Ελεύθερη Σκέψη

Ένα φόρουμ για συζητήσεις ελευθεριακού χαρακτήρα!!
 
ΑρχικήΦόρουμΗμερολόγιοΕικονοθήκηΣυχνές ΕρωτήσειςΑναζήτησηΚατάλογος ΜελώνΟμάδες ΜελώνΕγγραφήΣύνδεση
Καλώς ήρθατε στην Ελεύθερη Σκέψη! Κάθε μέλος μπορεί να προτείνει αλλαγές στην εμφάνιση του φόρουμ καθώς επίσης και να συμμετέχει σε όλες τις αποφάσεις. Καλά ποστ!!

Μοιραστείτε | 
 

 Αντιφασιστικό Φεστιβάλ Παραστατικών Τεχνών

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Mavri Vanilia

avatar

Αριθμός μηνυμάτων : 105
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 17/01/2013
Ηλικία : 28
Τόπος : Thessaloniki

ΔημοσίευσηΘέμα: Αντιφασιστικό Φεστιβάλ Παραστατικών Τεχνών   Παρ Μαρ 14, 2014 9:03 am

13 - 23 Μαρτίου 2014

στο ελεύθερο αυτοδιαχειριζόμενο θέατρο ΕΜΠΡΟΣ, Ρήγα Παλαμήδου 2

Το φεστιβάλ θα περιλαμβάνει θεατρικές παραστάσεις & εργαστήρια για παιδιά κι ενήλικες, χορό, συναυλίες, performances, προβολές, δρώμενα και οργανωμένες συζητήσεις, ενώ το Σάββατο 22 Μαρτίου θα συμμετέχουμε στην πορεία για την Παγκόσμια Ημέρα Δράσης ενάντια στον φασισμό και στον ρατσισμό.

Ελάτε να υπερασπιστούμε τον πλούτο της πολυπολιτισμικής κοινωνίας. Να κάνουμε τις γειτονιές μας, τους χώρους πολιτισμού και τις πόλεις μας γέφυρες φιλίας, αλληλεγγύης και αντίστασης μακριά από τις λογικές του διχασμού. Ο φασισμός δεν ξέρει να χορεύει, δεν έχει χρώματα και δεν τραγουδάει. Ο φασισμός δεν είναι εγγενές στοιχείο του ανθρώπου αλλά γεννάται κάτω από συγκεκριμένες κοινωνικές συνθήκες και για συγκεκριμένους σκοπούς. Οι λέξεις, οι νότες, ο χορός και τα χρώματα είναι τα δικά μας όπλα. Ας τα ενώσουμε ενάντια στον φόβο και την απάθεια..

Ας τα ενώσουμε στο όραμά μας ενάντια στη βαρβαρότητα και τον φασισμό!

Το Αντιφασιστικό Φεστιβάλ Παραστατικών Τεχνών θα διεξαχθεί 13 - 23 Μαρτίου 2014 ξεκινώντας καθημερινά από τις 16.00.

Θα περιλαμβάνει θεατρικές παραστάσεις, δρώμενα, performances, συναυλίες, εργαστήρια για μικρούς και μεγάλους και συντονισμένες συζητήσεις. Οι δραστηριότητες θα διεξάγονται στο ελεύθερο αυτοδιαχεριζόμενο θέατρο ΕΜΠΡΟΣ και στον δημόσιο χώρο της Αθήνας.

*όπου δεν ανακοινώνεται ο τόπος των εκδηλώσεων εννοείται το Θέατρο ΕΜΠΡΟΣ.

ΠΕΜΠΤΗ 13/3

17:00 - 18:00 Χωρίς Πατρίδα | Ομάδα Άκρων (θεατρική παράσταση)

18.00- 20.00 Συζήτησεις:

Τέχνη και πολιτική ενάντια στο φασισμό - Το καλλιτεχνικό έργο: αυτονομία / πολιτική στράτευση - Η σχέση της Τέχνης με την Αγορά - Μορφές και τρόποι αντίστασης μέσα από το καλλιτεχνικό έργο στο παρελθόν και σήμερα

20.00-21.00 Μαμά Φρικιό | Theatre De Votanique

(θεατρική παράσταση)

21.00-21.30 Πολυφωνικό σύνολο Χαονία (φουαγιέ θεάτρου Εμπρός)

21.30-22.30 Μάυρο Φως | Ομάδα Ανέμη (θεατρική παράσταση)

22.30-23.00 Γιοβάν | Ρεμπέτικο κουκλοθέατρο (πλατεία Αγ. Αναργύρων, Ψυρρή)

23.00 Live: Σπύρος Γραμμένος, Στάθης Δρογώσης, Χριστίνα Μαξούρη, Φοίβος Δεληβοριάς

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 14/3

15.30-16.30 Σαν μία βαθειά ανάσα /// BORDERS | Ομάδα Με νύχια και με δόντια (δρώμενο)

16.30-18.30 Συζητήσεις:

Ο εκφασισμός της κοινωνίας / Ο ρόλος των ΜΜΕ

- Κατασκευή και αναπαραγωγή ρατσιστικών και σεξιστικών στερεοτύπων

- Ωραιοποίηση - νομιμοποίηση της νεοναζιστικής πρακτικής

- Αντιπληροφόρηση: ο ρόλος των social media

Εισηγητές: Έφη Γιαννοπούλου (μεταφράστρια-δημοσιογράφος), Άρης Χατζηστεφάνου (δημοσιογράφος), Γιάννης Ανδρουλιδάκης (δημοσιογράφος), Δημήτρης Αρβανίτης (γραφίστας)

18.30-19.30 Έξω από τα κουτάκια: Αφιέρωμα στον ποιητή με αναπηρία Άρη Ταστάνη | Aντώνης Ρέλλας / Κίνηση καλλιτεχνών με αναπηρία

19.30-21.30 Μικρές σκηνές καθημερινής βίας - Μπορεί να μη γίνει και τίποτα | Θέατρο του καταπιεσμένου (θεατρική παράσταση)

21.45-22.45 Πατριδογνωσία | Γεράσιμος Γεννατάς (θεατρική παράσταση)

23.00 Live: Λατινοαμερικάνικα τραγούδια με τους Martha Moreleon (Μεξικό), Alejandro Diaz (Χιλή), Herman Mayr (Αργεντινή), Pedro Fabian (Περού)

Μουσική και τραγούδια της Μεσογείου και της Κάτω Ιταλίας

ΣΑΒΒΑΤΟ 15/3

12.00-14.00 Τζέλα, Λέλα, Κόρνας και Κλεομένης | Συντεχνία του γέλιου (παιδικό θέατρο)

13:30 Mr and Mrs Bubble | performance σαπουνόφουσκας - Σταθμός μετρό Μοναστηράκι και κατάληξη στο θέατρο Εμπρός

15:00 Απόσπασμα από το Διαγώνισμα Ευρωπαϊκής Υστερίας | ομάδα Μπουφόνοι - Πλατεία Συντάγματος

14.30-16.00 Το μαγικό ταξίδι της Ευγενίας | A.M.K.E. Φρέον, συμμετέχουν οι Mr.& Miss Bubble (παιδικό θέατρο)

16.00-16.30 Χορευτικό δρώμενο - Κasapi | Ένωση Φιλιππινέζων μεταναστών

17.00-19.00 Συζήτηση:

Φασισμός και εκπαίδευση

- Η αυταρχική δομή του σχολείου

- Η αναπαραγωγή της κυρίαρχης ιδεολογίας μέσα από την εκπαίδευση

- Η παρείσφρηση του νεοναζισμού στις μαθητικές κοινότητες - τρόποι αντίστασης

- Η προοπτική μιας αντιαυταρχικής εκπαίδευσης

Εισηγητές: Γιώργος Τσιάκαλος (Καθ. Παιδαγωγικής Α.Π.Θ.), Μπάμπης Μπαλτάς (Εκπαιδευτικός), Γιώργος Σωτηρόπουλος (δρ. Πολιτικής Φιλοσοφίας)

19.00-20.30 Γράμματα αγάπης στο Στάλιν | Ομάδα Εν Δράσει (θεατρική παράσταση)

21.00-23.00 Η μέθοδος της κυρίας Μαργαρίτας | Ομάδα Συντεταγμένοι (θεατρική παράσταση)

23.00 Οπλισμένες λέξεις [ενάντια στον φασισμό] | Κενό Δίκτυο (Live concert + multimedia + poetry action)

Bokomolech 2L8, Lyrical Punishment, Sissy Doutsiou, Tasos Sagris, Penelope D, Kinomatik + Yiannis Raouzaios, Doriaixmos, Video Art by Void Optical Art Lab

ΚΥΡΙΑΚΗ 16/3

12.00-14.00 Μίλα μήλα μαγικά | Ομάδα Αστρονάυτες (παιδικό θέατρο)

14.00- 15.00 Εργαστήρι κατασκευής ιστορίας: Ήταν ένα μικρό παπούτσι | Ειρήνη Αναγνωστοπούλου, Αγγελική Γουναρίδη (εργαστήρι για παιδιά)

14.00-16.00 Φασουλής | Θέατρο δρόμου (πλατεία Αγ.Αναργύρων, Ψυρρή)

15.00- 17.00 Συζήτηση:

- Πως δομείται η ταυτότητα του φασιστικού υποκειμένου

- Η αυταρχική προσωπικότητα

- Υπακοή (Το πείραμα του Milgram)

- Κοινωνικός κομφορμισμός, ο φόβος του Άλλου

- Πατρίδα, θρησκεία, έθνος, φυλή: τα ιδεολογήματα του εθνικοσοσιαλισμού

Εισηγητές: Δέσποινα Παρασκευά-Βελουδογιάννη, Ελπίδα Μαρκοπούλου, Ανδρέας Κουζέλης (κοινωνιολόγος), Κωστής Παπαϊωάννου (εκπαιδευτικός-συγγραφέας), Στέλλα Μπελιά (οικογένειες Ουράνιο Τόξο)

17.30-19.00 Ας θυμηθούμε χωρίς νοσταλγία | Μάνια Παπαδημητρίου (θεατρική παράσταση)

19.00-19.30 Τελετή απονομής | Κοινότητα Μπαγκλαντές

19.30-20.30 Χορευτικό Δρώμενο | Κοινότητα Μπαγκλαντές

20.30-21.00 Το λεξιλόγιο & το τριαντάφυλλο | Συριακή Κοινότητα (αναλόγιο αραβικής ποίησης)

21.00-22.00 Ελληνοτουρκικά τραγούδια | Φοιτητική ομάδα Κορίνθου

22.00-23.00 Η χαμένη τιμή της Καταρίνα Μπλουμ | Ομάδα Ubuntu (θεατρική παράσταση)

23.15 Live: Νέδα, Λόλεκ

ΔΕΥΤΕΡΑ 17/3

18.00-19.30 Τα σκουπίδια στο ψυγείο | Λίλιαν Καλίτση (θεατρική παράσταση)

20.00-21.00 Εκκλησιάζουσες του Αριστοφάνη | Ομάδα Εκτός Δρόμου (Κίνηση καλλιτεχνών με αναπηρία) (θεατρική παράσταση)

21.30-22.30 Ιράκ 9 τόποι επιθυμίας (θεατρική παράσταση)

23.00 Live: Stacy (Μάρθα Φριντζήλα, Βασίλης Μαντζούκης), Βαγγέλης Καζαντζής

ΤΡΙΤΗ 18/3

17.30-18.00 Το τελευταίο από τα ολόχρυσα ρολόγια της ζωής μου | Ομάδα Θε.αμ.α (Θέατρο Ατόμων με Αναπηρία) (θεατρική παράσταση)

18.00-20.00 Οι Χαλασοχώρηδες (θεατρική παράσταση)

20.30-21.30 Το μάθημα (θεατρική παράσταση)

22.00 Live: Doros, Θάνος Ανεστόπουλος, Κώστας Παρίσης

ΤΕΤΑΡΤΗ 19/3

17:00-19:00 Δώσε μου το χέρι σου | εμψυχώτρια: Χαρά Αλεξάκη (εκπαιδευτικό εργαστήριο, στον Α' Όροφο του Εμπρός)

19.30-21.00 Interview | Ομάδα Εμείς (θεατρική παράσταση)

21.00-22.30 Αύξηση | Ομάδα 4Frontal (θεατρική παράσταση)

22.30 Live: Τάνια Τσανακλίδου, Παναγιώτης Τσεβάς, Αδέσποτες Σκύλες Στο Βαλς των Βρώμικων Δρόμων Νο.3 (πολιτικό καμπαρέ)

ΠΕΜΠΤΗ 20/3

17.00-19.00 Συζήτηση:

Η τέχνη ως εργαλείο εκφασισμού

- τέχνη και αναπηρία

- οροθετικότητα αποκτά υπόσταση μέσα στην τέχνη

- η απαξίωση της ομοερωτικότητας ως παράλληλη αφήγηση στις ταινίες

εισηγητές: Αντώνης Ρέλλας (σκηνοθέτης, ακτιβιστής με Αναπηρία), Νικόλας Φακιόλας (ιστορικός τέχνης, οροθετικός), Δημήτρης Βασιλειάδης (κοινωνιολόγος, γκέι ακτιβιστής)

19.00-20.30 Στη Σκοινί | Ζώγια Σεβαστιανού (θεατρική παράσταση)

20.30-22.00 Φευγάδα: Εμείς και οι 'Ελληνες | Ομάδα Θέρος (θεατρική παράσταση)

22.00-23.00 Κάρβουνο | Θέατρο Κωφών Ελλάδος - Κίνηση Καλλιτεχνών με Αναπηρία (θεατρική παράσταση)

23.00 Live: Mc YinKa, Mιχάλης Δέλτα, Hior Chronic (Back-to-Back)

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 21/3

17.00-19.00 Ο τυχαίος θάνατος ενός αναρχικού και μερικών άλλων ανατρεπτικών | Μηχανικοί του φθηνού μελοδράματος (θεατρική παράσταση)

19.00-19.30 Μήδεια ως Αδόλφος | Θωμάς Διάφας (αναλόγιο)

19.30-20.30 Στροφοδίνη | Bίκος Ναχμίας (παράσταση)

20.30-22.00 Βρώμικες λέξεις | Difunta Correa (θεατρική παράσταση)

22.00-23.00 Χοροθέατρο ΔΑΓΙΠΟΛΗ | Κίνηση καλλιτεχνών με Αναπηρία (work in progress)

23.00 Live: Κώστας Παυλίδης, Ψαραντώνης

ΣΑΒΒΑΤΟ 22/3

12.00-13.30 Ιn memory of Nelson Mandela- Mandela Gals | Ubuntu Drum 'n Dance group, Troupe Emma Ya (Moυσικοχορευτική παράσταση )

13.00 Προσυγκέντρωση πορείας για την «Παγκόσμια ημέρα ενάντια στο φασισμό και το ρατσισμό». Συνοδευτικά δρώμενα: Quilombo, ομάδα Πείρα(γ)μα, Θέατρο του Πανικού, Boundaries (Πλατεία Αγ. Αναργύρων)

ΚΥΡΙΑΚΗ 23/3

12.00-13.00 Πατατατί | Ομάδα Ντουθ (παιδικό θέατρο)

13.00-14.00 Πρωτοχρονιάτικη παράσταση | Κοινότητα Αφγανών

14.30-15.30 Το κάτι άλλο και το κατιτί (παιδικό θέατρο)

15.30-16.30 Ο Γκοντό στην Αριζόνα | Ομάδα Ήμουν κι εγώ εκεί (θεατρική παράσταση)

16.30-17.00 Ακροβατικά | Μηχανουργείο

17.00-19.30 Συζήτηση:

Κινηματική δράση. Πώς αντιστεκόμαστε συλλογικά και δημιουργικά στη φασιστική απειλή. - Πολιτικός λόγος - Κοινωνική αλληλεγγύη - Ακτιβισμός

Ανοιχτή συζήτηση με συμμετοχή εκπροσώπων και μελών κινημάτων, οργανώσεων, συλλογικοτήτων και πρωτοβουλιών του αντιφασιστικού χώρου.

19.30-21.00 Fear of silence | Έλενα Χριστοδουλίδου - Αμφίδρομο (χορευτική παράσταση)

21.00-21.30 Horos Τheatre Company

21.30-22.30 Το μοιρολόγι της φώκιας & Ολόγυρα στη λίμνη | Όλια Λαζαρίδου (Θεατρικό αναλόγιο με συνοδεία μουσικής και τραγουδιού)

22.30 Live: Ματούλα Ζαμάνη, Μuchatrela Band, Radio Sol

***

ΔΡΑΣΕΙΣ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΧΩΡΟ - θα σας εκπλήξουν στους δρόμους της Αθήνας!

Δράσεις στον ηλεκτρικό | ομάδα ΣπάΣ.τη.Κα (Σπάσε την Καθημερινότητα)

14 Μαρτίου στο δρομολόγιο Πειραιάς - Κηφισιά του Ηλεκτρικού Συρμού

Μουσική στους δρόμους της πόλης | Naif (λαϊκό τρίο)

16 & 23 Μαρτίου στην πλατεία Αγ. Ειρήνης και Δ. Αρεοπαγίτου

Boundaries | ομάδα Boundlim Performance

20-23 Μαρτίου στην Κυψέλη & Κέντρο Αθήνας

Η όπερα της πεντάρας των Κ.Βάιλ και Μπ.Μπρεχτ | Παναγιώτης Ανδρονικίδης, Raphael Zeithen, Βάσσω Μιχαηλίδου

17-22 Μαρτίου στις πλατείες της Αθήνας

http://www.kinimatorama.net/event/37831

_________________
Ελευθερία χωρίς σοσιαλισμό είναι προνόμιο και αδικία.
Σοσιαλισμός χωρίς ελευθερία ειναι υποδούλωση και βαρβαρότητα.

~Μιχαήλ Μπακούνιν~
==============================
Αν θέλεις κλέφτες, φτιάξε ιδιοκτήτες. Αν θέλεις εγκλήματα, φτιάξε νόμους.
~Ο αναρχικός των δυο κόσμων, Ursula Le Guin~
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών
 
Αντιφασιστικό Φεστιβάλ Παραστατικών Τεχνών
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Ελεύθερη Σκέψη :: Ψυχαγωγία :: Θέατρο-
Μετάβαση σε: