Ελεύθερη Σκέψη
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ελεύθερη Σκέψη

Ένα φόρουμ για συζητήσεις ελευθεριακού χαρακτήρα!!
 
ΑρχικήΦόρουμΕικονοθήκηΑναζήτησηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση
Καλώς ήρθατε στην Ελεύθερη Σκέψη! Κάθε μέλος μπορεί να προτείνει αλλαγές στην εμφάνιση του φόρουμ καθώς επίσης και να συμμετέχει σε όλες τις αποφάσεις. Καλά ποστ!!

 

 Το γερμανικο αναγκαστικο δανειο και το ΚΚ

Πήγαινε κάτω 
+5
BreadandRoses
thrashcore
TheKillerRabbit
joseph the judge
maurokatsikos
9 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
maurokatsikos

maurokatsikos


Αριθμός μηνυμάτων : 181
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 19/11/2010

Το γερμανικο αναγκαστικο δανειο και το ΚΚ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Το γερμανικο αναγκαστικο δανειο και το ΚΚ   Το γερμανικο αναγκαστικο δανειο και το ΚΚ I_icon_minitimeΔευ Μαρ 21, 2011 12:14 pm



Συγνωμη, αλλα που και πως κολλαει ενα μαρξιστικο κομμα να απαιτει πολεμικη αποζημιωση απο το 40?
My mind was blown.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
joseph the judge

joseph the judge


Αριθμός μηνυμάτων : 347
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 16/11/2010
Τόπος : αθηνα

Το γερμανικο αναγκαστικο δανειο και το ΚΚ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το γερμανικο αναγκαστικο δανειο και το ΚΚ   Το γερμανικο αναγκαστικο δανειο και το ΚΚ I_icon_minitimeΔευ Μαρ 21, 2011 12:34 pm

πατριωτισμος ειναι ο λαικος ξεσηκωμος!! περιμενες κατι διαφορετικο?

εμενα μου αρεσε περισσοτερο το θεμα "κατοχης" που εβαλε απο το γερμανικο κεφαλαιο!! Η δικια μας η αστικη ταξη δεν θελει η καημενουλα να μας χωσει το αγγουρι........ "οι γερμανοι φταινε"........


Έχει επεξεργασθεί από τον/την joseph the judge στις Δευ Μαρ 21, 2011 7:45 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
TheKillerRabbit

TheKillerRabbit


Αριθμός μηνυμάτων : 296
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 18/12/2010

Το γερμανικο αναγκαστικο δανειο και το ΚΚ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το γερμανικο αναγκαστικο δανειο και το ΚΚ   Το γερμανικο αναγκαστικο δανειο και το ΚΚ I_icon_minitimeΔευ Μαρ 21, 2011 3:45 pm

Οτι να ναι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thrashcore

thrashcore


Αριθμός μηνυμάτων : 111
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 16/11/2010

Το γερμανικο αναγκαστικο δανειο και το ΚΚ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το γερμανικο αναγκαστικο δανειο και το ΚΚ   Το γερμανικο αναγκαστικο δανειο και το ΚΚ I_icon_minitimeΔευ Μαρ 21, 2011 4:50 pm

1:29 "Οφειλές προς τα θύματα των θηριωδιών από τα κατοχικά στρατεύματα..."
Το είχα συζητήσει το θέμα σχετικά πρόσφατα με έναν κνίτη, και μου είχε πει πως το κκε ζητάει οι αποζημιώσεις να πάνε στα θύματα των ναζί και στους απογόνους τους.
Πιασ' το αυγό και κούρευτο!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.youtube.com/user/ThrashCore13R
TheKillerRabbit

TheKillerRabbit


Αριθμός μηνυμάτων : 296
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 18/12/2010

Το γερμανικο αναγκαστικο δανειο και το ΚΚ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το γερμανικο αναγκαστικο δανειο και το ΚΚ   Το γερμανικο αναγκαστικο δανειο και το ΚΚ I_icon_minitimeΔευ Μαρ 21, 2011 5:27 pm

thrashcore έγραψε:
1:29 "Οφειλές προς τα θύματα των θηριωδιών από τα κατοχικά στρατεύματα..."
Το είχα συζητήσει το θέμα σχετικά πρόσφατα με έναν κνίτη, και μου είχε πει πως το κκε ζητάει οι αποζημιώσεις να πάνε στα θύματα των ναζί και στους απογόνους τους.
Πιασ' το αυγό και κούρευτο!

Δηλαδή στο 90% του πληθυσμού?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
BreadandRoses

BreadandRoses


Αριθμός μηνυμάτων : 75
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010
Ηλικία : 35
Τόπος : Ελλαδισταν

Το γερμανικο αναγκαστικο δανειο και το ΚΚ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το γερμανικο αναγκαστικο δανειο και το ΚΚ   Το γερμανικο αναγκαστικο δανειο και το ΚΚ I_icon_minitimeΔευ Μαρ 21, 2011 6:03 pm

Ποιά είναι η ένστασή σας δεν κατάλαβα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://bread-and-roses.blogspot.com
Θωμάς




Αριθμός μηνυμάτων : 168
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 16/11/2010

Το γερμανικο αναγκαστικο δανειο και το ΚΚ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το γερμανικο αναγκαστικο δανειο και το ΚΚ   Το γερμανικο αναγκαστικο δανειο και το ΚΚ I_icon_minitimeΔευ Μαρ 21, 2011 7:27 pm

Oύτε εγώ. Ώρες ώρες μου φαίνεται πως απλά και μόνο επειδή το λέει το ΚΚΕ, θα το εκλάβετε ως λάθος. Γιατί να μην διεκδικήσουμε λευτά που δικαιούμαστε;; Ακόμα και αν δεν είναι το αστρονομικό ποσό που ακούω από διάφορους, είναι κάποια δισεκατομμύρια. Αυτά η Γερμανία είναι υποχρεωμένη να μας τα δώσει. Όλες τις χώρες αποζημίωσε, πλην της δικιάς μας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
joseph the judge

joseph the judge


Αριθμός μηνυμάτων : 347
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 16/11/2010
Τόπος : αθηνα

Το γερμανικο αναγκαστικο δανειο και το ΚΚ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το γερμανικο αναγκαστικο δανειο και το ΚΚ   Το γερμανικο αναγκαστικο δανειο και το ΚΚ I_icon_minitimeΔευ Μαρ 21, 2011 7:56 pm

Θωμάς έγραψε:
Oύτε εγώ. Ώρες ώρες μου φαίνεται πως απλά και μόνο επειδή το λέει το ΚΚΕ, θα το εκλάβετε ως λάθος. Γιατί να μην διεκδικήσουμε λευτά που δικαιούμαστε;; Ακόμα και αν δεν είναι το αστρονομικό ποσό που ακούω από διάφορους, είναι κάποια δισεκατομμύρια. Αυτά η Γερμανία είναι υποχρεωμένη να μας τα δώσει. Όλες τις χώρες αποζημίωσε, πλην της δικιάς μας.



Οταν λες γερμανια?? εννοεις τους παππουδες εναπομειναντες-SS ή το λαο της γερμανιας -που πληρωνει φορους οπως εμεις,τον γαμανε στη δουλεια οπως και εμας,ο παγκοσμιος ειναι για αυτον μια κακη αναμνηση οπως και για εμας και εν τελει καμια απολυτως σχεση δεν εχει με τις θηριωδιες των ναζι- ???.......

Δεν μπορω να καταλαβω υποστηριζεις δηλαδη οτι πρεπει τα παιδια των παιδιων των ναζι εχουν υποχρεωση να πληρωσουν οτι εκαναν οι παππουδες τους??
Εγω απο αυτο δυο πραγματα καταλαβαινω
1.Για να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους υιοθετεις την ηλιθια και πονηρη ιδεα του καπιταλιστικου συστηματος οτι τα οικονομικα χρεη ενος ανθρωπου μετα τον θανατο του τα επομιζεται η οικογενεια και οι απογονοι,που φυσικα υπαρχει για να μην μενουν οι τραπεζες παγωτο
2.Νιωθεις ενοχος που ο αδαμ εφαγε το μηλο??
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Ίων

Ίων


Αριθμός μηνυμάτων : 95
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 26/02/2011

Το γερμανικο αναγκαστικο δανειο και το ΚΚ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το γερμανικο αναγκαστικο δανειο και το ΚΚ   Το γερμανικο αναγκαστικο δανειο και το ΚΚ I_icon_minitimeΔευ Μαρ 21, 2011 8:01 pm

Ακριβώς. Μας έδωσε, λένε, κάτι πλοία που καταλήξανε κατευθείαν στα παλιοσίδερα.
Τα χρήματα αυτά τα δικαιούμαστε κύριοι. 162 δις το ύψος των Γερμανικών αποζημιώσεων. Όπως ζητάνε και αυτοί
σκληρά μέτρα, εμείς θέλουμε τα λεφτά που δικαιούμαστε! Εδώ και τώρα!

EDIT: Joseph, άμα είναι έτσι, εμείς γιατί πληρώνουμε τα χρέη των προ-παππούδων μας;

EDIT #2: (Επειδή έχω φορτώσει τώρα, και με το θέμα του 1821 του ΣΚΑΙ και με τη Γερμανία Laughing Twisted Evil ):
Δεν είμαστε ΜΑΛΑΚΕΣ εμείς να πληρώνουμε τα χρέη των προγόνων μας και να πούμε στους Γερμανούς: ΠΑΡΤΕ ΤΑ, ΔΙΚΑ ΣΑΣ.
Που μου βάζουν κωλοδάχτυλα στην Αφροδίτη της Μύλου τα αποτίλιτιστα αποβράσματα. Που είναι από τους πιο φιλοχρήματους λαούς στην ανθρωπότητα. Δώσ'τους λεφτά και είναι όλα εντάξει. Ζήτα τους, ε, εκεί να δεις τι γίνεται. Που ζούνε ΜΕ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΑΓΟΡΑΖΟΥΜΕ ΠΟΛΕΜΙΚΟ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ ΚΑΙ ΥΠΟΒΡΥΧΕΙΑ. Σφαγιάσανε όλο το κόσμο της γης, μου θέλουν και να βγουν από πάνω τώρα.

Αναφέρομαι κυρίως σε προσωπικότητες όπως Α. Μέρκελ.........

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thrashcore

thrashcore


Αριθμός μηνυμάτων : 111
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 16/11/2010

Το γερμανικο αναγκαστικο δανειο και το ΚΚ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το γερμανικο αναγκαστικο δανειο και το ΚΚ   Το γερμανικο αναγκαστικο δανειο και το ΚΚ I_icon_minitimeΔευ Μαρ 21, 2011 8:20 pm

Θωμάς έγραψε:
Oύτε εγώ. Ώρες ώρες μου φαίνεται πως απλά και μόνο επειδή το λέει το ΚΚΕ, θα το εκλάβετε ως λάθος. Γιατί να μην διεκδικήσουμε λευτά που δικαιούμαστε;; Ακόμα και αν δεν είναι το αστρονομικό ποσό που ακούω από διάφορους, είναι κάποια δισεκατομμύρια. Αυτά η Γερμανία είναι υποχρεωμένη να μας τα δώσει. Όλες τις χώρες αποζημίωσε, πλην της δικιάς μας.
Ερώτηση: Εσύ αυτό που ζητάς είναι να μοιραστούν τα λεφτά σε ρευστό κατευθειαν στις τσεπες του λαου, ή να μπουν στα κρατικά ταμεία ούτως ώστε να μην μπορεί πια ο Λοβέρδος να λέει "Δεν υπάρχει σάλιο"? Και άντε και μπήκαν τα λεφτά στα κρατικά ταμεία (ασφαληστικά, όπως θες πες τα), ξαφνικά θα διαπιστώσει η κυβέρνηση ότι "τα λεφτά υπάρχουν" και θα κάνει στον λαό γεναιόδωρες αυξήσεις σε μισθούς και συντάξεις, θα μειώσει την φορολογία σε είδη πλατειάς λαϊκής κατανάλωσης, θα μειώσει το όριο συνταξιοδότησης, θα μειώσει την ανεργία κλπ; Αν λοιπόν έχεις την στοιχειώδη αντίληψη, που είμαι σίγουρος ότι την έχεις, θα καταλαβαίνεις φαντάζομαι ότι κάτι τέτοιο δεν πρόκειται να γίνει. Κοντολογίς, εσύ και γω (ο απλός κοσμάκης ντε) δεν πρόκειτε ποτέ μας να ωφεληθούμε με το να "πάρουΜΕ(?)" την αποζημίωση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.youtube.com/user/ThrashCore13R
joseph the judge

joseph the judge


Αριθμός μηνυμάτων : 347
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 16/11/2010
Τόπος : αθηνα

Το γερμανικο αναγκαστικο δανειο και το ΚΚ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το γερμανικο αναγκαστικο δανειο και το ΚΚ   Το γερμανικο αναγκαστικο δανειο και το ΚΚ I_icon_minitimeΔευ Μαρ 21, 2011 10:14 pm

Ίων έγραψε:

EDIT: Joseph, άμα είναι έτσι, εμείς γιατί πληρώνουμε τα χρέη των προ-παππούδων μας;

Που μου βάζουν κωλοδάχτυλα στην Αφροδίτη της Μύλου τα αποτίλιτιστα αποβράσματα. Που είναι από τους πιο φιλοχρήματους λαούς στην ανθρωπότητα. Δώσ'τους λεφτά και είναι όλα εντάξει. Ζήτα τους, ε, εκεί να δεις τι γίνεται. Που ζούνε ΜΕ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΑΓΟΡΑΖΟΥΜΕ ΠΟΛΕΜΙΚΟ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ ΚΑΙ ΥΠΟΒΡΥΧΕΙΑ. Σφαγιάσανε όλο το κόσμο της γης, μου θέλουν και να βγουν από πάνω τώρα.

Αναφέρομαι κυρίως σε προσωπικότητες όπως Α. Μέρκελ.........



Ρε συ το βρηκες τα πληρωνουμε γιατι ειμαστε μαλακες!!!Μαλλον γιατι μας εχουν κανει μαλακες,δηλαδη,οι απανταχου τραπεζες ηξεραν οτι αν δεν θεσπιστει ενας νομος οπου παει το χρεος μεταβιβαζεται στους απογονους ,ειτε σε επιπεδο ατομων ειτε κρατων, θα επαιρναν ψαροκοκκαλα!! Ετσι λοιπιν το καπιταλιστικο συστημα θεσπισε αυτο το νομο.
Απαντησε μου ομως,νιωθεις ενοχος που ο αδαμ εφαγε το μηλο?
ς και να τα εχουν καλα με το γερμανικο κεφαλαιο,δεν σε νοιαζει που πληρωνεις ενα δανειο για το οποιο δεν ευθυνεσαι ενω αυτοι που ευθυνονται εχουν φοροαπαλλαγες,δεν σε νοιαζει που οι ιδιοι που τοσα χρονια τωρα σου πινανε το αιμα για να ανθοφορησει η επιχειρηση τωρα σου ξαναπινουν το αιμα για να σωσουν την επιχειρηση.Σε νοιαζει που οι γερμανοι σου πουλησαν ακριβα τα υποβρυχια (που εκαναν συνολο ουτε 500 εκατομμυρι

Εκτος της παραπανω παραθεσης θελω να κανω μια συγκεκριμενη κριτικη στον σαπιο-πατριωτικο τροπο που σκεφτεσαι!!
Δεν σε πειραζουν οι ελληνες αστοι και πολιτικοι που παιρνουν οπλα που η Ελλαδα δεν χρειαζεται για να ξεκλεψουν μιζες και να τα εχουν καλα με το γερμανικο κεφαλαιο,δεν σε νοιαζει που πληρωνεις ενα δανειο για το οποιο δεν ευθυνεσαι ενω αυτοι που ευθυνονται εχουν φοροαπαλλαγες,δεν σε νοιαζει που οι ιδιοι που τοσα χρονια τωρα σου πινανε το αιμα για να ανθοφορησει η επιχειρηση τωρα σου ξαναπινουν το αιμα για να σωσουν την επιχειρηση.Σε νοιαζει που οι γερμανοι σου πουλησαν ακριβα τα υποβρυχια (που εκαναν συνολο ουτε 500 εκατομμυρια) και που εβαλαν κωλοδαχτυλο στην αφροδιτη της Μηλου.
τα υπολοιπα 349.500.000.000 ευρω ποιος τα πηρε?? Οι Γερμανοι,οι Πακιστανοι? Τον βρηκες τον εχθρο σου.....
Αυτος ειναι ο σπουδαιος πατριωτισμος.

Οσο για τα απολιτιστα αποβρασματα τους γερμανους.Το νεοελληνικο εθνος εχει προσφερει ενα μεγαλο μηδενικο,εκτος απο καποιες φωτεινες εξαιρεσεις σε πολιτισμο και επιστημες,αντιθετα το νεογερμανικο εθνος εχει προσφερει της παναγιας τα ματια!!! Και σε παρακαλω μην μου μιλησεις για την αρχαιοτητα και τους αρχαιους ελληνες,δεν εχουν απολυτως καμμια σχεση με εμας,σε ολους τους τομεις!! Μονο φυλετικα μην αρχισεις
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Θωμάς




Αριθμός μηνυμάτων : 168
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 16/11/2010

Το γερμανικο αναγκαστικο δανειο και το ΚΚ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το γερμανικο αναγκαστικο δανειο και το ΚΚ   Το γερμανικο αναγκαστικο δανειο και το ΚΚ I_icon_minitimeΤρι Μαρ 22, 2011 12:41 pm

joseph the judge έγραψε:

Οταν λες γερμανια?? εννοεις τους παππουδες εναπομειναντες-SS ή το λαο της γερμανιας -που πληρωνει φορους οπως εμεις,τον γαμανε στη δουλεια οπως και εμας,ο παγκοσμιος ειναι για αυτον μια κακη αναμνηση οπως και για εμας και εν τελει καμια απολυτως σχεση δεν εχει με τις θηριωδιες των ναζι- ???.......

Δεν μπορω να καταλαβω υποστηριζεις δηλαδη οτι πρεπει τα παιδια των παιδιων των ναζι εχουν υποχρεωση να πληρωσουν οτι εκαναν οι παππουδες τους??
Εγω απο αυτο δυο πραγματα καταλαβαινω
1.Για να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους υιοθετεις την ηλιθια και πονηρη ιδεα του καπιταλιστικου συστηματος οτι τα οικονομικα χρεη ενος ανθρωπου μετα τον θανατο του τα επομιζεται η οικογενεια και οι απογονοι,που φυσικα υπαρχει για να μην μενουν οι τραπεζες παγωτο
2.Νιωθεις ενοχος που ο αδαμ εφαγε το μηλο??

Φυσικά και το γερμανικό κράτος, οφείλει να αποζημιώσει τις χώρες για τη ζημιά που προκάλεσε. Τι πάει να πει: ''Οι φορολογούμενοι θα τα πληρώσουν'';; Συναισθηματισμοί θα μας πιάσουν τώρα;; Γερμανοί πολίτες δεν είναι;; Χρωστάει η χώρα τους;; Ε, τέρμα, δεν το πάμε παραπέρα. Μετά είναι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε...Το τι ΘΕΣ να γίνεται και το πως ΘΕΣ να αξιοποιείται το κεφάλαιο, φοίβο, είναι άσχετο. Εγώ σου λέω τι πρέπει να γίνει. Όχι τι θέλω.


joseph the judge έγραψε:

Δεν σε πειραζουν οι ελληνες αστοι και πολιτικοι που παιρνουν οπλα που η Ελλαδα δεν χρειαζεται για να ξεκλεψουν μιζες και να τα εχουν καλα με το γερμανικο κεφαλαιο,δεν σε νοιαζει που πληρωνεις ενα δανειο για το οποιο δεν ευθυνεσαι ενω αυτοι που ευθυνονται εχουν φοροαπαλλαγες,δεν σε νοιαζει που οι ιδιοι που τοσα χρονια τωρα σου πινανε το αιμα για να ανθοφορησει η επιχειρηση τωρα σου ξαναπινουν το αιμα για να σωσουν την επιχειρηση

Και 'συ που το ξέρεις ότι δεν νοιάζεται;


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Θωμάς στις Τρι Μαρ 22, 2011 12:48 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Θωμάς




Αριθμός μηνυμάτων : 168
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 16/11/2010

Το γερμανικο αναγκαστικο δανειο και το ΚΚ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το γερμανικο αναγκαστικο δανειο και το ΚΚ   Το γερμανικο αναγκαστικο δανειο και το ΚΚ I_icon_minitimeΤρι Μαρ 22, 2011 12:46 pm

thrashcore έγραψε:
Θωμάς έγραψε:
Oύτε εγώ. Ώρες ώρες μου φαίνεται πως απλά και μόνο επειδή το λέει το ΚΚΕ, θα το εκλάβετε ως λάθος. Γιατί να μην διεκδικήσουμε λευτά που δικαιούμαστε;; Ακόμα και αν δεν είναι το αστρονομικό ποσό που ακούω από διάφορους, είναι κάποια δισεκατομμύρια. Αυτά η Γερμανία είναι υποχρεωμένη να μας τα δώσει. Όλες τις χώρες αποζημίωσε, πλην της δικιάς μας.
Ερώτηση: Εσύ αυτό που ζητάς είναι να μοιραστούν τα λεφτά σε ρευστό κατευθειαν στις τσεπες του λαου, ή να μπουν στα κρατικά ταμεία ούτως ώστε να μην μπορεί πια ο Λοβέρδος να λέει "Δεν υπάρχει σάλιο"? Και άντε και μπήκαν τα λεφτά στα κρατικά ταμεία (ασφαληστικά, όπως θες πες τα), ξαφνικά θα διαπιστώσει η κυβέρνηση ότι "τα λεφτά υπάρχουν" και θα κάνει στον λαό γεναιόδωρες αυξήσεις σε μισθούς και συντάξεις, θα μειώσει την φορολογία σε είδη πλατειάς λαϊκής κατανάλωσης, θα μειώσει το όριο συνταξιοδότησης, θα μειώσει την ανεργία κλπ; Αν λοιπόν έχεις την στοιχειώδη αντίληψη, που είμαι σίγουρος ότι την έχεις, θα καταλαβαίνεις φαντάζομαι ότι κάτι τέτοιο δεν πρόκειται να γίνει. Κοντολογίς, εσύ και γω (ο απλός κοσμάκης ντε) δεν πρόκειτε ποτέ μας να ωφεληθούμε με το να "πάρουΜΕ(?)" την αποζημίωση.


Λογική είναι αυτή;; Επειδή κατά πάσα πιθανότητα, τα λευτά θα πάνε στο ΔΝΤ ή θα σπαταληθούν για γλύψιμο, σημαίνει ότι άδικως τα περιμένω;; Στο χέρι μας είναι αυτά τα κάποια λευτά (δεν πιστεύω στο νούμερο του Ίων), να τα αξιοποιήσουμε ορθά. Να γίνει ένα έργο, να εξυγιάνουμε έναν οργανισμό, να βάλουμε πετρέλαιο στα σχολεία...κάτι. Δεν με νοιάζει τι, αλλά όπου και να πάνε, κακό δεν θα μας κάνει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Ίων

Ίων


Αριθμός μηνυμάτων : 95
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 26/02/2011

Το γερμανικο αναγκαστικο δανειο και το ΚΚ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το γερμανικο αναγκαστικο δανειο και το ΚΚ   Το γερμανικο αναγκαστικο δανειο και το ΚΚ I_icon_minitimeΤρι Μαρ 22, 2011 1:54 pm

joseph the judge έγραψε:
Εκτος της παραπανω παραθεσης θελω να κανω μια συγκεκριμενη κριτικη στον σαπιο-πατριωτικο τροπο που σκεφτεσαι!!
Δεν σε πειραζουν οι ελληνες αστοι και πολιτικοι που παιρνουν οπλα που η Ελλαδα δεν χρειαζεται για να ξεκλεψουν μιζες και να τα εχουν καλα με το γερμανικο κεφαλαιο,δεν σε νοιαζει που πληρωνεις ενα δανειο για το οποιο δεν ευθυνεσαι ενω αυτοι που ευθυνονται εχουν φοροαπαλλαγες,δεν σε νοιαζει που οι ιδιοι που τοσα χρονια τωρα σου πινανε το αιμα για να ανθοφορησει η επιχειρηση τωρα σου ξαναπινουν το αιμα για να σωσουν την επιχειρηση.Σε νοιαζει που οι γερμανοι σου πουλησαν ακριβα τα υποβρυχια (που εκαναν συνολο ουτε 500 εκατομμυρια) και που εβαλαν κωλοδαχτυλο στην αφροδιτη της Μηλου.
τα υπολοιπα 349.500.000.000 ευρω ποιος τα πηρε?? Οι Γερμανοι,οι Πακιστανοι? Τον βρηκες τον εχθρο σου.....
Αυτος ειναι ο σπουδαιος πατριωτισμος.

Οσο για τα απολιτιστα αποβρασματα τους γερμανους.Το νεοελληνικο εθνος εχει προσφερει ενα μεγαλο μηδενικο,εκτος απο καποιες φωτεινες εξαιρεσεις σε πολιτισμο και επιστημες,αντιθετα το νεογερμανικο εθνος εχει προσφερει της παναγιας τα ματια!!! Και σε παρακαλω μην μου μιλησεις για την αρχαιοτητα και τους αρχαιους ελληνες,δεν εχουν απολυτως καμμια σχεση με εμας,σε ολους τους τομεις!! Μονο φυλετικα μην αρχισεις

Δεν το έχω ήδη πει; Δεν μου αρέσει να κρύβομαι, το ξαναλέω: Ο μεγαλύτερος εχθρός της Ελληνικής φυλής είναι πλέον ο εαυτός της. Για να είναι η Φυλή εις το χάλι που είναι, είναι φανερό ότι οι σημερινοί Έλληνες είναι οι χειρότεροι Έλληνες που υπήρξαν ποτέ.
Ο σημερινός Έλληνας δεν έχει πλέον ΚΑΝΕΝΑ κοινό με τον αρχαίο. Κατάντησε να έχει αφομοιώσει τον πολιτισμό των ναρκωτικών και της δυνατής μουσικής των πισωγλέντηδων και φλώρων. Έχει σταματήσει να είναι πολίτης και είναι τηλεθεατής.
Το Νεοελληνικό έθνος δεν έχει προσφέρει ΤΙΠΟΤΑ πια. Έχουμε πλέον σβηστεί από τον κατάλογο των εθνών.
Είμαστε ένας λαός χωρίς ταυτότητα. Με μια ιστορία που ο ίδιος τη νομίζει λαμπρή. Και απορεί, πώς και δεν πέφτουν οι ξένοι ξεροί μπροστά στο μεγαλείο της.


Αλλά εμένα όλα με νοιάζουν. Και εκτός από την κατάντια τη δικιά μας, με νοιάζει και η υποκρισία και η "ψευτοανωτερότητα" των Γερμανών.
Να τα λέμε τα πράγματα με το όνομά τους...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Το γερμανικο αναγκαστικο δανειο και το ΚΚ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το γερμανικο αναγκαστικο δανειο και το ΚΚ   Το γερμανικο αναγκαστικο δανειο και το ΚΚ I_icon_minitimeΤρι Μαρ 22, 2011 2:03 pm

Κατά βάση συμφωνώ με τον Θωμά. scratch
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
joseph the judge

joseph the judge


Αριθμός μηνυμάτων : 347
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 16/11/2010
Τόπος : αθηνα

Το γερμανικο αναγκαστικο δανειο και το ΚΚ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το γερμανικο αναγκαστικο δανειο και το ΚΚ   Το γερμανικο αναγκαστικο δανειο και το ΚΚ I_icon_minitimeΤρι Μαρ 22, 2011 4:43 pm

Θωμάς έγραψε:
joseph the judge έγραψε:

Οταν λες γερμανια?? εννοεις τους παππουδες εναπομειναντες-SS ή το λαο της γερμανιας -που πληρωνει φορους οπως εμεις,τον γαμανε στη δουλεια οπως και εμας,ο παγκοσμιος ειναι για αυτον μια κακη αναμνηση οπως και για εμας και εν τελει καμια απολυτως σχεση δεν εχει με τις θηριωδιες των ναζι- ???.......

Δεν μπορω να καταλαβω υποστηριζεις δηλαδη οτι πρεπει τα παιδια των παιδιων των ναζι εχουν υποχρεωση να πληρωσουν οτι εκαναν οι παππουδες τους??
Εγω απο αυτο δυο πραγματα καταλαβαινω
1.Για να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους υιοθετεις την ηλιθια και πονηρη ιδεα του καπιταλιστικου συστηματος οτι τα οικονομικα χρεη ενος ανθρωπου μετα τον θανατο του τα επομιζεται η οικογενεια και οι απογονοι,που φυσικα υπαρχει για να μην μενουν οι τραπεζες παγωτο
2.Νιωθεις ενοχος που ο αδαμ εφαγε το μηλο??

Φυσικά και το γερμανικό κράτος, οφείλει να αποζημιώσει τις χώρες για τη ζημιά που προκάλεσε. Τι πάει να πει: ''Οι φορολογούμενοι θα τα πληρώσουν'';; Συναισθηματισμοί θα μας πιάσουν τώρα;; Γερμανοί πολίτες δεν είναι;; Χρωστάει η χώρα τους;; Ε, τέρμα, δεν το πάμε παραπέρα. Μετά είναι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε...Το τι ΘΕΣ να γίνεται και το πως ΘΕΣ να αξιοποιείται το κεφάλαιο, φοίβο, είναι άσχετο. Εγώ σου λέω τι πρέπει να γίνει. Όχι τι θέλω.


joseph the judge έγραψε:

Δεν σε πειραζουν οι ελληνες αστοι και πολιτικοι που παιρνουν οπλα που η Ελλαδα δεν χρειαζεται για να ξεκλεψουν μιζες και να τα εχουν καλα με το γερμανικο κεφαλαιο,δεν σε νοιαζει που πληρωνεις ενα δανειο για το οποιο δεν ευθυνεσαι ενω αυτοι που ευθυνονται εχουν φοροαπαλλαγες,δεν σε νοιαζει που οι ιδιοι που τοσα χρονια τωρα σου πινανε το αιμα για να ανθοφορησει η επιχειρηση τωρα σου ξαναπινουν το αιμα για να σωσουν την επιχειρηση

Και 'συ που το ξέρεις ότι δεν νοιάζεται;


Με την ιδια λογικη πληρωνε και εσυ το μνημονιο,αυτη η λογικη ειναι συστημικη καθαρα!!Οσο χρωσταμε και εμεις στην τροϊκα το ΔΝΤ και την ΕΚΤ αλλο τοσο μας χρωστανε και οι γερμανοι,καθολου δηλαδη!!



Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
joseph the judge

joseph the judge


Αριθμός μηνυμάτων : 347
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 16/11/2010
Τόπος : αθηνα

Το γερμανικο αναγκαστικο δανειο και το ΚΚ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το γερμανικο αναγκαστικο δανειο και το ΚΚ   Το γερμανικο αναγκαστικο δανειο και το ΚΚ I_icon_minitimeΤρι Μαρ 22, 2011 4:53 pm

Ίων έγραψε:
Αλλά εμένα όλα με νοιάζουν. Και εκτός από την κατάντια τη δικιά μας, με νοιάζει και η υποκρισία και η "ψευτοανωτερότητα" των Γερμανών.
Να τα λέμε τα πράγματα με το όνομά τους...


Ρε συ πια ψευτοανωτεροτητα?! Πολιτισμικα και σε επιστημονικα θεματα αυτοι απο τον 18ο-19ο αιωνα "φτιαχνουν παρθενωνες" και εμεις "τρωμε βελανιδια" !!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Θωμάς




Αριθμός μηνυμάτων : 168
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 16/11/2010

Το γερμανικο αναγκαστικο δανειο και το ΚΚ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το γερμανικο αναγκαστικο δανειο και το ΚΚ   Το γερμανικο αναγκαστικο δανειο και το ΚΚ I_icon_minitimeΤρι Μαρ 22, 2011 5:27 pm

Όχι. Στην τρόικα, στην ΕΚΤ, στην ΕΕ και δεν ξέρω εγώ που, χρωστάμε πολλά δισεκατομμύρια. Το αν είναι δίκαιο να τα πληρώσω εγώ κι εσύ είναι άλλο πακέτο, αλλά χρωστάμε. Όπως και η Γερμανία σε 'μας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
joseph the judge

joseph the judge


Αριθμός μηνυμάτων : 347
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 16/11/2010
Τόπος : αθηνα

Το γερμανικο αναγκαστικο δανειο και το ΚΚ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το γερμανικο αναγκαστικο δανειο και το ΚΚ   Το γερμανικο αναγκαστικο δανειο και το ΚΚ I_icon_minitimeΤρι Μαρ 22, 2011 7:50 pm

Θωμάς έγραψε:
Όχι. Στην τρόικα, στην ΕΚΤ, στην ΕΕ και δεν ξέρω εγώ που, χρωστάμε πολλά δισεκατομμύρια. Το αν είναι δίκαιο να τα πληρώσω εγώ κι εσύ είναι άλλο πακέτο, αλλά χρωστάμε. Όπως και η Γερμανία σε 'μας.


Χρωσταμε?? χμμ Τι να πω,τα ιδια λεει η "αριστερη" πτερυγα του πασοκ,οι οικολογοι πρασινοι,οι κουβελικο-ψαριανοι και οι συνασπισμενοι της ευρωπαϊκης αριστερας και της προοδου.......

Οταν τα θεματα τα βλεπουμε μη-ταξικα και μπουρδο-αερολογικα,τετοια συμπερασματα βγαζουμε.....
Βιομηχανοι,εφοπλισται και τραπεζιται αντλουν υπεραξια απο τον εργατη παγκοσμια,μεχρι εδω ειμαστε καλα?
Εφαρμοζοντας την νεο-φιλελευθερη τακτικη(και αυτο γιατι αλλες κευσιανες τακτικες χρεοκοπησαν) του βραχυπροθεσμου κερδους και του κανιβαλισμου της παραγωγικης βασης,εφτασαν σε μια κριση,αποτελεσμα αυτης της κανιβαλιστικης τακτικης(λυση "αναγκης" αφου ειχαν χρεοκοπησει ολες οι αλλες εως το 70',οπου παλι υπηρχε κριση) ειναι και η οικονομικη κριση......Απο τον παγκοσμιο καπιταλισμο,ερχομαστε λοιπον στα ταπεινα χαμομηλακια του ελληνικου καπιταλισμου,οπου λογω της παγκοσμιας χρηματοπιστωτοτικης κρισης και σε πεντηκοστο βαθμο κακοδιαχειρισιας των ελληνικων οικονομικων,βρεθηκαμε να χρωσταμε 350 τρις ευρω,δεν ειναι θεμα δικαιου η αδικου,-καταρχην σε ενα ταξικο κοσμο το δικαιο και το αδικο ειναι υποκειμενικο-ειναι θεμα του επιβεβλημενου τροπου παραγωγης αυτο το χρεος.
Σαν να βαλω το σπιτι σου σε υποθηκη,να παρω εγω τα λεφτα και να σου αφησω το λογαριασμο!!
Για να σε προλαβω, μην μου απαντησεις "ας καναμε κατι",αμα σε δεσω σε μια κολωνα και βιασω την κοπελα σου,ισχυει το "αν δεν ηθελες ας με εμποδιζες"............
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Θωμάς




Αριθμός μηνυμάτων : 168
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 16/11/2010

Το γερμανικο αναγκαστικο δανειο και το ΚΚ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το γερμανικο αναγκαστικο δανειο και το ΚΚ   Το γερμανικο αναγκαστικο δανειο και το ΚΚ I_icon_minitimeΤρι Μαρ 22, 2011 7:58 pm

Συμφωνώ απόλυτα. Δεν με κατάλαβες. Και 'συ ο ίδιος λες ότι «βρεθηκαμε να χρωσταμε 350 τρις ευρω». Χρωστάμε τα μαλλιά της κεφαλής μας. Τώρα, το αν αυτά τα λεφτά που πρέπει να επιστρέψουμε, τα δημιουργήσαμε εμείς ή είναι αποτέλεσμα του συστήματος, είναι άλλο θέμα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
joseph the judge

joseph the judge


Αριθμός μηνυμάτων : 347
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 16/11/2010
Τόπος : αθηνα

Το γερμανικο αναγκαστικο δανειο και το ΚΚ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το γερμανικο αναγκαστικο δανειο και το ΚΚ   Το γερμανικο αναγκαστικο δανειο και το ΚΚ I_icon_minitimeΤρι Μαρ 22, 2011 8:11 pm

Θωμάς έγραψε:
Συμφωνώ απόλυτα. Δεν με κατάλαβες. Και 'συ ο ίδιος λες ότι «βρεθηκαμε να χρωσταμε 350 τρις ευρω». Χρωστάμε τα μαλλιά της κεφαλής μας. Τώρα, το αν αυτά τα λεφτά που πρέπει να επιστρέψουμε, τα δημιουργήσαμε εμείς ή είναι αποτέλεσμα του συστήματος, είναι άλλο θέμα.

το χρωσταμε ειναι ειρωνικο Laughing
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Kenny

Kenny


Αριθμός μηνυμάτων : 157
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 19/11/2010
Ηλικία : 29
Τόπος : Πάτρα

Το γερμανικο αναγκαστικο δανειο και το ΚΚ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το γερμανικο αναγκαστικο δανειο και το ΚΚ   Το γερμανικο αναγκαστικο δανειο και το ΚΚ I_icon_minitimeΤρι Μαρ 22, 2011 8:41 pm

Θωμάς έγραψε:

Λογική είναι αυτή;; Επειδή κατά πάσα πιθανότητα, τα λευτά θα πάνε στο ΔΝΤ ή θα σπαταληθούν για γλύψιμο, σημαίνει ότι άδικως τα περιμένω;; Στο χέρι μας είναι αυτά τα κάποια λευτά (δεν πιστεύω στο νούμερο του Ίων), να τα αξιοποιήσουμε ορθά. Να γίνει ένα έργο, να εξυγιάνουμε έναν οργανισμό, να βάλουμε πετρέλαιο στα σχολεία...κάτι. Δεν με νοιάζει τι, αλλά όπου και να πάνε, κακό δεν θα μας κάνει.

Στον κωλο των πολιτικων θα πανε και για αυτο μην μας τα σκοτιζετε! Ξεπεραστε τα μικροαστικα καταλοιπα σας! Ποιο χερι μας και τι να τα κανουμε? Ποιοι? Εμεις και τα αφεντικα μας? Που μοιραζομαστε τις υποθεσεις μας? Ξεχαστε το Γερμανοι-Ελληνες. Δεν εχει! Εχει εργατες-αστοι!
Γ**ω την μ**κια μου!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Θωμάς




Αριθμός μηνυμάτων : 168
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 16/11/2010

Το γερμανικο αναγκαστικο δανειο και το ΚΚ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το γερμανικο αναγκαστικο δανειο και το ΚΚ   Το γερμανικο αναγκαστικο δανειο και το ΚΚ I_icon_minitimeΠεμ Μαρ 24, 2011 8:56 am

1) Το ύφος σου είναι περιττό.
2) Δεν έχω την ίδια αντίληψη με σένα σε θέματα οικονομίας και πολιτικής. Ούτε κομμουνιστής είμαι, ούτε αναρχικός.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Brognor

Brognor


Αριθμός μηνυμάτων : 476
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 18/11/2010
Ηλικία : 38

Το γερμανικο αναγκαστικο δανειο και το ΚΚ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το γερμανικο αναγκαστικο δανειο και το ΚΚ   Το γερμανικο αναγκαστικο δανειο και το ΚΚ I_icon_minitimeΠεμ Μαρ 24, 2011 1:28 pm

Οντως, ολες αυτες οι μαλακιες περι "μας" χρωστανε και λοιπα, δεν ισχυουν. Τι θα γινει; Θα μοιρασουν τα λεφτα στον λαο σαν τον Ρομπεν των Δασων; χαχαχα! Στο κρατος θα τα εδιναν ετσι κ αλλιως! Και δεν θα ξεπληρωνε το χρεος γιατι παλι δεν φτανουν!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.youtube.com/user/Brognor
 
Το γερμανικο αναγκαστικο δανειο και το ΚΚ
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Ελεύθερη Σκέψη :: Επικαιρότητα :: Πολιτική-
Μετάβαση σε: