Ελεύθερη Σκέψη
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ελεύθερη Σκέψη

Ένα φόρουμ για συζητήσεις ελευθεριακού χαρακτήρα!!
 
ΑρχικήΦόρουμΕικονοθήκηΑναζήτησηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση
Καλώς ήρθατε στην Ελεύθερη Σκέψη! Κάθε μέλος μπορεί να προτείνει αλλαγές στην εμφάνιση του φόρουμ καθώς επίσης και να συμμετέχει σε όλες τις αποφάσεις. Καλά ποστ!!

 

 ΣΠΙΘΑ

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Brognor

Brognor


Αριθμός μηνυμάτων : 476
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 18/11/2010
Ηλικία : 38

ΣΠΙΘΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ΣΠΙΘΑ   ΣΠΙΘΑ I_icon_minitimeΠεμ Δεκ 02, 2010 9:40 pm

Δεν ξέρω ποιοί μάθατε για την νέα οργάνωση (κίνημα, μέτωπο, ομάδα or whotevah!) που ανακοίνωσε ο Μίκης Θεοδωράκης.
Αυτόν τον άνθρωπο τον είχα πάντα σε εκτίμηση ως αγωνιστή και ως καλλιτέχνη.
Τώρα αρχίζει να με χαλάει όμως... Όλο εθνολογίες είναι...
Σε κείμενο που βρήκα σε εθνικιστικό blog μόνο που δεν τον θέλουν για αρχηγό τους!....

http://ellas-afipnisi.blogspot.com/2010/12/blog-post_3229.html

(Edit: Και αυτό: http://hellas-orthodoxy.blogspot.com/2010/12/blog-post_01.html )

Μα τι είναι αυτές οι αηδίες περί έθνους; Ούτε το ΚΚΕ δεν λέει τέτοια εθνικιστικά....

Ένα έχω να πω....(σύνθημα)

ΜΙΣΟΣ ΤΑΞΙΚΟ
ΞΕΦΤΙΛΕΣ ΠΑΤΡΙΩΤΕΣ
ΣΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ
ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΡΟΔΟΤΕΣ!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.youtube.com/user/Brognor
????????
Επισκέπτης




ΣΠΙΘΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΠΙΘΑ   ΣΠΙΘΑ I_icon_minitimeΠεμ Δεκ 02, 2010 9:56 pm

Είχες σε εκτίμηση τον Μίκυ Μάους?Απλά ξεφτιλισμένος ο γέρος...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Brognor

Brognor


Αριθμός μηνυμάτων : 476
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 18/11/2010
Ηλικία : 38

ΣΠΙΘΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΠΙΘΑ   ΣΠΙΘΑ I_icon_minitimeΠεμ Δεκ 02, 2010 11:08 pm

Βεβαίως. Όπως σέβομαι τις εξορίες και τις φυλακές κάθε Κομμουνιστή, όπως ο έλληνας παππούς μου και κάποιοι θείοι μου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.youtube.com/user/Brognor
????????
Επισκέπτης




ΣΠΙΘΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΠΙΘΑ   ΣΠΙΘΑ I_icon_minitimeΠαρ Δεκ 03, 2010 8:05 am

Σημασία δεν έχει τι έκανε κάποιος...αλλά τι κάνει...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maurokatsikos

maurokatsikos


Αριθμός μηνυμάτων : 181
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 19/11/2010

ΣΠΙΘΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΠΙΘΑ   ΣΠΙΘΑ I_icon_minitimeΤετ Δεκ 08, 2010 9:46 pm

Παράθεση :
Βεβαίως. Όπως σέβομαι τις εξορίες και τις φυλακές κάθε Κομμουνιστή, όπως ο έλληνας παππούς μου και κάποιοι θείοι μου.
Ωωω..
Ειχα ξεκινησει να γραφω ενα τραγουδι ακριβως γι αυτο, αλλα ενα εγκεφαλικο του PC εσβησε τα παντα μεσω format. Sad

Για τους 'βετερανους' του στυλ 'ααα εγω που λες εκανα το ταδε' και 'ημουν στο ταδε' και 'κατσε να σου πω που τα ξερω' κλπ, και σημερα ειναι ειτε τερμα απαθεις, ειτε πνιγονται στον ιδεαλισμο, ειτε outright αντιδραστικοι.

εχω εστερνιστει στα βαθη της ψυχης μου αυτο το στιχακι απο ακτιβ μεμπερ:
"Και για φαντασου, σαν τα μουτρα τους να γινω και απ τις τυψεις μου να φτυνω
να εχω ενα αμαξι, κωλοφτιαγμενο μοντελο και το κεφαλι μου σαν παρακμιακο μπουρδελο"
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
linkingdeath14

linkingdeath14


Αριθμός μηνυμάτων : 148
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 11/12/2010

ΣΠΙΘΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΠΙΘΑ   ΣΠΙΘΑ I_icon_minitimeΠεμ Δεκ 23, 2010 11:18 pm

O Μίκης είναι γνήσιο τέκνο της ΕΑΜικης ρητορείας που έκανε λόγο για "Εθνικη ανεξαρτησια" "αθανατη Ελληνικη φυλη" κλπ. Είναι ο κλασσικός Ελληνας κομμουνιστής ο οποίος είναι πάραλληλα διεθνιστης και πατριωτης, μαρξιστης και χριστιανός...

Τα επικοινωνιακα τρικ που χρησιμοποιουσε το ΕΑΜ για την προσελκυση της μάζας μετελίχτηκαν σε ιδεολογία και άποψη. Εξαλλου πολλοί λίγοι απο τους οπαδους του ΚΚΕ που δεν είναι οργανωμενοι αποδεχονται τον Μαρξισμο στην ολοτητα του, αποδεχονται απλως καποια σημεία. Τα δε οργανωμένα της ΚΝΕ ξερουν μερικα φυλλαδιακια που τους έδωσε ο καθηγητης..

Εξάλλου τον έχω πετυχει να αναφέρεται με τα καλυτερα λόγια για την ΕΟΝ που τους "εμποτιζε τα σωστα πατριωτικα ιδεώδη" (τα εθνικιστικά δηλαδη).....

Γενικά είναι η προσωποποίηση της κάθε "πατεντας" που λανσαρε ο εν Ελλαδι κομμουνισμος για να είναι αρεστός στην μάζα..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
joseph the judge

joseph the judge


Αριθμός μηνυμάτων : 347
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 16/11/2010
Τόπος : αθηνα

ΣΠΙΘΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΠΙΘΑ   ΣΠΙΘΑ I_icon_minitimeΠαρ Δεκ 24, 2010 1:10 am

linkingdeath14 έγραψε:
O Μίκης είναι γνήσιο τέκνο της ΕΑΜικης ρητορείας που έκανε λόγο για "Εθνικη ανεξαρτησια" "αθανατη Ελληνικη φυλη" κλπ. Είναι ο κλασσικός Ελληνας κομμουνιστής ο οποίος είναι πάραλληλα διεθνιστης και πατριωτης, μαρξιστης και χριστιανός...

Τα επικοινωνιακα τρικ που χρησιμοποιουσε το ΕΑΜ για την προσελκυση της μάζας μετελίχτηκαν σε ιδεολογία και άποψη. Εξαλλου πολλοί λίγοι απο τους οπαδους του ΚΚΕ που δεν είναι οργανωμενοι αποδεχονται τον Μαρξισμο στην ολοτητα του, αποδεχονται απλως καποια σημεία. Τα δε οργανωμένα της ΚΝΕ ξερουν μερικα φυλλαδιακια που τους έδωσε ο καθηγητης..

Εξάλλου τον έχω πετυχει να αναφέρεται με τα καλυτερα λόγια για την ΕΟΝ που τους "εμποτιζε τα σωστα πατριωτικα ιδεώδη" (τα εθνικιστικά δηλαδη).....

Γενικά είναι η προσωποποίηση της κάθε "πατεντας" που λανσαρε ο εν Ελλαδι κομμουνισμος για να είναι αρεστός στην μάζα..


1ον δεν το πλασσαρε ο κομμουνισμος αλλα ο σταλινισμος
2ον δεν το εκανε μονο στην ελλαδα αλλα και παντου ο σταλινισμος υποστηριζε τον πατριωτισμο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
ΣΠΙΘΑ
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Ελεύθερη Σκέψη :: Αρχείο Παλαιών Θεμάτων :: Αρχείο Παλαιών Θεμάτων :: Ειδήσεις και επίκαιρα ζητήματα-
Μετάβαση σε: