Ελεύθερη Σκέψη
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ελεύθερη Σκέψη

Ένα φόρουμ για συζητήσεις ελευθεριακού χαρακτήρα!!
 
ΑρχικήΦόρουμΕικονοθήκηΑναζήτησηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση
Καλώς ήρθατε στην Ελεύθερη Σκέψη! Κάθε μέλος μπορεί να προτείνει αλλαγές στην εμφάνιση του φόρουμ καθώς επίσης και να συμμετέχει σε όλες τις αποφάσεις. Καλά ποστ!!

 

 Σε τι χρησιμεύει το άσυλο;

Πήγαινε κάτω 
+10
@simvatos
sokitkattack
provocateur
Brognor
XwrisOnomaGamioli
BreadandRoses
linkingdeath14
eimainefelim
joseph the judge
Θωμάς
14 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Θωμάς




Αριθμός μηνυμάτων : 168
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 16/11/2010

Σε τι χρησιμεύει το άσυλο; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σε τι χρησιμεύει το άσυλο;   Σε τι χρησιμεύει το άσυλο; - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΚυρ Δεκ 12, 2010 10:11 pm

XwrisOnomaGamioli έγραψε:
ναι...με τη διαφορα οτι δεν υπερασπιζεσαι τη δικια τους ιδεολογια αλλα τη δικια σου

E και; Θα αφήσω εγώ (κράτος) ελεύθερα, νεοναζί να κάνουν πλύση εγκεφάλου σε λυκειόπαιδα πως ο ξεκληρισμός ενός λαού είναι εθνική αναγκαιότητα;

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
XwrisOnomaGamioli




Αριθμός μηνυμάτων : 338
Reputation : 3
Ημερομηνία εγγραφής : 10/12/2010

Σε τι χρησιμεύει το άσυλο; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σε τι χρησιμεύει το άσυλο;   Σε τι χρησιμεύει το άσυλο; - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΚυρ Δεκ 12, 2010 10:19 pm

προ[αγανδιζουν κ προπαγανδιζουμε...αυτοι ειναι οι κανονες..κ μν υποτιμας τα λυκειοπαιδα..με πληγωνεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.youtube.com/user/XwrisOnomaGamioli?feature=mhee
Brognor

Brognor


Αριθμός μηνυμάτων : 476
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 18/11/2010
Ηλικία : 38

Σε τι χρησιμεύει το άσυλο; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σε τι χρησιμεύει το άσυλο;   Σε τι χρησιμεύει το άσυλο; - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΚυρ Δεκ 12, 2010 11:04 pm

Συγνωμη αλλα αυτοι που πριν 37 χρονια σκοτωσαν φοιτητες δεν μπορουν να ειναι αναμεσα μας χωρις να τρεχει τιποτα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.youtube.com/user/Brognor
linkingdeath14

linkingdeath14


Αριθμός μηνυμάτων : 148
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 11/12/2010

Σε τι χρησιμεύει το άσυλο; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σε τι χρησιμεύει το άσυλο;   Σε τι χρησιμεύει το άσυλο; - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΔευ Δεκ 13, 2010 10:06 am

Tο επιχείρημα οτι πρεπει να τεθούμε "εκτός" επειδή δεν σεβόμαστε την αστική κοινοβουλευτική δημοκρατία είναι εκτός τόπου και χρόνου και τελείως αβάσιμο...

Με αυτήν την λογική εκτός απο εμένα θα έπρεπε να θέσετε εκτός σχολής και τους ΚΝιτες...Απ' οσο θυμάμαι δεν υποστηρίζουν την δημοκρατία, αλλα την "δικτατορια του προλεταριάτου". Και από όσο θυμάμαι δεν πιστεύω να δείχνουν μεταμέλεια για την αποστολη αναρχικών/αριστεριστων/ελευθεριακών σε......θέρετρα χειμερινής αναψυχής.



Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Θωμάς




Αριθμός μηνυμάτων : 168
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 16/11/2010

Σε τι χρησιμεύει το άσυλο; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σε τι χρησιμεύει το άσυλο;   Σε τι χρησιμεύει το άσυλο; - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΔευ Δεκ 13, 2010 1:16 pm

linkingdeath14 έγραψε:
Tο επιχείρημα οτι πρεπει να τεθούμε "εκτός" επειδή δεν σεβόμαστε την αστική κοινοβουλευτική δημοκρατία είναι εκτός τόπου και χρόνου και τελείως αβάσιμο...

Με αυτήν την λογική εκτός απο εμένα θα έπρεπε να θέσετε εκτός σχολής και τους ΚΝιτες...Απ' οσο θυμάμαι δεν υποστηρίζουν την δημοκρατία, αλλα την "δικτατορια του προλεταριάτου". Και από όσο θυμάμαι δεν πιστεύω να δείχνουν μεταμέλεια για την αποστολη αναρχικών/αριστεριστων/ελευθεριακών σε......θέρετρα χειμερινής αναψυχής.

Eίπα ότι δεν υποστηρίζεις την ελευθερία του λόγου. Δεν μίλησα για αστική δημοκρατία. Όσο για τις θεσεις τις Χ.Α δεν έχεις να πεις τίποτα; Θεωρείς λογικό το κράτος να αφήνει κόμματα ελεύθερα, τα οποία απειλούν την ασφάλεια της χωρας και την ζωή δεκάδων χιλιάδων ανθρώπων;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
linkingdeath14

linkingdeath14


Αριθμός μηνυμάτων : 148
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 11/12/2010

Σε τι χρησιμεύει το άσυλο; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σε τι χρησιμεύει το άσυλο;   Σε τι χρησιμεύει το άσυλο; - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΔευ Δεκ 13, 2010 5:43 pm


Παράθεση :

Eίπα ότι δεν υποστηρίζεις την ελευθερία του λόγου. Δεν μίλησα για αστική δημοκρατία. Όσο για τις θεσεις τις Χ.Α δεν έχεις να πεις τίποτα; Θεωρείς λογικό το κράτος να αφήνει κόμματα ελεύθερα, τα οποία απειλούν την ασφάλεια της χωρας και την ζωή δεκάδων χιλιάδων ανθρώπων;

Ρε φίλε τι νοικοκυρίστικη και μικραστική αντίληψη είναι αυτή!!! Aκου εκεί "την ασφάλεια της χωρας και την ζωή δεκάδων χιλιάδων ανθρώπων;".....

Δηλαδή να μην διεκδικήσουμε εθνικά κυριαρχικά δίκαια???

Να μην διεκδίκησουμε το δικαίωμα (που μας κατοχυρώνουν οι διεθνείς συνθηκες) επέκτασης στα 12 ναυτικά μίλια για να.....μας κυρήξει η Τουρκία πόλεμο???
Να αδιαφορήσουμε για τους ΒορειοΗπειρώτες για να μην....προκληθουν τριβές με τους γείτονες Αλβανούς???
Να αδιαφορήσω για το κρατίδιο των Σκοπίων που αποτελεί μελλοντική απειλή, ωστε οι....αδελφοί Σκοπιανοί να μην δυσανασχετήσουν με την στάση μου???

Εσυ βέβαια μπορεις να τα θεωρείς "βαρβαρα και βαναυσα" και περα απο καθε διεθνιστική αλληλεγγυη αλλα....guess what....εγω δεν διακατέχομαι απο καμία διεθνιστική ευαισθησία και δη, για "εθνη" που απειλούν ευθέως τα κυριαρχικά μου δικαιώματα...

Και συν τις άλλοις, τι εννοείς το πόσο λογικό είναι να μας αφήνει το κράτος ελεύθερους βαση του προγράμματος μας?

Είναι όσο λογικό, όσο το να αφήνει και τα κόμματα της ακροαριστεράς ελεύθερα που προαγγελίζουν την ένοπλη ανατροπή του πολιτεύματος, και αν επικράτησουν να στρέψουν τα πυρά των υπόλοιπων κρατών που ελέγχονται απο το διεθνές κεφάλαιο...Που είτε θα προσπαθήσουν να σου κάνουν εμπορικό αποκλεισμό είτε να σου κατεβάσουν τον 6ο στόλο....

Εκτος και αν πετάς στα σύννεφα και νομίζεις οτι αν γίνει επανάσταση στην Ελλάδα, και εγκαθιδρυθει κομμουνιστικό καθεστώς (λεμε τώρα) , θα μπορείς να χαίρεσαι άνετα την κοινωνικοποίηση και να εργάζεσαι με χαρα στα εργοστάσια υπο την μουσική υπόκρουση του Bandiera Rossa, χωρίς να υπάρξει εξωγενής παράγοντας που να επιβουλεύεται την ανατροπη της φάσης σου...

Όποταν η δημοκρατία οφείλει να απαγορέψει όλους τους φορείς οι οποίοι ευαγγελίζονται τον απογαλακτισμο απο το διεθνές κεφάλαιο και τα ευρωατλαντικά συμφέροντα μιας και θα.......θιγουν την ασφάλεια των πολιτων αφου σιγουρα οι δυνάμεις του ΝΑΤΟ θα απαντήσουν δυναμικά είτε με πείνα είτε με πόλεμο...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Σε τι χρησιμεύει το άσυλο; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σε τι χρησιμεύει το άσυλο;   Σε τι χρησιμεύει το άσυλο; - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΔευ Δεκ 13, 2010 6:22 pm

Chester,είσαι αρκετά off topic,αν θες άνοιξε thread για την εθνική πολιτική που πρέπει να ακολουθήσει το ελληνικό κράτος,εδώ συζητάμε για το πανεπιστημιακό άσυλο,όχι για τις θέσεις της Χ.Α.

Στο θέμα μας τώρα,as it has been said,αν βάζαμε "υπό όρους" freedom of speech,θα έπρεπε να είναι εκτός νόμου και η μισή αριστερά,οι αναρχικοί και ένα σωρό άλλοι που δεν υποστηρίζουν το παρόν πολίτευμα.Γιατί δε συμφωνώ μ'αυτό (πέραν του ότι θίγει άμεσα τα συμφέροντά μου)?Γιατί υπάρχει μια άβυσσος ανάμεσα σ'αυτά που λέμε και σ'αυτά που κάνουμε.Άλλο το να λες stuff against democracy και άλλο το να τα κάνεις.Λέγε ό,τι θες,όταν αρχίσεις να τα κάνεις,ποινικοποιείσαι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Θωμάς




Αριθμός μηνυμάτων : 168
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 16/11/2010

Σε τι χρησιμεύει το άσυλο; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σε τι χρησιμεύει το άσυλο;   Σε τι χρησιμεύει το άσυλο; - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΔευ Δεκ 13, 2010 8:54 pm

linkingdeath14 έγραψε:


Ρε φίλε τι νοικοκυρίστικη και μικραστική αντίληψη είναι αυτή!!! Aκου εκεί "την ασφάλεια της χωρας και την ζωή δεκάδων χιλιάδων ανθρώπων;".....

Δηλαδή να μην διεκδικήσουμε εθνικά κυριαρχικά δίκαια???

Να μην διεκδίκησουμε το δικαίωμα (που μας κατοχυρώνουν οι διεθνείς συνθηκες) επέκτασης στα 12 ναυτικά μίλια για να.....μας κυρήξει η Τουρκία πόλεμο???
Να αδιαφορήσουμε για τους ΒορειοΗπειρώτες για να μην....προκληθουν τριβές με τους γείτονες Αλβανούς???
Να αδιαφορήσω για το κρατίδιο των Σκοπίων που αποτελεί μελλοντική απειλή, ωστε οι....αδελφοί Σκοπιανοί να μην δυσανασχετήσουν με την στάση μου???

Νοικοκυρίστικη αντίληψη η ειρήνη;;; Δεν ξέρω αν έχεις χοντροπετσιάσει από τον εθνικισμό και τον ακτιβισμό στον Άγιο Παντελεήμονα, αλλά μια χώρα και ένας λαός που έχεις κυριολεκτικά υποφέρει από τέτοιες απόψεις πρέπει να προστατεύεται. Δεν ξέρω και ούτε με νοιάζει τι αξία δίνεις εσύ στην ειρήνη και στα ανθρώπινη ζωή, πάντως εγώ δίνω πολύ μεγάλη. Και αν αυτές οι λέξεις, σου φαίνονται παιδικές και αριστεροχαρούμενες τότε ειλικρινά έχεις χάσει κάθε επαφή με την πραγματικότητα.

linkingdeath14 έγραψε:
Εσυ βέβαια μπορεις να τα θεωρείς "βαρβαρα και βαναυσα" και περα απο καθε διεθνιστική αλληλεγγυη αλλα....guess what....εγω δεν διακατέχομαι απο καμία διεθνιστική ευαισθησία και δη, για "εθνη" που απειλούν ευθέως τα κυριαρχικά μου δικαιώματα...

Μπα; Και οι απάντηση στο ''Ποιανού είναι η Μακεδονία'' είναι ο πόλεμος;; Συνειδητοποιείς τι πιστεύεις; Πως μπορείς και ζητάς ξεκληρισμό ανθρώπων;; Ούτε να το σκέφτεσαι δεν είναι. Είναι ντροπή για μια χώρα να επιδοκοιμάζει τέτοιες αντιλήψεις. Όπως επίσης είναι και ντροπή, η όποια αγάπη για το έθνος να συνεπάγεται με κατάργιση της ελευθερίας και δολοφονία ανθρώπων. Εχεις βάρβαρες απόψεις, ειλικρινα. Ξανασκέψουν λίγο αυτά που γράφεις.

linkingdeath14 έγραψε:
Και συν τις άλλοις, τι εννοείς το πόσο λογικό είναι να μας αφήνει το κράτος ελεύθερους βαση του προγράμματος μας?

Εννοώ, αυτό που εννοώ. Οι θέσεις του κόμματός σας θέτουν σε κίνδυνο την ασφάλεια της χώρας και την ζωή των ελλήνων και των γειτόνων μας. Είναι μήπως, αριστεροχαρούμενη η άποψή μου; Κοίτα, αν θεωρείς ότι ο σεβασμός στην ελευθερία και στη ζωή, είναι αριστερισμός του χειρίστου είδους, τότε έχεις ξεφύγει.

linkingdeath14 έγραψε:
Είναι όσο λογικό, όσο το να αφήνει και τα κόμματα της ακροαριστεράς ελεύθερα που προαγγελίζουν την ένοπλη ανατροπή του πολιτεύματος, και αν επικράτησουν να στρέψουν τα πυρά των υπόλοιπων κρατών που ελέγχονται απο το διεθνές κεφάλαιο...Που είτε θα προσπαθήσουν να σου κάνουν εμπορικό αποκλεισμό είτε να σου κατεβάσουν τον 6ο στόλο....

Δεν υπάρχουν αναρχικά κόμματα. Ούτε επίσης ζήτησαν οι αναρχικοί, νομιμοποίηση ή τίποτα τέτοιο. Επίσης, υπάρχει διαφορά μεταξύ του ''αγωνίζομαι για ισότητα και ελευθερία με το σφάζω σκοπιανούς γιατί η μακεδονία είναι ελληνική.

linkingdeath14 έγραψε:
Εκτος και αν πετάς στα σύννεφα και νομίζεις οτι αν γίνει επανάσταση στην Ελλάδα, και εγκαθιδρυθει κομμουνιστικό καθεστώς (λεμε τώρα) , θα μπορείς να χαίρεσαι άνετα την κοινωνικοποίηση και να εργάζεσαι με χαρα στα εργοστάσια υπο την μουσική υπόκρουση του Bandiera Rossa, χωρίς να υπάρξει εξωγενής παράγοντας που να επιβουλεύεται την ανατροπη της φάσης σου...

Όχι, δεν έχω τέτοια όνειρα. Δεν είμαι κομμουνιστής. Το ποιος πετάει στα σύννεφα αγαπητέ, θα το δεις αν ξαναδιαβάσεις αυτά που έγραψες.
Θες να γράψω μια παράγραφο, με το δικό σου στυλ;

Εκτός και αν πετάς στα σύννεφα και νομίζεις ότι αν η Ελλάδα σφάξει Σκοπιανούς και Αλβανούς, θα καταφέρουμε, να νικήσουμε, να διαλύσουμε τα κράτη τους, να καταστρέψουμε και τους Τούρκους, και την ΕΕ και το ΝΑΤΟ και την Αμερική και τη Ρωσία και τη Γερμανία. Και αφού ένδοξα το ελληνικό έθνος αντέξει τον αποκλεισμό, την πείνα, την εγκληματικότητα, την διάλυση και τον μαρασμό που θα φέρει ο πόλεμος, η Ελλάδα ισχυρή όσο ποτε θα αναβιώσει τη Μεγάλη Ιδέα και οι Έλληνες θα αρχίσουν απ' το 0, να φτιάχουν πολιτισμό ανώτερο των Ευρωπαίων....


Ποιος πετάει στα σύννεφα; Και μάλιστα...ποιανού τα όνειρα είναι βίαια και επικίνδυνα...;

linkingdeath14 έγραψε:
Όποταν η δημοκρατία οφείλει να απαγορέψει όλους τους φορείς οι οποίοι ευαγγελίζονται τον απογαλακτισμο απο το διεθνές κεφάλαιο και τα ευρωατλαντικά συμφέροντα μιας και θα.......θιγουν την ασφάλεια των πολιτων αφου σιγουρα οι δυνάμεις του ΝΑΤΟ θα απαντήσουν δυναμικά είτε με πείνα είτε με πόλεμο...

Γνώμη σου. Ούτε την τεκμιριώνεις, ούτε επιχειρηματολογείς στο ΠΩΣ θα προστατευτούμε από αυτά με ναζιστές και χούντα...



Όσο για τα υπόλοιπα, αν θες άνοιξε θρεντ ξεχωριστό, όπως σου πρότεινε ο JudgeDred13.

YΓ: Σόρρυ για το ύφος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
linkingdeath14

linkingdeath14


Αριθμός μηνυμάτων : 148
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 11/12/2010

Σε τι χρησιμεύει το άσυλο; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σε τι χρησιμεύει το άσυλο;   Σε τι χρησιμεύει το άσυλο; - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΔευ Δεκ 13, 2010 9:51 pm

Επείδη το θέμα ειναι εκτός θα λαβεις την απάντηση ιδιωτικά....Και αν είναι θα την δημοσιευσω σε αναλογο θέμα...Αν και δεν είχα σκοπο να επεκταθω στα της εθνικης πολιτικής..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
provocateur

provocateur


Αριθμός μηνυμάτων : 22
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 13/12/2010
Τόπος : Σε διάφορα

Σε τι χρησιμεύει το άσυλο; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σε τι χρησιμεύει το άσυλο;   Σε τι χρησιμεύει το άσυλο; - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΤρι Δεκ 14, 2010 12:46 pm

Το βασικό θέμα λοιπόν είναι το πανεπιστημιακό άσυλο. Δεν θα σταθώ σε περιστατικά και χαρακτηρισμούς γιατί οι εθνικιστές δεν έχουν να απολογηθούν τίποτα και σε κανέναν. Ούτε για τον Παπαδόπουλο, ούτε για τη Σωτηρία Μπέλου ούτε για τον σκούμπι ντου.

Το άσυλο ποιος το παρέχει; Το κράτος. Και μην πεταχτεί κανάς χαζός και πει "ΤΟ ΚΑΤΑΚΤΗΣΑΜΕ" γιατί πολύ απλά @@ κατάκτηση. 1 ψήφισμα στη βουλή είναι και τέλος. Αυτό που παρατηρώ είναι πως στο όνομα του ασύλου έχουν πραχθεί χιλιάδες εγκλήματα κακουργηματικού χαρακτήρα.

Σόρρυ που χρησιμοποιώ νομικό όρο που δεν πιστεύω αλλά απλώς πρέπει να εξηγηθώ. Και όταν λέω χιλιάδες πράξεις δεν εννοώ μπάχαλα επιθέσεις μολότοφ κτλ. Πριν 1 χρόνο σχεδόν ήταν που στις εστίες του Ζωγράφου βρέθηκαν πόσα κιλά πρέζα έτοιμα προς πώληση. Τα pc της Γεωπονικής είναι ακόμα ανύπαρκτα από την τελευταία επέλαση. Όσο και να φωνάζετε οι "σύντροφοί" σας στο Ναδίρ κάνανε γερή μπάζα και αναγκάσανε τους τσέους να μπουν μέσα και άλλα απειρα περιστατικά

Τώρα να δούμε πιο επιφανειακά τα πράγματα. Το κέντρο της Αθηνας περιβάλλεται από 5 "ασυλα". Νομική, Προπύλαια, Πάντειος, ΑΣΟΕΕ, Πολυτεχνείο και της Θεσ/νικης άλλα τόσα και περισσότερα. Ας βρεθεί έστω και ένας να μου πει πως το αναρχικό κίνημα θα κατεβαζε έστω και τους μισούς από αυτούς που κατεβάζει σήμερα αν δεν υπήρχε το άσυλο και τα μπάχαλα που προέρχονται από αυτό από το 1985 εως σήμερα. Όποιος πιστεύει πως το άσυλο δεν αποτελεί προσκλητήριο για να πληθύνουν οι τάξεις σας είναι Β-Λ-Α-Κ-Α-Σ. Γιατί όσο και να κράζετε τους μπαχαλακιδες αυτοί είναι που διαμορφώνουν μια εικόνα εξέγερσης, καυλώνει το πιτσιρίκι και έρχεται στις γραμμές σας. Και αν έχει την όρεξη συνεχίζει και μορφώνεται δραστηριοποιείται αλλιώς κτλ.

Οι "φασίστες" φυσικά και δεν μπορούν δια νόμου σύμφωνα με το νέο καταστατικό της ΕΦΕΕ να κατέβουν στις εκλογές και ειδικότερα στις Old school σχολές και όχι μόνο. Επίσης δεν μπορούν να έχουν πεποίθηση εθνικιστική. Γνωρίζω ήδη 3 άτομα που έχουν διαγραφτεί από φοιτητικούς συλλόγους. Δύο από Αθήνα και ένας από Γιάννενα. Όχι γιατί κατέβαζαν παράταξη αλλά γιατί εθεάθησαν σε εθνικιστική πορεία.

Οπότε 2 τα κρατούμενα. Το άσυλο δεν είναι άσυλο ιδεών μιας και δεν μπορώ να κατεβάσω εγώ μια παράταξη που να λέγεται ΖΟΥΖΟΥ επειδή είμαι εθνικιστής και εξυπηρετεί ξεκάθαρα τους αναρχικούς και επίσης στηρίζεται και κρέμεται από μια (πουτσο)τριχα του κράτους.

Ο μπάτσος είναι όργανο του μπουζούκι είναι όργανο άρα χμμμ όχι δεν ταιριάζει αυτή η παροιμία εδώ geek
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Σε τι χρησιμεύει το άσυλο; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σε τι χρησιμεύει το άσυλο;   Σε τι χρησιμεύει το άσυλο; - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΤρι Δεκ 14, 2010 2:31 pm

provocateur έγραψε:
Δεν θα σταθώ σε περιστατικά και χαρακτηρισμούς γιατί οι εθνικιστές δεν έχουν να απολογηθούν τίποτα και σε κανέναν.

Σε τι χρησιμεύει το άσυλο; - Σελίδα 2 Lolwut
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Brognor

Brognor


Αριθμός μηνυμάτων : 476
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 18/11/2010
Ηλικία : 38

Σε τι χρησιμεύει το άσυλο; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σε τι χρησιμεύει το άσυλο;   Σε τι χρησιμεύει το άσυλο; - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΤρι Δεκ 14, 2010 3:05 pm

lol xD
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.youtube.com/user/Brognor
provocateur

provocateur


Αριθμός μηνυμάτων : 22
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 13/12/2010
Τόπος : Σε διάφορα

Σε τι χρησιμεύει το άσυλο; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σε τι χρησιμεύει το άσυλο;   Σε τι χρησιμεύει το άσυλο; - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΤρι Δεκ 14, 2010 3:18 pm

Καταρχάς απ όλο το κείμενο εκεί σταθήκατε; Σε τι πράγμα έχω να απολογηθώ; Για τον Παπαδόπουλο; Τον Μαρκεζίνη;Έχω να απολογηθώ για το αν κάποιοι φασιστοχουλιγκάνοι επιτέθηκαν σε μετανάστες; Στα παπάρια μου. Για πολιτικές κινήσεις ναι σύμφωνοι μπορούμε να μιλήσουμε. Αλλά όχι για περιστατικά και πρόσωπα του παρελθόντος. Είναι σαν να λέω πως είστε για τον πέοντα από τη στιγμή που δέχεστε το ΕΕΚ να συμβαδίζει στις πορείες σας ενώ σας κατέσφαξαν στην Κροστάνδη.

Υ.Γ Αυτό που έγραψα ήταν για τα σχόλια σας, όχι επειδή μου κατέβηκε στην κούτρα. Το βασικό θέμα είναι το πανεπιστημιακό άσυλο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Σε τι χρησιμεύει το άσυλο; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σε τι χρησιμεύει το άσυλο;   Σε τι χρησιμεύει το άσυλο; - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΤρι Δεκ 14, 2010 6:05 pm

provocateur έγραψε:
Καταρχάς απ όλο το κείμενο εκεί σταθήκατε; Σε τι πράγμα έχω να απολογηθώ; Για τον Παπαδόπουλο; Τον Μαρκεζίνη;Έχω να απολογηθώ για το αν κάποιοι φασιστοχουλιγκάνοι επιτέθηκαν σε μετανάστες; Στα παπάρια μου. Για πολιτικές κινήσεις ναι σύμφωνοι μπορούμε να μιλήσουμε. Αλλά όχι για περιστατικά και πρόσωπα του παρελθόντος.

Σε τι χρησιμεύει το άσυλο; - Σελίδα 2 Homer_facepalm
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sokitkattack

sokitkattack


Αριθμός μηνυμάτων : 106
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 18/11/2010

Σε τι χρησιμεύει το άσυλο; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σε τι χρησιμεύει το άσυλο;   Σε τι χρησιμεύει το άσυλο; - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΤρι Δεκ 14, 2010 6:09 pm

Συμφωνω με την αποψη του provocateur οτι το ασυλο ειναι ψήφισμα στην βουλή.Μάλιστα το ακυρώνουν πρωτοβουλιακά ακομα και οι πιο "τελευταιοι" σε ιεραρχια μπατσοι οποτε σχεδον το θελήσουν.

Βέβαια το οτι εκει εχουν διαπραχθει πράξεις ποινικές δεν έχει να κάνει άμεσα με τον α/α χώρο αυτο και ούτε για εμένα σημαίνει οτι πρέπει να καταργηθεί.Εξάλλου δεν πιστευς να νομίζετε οτι το κρατος δεν ειναι σε θεση να δημιουργησει μια τετοιου ειδους προπαγανδα, ποιοσ μου λεει οτι αυτα δεν γιναν απο ασφαλιτες.Χωρις να θέλω να καλύψω όσους τα έκαναν γιατι φυσικα δεν συμφωνω

Απτην άλλη εγω δεν γουσταρω να βλέπω κόσμο στις πορείες που κατεβαινει, οχι επειδη ειναι ιδεολογική επιλογή τους αλλα επειδη είδαν μπάχαλα και καύλωσαν.Τέτοια άτομα δεν τα θεωρώ καν συντροφους μου.Κι ευτυχως δεν συμβαινει σε τόσο μεγάλη κλίμακα οσο λεει ο provo.

Τα έχω βάλει πολλες φορες με άτομα που πετανε μια πετρα οποτε τους ερθει σε οποιοδηποτα σημειο της πορειας απλα επειδη ετσι γουσταρουν.Άσε που μπάχαλα γίνονται και εκτος ασύλου οποτε δεν είναι απαραιτητα κάλυψη αυτο, και τα κλασικα μπαχαλα στο πολυτεχνειο πεταμε 2 μαλακιες και τρεχουμε να κρυφτουμε το θεωρω άκρως ΓΕΛΟΙΟ.Το σιχαίνομαι.

Και φυσικα πιστευω οτι το ασυλο πρεπει να διατηρηθει , σκεφτειτε γιατι είναι απλο.

Και κάτι ακομα μου αρεσει που σκασαν εθνικια στο φορουμ , εχει ενα ενδιαφερoν παραπανω cherry
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
@simvatos

@simvatos


Αριθμός μηνυμάτων : 60
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 16/11/2010

Σε τι χρησιμεύει το άσυλο; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σε τι χρησιμεύει το άσυλο;   Σε τι χρησιμεύει το άσυλο; - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΤρι Δεκ 14, 2010 8:57 pm

Να προσθέσω προβο ότι αυτά τα μαζεύουμε κόσμο από τα μπάχαλα τα ακούω βερεσέ...Ξέρεις πόσο κόσμο θα είχε το αναρχικό κίνημα αν δεν ήταν οι ασυνείδητοι μπάχαλοι?Ξέρεις πόσο εύκολα γίνεται βούτυρο στο ψωμί αυτό που εσύ θεωρείς ατού προσυλητισμού για όσους θέλουν μειώσουν τη δυναμική μας?Ξέρεις πόσοι θα είχαν προσεγγίσει το χώρο αν δεν έβλεπαν άκυρα σπασίματα?Πρώτα από όλα η μάνα μου που είναι 60...(άσχετο αλλά ίσχύει)Και γενικά ξέρεις πόσοι θεωρητικά θεωρούν τον αναρχισμό ιδανικό και δεν ασχολούνται γιατί βλέπουν στην πράξη το 0?Η ΑΚ (με της οποίας τη λογική διαφωνώ σε πολλά βγάζει το προφιλ του ειρηνικού και δεν θέλουμε μπάχαλα και μέσα από την κοινωνία με την κοινωνία ήρεμα και ήσυχα χωρίσμένη από τον υπόλοιπο χώρο και να έχει κάνει σημαία το ότι εμείς δεν τα γουστάρουμε αυτά...Στην θεσνικη τουλάχιστον μόνη της να κατεβεί ένα 1000 το έχει άνετα...Και αυτό επειδή το παίζει ανοιχτή και κράζει όλημερίς και ολυνυκτίς και κάνει ξεχωριστές πορείες σε βαθμό ξερατίλας...Μου τη σπάει που διαχωρίζεται τόσο και το παίζει εμείς και αυτοί...Αλλά έχει αποτέλεσμα αν μετράς κουκιά...Τέλος τα πιτσιρίκια που λες ότι έρχονται για τα μπάχαλα θα φύγουν μόλις περάσει η εφηβική γκάβλα οπότε τρύπα στο νερό...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
provocateur

provocateur


Αριθμός μηνυμάτων : 22
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 13/12/2010
Τόπος : Σε διάφορα

Σε τι χρησιμεύει το άσυλο; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σε τι χρησιμεύει το άσυλο;   Σε τι χρησιμεύει το άσυλο; - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΤρι Δεκ 14, 2010 9:15 pm

Ρε sokitkattack και ασύμβατε διαφωνώ απολύτως. Γνωρίζω πάρα πολλά παιδιά που είμασταν συμφοιτητές, συμμαθητές γνωστούς φίλους που ξεκίνησαν από μπαχαλάκιδες και εν συνεχεία έγιναν αναρχικοί με αιτία. Και μπορεί αρκετοί από αυτούς να μην κατεβαίνουν στις συνελεύσεις και να οργανώνονται, αλλά κρατάνε μια συγκεκριμένη στάση ζωής. Η καύλα είναι που σου δίνει ώθηση. Στη ΧΑ και στον εθνικισμό γιατί στρέφονται πιτσιρικάδες; Γιατί δεν πάνε τους ξένους και βλέπουν ξυλίκια επεισόδια δρόμο κτλ. Αυτό είναι ένα πρώτο σκαλοπάτι.

Ασχέτως αν και από τις 2 πλευρες πολλοί μένουν στάσιμοι στην ίδια βαθμίδα ηλιθιότητας. Από τους 20 οι 2 κάνουν τη διαφορά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Σε τι χρησιμεύει το άσυλο; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σε τι χρησιμεύει το άσυλο;   Σε τι χρησιμεύει το άσυλο; - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΤρι Δεκ 14, 2010 9:45 pm

provocateur έγραψε:
Ρε sokitkattack και ασύμβατε διαφωνώ απολύτως. Γνωρίζω πάρα πολλά παιδιά που είμασταν συμφοιτητές, συμμαθητές γνωστούς φίλους που ξεκίνησαν από μπαχαλάκιδες και εν συνεχεία έγιναν αναρχικοί με αιτία. Και μπορεί αρκετοί από αυτούς να μην κατεβαίνουν στις συνελεύσεις και να οργανώνονται, αλλά κρατάνε μια συγκεκριμένη στάση ζωής. Η καύλα είναι που σου δίνει ώθηση. Στη ΧΑ και στον εθνικισμό γιατί στρέφονται πιτσιρικάδες; Γιατί δεν πάνε τους ξένους και βλέπουν ξυλίκια επεισόδια δρόμο κτλ. Αυτό είναι ένα πρώτο σκαλοπάτι.

Ασχέτως αν και από τις 2 πλευρες πολλοί μένουν στάσιμοι στην ίδια βαθμίδα ηλιθιότητας. Από τους 20 οι 2 κάνουν τη διαφορά.

Δεν έχω ιδέα τι γίνεται στο χώρο σας (πραγματικά-all in all δεν είμαι antifa,απλά χεσμένους σας έχω),πάντως σ'εμάς από εδώ,αν 2 στους 20 μπαίνουν έτσι,οι υπόλοιποι μπαίνουν βάσει ορθολογισμού.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
provocateur

provocateur


Αριθμός μηνυμάτων : 22
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 13/12/2010
Τόπος : Σε διάφορα

Σε τι χρησιμεύει το άσυλο; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σε τι χρησιμεύει το άσυλο;   Σε τι χρησιμεύει το άσυλο; - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΤρι Δεκ 14, 2010 10:25 pm

Κοίτα το να λες σας έχω χεσμένους να το δεχτώ όσο δεν ασχολείσαι. Επειδή όμως βλέπω πως ασχολείσαι μην προσπαθείς να κερδίσεις εντυπώσεις βάζοντας γελάκια και μετά παίζοντάς το cool "χεσμένους σας έχω". Ίσως ρε μεγάλε να ξέρω καλύτερα από σένα τι γινεται στο χώρο σου.

Μου θυμίζεις διάλογο με 15χρονο. Αν είσαι τόσο πάω πάσο...

Παράθεση :
πάντως σ'εμάς από εδώ, αν 2 στους 20 μπαίνουν έτσι,οι υπόλοιποι μπαίνουν βάσει ορθολογισμού.

Παίζει να μην κατάλαβες χριστό από αυτά που είπα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Σε τι χρησιμεύει το άσυλο; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σε τι χρησιμεύει το άσυλο;   Σε τι χρησιμεύει το άσυλο; - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΤρι Δεκ 14, 2010 10:36 pm

provocateur έγραψε:
Κοίτα το να λες σας έχω χεσμένους να το δεχτώ όσο δεν ασχολείσαι. Επειδή όμως βλέπω πως ασχολείσαι μην προσπαθείς να κερδίσεις εντυπώσεις βάζοντας γελάκια και μετά παίζοντάς το cool "χεσμένους σας έχω". Ίσως ρε μεγάλε να ξέρω καλύτερα από σένα τι γινεται στο χώρο σου.

Μου θυμίζεις διάλογο με 15χρονο. Αν είσαι τόσο πάω πάσο...

Παράθεση :
πάντως σ'εμάς από εδώ, αν 2 στους 20 μπαίνουν έτσι,οι υπόλοιποι μπαίνουν βάσει ορθολογισμού.

Παίζει να μην κατάλαβες χριστό από αυτά που είπα!

Όντως σας έχω χεσμένους,σαν χώρο.Όταν απαντώ σ'εσένα,απευθύνομαι στον provocateur,όχι στους φασίστες γενικότερα.Το 'χω πει και σε παλαιότερο post μου ότι κρίνω ανθρώπους,χωρίς να με νοιάζουν οι ταμπέλες (ιδεολογικές και μη).

I'm afraid την τρυφερή ηλικία των 15 την έχω περάσει,some years now.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sokitkattack

sokitkattack


Αριθμός μηνυμάτων : 106
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 18/11/2010

Σε τι χρησιμεύει το άσυλο; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σε τι χρησιμεύει το άσυλο;   Σε τι χρησιμεύει το άσυλο; - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΤετ Δεκ 15, 2010 8:18 am

Provo αν αναφέρεσε σε ηλικίες των 15 χρονων τότε οντως αρκετοι πλησιάζουν και τον χώρο και εσας απο μίσος και καυλωμένοι απο τέτοιες πράξεις. Αργότερα αν μετατραπούν σε κάτι πιο ουσιώδες ιδεολογικά κια πρακτικά σε χαλάει? Απλα δεν μπορείς να λες πως οι μισοι και πάνω εχουν έρθει απτα μπάχαλα γιατι στην πράξη δεν ισχύει. Αν ηταν ετσι ο α/α χωρος θα ηταν γεματος 15χρονα που σπανε. Στις συνελευσεις που συμμετεχω εγω παντως ειμαι ο μικρότερος και ειμαι πανω απο 20
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
provocateur

provocateur


Αριθμός μηνυμάτων : 22
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 13/12/2010
Τόπος : Σε διάφορα

Σε τι χρησιμεύει το άσυλο; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σε τι χρησιμεύει το άσυλο;   Σε τι χρησιμεύει το άσυλο; - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΤετ Δεκ 15, 2010 11:18 am

sokitkattack έγραψε:
Provo αν αναφέρεσε σε ηλικίες των 15 χρονων τότε οντως αρκετοι πλησιάζουν και τον χώρο και εσας απο μίσος και καυλωμένοι απο τέτοιες πράξεις. Αργότερα αν μετατραπούν σε κάτι πιο ουσιώδες ιδεολογικά κια πρακτικά σε χαλάει? Απλα δεν μπορείς να λες πως οι μισοι και πάνω εχουν έρθει απτα μπάχαλα γιατι στην πράξη δεν ισχύει. Αν ηταν ετσι ο α/α χωρος θα ηταν γεματος 15χρονα που σπανε. Στις συνελευσεις που συμμετεχω εγω παντως ειμαι ο μικρότερος και ειμαι πανω απο 20

Μα το ένα δεν αναιρεί το άλλο. Δεν ειπα πως έχετε μόνο 15χρονα. Αλλά απλά πως ένας πιτσιρικάς θα σας προσεγγίσει περισότερα για τα μπάχαλα (χωρίς να αναιρεί ξαναλέω πως θα μετατραπεί σε αναρχικό με αιτία και όχι απλά σε μπαχαλάκια) παρά για την ιδεολογική ταυτότητα του αναρχισμού. Και τα μπάχαλα ξεκινάνε από την "ασυλία" του ασύλου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sokitkattack

sokitkattack


Αριθμός μηνυμάτων : 106
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 18/11/2010

Σε τι χρησιμεύει το άσυλο; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σε τι χρησιμεύει το άσυλο;   Σε τι χρησιμεύει το άσυλο; - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΤετ Δεκ 15, 2010 11:36 am

Σου ξαναλεω μπαχαλα γινονται πιο συχνα εκτος ασυλου, και για τα 20 ατομα που παιζουν κρυφτο με τα ματ στο πολυτεχνειο δεν νομιζω οτι ειναι σωστο να ακυρωθει το ασυλο.Βρισκω περισσοτερη ουσια στο ασυλο απο την χαζη διαχειρηση του απο τετοια ατομα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
provocateur

provocateur


Αριθμός μηνυμάτων : 22
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 13/12/2010
Τόπος : Σε διάφορα

Σε τι χρησιμεύει το άσυλο; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σε τι χρησιμεύει το άσυλο;   Σε τι χρησιμεύει το άσυλο; - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΤετ Δεκ 15, 2010 4:32 pm

Ποια είναι η ουσία του ασύλου το 2010;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sokitkattack

sokitkattack


Αριθμός μηνυμάτων : 106
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 18/11/2010

Σε τι χρησιμεύει το άσυλο; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σε τι χρησιμεύει το άσυλο;   Σε τι χρησιμεύει το άσυλο; - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΤετ Δεκ 15, 2010 4:40 pm

Χμ ....., με μια προχειρη σκεψη χωρις να εμβαθυνω , το πρωτο που μου ερχετε δηλαδη στο μυαλο ειναι , αν καποιοι ανθρωποι η μια ομαδα ανθρωπων θελει να εκφρασει ιδεες εναντια στο καθεστως που εχουμε , σε εκεινο τον χωρο μπορει να το κανει , χωρις να μπορει το καθεστως να παρεμβει. Στην ουσια ειναι σαν δικλείδα ασφαλείας εναντια σε τυραννικα καθεστώτα ώστε αν θέλει καποιος να αντισταθει να το κανει εκει με καποια ασφαλεια. Απο το πολυτεχνειο του 73 ξεκινησε αυτο ουσιαστικα.

Μην μου πεις παλι για τους 20 μαλακες που κρυβονται και πετανε πετρες , ουτε για τους πρεζεμπορους.Δεν υποστηριζω κανεναν απο τους 2.Για παράδειγμα αρκετες πολιτείες της αμερικης με νόμο έχουν οι πολίτες όπλα , σε περίπτωση που το κρατος γινει απειλητικο προς το λαο αυτοι να του επιτεθουν. ( ασχετα αν οι αμερικανοι ειναι ψυχοπαθεις και αλληλοσκοτωνονται, και ασχετα αν με τα οπλα που εχει ο απλος κοσμος προφανως και δεν θα βλαψει τον αμερικανικο στρατο)

Εσένα τι σε ενοχλει στο άσυλο?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Σε τι χρησιμεύει το άσυλο;
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 4Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Ελεύθερη Σκέψη :: Επικαιρότητα :: Θέματα Παιδείας-
Μετάβαση σε: