Ελεύθερη Σκέψη
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ελεύθερη Σκέψη

Ένα φόρουμ για συζητήσεις ελευθεριακού χαρακτήρα!!
 
ΑρχικήΦόρουμΕικονοθήκηΑναζήτησηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση
Καλώς ήρθατε στην Ελεύθερη Σκέψη! Κάθε μέλος μπορεί να προτείνει αλλαγές στην εμφάνιση του φόρουμ καθώς επίσης και να συμμετέχει σε όλες τις αποφάσεις. Καλά ποστ!!

 

 Θρησκεία στην Αναρχία

Πήγαινε κάτω 
2 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Hmm...

Hmm...


Αριθμός μηνυμάτων : 13
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 18/09/2013

Θρησκεία στην Αναρχία  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Θρησκεία στην Αναρχία    Θρησκεία στην Αναρχία  I_icon_minitimeΠαρ Μαρ 14, 2014 9:20 pm

Καλησπέρα σε όλους. Είπα σήμερρα να θέσω μερικές από τις απορίες μου στο ακροατήριο σχετικά με τη θρησκεία ή αναλόγως την αθεΐα και θέση/σχεση τους στη θεωρία του αναρχισμού.

Πρώτον σχετικά με την αθεΐα. Εσείς οι άθεοι επικαλείστε συνεχώς τη εξελικτική θεωρία του Δαρβίνου ως το πλέον στάνταρ επιχείρημα εναντίον της ύπαρξης του Θεού. Γιατί? Και μη μου πει κανείς «στην παλαιά διαθήκη λέει...» γιατί η παλαιά διαθήκη δεν είναι σοβαρό βιβλίο για οποιαδήποτε άλλη θρησκεία εκτός του Ιουδαϊσμού. Εκτός αν ο παπα-Θεοφάνης μας τα λεγε λάθος στο γυμνάσιο.

Δεύτερον με τις επιφανειακές γνώσεις που είχα και ως ένα σημείο συνεχίζω να έχω πίστευα ότι η θεωρία   είναι εναντίον της οργανωμένης θρησκείας μιας και κάτι τέτοιο υποστηρίζει το κράτος/κυβέρνηση που είναι αυτό ακριβώς που θέλουμε να καταλύσουμε. Υπάρχει και το σύνθημα που λέει κάτι σαν όχι θεούς όχι αφέντες. Κάποια στιγμή λοιπόν άρχισα να διαβάζω το βιβλίο του Μπακούνιν πάνω σε αυτό (Θεός και Κρατος) και αν και δεν το έχω τελειώσει ακόμα αυτό που βλέπω είναι μια σφοδρή επίθεση στο ίδιο το κόνσεπτ του Θεού και της θεολογίας γενικότερα, εκτός από το κλασικό επιχείρημα της χειραγώγησης των μαζών στο οποίο έχει και δίκιο. Προσπαθεί να εξηγήσει γιατί το κάνει αυτό αλλά δεν τον πιάνω. Και σε μερικά σημεία είναι και ιδιαίτερα απόλυτος. Βέβαια πάλι διακρίνω στην περιγραφή του τα γνωρίσματα του Εβραίου Θεού ακόμα και όταν μιλάει για το Χριστιανισμό, αλλά δεν ήξερα το Μπακούνιν για αντισημιτιστή. Οπότε ίσως κάποιος θα μπορούσε να μου εξηγήσει καλύτερα τι παίζει ή να μου προτείνει κάποιο βιβλίο να διαβάσω?

Το τρίτο είναι σχετικό με την οργάνωση και έχει μάλλον να κάνει με το ότι δεν καταλαβαίνω το δεύτερο. Έστω μια σχεδόν αποδομημένη θρησκεία ανεξάρτητη από κράτη και εξουσίες και υπάρχουν θρησκείες που δεν έχουν οργάνωση ή τουλάχιστον έχουν μια αποκεντρωμένη και σχεδόν δημοκρατική δομή. Κάτι τέτοιο δεν θα μπορούσε να συνυπάρξει αρμονικά με την αναρχική κοινωνία μετά την επανάσταση?

Αυτά προς το παρόν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Mavri Vanilia

Mavri Vanilia


Αριθμός μηνυμάτων : 105
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 17/01/2013
Ηλικία : 34
Τόπος : Thessaloniki

Θρησκεία στην Αναρχία  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θρησκεία στην Αναρχία    Θρησκεία στην Αναρχία  I_icon_minitimeΚυρ Μαρ 16, 2014 8:45 am

Hmm... έγραψε:

Πρώτον σχετικά με την αθεΐα. Εσείς οι άθεοι επικαλείστε συνεχώς τη εξελικτική θεωρία του Δαρβίνου ως το πλέον στάνταρ επιχείρημα εναντίον της ύπαρξης του Θεού. Γιατί? Και μη μου πει κανείς «στην παλαιά διαθήκη λέει...» γιατί η παλαιά διαθήκη δεν είναι σοβαρό βιβλίο για οποιαδήποτε άλλη θρησκεία εκτός του Ιουδαϊσμού. Εκτός αν ο παπα-Θεοφάνης μας τα λεγε λάθος στο γυμνάσιο.
Η θεωρία του Δαρβίνου απλά δείχνει πώς έγινε η εξέλιξη των ειδών, ότι δεν έγινε με θεϊκή παρέμβαση και γενικά δεν έχει καμία σχέση με τους μύθους της κάθε θρησκείας για τη δημιουργία. Απ'όσο ξέρω η εκκλησία δεν αποδέχεται τη θεωρία της εξέλιξης και αποδέχεται την παλαιά διαθήκη θεωρώντας ότι είναι ο λόγος του θεού (μαζί με την καινή). Άρα λοιπόν η θεωρία του Δαρβίνου απορρίπτει επιστημονικά τις θέσεις της θρησκείας σχετικά με την προέλευση του ανθρώπου.
Hmm... έγραψε:

Δεύτερον με τις επιφανειακές γνώσεις που είχα και ως ένα σημείο συνεχίζω να έχω πίστευα ότι η θεωρία   είναι εναντίον της οργανωμένης θρησκείας μιας και κάτι τέτοιο υποστηρίζει το κράτος/κυβέρνηση που είναι αυτό ακριβώς που θέλουμε να καταλύσουμε. Υπάρχει και το σύνθημα που λέει κάτι σαν όχι θεούς όχι αφέντες. Κάποια στιγμή λοιπόν άρχισα να διαβάζω το βιβλίο του Μπακούνιν πάνω σε αυτό (Θεός και Κρατος) και αν και δεν το έχω τελειώσει ακόμα αυτό που βλέπω είναι μια σφοδρή επίθεση στο ίδιο το κόνσεπτ του Θεού και της θεολογίας γενικότερα, εκτός από το κλασικό επιχείρημα της χειραγώγησης των μαζών στο οποίο έχει και δίκιο. Προσπαθεί να εξηγήσει γιατί το κάνει αυτό αλλά δεν τον πιάνω. Και σε μερικά σημεία είναι και ιδιαίτερα απόλυτος. Βέβαια πάλι διακρίνω στην περιγραφή του τα γνωρίσματα του Εβραίου Θεού ακόμα και όταν μιλάει για το Χριστιανισμό, αλλά δεν ήξερα το Μπακούνιν για αντισημιτιστή. Οπότε ίσως κάποιος θα μπορούσε να μου εξηγήσει καλύτερα τι παίζει ή να μου προτείνει κάποιο βιβλίο να διαβάσω?
Κατά τη γνώμη μου, δεν είναι μόνο η οργανωμένη θρησκεία. Γενικά η ιδέα της ύπαρξης ενός ανώτερου όντος που του οφείλουμε υπακοή και πρέπει να τον σεβόμαστε και να κάνουν πράξη το θέλημα του και και... γεννάει από μόνη της την εξουσία. Μαθαίνεις να υποτάσσεσαι στο "θέλημα του θεού". Επίσης, η ιδέα της μετα θάνατον ζωής έχει δημιουργηθεί για να μας αναγκάζουν να υπομένουμε κάθε είδους εκμετάλλευση σ αυτή τη ζωή, να μην αντιδρούμε με σκοπό να ζήσουμε μετα θάνατον στον παράδεισο. Οι θρησκείες έχουν δημιουργηθεί εξαιτίας του φόβου των ανθρώπων για το άγνωστο και οι εξουσίες πατάνε πάνω σε αυτό τον φόβο μέσω των θρησκειών ώστε να μας ελέγχουν.

Όσον αφορά το "θεος και κράτος", μιας και το έχω διαβάσει, σε σχέση με τη χειραγώγηση των μαζών λίγο πολύ απάντησα στην προηγούμενη παράγραφο. Και συγκεκριμένα ο Μπακούνιν λέει: "[...] Είναι φανερό ότι όσο θα έχουμε όσο θα έχουμε ένα αφέντη στον ουρανό, θα είμαστε δούλοι στη Γη. Το λογικό και η βούληση μας θα εκμηδενίζονται από αυτά. Όσο πιστεύουμε ότι του οφείλουμε απόλυτη υπακοή -και απέναντι στο Θεό δεν είναι δυνατό κανένα άλλο είδος υπακοής- θα πρέπει υποχρεωτικά να υποτασσόμαστε παθητικά και δίχως να ασκούμε καμία κριτική στην άγια εξουσία που έχουν οι μεσολαβητές και οι εκλεκτοί του: Μεσσίες, προφήτες, θεόπνευστοι νομοθέτες, αυτοκράτορες, βασιλιάδες και όλοι οι ανώτεροι δημόσιοι υπάλληλοι και υπουργοί, καθαγιασμένοι εκπρόσωποι των δύο μεγάλων θεσμών που μας τους επιβάλλουν λες και τους έχει εγκαθιδρύσει ο Θεός ο ίδιος για να κυβερνά τους ανθρώπους: της Εκκλησίας και του κράτους.
Κάθε εξουσία κοσμική ή ανθρώπινη απορρέει απευθείας από την πνευματική ή θεϊκή εξουσία. Η εξουσία όμως είναι άρνηση της ελευθερίας. Ο Θεός, ή μάλλον το πλάσμα φαντασίας που λέγεται θεός, είναι κατά συνέπεια ο καθαγιασμός και το πνευματικό και ηθικό αίτιο όλων των υποδουλώσεων πάνω στη γη. Η ελευθερία των ανθρώπων δεν θα είναι ποτέ ολόπλευρη παρά μόνο αφού ο άνθρωπος θα έχει εκμηδενίσει ολωσδιόλου το αποτρόπαιο πλάσμα της φαντασίας ενός ουράνιου κυρίου και αφέντη." Γενικά σε τι απ αυτά που λέει σου φαίνεται απόλυτος;

Δεν είναι θέμα αντισημιτισμού, η χριστιανική θρησκεία βασίζεται πάνω στην Εβραϊκή και ουσιαστικά εβραϊκή είναι. Δεν έχει καμία σχέση με τις θρησκείες στην ελλάδα (που ήταν πολυθειστικές κλπ). Ο θεός που λατρεύουν οι χριστιανοί είναι ο ίδιος με αυτόν των Εβραίων.
Hmm... έγραψε:

Το τρίτο είναι σχετικό με την οργάνωση και έχει μάλλον να κάνει με το ότι δεν καταλαβαίνω το δεύτερο. Έστω μια σχεδόν αποδομημένη θρησκεία ανεξάρτητη από κράτη και εξουσίες και υπάρχουν θρησκείες που δεν έχουν οργάνωση ή τουλάχιστον έχουν μια αποκεντρωμένη και σχεδόν δημοκρατική δομή. Κάτι τέτοιο δεν θα μπορούσε να συνυπάρξει αρμονικά με την αναρχική κοινωνία μετά την επανάσταση?

Αυτά προς το παρόν.
Για μένα δεν θα έπρεπε να τίθεται θέμα συζήτησης σχετικά με τη θρησκεία. Δεν θα υπάρχει τίποτα οργανωμένο αλλά ο καθένας ατομικά είναι ελεύθερος να πιστεύει σε ότι θέλει. Το πρόβλημα δημιουργείται όταν το επιβάλλει στην κοινωνία (επίσημη θρησκεία, προσευχή στα σχολεία, θρησκευτικά κλπ). Η πίστη πρέπει να είναι ατομικό θέμα του καθενός.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Θρησκεία στην Αναρχία
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Κουκουλοφόροι επιτέθηκαν στον James Watson στην ομιλία του στην Πάτρα
» Λιαντίνης για θρησκεία.
» Αποδομωντας την θρησκεια
» Θρησκεία στα σχολεία
» Αναρχία Vs. Κομμουνισμός

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Ελεύθερη Σκέψη :: Γενικές συζητήσεις :: Θρησκεία-
Μετάβαση σε: