισμός I_icon_minitimeΠεμ Δεκ 02, 2010 8:18 am

Παράθεση :
Θεωρείτε ότι ο αναρχοκαπιταλισμός,μπορεί να θεωρηθεί τμήμα της αναρχίας?Έχω δει πολλούς αναρχικούς,να τον διαγράφουν,ως "άδικο","ανήθικο" κλπ.It's not in my interests να τα εξετάσω αυτά,απλώς δεν καταλαβαίνω πως συνιστούν λόγους απόρριψής τους.
FUCK NO.Τι ανηθικο και παπαριες; Τον διαγραφω επειδη ειμαι αντικαπιταλιστης.

Παράθεση :
Από που και ως που οφείλει ένας αναρχικός να υπερασπίζεται κάθε παρακλάδι της αναρχίας?Αυτοί,έχουν την εντύπωση ότι αποδεχόμενοι τον αναρχοκαπιταλισμό ως κομμάτι της αναρχίας,θα πρέπει και να τον δικαιολογήσουν,καθώς και να τον δουν με συμπάθεια.Γιατί?Μπορεί κάλλιστα κανείς να πει ότι είναι ένα κομμάτι της αναρχίας που δεν το γουστάρει,απλά.

Θα υπερασπιστω ενα παρακλαδι της αναρχιας, οταν αυτο εχει αρκετες ομοιοτητες με το παρακλαδι που υποστηριζω εγω, και επειδη ο ορος αναρχια στην ελλαδα και παντου, ειναι μπατε σκυλοι αλεστε, φυσικα και δεν θα αγκαλιασω συντροφικα εναν που συστηνεται ως 'αναρχικος',επειδη με τον αυτοπροσδιορισμο αυτο, απλα δεν εχω ιδεα ποια ειναι η πολιτικη του ταυτοτητα.Ιδεα!
Γενικα, αυτη η συγχωνευση τασεων που μοναχα αυτοαποκαλουνται αναρχικες, ειναι μια ανωριμη μαλακια που πρεπει να σταματησει,επειδη μας κραταει εδω και χρονια πισω.


Παράθεση :
As I see things:
-if anarchy=lack of state (ο ορισμός που χρησιμοποιούν οι πολλοί):
then anarchocapitalism IS anarchy
-if anarchy=denial of every "objective" principle (ο ορισμός που χρησιμοποιώ εγώ):
then anarchocapitalism IS NOT anarchy (ο καπιταλισμός έχει αρχές,ανώτερους και κατώτερους)

Denial of every objective principle?The fuck does that mean?
Δηλαδη το 'μη σκοτωνεις τριγυρω' ειναι to-be-denied objective principle?

Εγω προτιμω τον απλο και περιεκτικο ορισμο του Τσομσκι, αναρχια = αρνηση οποιασδηποτε εξουσιας που δεν μπορει να δικαιολογησει τον εαυτο της.
Αλλα μπορω να καταπιω και αυτο το περι ατομικης ελευθεριαςπου δεν περιοριζει την ατ. ελευθ. του αλλου,πασπαλισμενο με κομμουνιστικη σαντιγυ.

Ο Αναρχο-καπιταλισμος ΦΥΣΙΚΑ και δεν ειναι μερος της αναρχιας, δηλαδη god damn titty christ."Προυπηρχε" του παραδοσιακου σοσιαλιστικου αναρχισμου με αυτη την εννοια:
ο .. κλασικος αναρχισμος αποτελεσε αποτελεσμα της κριτικης του καπιταλισμου (των πρωτων μαζικων εφαρμογων του) , που πρεσβευε την επιστροφη στις αξιες του διαφωτισμου με την καθιερωση της ελευθεριας, της προσωπικης αναπτυξης και της ατομικοτητας.
Σημερα, ο αν-καπ πρεσβευει πως η εφαρμογη του καπιταλισμου απετυχε λογω της κοινωνικης επιρροης στο ατομο, και τον ελεγχο των οικονομικων μοναδων σε εθνικο και υπερεθνικο επιπεδο.

Δλδ, και ο σοσιαλιστικος αναρχισμος και ο αν-καπ, αναγνωριζουν οτι το σημερινο οικονομικο συστημα ειναι καταδικαστεο, οι μεν υπερασπιζονται τον καπιταλισμο, οι δε οχι.Οποτε και παλι αγαπητοι συντροφοι, και παλι, καταληγουμε στο αγκαθι που διαχωριζει μαζικα την πολιτικη σκεψη, το ρεφορμισμο η την επανασταση.

Μπορεις να βρεις λογους και στοιχεια βασει των οποιων ο καπιταλισμος πρεπει να be abolished?Αν ναι, τοτε ΟΦΕΙΛΕΙΣ να αντιπαλεψεις καθε καπιταλιστικη ιδεολογια, συμπεριλαμβανομενων και των σιχαμερων παρακλαδιων-περιττωματων της που εχουν εισχωρησει λεκτικα σε επαναστατικα στρατοπεδα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Rationalista

Rationalista


Αριθμός μηνυμάτων : 87
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 21/11/2010

Αναρχοκαπιταλισμός Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αναρχοκαπιταλισμός   Αναρχοκαπιταλισμός I_icon_minitimeΠεμ Δεκ 02, 2010 9:04 pm

Βασικά νομίζω ότι ο αναρχοκαπιταλισμός είναι λίγο αντιφατική ιδεολογία. Πως γίνεται στα πλαίσια του καπιταλισμού να υπάρχει αναρχία. Εννοώ, η αναρχία είναι συνδεδεμένη με την μη ύπαρξη ιεραρχίας (αν+αρχή, ιερό+αρχή) άρα δεν γίνεται στα πλαίσια του καπιταλισμού να μην υπάρχει ιεραρχία, εκτός αν ο καπιταλιστής καταφέρει να διατηρήσει το κεφάλαιο του χωρίς να είναι άρχουσα τάξη, πράγμα αδύνατο.

Επίσης πως γίνεται να μην υπάρχει κράτος ενώ υπάρχει καπιταλισμός. Αφού συνεχίζει να υπάρχει η άρχουσα τάξη των καπιταλιστών υπάρχει και κράτος ώστε να μπορεί η άρχουσα τάξη να λειτουργεί με σταθερότητα και να καταπιέζει τις άλλες τάξεις. Αλλιώς χωρίς κράτος με ποια δύναμη οι εργάτες δεν θα αντιδράσουν στην υποδούλωση τους στο συμφέρον ενός αφεντικού?

Και τέλος πάντων από την στιγμή που στον καπιταλισμό είναι έμφυτη η καταπίεση, η εκμετάλλευση και η μισθωτή σκλαβιά πως γίνεται να μην υπάρχει αρχή αφού αυτοί οι παράγοντες απαιτούν ΑΡΧΗ και επιβολή?

Δηλαδή μία ιδεολογία πρέπει να έχει και μία λογική βάση αλλιώς άμα αυτοαναιρείται με τον πρώτο συλλογισμο δεν νομίζω ότι θα μπορεί να θεωρηθεί σοβαρή ιδεολογία ή ακόμα και ιδεολογία. Για μένα αναρχοκαπιταλισμός υφίσταται όσο υφίσταται ο αναρχοφασισμός Razz
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Αναρχοκαπιταλισμός Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αναρχοκαπιταλισμός   Αναρχοκαπιταλισμός I_icon_minitimeΠεμ Δεκ 02, 2010 10:07 pm

maurokatsikos έγραψε:
FUCK NO.Τι ανηθικο και παπαριες; Τον διαγραφω επειδη ειμαι αντικαπιταλιστης.

Well I am too (but I am an anti-communist also),αλλά διαφέρει όταν βάζεις τον "αναρχό-" μπροστά.Ο κομμουνισμός και ο καπιταλισμός σε κρατικά πλαίσια είναι well defined,σε θεωρητικό και πρακτικό επίπεδο,ώστε να μπορούμε να τα συγκρίνουμε και να βρούμε τα pros και τα cons τους.Σε αναρχικό πλαίσιο,είναι απλά αστήρικτες,καθώς υπάρχει πλήθος αστάθμητων μεταβλητών,ώστε να ξέρουμε τη βιωσιμότητα,την εξέλιξη και τη λογική τους.

maurokatsikos έγραψε:
Denial of every objective principle?The fuck does that mean?
Δηλαδη το 'μη σκοτωνεις τριγυρω' ειναι to-be-denied objective principle?

Ωπ!Πατάτα.Εννοούσα αμφισβήτηση,όχι άρνηση.Άρνηση έχουμε μόνο στο ζήτημα της objectivity.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Brognor

Brognor


Αριθμός μηνυμάτων : 476
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 18/11/2010
Ηλικία : 38

Αναρχοκαπιταλισμός Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αναρχοκαπιταλισμός   Αναρχοκαπιταλισμός I_icon_minitimeΠεμ Δεκ 02, 2010 11:05 pm

Αυτο το αναρχικο αντι-κομμουνιστικο προτυπο ειναι καθαρα αμερικανοβγαλτο... Ειναι προπαγανδα και δυσφημηση απο τις ΗΠΑ που εχει εξαπλωθει σε ολους τους καταμαυρους. Εχω δει αντιεξουσιαστικες εκθεσεις βιβλιων στις ΗΠΑ που κοροιδευουν τον Τσε... Ελεος! Αυτη η καταμαυριλα (ξερετε τι εννοω ;Ρ) εχει προερθει απο ΗΠΑ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.youtube.com/user/Brognor
????????
Επισκέπτης




Αναρχοκαπιταλισμός Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αναρχοκαπιταλισμός   Αναρχοκαπιταλισμός I_icon_minitimeΠαρ Δεκ 03, 2010 7:52 am

Brognor έγραψε:
Αυτο το αναρχικο αντι-κομμουνιστικο προτυπο ειναι καθαρα αμερικανοβγαλτο... Ειναι προπαγανδα και δυσφημηση απο τις ΗΠΑ που εχει εξαπλωθει σε ολους τους καταμαυρους. Εχω δει αντιεξουσιαστικες εκθεσεις βιβλιων στις ΗΠΑ που κοροιδευουν τον Τσε... Ελεος! Αυτη η καταμαυριλα (ξερετε τι εννοω ;Ρ) εχει προερθει απο ΗΠΑ.

I fail to see your point,αν και δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με αμερικάνους αναρχικούς (εκτός απ'τα κλασσικά,Τσόμσκυ κλπ).Btw,what's wrong με το να κοροϊδεύουμε τον Τσε? affraid
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΉρθαΕίδαΈχασα

ΉρθαΕίδαΈχασα


Αριθμός μηνυμάτων : 13
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 22/11/2010
Τόπος : Κροστάνδη - Βαρκελώνη - Τσιάπας

Αναρχοκαπιταλισμός Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αναρχοκαπιταλισμός   Αναρχοκαπιταλισμός I_icon_minitimeΠαρ Δεκ 03, 2010 10:40 am

Brognor έγραψε:
Αυτο το αναρχικο αντι-κομμουνιστικο προτυπο ειναι καθαρα αμερικανοβγαλτο... Ειναι προπαγανδα και δυσφημηση απο τις ΗΠΑ που εχει εξαπλωθει σε ολους τους καταμαυρους. Εχω δει αντιεξουσιαστικες εκθεσεις βιβλιων στις ΗΠΑ που κοροιδευουν τον Τσε... Ελεος! Αυτη η καταμαυριλα (ξερετε τι εννοω ;Ρ) εχει προερθει απο ΗΠΑ.

Βασικά είναι αυστριακό.
Αυστριακή Σχολή Οικονομικών

Επίσης, το μη-κομμουνιστικό δεν είναι απαραίτητα και αντικομμουνιστικό.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Θωμάς




Αριθμός μηνυμάτων : 168
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 16/11/2010

Αναρχοκαπιταλισμός Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αναρχοκαπιταλισμός   Αναρχοκαπιταλισμός I_icon_minitimeΠαρ Δεκ 03, 2010 1:12 pm

Δηλαδή με λίγα λόγια οι αναρχο-καπιταλιστές είναι αντιεξουσιαστές, όχι αναρχικοί.

Αντιεξουσιαστής είναι ο αντικρατιστής, με ότι συνεπάγεται (στρατός, αστυνομία, έλεγχος, καταστολή). Σωστά; Άρα, εκεί τους κατατάσσεις.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΉρθαΕίδαΈχασα

ΉρθαΕίδαΈχασα


Αριθμός μηνυμάτων : 13
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 22/11/2010
Τόπος : Κροστάνδη - Βαρκελώνη - Τσιάπας

Αναρχοκαπιταλισμός Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αναρχοκαπιταλισμός   Αναρχοκαπιταλισμός I_icon_minitimeΠαρ Δεκ 03, 2010 3:50 pm

Θωμάς έγραψε:
Δηλαδή με λίγα λόγια οι αναρχο-καπιταλιστές είναι αντιεξουσιαστές, όχι αναρχικοί.

Αντιεξουσιαστής είναι ο αντικρατιστής, με ότι συνεπάγεται (στρατός, αστυνομία, έλεγχος, καταστολή). Σωστά; Άρα, εκεί τους κατατάσσεις.

Εάν ψάχνεις ένα απλοποιημένο σχήμα για να κατατάξεις τους αναρχοκαπιταλιστές, το οποίο μάλιστα να μπορεί να διαφοροποιείται και από τους υπόλοιπους αναρχικούς, δεν ξέρω αν έχω κάτι να προσφέρω.

Αυτές οι ομαδοποιήσεις άλλωστε αποδεικνύονται συχνά προβληματικές. Στην θεωρία νομίζω πως είναι αναρχικοί.
Στην πράξη δεν έχω ιδέα και πιθανότατα να μην ζήσω αρκετά για να το διαπιστώσω. Στην πράξη όμως, υποπτεύομαι ότι και πολλοί άλλοι που θεωρώ σήμερα αναρχικούς και συντρόφους θα με διαψεύσουν.

Προτείνω το μικρό καλάθι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kaizersoze

kaizersoze


Αριθμός μηνυμάτων : 63
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 03/12/2010

Αναρχοκαπιταλισμός Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αναρχοκαπιταλισμός   Αναρχοκαπιταλισμός I_icon_minitimeΠαρ Δεκ 03, 2010 5:18 pm

Μην ασχολείστε με νεοφιλελεύθερες πίπες όπως ο αναρχοκαπιταλισμός (που by the way επί της ουσίας δεν αποτελεί καν παρακλάδι του αναρχισμού-το ότι λέγεται ΑΝΑΡΧΟκαπιταλισμός δεν λεει απολύτως τιποτα).
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Brognor

Brognor


Αριθμός μηνυμάτων : 476
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 18/11/2010
Ηλικία : 38

Αναρχοκαπιταλισμός Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αναρχοκαπιταλισμός   Αναρχοκαπιταλισμός I_icon_minitimeΠαρ Δεκ 03, 2010 5:47 pm

Βασικα πιστευω οτι προερχεται απο Γερμανια ΗΠΑ και λιγο απο Ρωσσια...
Και δεν ειπα για μη κομμουνιστες αλλα για αντικομμουνιστες... Sad
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.youtube.com/user/Brognor
mitself

mitself


Αριθμός μηνυμάτων : 74
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 24/11/2010
Ηλικία : 31
Τόπος : Αθηνα

Αναρχοκαπιταλισμός Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αναρχοκαπιταλισμός   Αναρχοκαπιταλισμός I_icon_minitimeΤρι Δεκ 07, 2010 10:43 am



Καταθετω και εγω ενα βιντεο...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maurokatsikos

maurokatsikos


Αριθμός μηνυμάτων : 181
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 19/11/2010

Αναρχοκαπιταλισμός Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αναρχοκαπιταλισμός   Αναρχοκαπιταλισμός I_icon_minitimeΤετ Δεκ 08, 2010 9:27 pm

Shocked
God damn, μιτσελφ αυτα τα βιντεακια ηταν τα πρωτα αναρχοειδη που ειδα στο youtube, κατι 2 χρονια πριν, και με τα οποια με επωδυνη εκπληξη διαπιστωσα οτι αναρχισμος δεν ηταν οπως τον περιεγραφε η ΚΝΕ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mitself

mitself


Αριθμός μηνυμάτων : 74
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 24/11/2010
Ηλικία : 31
Τόπος : Αθηνα

Αναρχοκαπιταλισμός Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αναρχοκαπιταλισμός   Αναρχοκαπιταλισμός I_icon_minitimeΤετ Δεκ 08, 2010 10:32 pm

maurokatsikos έγραψε:
Shocked
God damn, (...) διαπιστωσα οτι αναρχισμος δεν ηταν οπως τον περιεγραφε η ΚΝΕ.

Μιας και το ειπες ας βαλω και ενα λινκ με την αποψη που εχει ο αγαπητος σε ολους μας ριζοσπάστης για τον αναρχισμο. Προσεξτε με ποση επειδεξιοτητα ταυτιζει αναρχισμο, ατομικη τρομοκρατια, αντιδραστικους! Ο Γκεμπελς θα ηταν τοσο περηφανος!

Γιατι αλλιως συντροφοι ειναι η προπαγανδα των αστων και αλλιως η λαϊκη λασπολογια του λαού, ω λαε!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maurokatsikos

maurokatsikos


Αριθμός μηνυμάτων : 181
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 19/11/2010

Αναρχοκαπιταλισμός Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αναρχοκαπιταλισμός   Αναρχοκαπιταλισμός I_icon_minitimeΠαρ Δεκ 10, 2010 5:11 pm

Wow...thanks για το λινκ.Θησαυρος
Παράθεση :

1 Υποστηρίζουν την «απόλυτη ατομική ελευθερία».
2 Παλεύουν για μια «ουτοπική» κοινωνία -ομοσπονδία αυτοδιοικούμενων κοινοτήτων.
3 Αρνούνται τις νομοτέλειες της ταξικής πάλης και την πρωτοπορία της εργατικής τάξης.
4 Αδυνατούν να κατανοήσουν το χαρακτήρα της εκμετάλλευσης.
5 Δίνουν στο κράτος και την εξουσία μεταφυσικό περιεχόμενο.
6 Αντιστρέφουν τη σχέση βάσης -εποικοδομήματος. Θεωρούν ότι το κράτος γεννά την εκμετάλλευση. Δεν αντιλαμβάνονται δηλαδή το κράτος σαν αναγκαιότητα που προκύπτει στις ταξικές κοινωνίες.
7 Υποστηρίζουν την ατομική τρομοκρατία.
1-We don't
2-Την χαρακτηρισαμε ουτοπικη, proof positive!
3-"Αρνουνται τις νομοτελειες"... i rest my case
4-"Αδυνατουν να κατανοησουν"
5-We don't.Τα τοποθετουμε μοναχα σε πεδιο αξιολογησης και εμπειρικης αναλυσης ως επαναστατικα μεσα.
6-We don't,you fucking piece of shit.See above.
7-We don't.


Ειναι τοσο εμετικο που σε πιανει ζαλαδα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maurokatsikos

maurokatsikos


Αριθμός μηνυμάτων : 181
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 19/11/2010

Αναρχοκαπιταλισμός Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αναρχοκαπιταλισμός   Αναρχοκαπιταλισμός I_icon_minitimeΠαρ Δεκ 10, 2010 5:17 pm

GOd! This is just mind-blowing:
Οριστε η συντομη αναφορα στον αναρχοσυνδικαλισμο, στο context της ισπανικης επαναστασης.Οριστε η περιληψη που αποφασισε να κανει ο κυριος Παπασταυρου, προκειμενου να δωσει οσο πιο αντικειμενικα μπορουσε μια αντιπροσωπευτικη εικονα των αναρχικων:

Παράθεση :
Είναι χαρακτηριστική η φράση του Ντουρούτι (αρχηγού των Ισπανών αναρχικών) την περίοδο της διχτατορίας του Πριμόντε Ριβιέρα «προτιμάμε τη διχτατορία της δεξιάς αστικής τάξης από τη διχτατορία των κομμουνιστών». Αυτή την τακτική εξέφρασαν και οι αναρχικοί την περίοδο του εμφυλίου στην Ισπανία. Στην Ισπανία είχαν διαμορφωθεί δύο αναρχοσυνδικαλιστικές οργανώσεις, η FAI (Ομοσπονδία Αναρχικών Ιβηρικής) και η CNT (Εθνική Συνομοσπονδία Εργατών). Είχαν επιρροή σε ορισμένα μέρη της Ισπανίας. Στη Βαρκελώνη προσπάθησαν να εφαρμόσουν το κοινωνικό τους πρότυπο. Από τα πρώτα μέτρα που πήραν ήταν να ανοίξουν τις φυλακές και να απελευθερώσουν κάθε εγκληματικό στοιχείο που στελέχωσε αργότερα τις φασιστικές μονάδες. Αρνήθηκαν κάθε συντονισμό με την κεντρική κρατική εξουσία της Δημοκρατικής Ισπανίας, συνέβαλαν στην αποδιοργάνωση και μαζί με τους τροτσκιστές ανέπτυξαν μια εκτεταμένη αντικομμουνιστική προπαγάνδα. Με αυτό τον τρόπο αποτέλεσαν αντικειμενικά την «5η φάλαγγα του Φράνκο» που δρούσε στα μετόπισθεν, συνέβαλαν στη φασιστική νίκη και στην ήττα των δημοκρατικών δυνάμεων.

Wow... just wow.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
okochos

okochos


Αριθμός μηνυμάτων : 25
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 22/11/2010

Αναρχοκαπιταλισμός Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αναρχοκαπιταλισμός   Αναρχοκαπιταλισμός I_icon_minitimeΠαρ Δεκ 10, 2010 5:36 pm

Εν τω μεταξύ, το πιό γαμάτο είναι ότι βρίσκονται κάτω από τη φράση: "Συνοψίζοντας τις βασικές τους θέσεις:"

Γουατ δε φακ; Που το κατάλαβαν; Αφου εμένα όταν με ρωτάνε γιατί είμαι αναρχικός, απαντάω οτί είμαι επειδή αντιστρέφω τη σχέση βάσης- εποικοδομήματος,επειδή αδυνατώ να κατονοήσω το χαρακτήρα της εκμετάλλευσης, κι επειδή δίνω στην εξουσία μεταφυσικό περιεχόμενο.

Πέρα από την πλάκα όμως, σαν να διαβάζω χριστιανικό κείμενο για την ομοφυλοφιλία. Σου την παρουσιάζει τόσο μα τόσο χάλια, τόσο απόλυτα κακή, τόσο σάπια, που λές "δε γίνεται, κάτι παίζει." Το τραγικότερο κομμάτι απ'όλα είναι αυτό που μιλάει για τον ισπανικό εμφύλιο.

Άντε χαθείτε απολιθώματα!

Εν τω μεταξύ, οι απολύσεις στον 902 δίνουν και παίρνουν. Αδνατώ να καταλάβω το χαρακτήρα της εκμετάλλευσης.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.youtube.com/user/okochos
 
Αναρχοκαπιταλισμός
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Ελεύθερη Σκέψη :: Γενικές συζητήσεις :: Θεωρητικές συζητήσεις-
Μετάβαση σε: