Ελεύθερη Σκέψη

Ένα φόρουμ για συζητήσεις ελευθεριακού χαρακτήρα!!

ΑρχικήΦόρουμΗμερολόγιοΕικονοθήκηΣυχνές ΕρωτήσειςΑναζήτησηΚατάλογος ΜελώνΟμάδες ΜελώνΕγγραφήΣύνδεση
Καλώς ήρθατε στην Ελεύθερη Σκέψη! Κάθε μέλος μπορεί να προτείνει αλλαγές στην εμφάνιση του φόρουμ καθώς επίσης και να συμμετέχει σε όλες τις αποφάσεις. Καλά ποστ!!

Μοιραστείτε | 

ποια η γνώμη σας για την αποχή από τις κάλπες;

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
christos0987

Αριθμός μηνυμάτων : 27
Ημερομηνία εγγραφής : 22/11/2010
Τόπος : Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΘέμα: ποια η γνώμη σας για την αποχή από τις κάλπες;   Παρ Νοε 26, 2010 6:54 pm

πιστεύετε ότι οφείλεται στη δυσαρέσκεια του κόσμου για το πολιτικό σκηνικό;
μήπως χάνουμε σταδιακά την επιστημοσύνη μας στους πολιτικούς;μήπως δεν μπορεί να μας αντιπροσωπεύσει κανένας και τώρα αρχίζουμε να το καταλαβαίνουμε;μήπως με αυτήν την αποχή κερδίζει έδαφος ο αναρχισμός;

ποια η γνώμη σας;

υγ: αυτά δεν σημαίνει ότι τα πιστεύω ,άλλα τα έχω ακούσει και έχουν περάσει από το μυαλό μου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών
mulan

Αριθμός μηνυμάτων : 23
Ημερομηνία εγγραφής : 21/11/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ποια η γνώμη σας για την αποχή από τις κάλπες;   Παρ Νοε 26, 2010 9:17 pm

Γιατί να ψηφίσω? Να ενισχύσω τη δράση του καλύτερου από τους χειρότερους? Είναι γνωστό, στους τυφλούς κυβερνάει ο μονόφθαλμος.
????????
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ποια η γνώμη σας για την αποχή από τις κάλπες;   Παρ Νοε 26, 2010 9:36 pm

Ποια "επιστημοσύνη" ρε καμένε? Razz Razz Razz

Τέσπα,για να απαντήσω στο θέμα,όχι,δεν κερδίζει τίποτα ο αναρχικός χώρος,λυπάμαι που το λέω αυτό.Πολύ απλά,αν θέσουμε ως Α τη στήριξη του κοινοβουλευτικού συστήματος και ως Β τον αναρχικό χώρο,οτιδήποτε υποδηλώνει άρνηση του Α,τότε θα είναι αυτόματα μη-Α (τι είναι Α?αυτό που έχει z ιδιότητες.Τι είναι μη-Α?Ότι δεν είναι Α,δηλαδή δεν πληρεί τουλάχιστον μία απ'τις z ιδιότητες),όχι όμως και Β.Το μη-Α,είναι ένα υπερσύνολο πιθανοτήτων,μέσα στο οποίο υπάρχουν Ν εναλλακτικές (Ν ακέραιος),η Β,η Γ,η Δ,κλπ.Συνεπώς,το μη-Α δεν ταυτίζεται με το Β,το Β απλώς περικλείεται στο μη-Α.

As I see things,υπάρχουν 4 κατηγορίες ανθρώπων που απέχουν:

-αυτοί που αρνούνται εκ πεποιθήσεως τον αστικό κοινοβουλευτισμό και δε θα ψήφιζαν ακόμα και αν είχαμε το πιο γαμάτο σύστημα του κόσμου (λίγοι)

-αυτοί που είναι τελείως στην κοσμάρα τους και τα γράφουν όλα στις αρχιδάρες τους (λίγοι)

-αυτοί που θεωρούν την αποχή ενεργή πολιτική στάση,διότι θεωρούν ότι έτσι παιρνούν ένα μήνυμα,απαξιώνοντας το παρόν πολιτικό σύστημα (πολλοί)

-αυτοί που απλώς έχουν απογοητευτεί απ'την πολιτική σκηνή της χώρας και έχουν καταλάβει πως ό,τι και να κάνουν,το παιχνίδι είναι στημένο για να κερδίζουν οι ίδιοι και δεν αλλάζει τίποτα,οπότε παραιτούνται απ'την προσπάθεια (πολλοί)
christos0987

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ποια η γνώμη σας για την αποχή από τις κάλπες;   Παρ Νοε 26, 2010 9:53 pm

και γω δεν ψηφίζω, δεν λέω όμως ότι δεν ψηφίζω για να εκφράσω τη δυσαρέσκεια μου για το παρών πολιτικό σκηνικό.΄δεν πιστεύω στην αντιπροσωπευτική δημοκρατία.δεν υπάρχει κάτι τέτοιο και ούτε πιστεύω ότι μπορεί να υπάρξει ποτέ. ποιοι είναι αυτοί οι άνθρωποι που μπορούν να μας αντιπροσωπεύσουν;υπάρχουν τέτοιοι άνθρωποι;

ωχ τι έγραψα?εμπιστοσύνη ήθελα να γράψω..... Laughing

από τις κατηγορίες που ανέφερες, δεν ξέρω αν ανήκω σε κάποια,ίσως να τείνω στη πρώτη.(λίγοι χαχαχα)
Rationalista

Αριθμός μηνυμάτων : 87
Ημερομηνία εγγραφής : 21/11/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ποια η γνώμη σας για την αποχή από τις κάλπες;   Παρ Νοε 26, 2010 9:58 pm

Ναι όμως στο μη Α δλδ στο υποσύνολο Α' είναι κάθε σύνολο εντός του μεγαλύτερου συνόλου Ω. Άρα μέσα σε αυτό βρίσκεται και το υποσύνολο Β. Άρα πιθανότατα επωφελείται και το υποσύνολο Β. Πω, με τα λιγοστά μαθηματικά λυκείου μου κεντάω!!! cheers study
????????
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ποια η γνώμη σας για την αποχή από τις κάλπες;   Παρ Νοε 26, 2010 10:09 pm

christos0987 έγραψε:
δεν πιστεύω στην αντιπροσωπευτική δημοκρατία.δεν υπάρχει κάτι τέτοιο και ούτε πιστεύω ότι μπορεί να υπάρξει ποτέ. ποιοι είναι αυτοί οι άνθρωποι που μπορούν να μας αντιπροσωπεύσουν;υπάρχουν τέτοιοι άνθρωποι;

Ένα εγκεφαλικό μου κύτταρο νεκρώνεται κάθε φορά που βλέπω έναν που αυτοχαρακτηρίζεται libertatian ή κάτι συναφές να χρησιμοποιεί τη λέξη "πιστεύω"...anyway,apart from that,η δήλωση που κάνεις περί by definition malfunction του κοινοβουλευτισμού,χρήζει μαθηματικής απόδειξης,διαφορετικά υπάγεται στη σφαίρα της μεταφυσικής...I may have one,but the question is,εσύ έχεις? Smile

christos0987 έγραψε:
από τις κατηγορίες που ανέφερες, δεν ξέρω αν ανήκω σε κάποια,ίσως να τείνω στη πρώτη.(λίγοι χαχαχα)

Προφανώς και δεν είναι απόλυτες 100%.Θα μπορούσαμε να πούμε ότι είσαι 15% #4 και 85% #1,απ'ότι έχω καταλάβει.

@Rationalista:

Ναι,προφανώς.Αλλά έμμεσα,όχι άμεσα.Αν υποθέσουμε ότι απ'το Α στο μη-Α περνάει ένας x αριθμός ατόμων,και στο μη-Α υπάρχει Ν αριθμός επιλογών,τότε το x διασκορπίζεται,οπότε ο αναρχικός χώρος επωφελείται κατά y,με y(x)=x/N.Αν Ν>>x,τότε x/N-->0,οπότε το y(x) μπορεί να θεωρηθεί αμελητέα ποσότητα.
BreadandRoses

Αριθμός μηνυμάτων : 75
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010
Τόπος : Ελλαδισταν

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ποια η γνώμη σας για την αποχή από τις κάλπες;   Παρ Νοε 26, 2010 10:40 pm

Δεν βλέπω πως η συνειδητή αποχή στέλνει μήνυμα. Ίσα ίσα βγαίνουν δήμαρχοι και κυβερνήσεις από το 10 - 20%.
Άσε που στην ουσία δεν ξεχωρίζε ις σε τίποτα από την 2η κατηγορία που ανέφερε ο τζατζ. (η οποία έχω την εντύπωση είναι και η πολυπληθέστερη)

Παράθεση :
Ένα εγκεφαλικό μου κύτταρο νεκρώνεται κάθε φορά που βλέπω έναν που αυτοχαρακτηρίζεται libertatian ή κάτι συναφές να χρησιμοποιεί τη λέξη "πιστεύω"

γτ ρε;
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών http://bread-and-roses.blogspot.com
????????
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ποια η γνώμη σας για την αποχή από τις κάλπες;   Παρ Νοε 26, 2010 10:56 pm

BreadandRoses έγραψε:
γτ ρε;

Διότι η πίστη,ακυρώνει την έννοια της απόδειξης.Δεν είναι διαλλακτική,ουδέτερη και εμπερειστατωμένη,όπως η υπόθεση,χαρακτηρίζεται από απολυτότητα και πλήρη αδιαφορία για τα δεδομένα,καθώς μόνο της στήριγμα είναι ένα παιδικό καπρίτσιο,που θεσμοθετείται μέσω της μεταφυσικής,που αποτελεί και την προϋπόθεση της πίστης.Η έννοια της πίστης,βάλει τα θεμέλια του ορθολογισμού.
BreadandRoses

Αριθμός μηνυμάτων : 75
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010
Τόπος : Ελλαδισταν

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ποια η γνώμη σας για την αποχή από τις κάλπες;   Παρ Νοε 26, 2010 11:09 pm

Μα έχεις καταλήξει σε μια άποψη μετά από σκέψη απόριψη άλλων θέσεων κλπ.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών http://bread-and-roses.blogspot.com
christos0987

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ποια η γνώμη σας για την αποχή από τις κάλπες;   Παρ Νοε 26, 2010 11:21 pm

L3o ΧΞΣ έγραψε:
christos0987 έγραψε:
δεν πιστεύω στην αντιπροσωπευτική δημοκρατία.δεν υπάρχει κάτι τέτοιο και ούτε πιστεύω ότι μπορεί να υπάρξει ποτέ. ποιοι είναι αυτοί οι άνθρωποι που μπορούν να μας αντιπροσωπεύσουν;υπάρχουν τέτοιοι άνθρωποι;

Ένα εγκεφαλικό μου κύτταρο νεκρώνεται κάθε φορά που βλέπω έναν που αυτοχαρακτηρίζεται libertatian ή κάτι συναφές να χρησιμοποιεί τη λέξη "πιστεύω"...anyway,apart from that,η δήλωση που κάνεις περί by definition malfunction του κοινοβουλευτισμού,χρήζει μαθηματικής απόδειξης,διαφορετικά υπάγεται στη σφαίρα της μεταφυσικής...I may have one,but the question is,εσύ έχεις? Smile

christos0987 έγραψε:

Προφανώς και δεν είναι απόλυτες 100%.Θα μπορούσαμε να πούμε ότι είσαι 15% #4 και 85% #1,απ'ότι έχω καταλάβει.

@Rationalista:

Ναι,προφανώς.Αλλά έμμεσα,όχι άμεσα.Αν υποθέσουμε ότι απ'το Α στο μη-Α περνάει ένας x αριθμός ατόμων,και στο μη-Α υπάρχει Ν αριθμός επιλογών,τότε το x διασκορπίζεται,οπότε ο αναρχικός χώρος επωφελείται κατά y,με y(x)=x/N.Αν Ν>>x,τότε x/N-->0,οπότε το y(x) μπορεί να θεωρηθεί αμελητέα ποσότητα.

τι απόδειξη θες δηλαδή;
είναι νομίζω λογικό αυτό που αναφέρω.πιστεύεις ότι υπάρχει αντιπροσωπευτική δημοκρατία;νομίζεις ότι ο λαός αντιπροσωπεύεται από τους πολιτικούς.εγώ δεν το πιστεύω...ή μήπως μπορεί να αντιπροσωπευτεί ποτέ τόσος κόσμος;

joseph the judge

Αριθμός μηνυμάτων : 347
Ημερομηνία εγγραφής : 16/11/2010
Τόπος : αθηνα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ποια η γνώμη σας για την αποχή από τις κάλπες;   Παρ Νοε 26, 2010 11:38 pm

L3o ΧΞΣ έγραψε:

-αυτοί που αρνούνται εκ πεποιθήσεως τον αστικό κοινοβουλευτισμό και δε θα ψήφιζαν ακόμα και αν είχαμε το πιο γαμάτο σύστημα του κόσμου (λίγοι)

-αυτοί που είναι τελείως στην κοσμάρα τους και τα γράφουν όλα στις αρχιδάρες τους (λίγοι)

-αυτοί που θεωρούν την αποχή ενεργή πολιτική στάση,διότι θεωρούν ότι έτσι παιρνούν ένα μήνυμα,απαξιώνοντας το παρόν πολιτικό σύστημα (πολλοί)

-αυτοί που απλώς έχουν απογοητευτεί απ'την πολιτική σκηνή της χώρας και έχουν καταλάβει πως ό,τι και να κάνουν,το παιχνίδι είναι στημένο για να κερδίζουν οι ίδιοι και δεν αλλάζει τίποτα,οπότε παραιτούνται απ'την προσπάθεια (πολλοί)

αμφισβητω τα συνολα σου μπαχαλε judge!! ηρθαν τα μπαχαλα τα διωξουν τα ημερα!!! χαχαχαχα!!!

περα απο την πλακα τωρα.......ειναι κατι που εσεις οι θετικοι δεν μπορειτε να καταλαβετε xD.....τα ανθρωπινα συνολα δεν εχουν μια λογικη συνεχεια πχ 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11 ή 1+2=3......η λογικη ειναι σε μεγαλο βαθμο υποκειμενικο κριτηριο βασει αυτου,τα ανθρωπινα συνολα λοιπον δρουν με τροπο που η στειρα μαθητικη αναλυση μπορει να οδηγηθει σε τεραστια λαθη φιλε judge......

ενα μεγαλο μερος των ανθρωπων εχει μια ψυχολογικη αναγκη να πεισει τον εαυτο του οτι "συμμετεχει στα κοινα" για αυτο και ριχνει ακυρο γιατι "ειναι ολοι κλεφτες" και να "φερουμε αλλους καλυτερους",αυτους που θα τους καταταξεις??? στους σταρχιδιστες ?? και στους σταρχιδιστες ομως υπαρχουν με τεραστιες διαβαθμησεις (αλλοι λιγοτερο αλλοι περισσοτερο) συνειδητα σταρχιδιστες και τυφλα μισθωτα ανθρωπακια που το συστημα τρεφει με φραπε και big brother.......αυτοι τι ειναι??? μπορουμε να τους πουμε σταρχιδιστες??? καταλαβαινεις τον συλλογισμο μου?? ετσι παει και για τα αλλα συνολα που εθιξες.......

joseph the judge

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ποια η γνώμη σας για την αποχή από τις κάλπες;   Παρ Νοε 26, 2010 11:56 pm

η εμπιστοσυνη στους πολιτικους ειχε χαθει απο το σημιτη και μετα υποψιαζομαι φιλε χρηστο........παρολα αυτα η μονοπολη που παιζαμε μικροι,τα παραμυθακια για τον καημενο φτωχο που βρηκε ενα θησαυρο και ρχηαν αυτοι καλα,οι προτροπες της μανουλας σπουδασε να γινεις γιατρος να εχεις κυρος και λεφτα ΚΑΛΑ ΚΡΑΤΟΥΝ...........η προσκοληση στον καπιταλιστικο τροπο παραγωγης και η προπαγανδα του συστηματος θεριζουν........

επισης ως αναρχισμο τι οριζεις?? ειναι μια καταστατη που ο ανθρωπος συνειδητα μπαινει?? ενας εργατης που η λεξη κροποτκιν του φερνει σε ρωσικο φαγητο αλλα παρολα αυτα σιχαινεται τους πολιτικους απεργει και συμμετεχει στις αμεσοδημοκρατικες συνελευσεις του σωματειου του ειναι αναρχικος??!!

η ιστορια εμπειρικα εχει δειξει οτι επαναστατικες εξαψεις του προλεταριοτου δεν γινονται σταδιακα,δεν θα κερδιζει δηλαδη σιγα σιγα ο αναρχισμος εδαφος μεχρι να καταργηθει η εξουσια,αλλα ενα επαναστατικο αλμα ειναι αυτο που θα ριζοσπαστικοποιησει τους προλεταριους.........οι εκλογες λοιπον μπορουν να δειξουν λιγα και αυτα τα λιγα η υποκειμενικη μας κριση θα τα πηδηξει αναποδα (αναποφευκτα ισως σε αυτο το θεμα)
Brognor

Αριθμός μηνυμάτων : 476
Ημερομηνία εγγραφής : 18/11/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ποια η γνώμη σας για την αποχή από τις κάλπες;   Σαβ Νοε 27, 2010 3:40 am

Ελπιζω να καταλαβατε οτι υποστηριζω ή ψηφο ή ακυρο απο την προηγουμενη απαντηση μου. Smile
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών http://www.youtube.com/user/Brognor
????????
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ποια η γνώμη σας για την αποχή από τις κάλπες;   Σαβ Νοε 27, 2010 1:38 pm

BreadandRoses έγραψε:
Μα έχεις καταλήξει σε μια άποψη μετά από σκέψη απόριψη άλλων θέσεων κλπ.

In that case,δεν την πιστεύεις,υποθέτεις ότι ισχύει μετά από εμπερειστατωμένες παρατηρήσεις (χωρίς παράλληλα η τυχόν τελική της απόρριψη να έχει ιδιαίτερο impact σ'εσένα,καθώς είσαι ουδέτερος απέναντί της),είτε γνωρίζεις ότι ισχύει,εάν πρόκειται για κάτι επιστημονικά αποδεδειγμένο.

christos0987 έγραψε:

τι απόδειξη θες δηλαδή;
είναι νομίζω λογικό αυτό που αναφέρω.πιστεύεις ότι υπάρχει αντιπροσωπευτική δημοκρατία;νομίζεις ότι ο λαός αντιπροσωπεύεται από τους πολιτικούς.εγώ δεν το πιστεύω...ή μήπως μπορεί να αντιπροσωπευτεί ποτέ τόσος κόσμος;

Well,first of all,I'd rather die,απ'το να "πιστέψω" οτιδήποτε.Aside that,σου εξήγησα,δεν έχει σημασία η γνώμη μου,καθώς δεν την εξέφρασα.Απ'τη στιγμή που διατυπώνεις μία θέση,εσύ έχεις το βάρος της απόδειξής της.

1993phevos έγραψε:

περα απο την πλακα τωρα.......ειναι κατι που εσεις οι θετικοι δεν μπορειτε να καταλαβετε xD.....τα ανθρωπινα συνολα δεν εχουν μια λογικη συνεχεια πχ 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11 ή 1+2=3......η λογικη ειναι σε μεγαλο βαθμο υποκειμενικο κριτηριο βασει αυτου,τα ανθρωπινα συνολα λοιπον δρουν με τροπο που η στειρα μαθητικη αναλυση μπορει να οδηγηθει σε τεραστια λαθη φιλε judge......

ενα μεγαλο μερος των ανθρωπων εχει μια ψυχολογικη αναγκη να πεισει τον εαυτο του οτι "συμμετεχει στα κοινα" για αυτο και ριχνει ακυρο γιατι "ειναι ολοι κλεφτες" και να "φερουμε αλλους καλυτερους",αυτους που θα τους καταταξεις??? στους σταρχιδιστες ?? και στους σταρχιδιστες ομως υπαρχουν με τεραστιες διαβαθμησεις (αλλοι λιγοτερο αλλοι περισσοτερο) συνειδητα σταρχιδιστες και τυφλα μισθωτα ανθρωπακια που το συστημα τρεφει με φραπε και big brother.......αυτοι τι ειναι??? μπορουμε να τους πουμε σταρχιδιστες??? καταλαβαινεις τον συλλογισμο μου?? ετσι παει και για τα αλλα συνολα που εθιξες.......

Μα το λέω και μόνος μου ότι οι κατηγοροιοποιήσεις δεν είναι απόλυτες,αλλά κατά προσέγγιση.Btw,δε μιλάμε για άκυρο,αλλά μόνο για την αποχή.

1993phevos έγραψε:

η ιστορια εμπειρικα εχει δειξει οτι επαναστατικες εξαψεις του προλεταριοτου δεν γινονται σταδιακα,δεν θα κερδιζει δηλαδη σιγα σιγα ο αναρχισμος εδαφος μεχρι να καταργηθει η εξουσια,αλλα ενα επαναστατικο αλμα ειναι αυτο που θα ριζοσπαστικοποιησει τους προλεταριους.........οι εκλογες λοιπον μπορουν να δειξουν λιγα και αυτα τα λιγα η υποκειμενικη μας κριση θα τα πηδηξει αναποδα (αναποφευκτα ισως σε αυτο το θεμα)

Το συλλογιστικό σου σφάλμα,είναι ότι θεωρείς πως το πρώτο που παραθέτεις,συνιστά απόδειξη.Σίγουρα,συνιστά ένδειξη,όχι όμως απόδειξη.Βάσει του πρώτου λοιπόν,μπορούμε να πούμε ότι είναι δύσκολο να ετοιμαστεί "σιγά σιγά" μια επανάσταση,όχι όμως αδύνατο.Πολύ απλά,δεν αρκούν ούτε άπειρα παραδείγματα για να επιβεβαιώσουν μία θεωρία,αρκεί όμως ένα αντιπαράδειγμα για να την καταρρίψει.Δεδομένου λοιπόν ότι όλες οι επαναστάσεις,που όπως πολύ σωστά λες έγιναν έτσι,είχαν άσχημο τέλος,διερωτώμαι εγώ μήπως θα ήταν καλύτερο αν όντως προσπαθούσαμε πρώτα να ωριμάσουμε τις συνθήκες...
joseph the judge

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ποια η γνώμη σας για την αποχή από τις κάλπες;   Σαβ Νοε 27, 2010 2:19 pm

L3o ΧΞΣ έγραψε:
Το συλλογιστικό σου σφάλμα,είναι ότι θεωρείς πως το πρώτο που παραθέτεις,συνιστά απόδειξη.Σίγουρα,συνιστά ένδειξη,όχι όμως απόδειξη.Βάσει του πρώτου λοιπόν,μπορούμε να πούμε ότι είναι δύσκολο να ετοιμαστεί "σιγά σιγά" μια επανάσταση,όχι όμως αδύνατο.Πολύ απλά,δεν αρκούν ούτε άπειρα παραδείγματα για να επιβεβαιώσουν μία θεωρία,αρκεί όμως ένα αντιπαράδειγμα για να την καταρρίψει.Δεδομένου λοιπόν ότι όλες οι επαναστάσεις,που όπως πολύ σωστά λες έγιναν έτσι,είχαν άσχημο τέλος,διερωτώμαι εγώ μήπως θα ήταν καλύτερο αν όντως προσπαθούσαμε πρώτα να ωριμάσουμε τις συνθήκες...

μα φυσικα και ειναι ενδειξη!! ισχυροτατη ενδειξη ομως....αν σκεφθεις κιολας μερικους αλλους συλλογισμους (οτι δεν παλευουμε μονοι μας δεν παλευουμε εναντιων των υποταγμενων εαυτων αλλα ενος παντοδυναμου συστηματος κλπ κλπ κλπ) συνιστουν 98% πιθανοτητες να ειναι ετσι τα πραγματα,τουλαχιστον στο δικο μου μυαλο.........
Kenny

Αριθμός μηνυμάτων : 157
Ημερομηνία εγγραφής : 19/11/2010
Τόπος : Πάτρα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ποια η γνώμη σας για την αποχή από τις κάλπες;   Σαβ Νοε 27, 2010 3:21 pm

mulan έγραψε:
Είναι γνωστό, στους τυφλούς κυβερνάει ο μονόφθαλμος.
cheers Τι αλλο να πει κανεις? Τα ειπες ολα!
joseph the judge

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ποια η γνώμη σας για την αποχή από τις κάλπες;   Σαβ Νοε 27, 2010 5:33 pm

mulan έγραψε:
Είναι γνωστό, στους τυφλούς κυβερνάει ο μονόφθαλμος.

δυστυχως ειναι πολυ χειροτερα στους τυφλους κυβερνανε οι τυφλοι στο αστικο συστημα
thrashcore

Αριθμός μηνυμάτων : 111

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ποια η γνώμη σας για την αποχή από τις κάλπες;   Κυρ Νοε 28, 2010 3:25 pm

@ L3o ΧΞΣ

Η γλώσσα (όχι αυτή που έχουμε στο στόμα μας) δεν είναι παιχνίδι "βρες την σωστή λέξη". Δεν αντιστοιχεί μια λέξη σε έναν μοναδικό αριθμό. Η λ. "πιστεύω" έτσι πρόχειρα χωρίς να ανοίξω λεξικό, σημαίνει τυφλή (αόμματη μήπως?) αποδοχή ενός πράγματος/κατάστασης/θεωρίας χωρίς αποδείξεις. Τυχαίνει όμως να είναι και συνώνυμη με τις λέξεις "νομίζω" (ή απαγορεύεται και να νομίζει ο libertarian?), "θαρρώ", "θεωρώ", "υποθέτω", "εικάζω" κλπ. ΠΙΣΤΕΥΩ λοιπόν πως υπάρχουν πολύ πιο σημαντικές προϋποθέσεις για να κρίνει κανείς πόσο libertarian είναι κάποιος..

Υ.Γ.: Είναι λίγο κουραστική η εναλλαγή ελληνικών-αγγλικών στα σχόλιά σου. Φαντάσου να ήξερες δηλαδή και ισπανικά γαλλικά και ιταλικά lol! lol!
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών http://www.youtube.com/user/ThrashCore13R
????????
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ποια η γνώμη σας για την αποχή από τις κάλπες;   Κυρ Νοε 28, 2010 4:04 pm

thrashcore έγραψε:
@ L3o ΧΞΣ

Η γλώσσα (όχι αυτή που έχουμε στο στόμα μας) δεν είναι παιχνίδι "βρες την σωστή λέξη". Δεν αντιστοιχεί μια λέξη σε έναν μοναδικό αριθμό. Η λ. "πιστεύω" έτσι πρόχειρα χωρίς να ανοίξω λεξικό, σημαίνει τυφλή (αόμματη μήπως?) αποδοχή ενός πράγματος/κατάστασης/θεωρίας χωρίς αποδείξεις. Τυχαίνει όμως να είναι και συνώνυμη με τις λέξεις "νομίζω" (ή απαγορεύεται και να νομίζει ο libertarian?), "θαρρώ", "θεωρώ", "υποθέτω", "εικάζω" κλπ. ΠΙΣΤΕΥΩ λοιπόν πως υπάρχουν πολύ πιο σημαντικές προϋποθέσεις για να κρίνει κανείς πόσο libertarian είναι κάποιος..

Υ.Γ.: Είναι λίγο κουραστική η εναλλαγή ελληνικών-αγγλικών στα σχόλιά σου. Φαντάσου να ήξερες δηλαδή και ισπανικά γαλλικά και ιταλικά lol! lol!

Όχι,δεν είναι συνώνυμη,είναι απλώς μία παρανόηση που επικρατεί επειδή δεν έχουμε μάθει να χειριζόμαστε καλά τη γλώσσα.Όταν υποστηρίζουμε μια θέση βάσει λογικών επιχειρημάτων,τεκμηρίων και αποδείξεων,δεν την πιστεύουμε.Όταν πάλι την υποστηρίζουμε γιατί έτσι μας καύλωσε,τότε την πιστεύουμε.

Για να αποφευχθούν οι παρεξηγήσεις,δεν είπα ότι ένας libertarian "πρέπει" ή "δεν πρέπει" να χρησιμοποιεί τη συγκεκριμένη λέξη,είπα απλά ότι μ'εκνευρίζει.
Θωμάς

Αριθμός μηνυμάτων : 168

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ποια η γνώμη σας για την αποχή από τις κάλπες;   Παρ Δεκ 03, 2010 12:41 pm

Στις περιφερειακές εκλογές είχαμε αποχή της τάξεως του 40%.
Συγκεκριμένα :
Γραμμένοι: 9.836.724
Ψήφισαν: 5.988.678
Λευκα: 9,10 %

Το ΠΑΣΟΚ, πήρε πάνω-κάτω 32% Δηλαδή τον ψήφισαν 1.900.000 (1.100.00 λιγότεροι απ' ότι πέρυσι). Με αυτό το αποτέλεσμα ο Γιωργάκης πήρε το μήνυμα ότι ο κόσμος αποδέχεται την πολιτική του, γι' αυτό και αποφάσισε να μην προσφύγει σε πρόωρες εκλογες.

Αν υποθέσουμε ότι η αποχή ήταν 0%, τότε το ποσοστό του ΠΑΣΟΚ, θα ήταν 19%, πράγμα που σημαίνει ότι θα κατέρρεε η κυβέρνηση και θα πηγαίναμε σε πρόωρες εκλογες...

Τώρα, μη μου πείτε...''και τι μ' αυτό;''...
Είναι μια πολύ καλή μορφή αντίδρασης και επιπλέον, δίνεις και το μήνυμα ότι ο κόσμος είναι έτοιμος να τους πάρει και να τους σηκώσει... Wink
maurokatsikos

Αριθμός μηνυμάτων : 181
Ημερομηνία εγγραφής : 19/11/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ποια η γνώμη σας για την αποχή από τις κάλπες;   Πεμ Δεκ 09, 2010 9:53 am

Brognor έγραψε:
Ελπιζω να καταλαβατε οτι υποστηριζω ή ψηφο ή ακυρο απο την προηγουμενη απαντηση μου. Smile
damn dude, εγω αυτο που καταλαβα ειναι οτι υπαρχει ακομα κοσμος που χρησιμοποιει pascal.

Σπόιλερ:

Παντως, με ενοχλει η σταση πολλων που βγαζουν επαναστατικα σπυρια οταν ακουν για ψηφο στη βουλη, η παθαινουν κριση οταν ακουν για οσους συμμετεχουν / επιδιωκουν να συμμετεχουν, θεωροντας τους de facto αντεπαναστατες γραφειοκρατες.(Εκτος απο τον φοιβο φυσικα που οντως ειναι.)

Re - the fucking -lax, ενα μεσο προπαγανδας ειναι.
kaizersoze

Αριθμός μηνυμάτων : 63
Ημερομηνία εγγραφής : 03/12/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ποια η γνώμη σας για την αποχή από τις κάλπες;   Τρι Δεκ 28, 2010 1:54 pm

Λοιπόν, κατα την περίοδο των εκλογών ειχα μια συζητηση στο fb για το συγκεκριμένο θέμα και επειδη βαριέμαι να ξαναγραφω την άποψή μου απλά κανω copy/paste (ελπίζω να μην σας εκνευρίζει αυτό.. Razz ):

Η ανατροπή δεν έρχεται ούτε μέσα από τις εκλογές, ούτε μέσα από την αποχή. Έρχεται από την δραστηριοποίηση και την συνηδειτοποίηση. Έρχεται από το ξερίζωμα της λογικής του καναπέ και από την δράση. Γνωρίζω άτομα που ψηφίζουν αριστερά και είναι τα πιο απαθή άτομα της κοινωνίας και άλλους που απέχουν από τις εκλογές και είναι εξίσου απαθείς. Στ' αρχίδια μας λοιπόν τα ποσοστά των εκλογών, στ' αρχίδια μας και πόσοι θα απέχουν. Το θέμα είναι ποσοι ΔΡΟΥΝ. ΟΜΩΣ:

1) Μιλάμε για βελτίωση του υπάρχοντος ή για ανατροπή του; Αν μιλάμε για ανατροπή του είναι αστείο και μόνο να προφέρουμε την λέξη εκλογές.

2) Μέσω των εκλογών νομιμοποιείται το υπάρχων. Αν δεν θες να νομιμοποιείς το υπάρχων είναι επίσης αστείο να μιλάς για εκλογές. Πόσο μάλλον το να παίρνεις μέρος σαν "χώρος" σε αυτές.

3) Το άκυρο/λευκό επίσης νομιμοποιεί το σύστημα. Είναι σαν να ανοίγεις ένα διάλογο μαζί του και να του λες: "Ξέρεις δεν μου αρέσει κανένας, γι' αυτό δεν ψηφίζω κανέναν". Μπαίνεις σε έναν άτυπο διάλογο μαζί του και με τους εχθρούς σου απλά δεν ανοίγεις διάλογο.

4) ΚΑΙ ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ: Τι είναι αυτό που κρατάει την κοινωνία στην αδράνεια; Ποια είναι η πιο άμεση μορφή εξουσίας; Απάντηση: Η αντιπροσώπευση και η άναθεση. Ο κόσμος έχει μάθει να αναθέτει, έχει μάθει να στηρίζεται σε αντιπροσώπους για την βελτιωση της ζωής του. Σε αντιπροσώπους που θα πράτουν για αυτόν αντί γι' αυτόν. Έχει μάθει να ζητάει έτοιμες λύσεις στα προβλήματά του. Ακούω διάφορους που λένε: "Καλά τα λέτε εσεις οι αναρχικοι αλλά δεν δίνετε λύσεις". Παιδια μου σας έχω νέα: Δεν είναι ο ρόλος μας να δίνουμε λύσεις. Δεν θέλουμε να δίνουμε λύσεις. Οι λύσεις θα προκύψουν από όλους μας και μέσα από συνδιαμόρφωση. Οι "πρωτοπόροι" που έχουν έτοιμες λύσεις (ή έστω "σχέδιο"-γελάει ο κόσμος) ενισχύουν την λογική της αδράνειας και της αντιπροσώπευσης. Την λογική του "καλά τα λες και σε στηρίζω αλλά προς θεού δεν δρω εγω μην τυχόν και χάσω αυτά που εστω έχω". Οι εκλογές λοιπόν κρατάνε τον κόσμο στον καναπέ. Μια "ριζοσπαστική ψήφος" πολύ απλά σημαίνει: ΑΝΑΘΕΤΩ! Και αν δεν ξεριζωθεί αυτή η νοοτροπία δεν πάμε πουθενά...

Αποχή λοιπόν.. Όχι γιατί από μόνη της είναι πολιτική πράξη. Αλλά γιατί μέσω των εκλογών ενισχύεται η αδράνεια...

ποια η γνώμη σας για την αποχή από τις κάλπες;
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Ελεύθερη Σκέψη :: Επικαιρότητα :: Πολιτική-
Μετάβαση σε: