Ελεύθερη Σκέψη
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ελεύθερη Σκέψη

Ένα φόρουμ για συζητήσεις ελευθεριακού χαρακτήρα!!
 
ΑρχικήΦόρουμΕικονοθήκηΑναζήτησηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση
Καλώς ήρθατε στην Ελεύθερη Σκέψη! Κάθε μέλος μπορεί να προτείνει αλλαγές στην εμφάνιση του φόρουμ καθώς επίσης και να συμμετέχει σε όλες τις αποφάσεις. Καλά ποστ!!

 

 Αγώνας για δικαιώματα λαών ή υποκρισία σε κάποια ζητήματα?(κυριώς για αναρχικούς)

Πήγαινε κάτω 
+6
Θωμάς
linkingdeath14
Kenny
joseph the judge
maurokatsikos
@simvatos
10 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
BreadandRoses

BreadandRoses


Αριθμός μηνυμάτων : 75
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010
Ηλικία : 35
Τόπος : Ελλαδισταν

Αγώνας για δικαιώματα λαών ή υποκρισία σε κάποια ζητήματα?(κυριώς για αναρχικούς) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγώνας για δικαιώματα λαών ή υποκρισία σε κάποια ζητήματα?(κυριώς για αναρχικούς)   Αγώνας για δικαιώματα λαών ή υποκρισία σε κάποια ζητήματα?(κυριώς για αναρχικούς) - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΚυρ Δεκ 12, 2010 7:32 pm

έχω και γω μια ερώτηση προς τον ντεθ ταδε...

εσείς -έχω δει κάτι σκόρπια βιντεάκια στο ΥΤ- διαμαρτύρεστε και καλά για την παλαιστίνη κλπ.

έχω 3 ερωτήσεις.

1)Πώς διαμαρτύρεστε για τους "απολίτιστους μουσουλμάνους";
2)Αν ήταν κάποια άλλη χώρα και όχι οι "εβραίοι" θα κάνατε το ίδιο;
3)Αν έρθουν στην Ελλάδα ομάδες εξαθλιωμένων παλαιστινίων προσφύγων τι θα κάνετε; θα τους κυνηγάτε με μαχαίρια;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://bread-and-roses.blogspot.com
Brognor

Brognor


Αριθμός μηνυμάτων : 476
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 18/11/2010
Ηλικία : 38

Αγώνας για δικαιώματα λαών ή υποκρισία σε κάποια ζητήματα?(κυριώς για αναρχικούς) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγώνας για δικαιώματα λαών ή υποκρισία σε κάποια ζητήματα?(κυριώς για αναρχικούς)   Αγώνας για δικαιώματα λαών ή υποκρισία σε κάποια ζητήματα?(κυριώς για αναρχικούς) - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΚυρ Δεκ 12, 2010 10:41 pm

Μπραβο κοπελια, επιτελους 3 σωστες κουβεντες -.-

Οσο για τα εθνη:
Δεν πιστευω πως ειναι κακο να υπαρχουν αν ειναι συμφιλιωμενα. Οσο για το ελληνικο εθνος, οσο αυτο μας προδιδει θα το προδιδουμε και εμεις. Δεν εχω κανενα προβλημα ομως να εχω την σημαια της Ιρλανδιας, του Μεξικου, της Δημοκρατικης Ισπανιας και της Παλαιστινης μαζι με την μαυροκοκκινη κρεμασμενες στο δωματιο μου. Στηριζω τους Ζαπατιστας και οσο και αν δεν το γουσταρουν κατι μαυροι αναρχες εδω, ο Υποδιοικητης Μαρκος χαιρεταει ΟΛΑ τα ΕΘΝΗ του κοσμου.
Ειμαι υπερ της συμφιλιωσης των εθνων (τα παραδεχομαι, δεν υποστηριζω καποια ανωτεροτητα, μονο συμφιλιωση)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.youtube.com/user/Brognor
linkingdeath14

linkingdeath14


Αριθμός μηνυμάτων : 148
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 11/12/2010

Αγώνας για δικαιώματα λαών ή υποκρισία σε κάποια ζητήματα?(κυριώς για αναρχικούς) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγώνας για δικαιώματα λαών ή υποκρισία σε κάποια ζητήματα?(κυριώς για αναρχικούς)   Αγώνας για δικαιώματα λαών ή υποκρισία σε κάποια ζητήματα?(κυριώς για αναρχικούς) - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΚυρ Δεκ 12, 2010 10:42 pm

1) Διαμαρτύρομαι για τους μουσουλμάνους γιατι προσπαθούν με το στανιό να μου επιβληθούν. Στην γή τους έχουν κάθε δικαίωμα να κάνουν οτι γουστάρουν.

2) Ναι, εφόσον αποδεδειγμένα είναι γηγενείς και προσπαθούν να διώξουν εποίκους. Το οτι είναι Εβραίοι ομως οι θύτες, εχει μεγάλη πολιτική σημασία, αφου εχουν το απυροβλητο σε ότι κάνουν.

3) Πρώτον οι "εξαθλιωμένες μάζες Παλαιστίνιων προσφύγων" σε μεγάλη πλειοψηφεία τους δεν είναι καν Παλαιστίνιοι αλλα ατομα από διάφορες χώρες (Μαρόκο, Λιβυή κλπ) που παριστάνουν τους Παλαιστίνιους για να τους χορηγηθεί πολιτικό άσυλο. Τώρα όσοι είναι οντως Παλαιστίνιοι είναι εδώ, όχι γιατι κινδυνεύουν απο τους Ισραηλινούς, αλλά από τους ομοεθνείς τους, μιας και θεωρούνται δωσίλογοι (ανάλογη περίπτωση είναι και οι Αφγανοί). Οσοι κινδινεύουν όντως από τους Ισραηλινούς ΚΑΘΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΕΜΟΥΝ

Δευτερον εκφράζω την αλληλεγγυη μου στον μαχόμενο αγωνιστή/τρια και οχι με τον εκάστοτε ριψασπι. Η δειλία και η φυγή είναι χαρακτηριστικά που θέλω να σβήσω στυν συλλογική συνείδηση του Λαού μου, δεν θα επιβραβευσω τον αλλοεθνή για αυτην με του δώσω θαλπωρή στην γή μου.

Και αν με ρωτήσεις " θα σου άρεσε να διωχναν,τους Ελληνες που φυγαν κινδυνεύοντας απο έναν πόλεμο, οι αλλες χώρες?"....Θα σου απαντήσω ευθαρσώς ΝΑΙ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
overkill2024

overkill2024


Αριθμός μηνυμάτων : 177
Reputation : 3
Ημερομηνία εγγραφής : 16/11/2010
Ηλικία : 38

Αγώνας για δικαιώματα λαών ή υποκρισία σε κάποια ζητήματα?(κυριώς για αναρχικούς) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: @linkingdeath14   Αγώνας για δικαιώματα λαών ή υποκρισία σε κάποια ζητήματα?(κυριώς για αναρχικούς) - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΔευ Δεκ 13, 2010 6:05 am

@linkingdeath14

Καλησπέρα φίλε και από εμένα. Παρακολούθησα κάποια σχόλια σου και είπα να τοποθετηθώ και εγώ. Καταρχήν χαίρομαι που δεν είσαι παρωπιδικός και μπήκες στο φόρουμ. Ας περάσουμε όμως στο ψητό..

Αυτοαποκαλείσαι Εθνικιστής. Και ο Εθνικιστής έχει ένα ήθος. Ωστόσο υπάρχουν πολύ «εθνικιστές» χωρίς αυτό όπως και αντίστοιχα «αναρχικοί». Σε ποια κατηγορία ανήκεις εσύ θα το ανακαλύψουμε παρακάτω..


Λες ότι διαμαρτύρεσαι για τους μουσουλμάνους σωστά? Για τους Χριστιανούς γιατί δεν κάνεις το ίδιο (μπορεί να το κάνεις εσύ σαν άτομο, αλλά η Χ.Α. δεν το κάνει.) ΟΙ Χριστιανοί και οι εκκλησίες κάνουν εξίσου μεγάλο κακό στην Ελλάδα.. Δεν είδα ποτέ έναν «εθνικιστή» εγώ να καίει εκκλησίες.. Τζαμί όμως είδα (πίστεψε με δεν στεναχωρήθηκα καθόλου..) Μήπως οι «Εθνικιστές» τις Χ.Α είναι υποκριτές και λαϊκίζουν για να μαζέψουν και αυτοί ψήφους ??


Μετά λες ότι αν ήταν κάποια άλλη χώρα και όχι οι "εβραίοι" θα κάνατε το ίδιο. Α ναι? Αν ήταν η Ελλάδα?? Δεν είδα εγώ καμία Χ.Α να διαμαρτύρεται για τα στρατεύματα που στέλναμε στο Αφγανιστάν ή στο Κόσσοβο.. Μήπως οι «Εθνικιστές» τις Χ.Α είναι υποκριτές και «διαμαρτύρεται» όπου τους παίρνει..??

Πάμε παρακάτω.. λες «Όσοι κινδυνεύουν όντως από τους Ισραηλινούς ΚΑΘΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΕΜΟΥΝ» χμμ δεν το νομίζω.. Είναι αρκετά αβάσιμο. Επίσης δεν απαντάς την ερώτηση που σου έκανε ο BreadandRoses δηλ. «Αν έρθουν στην Ελλάδα ομάδες εξαθλιωμένων παλαιστινίων προσφύγων τι θα κάνετε; θα τους κυνηγάτε με μαχαίρια;» Και δεν απαντάς γατί απλούστατα δεν υπάρχει απάντηση.. Γιατί όντος , (αν και όχι επίσημα) μέλη της Χ.Α.
μαχαιρώνουν μετανάστες.. Και δεν υπήρχε πότε περίπτωση να ρωτήσετε κανέναν από αυτούς.. «Μήπως έχεις έρθει εδώ επειδή κινδυνεύεις από τους Ισραηλινούς μην σε μαχαιρώσουμε τσάμπα.. ?» Μήπως λοιπόν οι «Εθνικιστές» τις Χ.Α είναι υποκριτές και υπογείως μαχαιρώνουν?


Εν κατακλείδι λες..

«Και αν με ρωτήσεις " θα σου άρεσε να έδιωχναν, τους Έλληνες που φυγαν κινδυνεύοντας απο έναν πόλεμο, οι αλλες χώρες?"....Θα σου απαντήσω ευθαρσώς ΝΑΙ.»
Α ναι? Αν σε έναν πόλεμο είχες γυναίκα και παιδία και κινδύνευαν θα έκανες τα ΠΑΝΤΑ.. (Αν έχεις αμφιβολία για αυτό ρώτα τους γονείς σου. Ρωτα τους "πόσο σημασία εχω εγω για εσάς?" να δεις τι θα σου πουν.. ) Ακόμα και να τους στείλεις στο εξωτερικό.. Αν είχες συγγενείς ή φίλους Έλληνες ανάπηρους ή ανίκανους να πολεμήσουν πάλι θα έκανες το ίδιο.. (ΚΑΙ μην πεις τώρα «όχι θα τους εκτελούσα γιατί είναι άχρηστοι..»)

οπότε σύμφωνα με τα λεγόμενα σου πάντα.. ¨Όταν θα τους αναζητούσες μετά για να μάθεις νέα τους και μάθαινες ότι κάτι «εθνικιστές» από την χώρα που τους έστειλες τους μαχαίρωσαν ή τους πέταξαν στο δρόμο και πέθαναν από την πείνα ή ότι είναι στην φυλακή.. εσύ θα έλεγες.. «ΝΑΙ!!» καλά να πάθουν..

.........Τι είναι Υποκρισία ? Τι είναι εθνικισμός?? .....Άπαντα πρώτα στο αυτό σου και όχι σε εμένα μόνο και μόνο για να απαντήσεις.. Δεν στα λέω όλα αυτά ειρωνικά. Είμαι πολύ free άτομο. Για να καταλάβεις, ξέρω ΠΑΡΑ πολύ καλά (και από κοντά) 2 πρώην ,μέλη της Χ.Α που παραμένουν εθνικιστές που σίγουρα τους ξέρεις… Απλά δεν λέω ονόματα για να τους προστατέψω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.youtube.com/user/overkill2024
overkill2024

overkill2024


Αριθμός μηνυμάτων : 177
Reputation : 3
Ημερομηνία εγγραφής : 16/11/2010
Ηλικία : 38

Αγώνας για δικαιώματα λαών ή υποκρισία σε κάποια ζητήματα?(κυριώς για αναρχικούς) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: εθνικισμός = απόλαυση?   Αγώνας για δικαιώματα λαών ή υποκρισία σε κάποια ζητήματα?(κυριώς για αναρχικούς) - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΔευ Δεκ 13, 2010 6:08 am

Ίσος ο εθνικισμός για την Χ.Α. όπως και για τους περισσότερους εθνικιστές είναι θέμα απόλαυσης.. Ας θυμηθούμε λιγάκι το σύνθημα «Δε θα γίνεις Έλληνας ποτέ, Αλβανέ-Αλβανέ », που δηλώνει ότι στη δική μας τη γιορτή δεν θα πάρεις μέρος εσύ, γιατί η απόλαυση είναι αποκλειστικά δική μας. Βέβαια, πάντα η έννοια του έθνους ενέχει και μια μεταφορά. Την έννοια της «μητέρας πατρίδας», που είναι ένα σχήμα οξύμωρο, μητέρα-δηλαδή το γυναικείο στοιχείο- αλλά και πατρίδα, δηλαδή πατέρας, εξουσία.

Όλα αυτά ενέχουν στοιχεία απωθημένης σεξουαλικότητας.
Η μεταφορά είναι πάντα στο κέντρο του εθνικιστικού λόγου, ας μην ξεχνάμε το πόσο εύκολα οι εθνικιστές συγγραφείς παρασύρονται σε έναν τέτοιο λόγο.

Π.χ. ο Ι. Δραγούμης παρομοίαζε διαρκώς την Ελλάδα σαν μια γυναίκα πανέμορφη, που τον κοιτάζει με αθώο βλέμμα, ερωτικά μάτια και του λέει προσωπικά «γιατί με αφήνεις;». Υπάρχει επομένως πάντα ένα στοιχείο απόλαυσης που μου την κλέβει κάποιος άλλος, π.χ στην ανάπτυξη του ναζισμού στη Γερμανία αυτός ο άλλος είναι ο Εβραίος, που κρύβεται στις σκοτεινές γωνιές και βιάζει τα μικρά αθώα άρια κοριτσάκια, ή ο μαύρος, -η μεγάλη απώθηση όλου του 19ου και 20ου αιώνα-, ακριβώς εξαιτίας της υποτιθέμενης αχαλίνωτης σεξουαλικότητάς του.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.youtube.com/user/overkill2024
linkingdeath14

linkingdeath14


Αριθμός μηνυμάτων : 148
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 11/12/2010

Αγώνας για δικαιώματα λαών ή υποκρισία σε κάποια ζητήματα?(κυριώς για αναρχικούς) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγώνας για δικαιώματα λαών ή υποκρισία σε κάποια ζητήματα?(κυριώς για αναρχικούς)   Αγώνας για δικαιώματα λαών ή υποκρισία σε κάποια ζητήματα?(κυριώς για αναρχικούς) - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΔευ Δεκ 13, 2010 9:56 am

overkill2024 έγραψε:
@linkingdeath14

Καλησπέρα φίλε και από εμένα. Παρακολούθησα κάποια σχόλια σου και είπα να τοποθετηθώ και εγώ. Καταρχήν χαίρομαι που δεν είσαι παρωπιδικός και μπήκες στο φόρουμ. Ας περάσουμε όμως στο ψητό..

Αυτοαποκαλείσαι Εθνικιστής. Και ο Εθνικιστής έχει ένα ήθος. Ωστόσο υπάρχουν πολύ «εθνικιστές» χωρίς αυτό όπως και αντίστοιχα «αναρχικοί». Σε ποια κατηγορία ανήκεις εσύ θα το ανακαλύψουμε παρακάτω..


Λες ότι διαμαρτύρεσαι για τους μουσουλμάνους σωστά? Για τους Χριστιανούς γιατί δεν κάνεις το ίδιο (μπορεί να το κάνεις εσύ σαν άτομο, αλλά η Χ.Α. δεν το κάνει.) ΟΙ Χριστιανοί και οι εκκλησίες κάνουν εξίσου μεγάλο κακό στην Ελλάδα.. Δεν είδα ποτέ έναν «εθνικιστή» εγώ να καίει εκκλησίες.. Τζαμί όμως είδα (πίστεψε με δεν στεναχωρήθηκα καθόλου..) Μήπως οι «Εθνικιστές» τις Χ.Α είναι υποκριτές και λαϊκίζουν για να μαζέψουν και αυτοί ψήφους ??


Μετά λες ότι αν ήταν κάποια άλλη χώρα και όχι οι "εβραίοι" θα κάνατε το ίδιο. Α ναι? Αν ήταν η Ελλάδα?? Δεν είδα εγώ καμία Χ.Α να διαμαρτύρεται για τα στρατεύματα που στέλναμε στο Αφγανιστάν ή στο Κόσσοβο.. Μήπως οι «Εθνικιστές» τις Χ.Α είναι υποκριτές και «διαμαρτύρεται» όπου τους παίρνει..??

Πάμε παρακάτω.. λες «Όσοι κινδυνεύουν όντως από τους Ισραηλινούς ΚΑΘΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΕΜΟΥΝ» χμμ δεν το νομίζω.. Είναι αρκετά αβάσιμο. Επίσης δεν απαντάς την ερώτηση που σου έκανε ο BreadandRoses δηλ. «Αν έρθουν στην Ελλάδα ομάδες εξαθλιωμένων παλαιστινίων προσφύγων τι θα κάνετε; θα τους κυνηγάτε με μαχαίρια;» Και δεν απαντάς γατί απλούστατα δεν υπάρχει απάντηση.. Γιατί όντος , (αν και όχι επίσημα) μέλη της Χ.Α.
μαχαιρώνουν μετανάστες.. Και δεν υπήρχε πότε περίπτωση να ρωτήσετε κανέναν από αυτούς.. «Μήπως έχεις έρθει εδώ επειδή κινδυνεύεις από τους Ισραηλινούς μην σε μαχαιρώσουμε τσάμπα.. ?» Μήπως λοιπόν οι «Εθνικιστές» τις Χ.Α είναι υποκριτές και υπογείως μαχαιρώνουν?


Εν κατακλείδι λες..

«Και αν με ρωτήσεις " θα σου άρεσε να έδιωχναν, τους Έλληνες που φυγαν κινδυνεύοντας απο έναν πόλεμο, οι αλλες χώρες?"....Θα σου απαντήσω ευθαρσώς ΝΑΙ.»
Α ναι? Αν σε έναν πόλεμο είχες γυναίκα και παιδία και κινδύνευαν θα έκανες τα ΠΑΝΤΑ.. (Αν έχεις αμφιβολία για αυτό ρώτα τους γονείς σου. Ρωτα τους "πόσο σημασία εχω εγω για εσάς?" να δεις τι θα σου πουν.. ) Ακόμα και να τους στείλεις στο εξωτερικό.. Αν είχες συγγενείς ή φίλους Έλληνες ανάπηρους ή ανίκανους να πολεμήσουν πάλι θα έκανες το ίδιο.. (ΚΑΙ μην πεις τώρα «όχι θα τους εκτελούσα γιατί είναι άχρηστοι..»)

οπότε σύμφωνα με τα λεγόμενα σου πάντα.. ¨Όταν θα τους αναζητούσες μετά για να μάθεις νέα τους και μάθαινες ότι κάτι «εθνικιστές» από την χώρα που τους έστειλες τους μαχαίρωσαν ή τους πέταξαν στο δρόμο και πέθαναν από την πείνα ή ότι είναι στην φυλακή.. εσύ θα έλεγες.. «ΝΑΙ!!» καλά να πάθουν..

.........Τι είναι Υποκρισία ? Τι είναι εθνικισμός?? .....Άπαντα πρώτα στο αυτό σου και όχι σε εμένα μόνο και μόνο για να απαντήσεις.. Δεν στα λέω όλα αυτά ειρωνικά. Είμαι πολύ free άτομο. Για να καταλάβεις, ξέρω ΠΑΡΑ πολύ καλά (και από κοντά) 2 πρώην ,μέλη της Χ.Α που παραμένουν εθνικιστές που σίγουρα τους ξέρεις… Απλά δεν λέω ονόματα για να τους προστατέψω

Ο πόλεμος και ο Αγώνας δίνεται σε πολλά μέτωπα. Οπως το '40 οι γυναίκες ηταν η οπισθοφυλακή των στρατιωτων, έτσι και σε εναν αγώνα μπορουν να λειτουργήσουν έτσι. Μαλλον υποτιμάς τις γυναίκες και παρουσιάζεις σεξιστικες τάσεις, για να τις θεωρείς αδυναμες για την διεξαγωγη αγώνα και οτι χρήζουν ανάγκη φυγάδευσης...

Όσο για το ενδέχομενο καποιου ανάπηρου φίλου μου. Και αυτός μπορεί να λάβει μέρος στα μετοπισθεν στην προπαγάνδα η σε καποιο αλλο τομέα. Αν ήμουν ανάπηρος εκει θα προσανατολιζόμουν να συνεισφέρω και δεν θα επέλεγα την φυγή επικαλούμενος την αναπηρία μου.

Εμένα στον αξιακό μου κώδικα κυριαρχούν άλλες αξίες. Πιστη, Καθήκον,Τιμή που είναι πάνω και από την ίδια μου την ζωή....Προτιμώ να ζήσω 30 χρόνια ευθυτενής και αξιοπρεπής παρα 60-70 στην ξεφτίλα και την ατίμωση....

Ετσι σκέφτομαι και έτσι σκέφτονταν όλες οι προσωπικότητες που έμειναν στην ιστορία σαν κατι σπουδαίο.....

Υποκρισία είναι οταν δράς με τρόπο ο οποίος αντιτίθεται στα πιστεύω μου. Το να δηλώνω Εθνικοσοσιαλιστής και να προτιμήσω την φυγή από την μάχη και την μάχη, λειτουργώ ενάντια και αντίθετα με τα ιδεώδη τα οποία -υποτιθέται- υποστηρίζω αρα είμαι υποκριτής.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
overkill2024

overkill2024


Αριθμός μηνυμάτων : 177
Reputation : 3
Ημερομηνία εγγραφής : 16/11/2010
Ηλικία : 38

Αγώνας για δικαιώματα λαών ή υποκρισία σε κάποια ζητήματα?(κυριώς για αναρχικούς) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: @linkingdeath14 part2   Αγώνας για δικαιώματα λαών ή υποκρισία σε κάποια ζητήματα?(κυριώς για αναρχικούς) - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΔευ Δεκ 13, 2010 4:44 pm

Φίλε μου όταν σου είπα να μην απαντήσεις σε εμένα άλλα στο εαυτό σου το εννοούσα . Μην απαντάς έτσι απλά για να απαντήσεις. Μην κρύβεσαι πίσω από το δάχτυλο σου.

Καταρχήν δεν απάντησες σε όλα και σε αυτό που πιάστηκες για να «απατήσεις» πέρα από το ότι δεν ήσουν ορθολογικός έβγαλες και το γελοίο συμπέρασμα ότι μάλλον είμαι σεξιστής! Ας μιλήσουμε σοβαρά. Μην προσπαθείς να ξεφύγεις από την ουσία τις ερωτήσεις.


«Οπως το '40 οι γυναίκες ηταν η οπισθοφυλακή των στρατιωτων, έτσι και σε εναν αγώνα μπορουν να λειτουργήσουν έτσι.» λες.. και συνεχίζεις παρακάτω.. «Όσο για το ενδέχομενο καποιου ανάπηρου φίλου μου. Και αυτός μπορεί να λάβει μέρος στα μετοπισθεν στην προπαγάνδα η σε καποιο αλλο τομέα. Αν ήμουν ανάπηρος εκει θα προσανατολιζόμουν να συνεισφέρω και δεν θα επέλεγα την φυγή επικαλούμενος την αναπηρία μου.»


Δεν μου λες αυτό εσένα είναι το πρόβλημα σου. Καταρχάς απαντάς υποκείμενα βάζοντας μόνο το «εγώ»… «εγώ αν..» Εσύ είσαι εσύ φίλε μου. Είσαι μονάδα. Είσαι διαφορετικός από τους άλλους. Το ότι ΕΣΥ δεν θα αντιδρούσες έτσι δεν σημαίνει ότι ΟΛΟΙ θα αντιδρούσαν έτσι. Μην φέρνεις το παράδειγμα που σου ανέφερα «στα μέτρα σου» (θες να σου πω ποσοστό ελλήνων φοιτητών που πάνε να μείνουν μόνιμα στο εξωτερικό ΤΩΡΑ.. που δεν έχουμε πόλεμο πχ??..ή μήπως θες να σου θυμίσω ότι όταν οι Έλληνες έφευγαν πρόσφυγες για Αμερική και Γερμανία δεν σκέφτηκαν όπως εσύ..?) κατάλαβες τι θέλω να πω? πιάσε το νόημα..


Αν ένας στρατιώτης λοιπόν, για να επανέρθω, (ή μια κοπέλα) είχε ένα νεογέννητο παιδί πχ, και ήταν αδύνατο να το συντηρήσει κάτω από αυτές τις συνθήκες, δεν θα το έστελνε στο εξωτερικό? Δεν θα ήθελα το παιδί τους να μην ζήσει την φρίκη του πολέμου? Δεν θα πήγαινε και ένας από τους δύο μαζί του(ποιος θα το συντηρούσε άλλωστε? ). Και αν όχι αυτοί ένα συγγενικό τους πρόσωπο? (πχ γιαγιά παππούς? ) μην μου πεις τώρα ότι θα έστελνε μόνο το παιδί ντελιβερι γιατί θα τρελαθώ!


Ξαναλέω λοιπόν. Αν συνέβαινε κάτι τέτοιο, πιστεύεις ότι όταν αυτός ο κάποιος θα τους αναζητούσες μετά για να μάθει νέα τους και μάθαινε ότι κάτι «εθνικιστές» από την χώρα που τους έστειλε τους μαχαίρωσαν ή τους πέταξαν στο δρόμο και πέθαναν από την πείνα ή ότι είναι στην φυλακή.. θα χαιρόταν?? (τώρα δεν λέω «εσύ» για να δω τι θα μου πεις..)

Όλα αυτά δεν στα λέω για να σου επιτεθώ. Όπως στα λέω εσένα τα λέω και στου αριστερούς. Πρέπει να μάθεις να σκεύασε και να κρίνεις. Να έρχεσαι σε μια προσωπική ρήξη με το εαυτό σου! Από αυτόν δεν μπορείς να κρυφτείς…
Όσο για το «Πιστη, Καθήκον,Τιμή» δεν το σχολιάζω αυτό. Δεν θέλω να αναλωθώ σε αυτό για τι είναι άλλο θέμα και μεγάλο. Θα πω μόνο 1 με 2 λέξεις για το κάθε ένα..

Πίστη.. Φανατισμός-παρωπιδισμός
Καθήκον.. Φαντασιακό
Τιμή… Ιδεαλιστικό!!!! (και οι φασίστες είναι υλιστές μόνο υποτίθεται.. )


"Να ξέρεις.. Ο εθνικισμός αφορά σε ένα νεωτερικό συναίσθημα, γιατί πάνω από όλα είναι αυτό που ο Γκίντενς ονομάζει το ψυχολογικό συναίσθημα της κυριαρχίας. Όταν κάποιος λέει ότι είναι Έλληνας, εννοεί κυρίως ότι έχει δικαίωμα κυριαρχίας πάνω σε ορισμένο έδαφος. Αυτό το λέει ψυχολογικά και συναισθηματικά."


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.youtube.com/user/overkill2024
????????
Επισκέπτης




Αγώνας για δικαιώματα λαών ή υποκρισία σε κάποια ζητήματα?(κυριώς για αναρχικούς) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγώνας για δικαιώματα λαών ή υποκρισία σε κάποια ζητήματα?(κυριώς για αναρχικούς)   Αγώνας για δικαιώματα λαών ή υποκρισία σε κάποια ζητήματα?(κυριώς για αναρχικούς) - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΔευ Δεκ 13, 2010 6:11 pm

overkill2024 έγραψε:

Πίστη.. Φανατισμός-παρωπιδισμός
Καθήκον.. Φαντασιακό
Τιμή… Ιδεαλιστικό!!!! (και οι φασίστες είναι υλιστές μόνο υποτίθεται.. )

Υλιστές?Στο blog του Μαύρου Κρίνου αν δεν κάνω λάθος δε μιλάνε για την επιστροφή του μεταφυσικού or something?

Θα συμφωνήσω βέβαια ότι οι λέξεις που ο φίλος Chester μας έγραψε με κεφαλαία είναι ξεχωριστό thread μόνες τους (για παράδειγμα εμένα η πίστη μου φέρνει στο νου το βδέλυγμα της θρησκευτικής πίστης,το καθήκον είναι μια υποκειμενική έννοια that I fail to understand,καθώς μόνοι αντικειμενικοί σκοποί που μπορώ να δω πως έχω ως οργανισμός,written on my DNA είναι η αυτο-συντήρηση και η διαιώνιση του είδους και η τιμή...well,I just don't get what it is).

Το λάθος σου,Chester,είναι ότι βλέπεις τα πράγματα αποστασιωποιημένα,εκ του ασφαλούς.Μέσα στο φόρουμ,ο καθένας από εμάς τους "libertarians" μπορεί να πει ότι είναι ο νέος Durruti που θα σφάξει χίλιους στην καθισιά του.Το τι θα κάνουμε όντως μια τέτοια στιγμή,δεν το ξέρουμε.Αυτό που μακροσκοπικά μπορεί να φαίνεται λογικό και πρέπον,όταν φτάνουμε σε επίπεδο προσωπικό,γίνεται συγκεχυμένο.Face to face με κάποιον που έχασε τα παιδιά του στον πόλεμο,ή τους γονείς του,ή τα χέρια και τα πόδια του,αλλάζουμε...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
linkingdeath14

linkingdeath14


Αριθμός μηνυμάτων : 148
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 11/12/2010

Αγώνας για δικαιώματα λαών ή υποκρισία σε κάποια ζητήματα?(κυριώς για αναρχικούς) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγώνας για δικαιώματα λαών ή υποκρισία σε κάποια ζητήματα?(κυριώς για αναρχικούς)   Αγώνας για δικαιώματα λαών ή υποκρισία σε κάποια ζητήματα?(κυριώς για αναρχικούς) - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΔευ Δεκ 13, 2010 6:19 pm

Παράθεση :
Πίστη.. Φανατισμός-παρωπιδισμός

Δηλαδή εσυ δεν έχεις πίστη στην αναγκαιότητα της εγκαθιδρυσης της Αναρχίας??

Παράθεση :
Καθήκον.. Φαντασιακό

Δηλαδή το καθήκον σου να δράς κάθε μέρα για την επίτευξη του στοχου και του σκοπου είναι φαντασιακό δημιούργημα και οχι κάτι απτό και ανάγκαίο??

Παράθεση :
Τιμή… Ιδεαλιστικό!!!! (και οι φασίστες είναι υλιστές μόνο υποτίθεται.. )

Το κόκκινο είναι απολύτως εύστοχο!!!
Οσο για το υπογραμμισμένο.....ΑΠΛΑ ΑΣΧΟΛΙΑΣΤΟ!!!!

Δεν πιστεύω οτι πρέπει να κάθομαι να λέω τα αυτονόητα. Ο Φασισμός και ο Ε/Σ (υπάρχουν θεμελιώδεις διαφορές ανάμεσα στα δύο) είναι ξεκάθαρα τέκνα της ιδεαλιστικής σκέψης. Δεν το αρνηθήκαμε ποτέ, και ουτε το αρνηθήκαν ποτέ οι αντίπαλοί μας...

Παράθεση :

"Να ξέρεις.. Ο εθνικισμός αφορά σε ένα νεωτερικό συναίσθημα, γιατί πάνω από όλα είναι αυτό που ο Γκίντενς ονομάζει το ψυχολογικό συναίσθημα της κυριαρχίας. Όταν κάποιος λέει ότι είναι Έλληνας, εννοεί κυρίως ότι έχει δικαίωμα κυριαρχίας πάνω σε ορισμένο έδαφος. Αυτό το λέει ψυχολογικά και συναισθηματικά."

Mαλακίες, δηλαδή η παραδοχή οτι έχεις δεσμούς αίματος με την στενή και την ευρύτερη οικογένεια σου, είναι νεωτερικό συναίσθημα η απτή φυσική πραγματικότητα?

Ο Εθνικισμός έχει να κάνει με το Έθνος, δηλαδη με Λαό και επαγωγικά ομοιογενές συνολο ανθρώπων. Η Εθνική Συνείδηση, που διαμορφώνεται απο τον εθνικισμό ειναι η παραδοχή του "συνανήκειν", δεν έχει να κάνει με κυριαρχικό δικαίωμα πάνω στο έδαφος.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Αγώνας για δικαιώματα λαών ή υποκρισία σε κάποια ζητήματα?(κυριώς για αναρχικούς) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγώνας για δικαιώματα λαών ή υποκρισία σε κάποια ζητήματα?(κυριώς για αναρχικούς)   Αγώνας για δικαιώματα λαών ή υποκρισία σε κάποια ζητήματα?(κυριώς για αναρχικούς) - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΔευ Δεκ 13, 2010 6:25 pm

linkingdeath14 έγραψε:
Παράθεση :
Πίστη.. Φανατισμός-παρωπιδισμός

Δηλαδή εσυ δεν έχεις πίστη στην αναγκαιότητα της εγκαθιδρυσης της Αναρχίας??



I really think πως όταν μιλάμε για necessity,υπάρχουν μαθηματικά επιχειρήματα που το στηρίζουν αυτό,οπότε η έννοια της πίστης είναι invalid,μιλάμε για υπόθεση (ή πεποίθηση,αν εμπεριέχεται και απόδειξη).
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
linkingdeath14

linkingdeath14


Αριθμός μηνυμάτων : 148
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 11/12/2010

Αγώνας για δικαιώματα λαών ή υποκρισία σε κάποια ζητήματα?(κυριώς για αναρχικούς) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγώνας για δικαιώματα λαών ή υποκρισία σε κάποια ζητήματα?(κυριώς για αναρχικούς)   Αγώνας για δικαιώματα λαών ή υποκρισία σε κάποια ζητήματα?(κυριώς για αναρχικούς) - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΔευ Δεκ 13, 2010 6:39 pm

Παράθεση :


I really think πως όταν μιλάμε για necessity,υπάρχουν μαθηματικά επιχειρήματα που το στηρίζουν αυτό,οπότε η έννοια της πίστης είναι invalid,μιλάμε για υπόθεση (ή πεποίθηση,αν εμπεριέχεται και απόδειξη).

Ναι δηλαδή οι στρατιώτες του Αλέξανδρου, έκαναν μαθηματικούς υπολογισμούς και συνέδεσαν το παζλ και αποφάσισαν να εκστρατεύσουν (όποιον σημερινό ορθολογιστή στρατιωτικό να ρωτήσεις θα σου πεί πως η εκστρατεία αυτή ηταν εκ του προοιμίου καταδικασμένη, αν κρίνουμε ψυχρα απο τον συσχετισμό δυνάμεων) ή το έκαναν με πίστη στην τελικη επικράτηση του σκοπού τους...

Και μην πάμε πολύ πίσω. Στον Ελληνοιταλικό πόλεμο, η έκβαση του ήταν αποτέλεσμα ορθολογισμου, η πίστης στην επικράτηση και την νίκη???

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Αγώνας για δικαιώματα λαών ή υποκρισία σε κάποια ζητήματα?(κυριώς για αναρχικούς) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγώνας για δικαιώματα λαών ή υποκρισία σε κάποια ζητήματα?(κυριώς για αναρχικούς)   Αγώνας για δικαιώματα λαών ή υποκρισία σε κάποια ζητήματα?(κυριώς για αναρχικούς) - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΔευ Δεκ 13, 2010 6:48 pm

linkingdeath14 έγραψε:
Παράθεση :


I really think πως όταν μιλάμε για necessity,υπάρχουν μαθηματικά επιχειρήματα που το στηρίζουν αυτό,οπότε η έννοια της πίστης είναι invalid,μιλάμε για υπόθεση (ή πεποίθηση,αν εμπεριέχεται και απόδειξη).

Ναι δηλαδή οι στρατιώτες του Αλέξανδρου, έκαναν μαθηματικούς υπολογισμούς και συνέδεσαν το παζλ και αποφάσισαν να εκστρατεύσουν (όποιον σημερινό ορθολογιστή στρατιωτικό να ρωτήσεις θα σου πεί πως η εκστρατεία αυτή ηταν εκ του προοιμίου καταδικασμένη, αν κρίνουμε ψυχρα απο τον συσχετισμό δυνάμεων) ή το έκαναν με πίστη στην τελικη επικράτηση του σκοπού τους...

Και μην πάμε πολύ πίσω. Στον Ελληνοιταλικό πόλεμο, η έκβαση του ήταν αποτέλεσμα ορθολογισμου, η πίστης στην επικράτηση και την νίκη???


I fail to see your argument.Το ότι η πίστη μπορεί να έχει θετικά αποτελέσματα in some cases,δε σημαίνει ότι είναι ορθολογική.Και στις δύο περιπτώσεις,οι νίκες που λες επιβεβαιώνονταν ορθολογικά.Η πίστη ήταν απλώς ένα πετυχημένο "τζογάρισμα",χωρίς να το δουν ορθολογιστικά πόνταραν και κέρδισαν.Yet,δεν πρόκειται να ποντάρω in an alternative society,με πίστη και ό,τι βγει ας βγει,μόνο και μόνο επειδή θα μ'άρεσε να ισχύει όντως.Υποστηρίζω την ορθολογιστική λύση,γιατί αυτή θα έχει τα καλύτερα αποτελέσματα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
linkingdeath14

linkingdeath14


Αριθμός μηνυμάτων : 148
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 11/12/2010

Αγώνας για δικαιώματα λαών ή υποκρισία σε κάποια ζητήματα?(κυριώς για αναρχικούς) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγώνας για δικαιώματα λαών ή υποκρισία σε κάποια ζητήματα?(κυριώς για αναρχικούς)   Αγώνας για δικαιώματα λαών ή υποκρισία σε κάποια ζητήματα?(κυριώς για αναρχικούς) - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΔευ Δεκ 13, 2010 6:57 pm

L3o ΧΞΣ έγραψε:


I fail to see your argument.Το ότι η πίστη μπορεί να έχει θετικά αποτελέσματα in some cases,δε σημαίνει ότι είναι ορθολογική.Και στις δύο περιπτώσεις,οι νίκες που λες επιβεβαιώνονταν ορθολογικά.Η πίστη ήταν απλώς ένα πετυχημένο "τζογάρισμα",χωρίς να το δουν ορθολογιστικά πόνταραν και κέρδισαν.Yet,δεν πρόκειται να ποντάρω in an alternative society,με πίστη και ό,τι βγει ας βγει,μόνο και μόνο επειδή θα μ'άρεσε να ισχύει όντως.Υποστηρίζω την ορθολογιστική λύση,γιατί αυτή θα έχει τα καλύτερα αποτελέσματα.

Βασικά η πίστη μπορεί να φέρει στο προσκήνιο αστάθμητους παράγοντες και να ανατρέψει τις ισορροπίες. Και στα δυο παραδείγματα που αναφέρω ο ορθολογισμός προμυνυε τον καταποντισμό των νικητών, αλλα θα ήθελα να ακούσω πως επιβεβαιώνονταν ορθολογιστικά αυτές οι εκβάσεις. Δεν είπα ποτε είναι οτι είναι ορθολογιστική, αλλα είναι άκρως ιδεαλιστική.

Ορθολογιστικά πως μπορεί να διατυπωθεί η πιθανότητα εγκαθιδρυσης της Αναρχίας και η διατηρηση της...

ΥΓ Καλύτερα να μετακινηθει αλλου η συζήτηση γιατι μακραίνει και φεύγει απο το αρχικό θέμα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Αγώνας για δικαιώματα λαών ή υποκρισία σε κάποια ζητήματα?(κυριώς για αναρχικούς) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγώνας για δικαιώματα λαών ή υποκρισία σε κάποια ζητήματα?(κυριώς για αναρχικούς)   Αγώνας για δικαιώματα λαών ή υποκρισία σε κάποια ζητήματα?(κυριώς για αναρχικούς) - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΔευ Δεκ 13, 2010 7:01 pm

linkingdeath14 έγραψε:

Βασικά η πίστη μπορεί να φέρει στο προσκήνιο αστάθμητους παράγοντες και να ανατρέψει τις ισορροπίες. Και στα δυο παραδείγματα που αναφέρω ο ορθολογισμός προμυνυε τον καταποντισμό των νικητών, αλλα θα ήθελα να ακούσω πως επιβεβαιώνονταν ορθολογιστικά αυτές οι εκβάσεις. Δεν είπα ποτε είναι οτι είναι ορθολογιστική, αλλα είναι άκρως ιδεαλιστική.

Φυσικά και επιβεβαιώνονταν ορθολογιστικά,η μαθηματική λογική,δεν ταυτίζεται απαραίτητα (σχεδόν ποτέ μάλιστα),με την κοινή.Αλλά απ'τη στιγμή που κάτι συμβαίνει πρακτικά,οπωσδήποτε δικαιολογείται και θεωρητικά.Το πως,to tell you the truth,βαριέμαι να το ψάξω στο θέμα.Πάντως,υποθέτω αν διαβάσεις σοβαρές ιστορικές μελέτες πάνω στο ζήτημα,θα σε καλύψουν.

linkingdeath14 έγραψε:

Ορθολογιστικά πως μπορεί να διατυπωθεί η πιθανότητα εγκαθιδρυσης της Αναρχίας και η διατηρηση της...


Μεγάλη κουβέντα.Εν καιρώ θ'ανοίξω ένα thread.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Αγώνας για δικαιώματα λαών ή υποκρισία σε κάποια ζητήματα?(κυριώς για αναρχικούς)
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
 Παρόμοια θέματα
-
» Σχέσεις ΜΜΕ με αναρχικούς και εθνικιστές
» Καθολική φασιστική επιδρομή στα κοινωνικά δικαιώματα
» Για τους 4 αναρχικούς που αιχμαλωτίστηκαν για την υπόθεση της Κοζάνης
» Στοιχειώδη Δικαιώματα για τα υποψήφια θύματα της κρατικής καταστολής

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Ελεύθερη Σκέψη :: Γενικές συζητήσεις :: Θεωρητικές συζητήσεις-
Μετάβαση σε: