Ελεύθερη Σκέψη
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ελεύθερη Σκέψη

Ένα φόρουμ για συζητήσεις ελευθεριακού χαρακτήρα!!
 
ΑρχικήΦόρουμΕικονοθήκηΑναζήτησηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση
Καλώς ήρθατε στην Ελεύθερη Σκέψη! Κάθε μέλος μπορεί να προτείνει αλλαγές στην εμφάνιση του φόρουμ καθώς επίσης και να συμμετέχει σε όλες τις αποφάσεις. Καλά ποστ!!

 

 Βεγκανισμός-veganism: ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΕΙΣΑΙ VEGAN????

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
overkill2024

overkill2024


Αριθμός μηνυμάτων : 177
Reputation : 3
Ημερομηνία εγγραφής : 16/11/2010
Ηλικία : 38

Βεγκανισμός-veganism: ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΕΙΣΑΙ VEGAN????  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Βεγκανισμός-veganism: ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΕΙΣΑΙ VEGAN????    Βεγκανισμός-veganism: ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΕΙΣΑΙ VEGAN????  I_icon_minitimeΚυρ Ιαν 06, 2013 10:17 pm

Βεγκανισμός-veganism: ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΕΙΣΑΙ VEGAN????  544993_503160413040274_779451584_n


«Όποτε βλέπετε ένα πουλί σε ένα κλουβί, ψάρια σε μια δεξαμενή, ή μη ανθρώπινα
θηλαστικά δεμένα με αλυσίδα, βλέπετε σπισισμό. Εάν θεωρείτε ότι μια μέλισσα ή
ένας βάτραχος έχει λιγότερο δικαίωμα στη ζωή και στην ελευθερία από ένα
χιμπατζή ή έναν άνθρωπο, ή θεωρείτε τον άνθρωπο ανώτερο από άλλα ζώα,
προσυπογράφετε στο σπισισμό. Εάν επισκέπτεστε ενυδρειο-φυλακές και ζωολογικούς
κήπους, τσίρκο που περιλαμβάνουν "νούμερα ζώων", φοράτε μη ανθρώπινο
δέρμα ή τρίχες, ή τρώτε τη σάρκα ασκείτε σπισισμό. Εάν διαδηλώνετε για
περισσότερο "ανθρώπινη" σφαγή των κοτόπουλων ή λιγότερο βάναυσους
περιορισμούς των γουρουνιών, διαιωνίζετε το σπισισμό»."

Joan Dunayer


Αυτή η φωτογραφία και τα παραπάνω λόγια του Joan Dunayer νομίζω ότι συμπυκνώνουν την όλη σκέψη τον Vegans.
Αλλά ας ρίξουμε και μία άλλη ματιά..


Αρχικά θα ήθελα να ξεκαθαρίσω ότι είμαι ενάντια στην
άσκοπη μαζική "παραγωγή" σφαγή ζώων για φαγητό, (πανάκριβα εστιατόρια
με σπάνιο κρέας φάλαινας, αλόγου, σκυλιών, σάπια Fast food κτλ) Για την
"διασκέδαση" μας (τσίρκο, ζωολογικοί κήποι κτλ) και την ένδυση
(γούνες, παπούτσια, τσάντες κτλ) Πρόβλημα υπάρχει! Και μάλιστα μεγάλο!


Απλός για εμένα η λύση δεν είναι στο να
μην τρως οτιδήποτε προέρχεται από ζώα.
Μίας και ασχολούμαι λοιπόν με την διατροφή και την γυμναστική θα
ήθελα απομυθοποιήσω ένα πράγμα σχετικά με το αν με την με τη χορτοφαγία,
οι ανάγκες του οργανισμού σε πρωτεΐνη καλύπτονται καλύτερα ή το ίδιο σε σχέση
με μια φυσιολογική διατροφή που περιέχει κρέας



Η πρωτεινοσύνθεση είναι μια από τις σημαντικότερες λειτουργίες του
οργανισμού. Οι πρωτεΐνες είναι απολύτως απαραίτητες για βασικότατες
λειτουργίες του ανθρώπινου σώματος.

Οι πρωτεΐνες είναι ουσιαστικά
αλυσίδες αμινοξέων. Υπάρχουν 22 διαφορετικά αμινοξέα στις ανθρώπινες
πρωτεΐνες, όχι στην ίδια αναλογία όμως, άλλα είναι πιο συχνά και άλλα
πιο σπάνια. Οι πρωτεΐνες των ζώων και των φυτών έχουν διαφορετικές
αναλογίες αμινοξέων. Όσο περισσότερο μοιάζουν 2 οργανισμοί, τόσο
περισσότερο μοιάζουν οι αναλογίες των αμινοξέων στις πρωτεΐνες τους.


Ο οργανισμός παίρνει τα αμινοξέα που χρειάζεται για την πρωτεινοσύνθεση
από τις πρωτεΐνες των τροφών που τρώει (τις οποίες διασπά στα αμινοξέα
από τα οποία αποτελούνται), ή τα συνθέτει από άλλα βιομόρια. Επομένως,
όσο πιο πολύ μοιάζουν οι πρωτεΐνες της τροφής με τις πρωτεΐνες του
ανθρώπου, τόσο μεγαλύτερη διατροφική αξία έχουν αφού οι πρωτεΐνες-στόχοι
παρασκευάζονται με λιγότερο "κόπο".
Επίσης
από τα 22 αμινοξέα, τα 9 (τα λεγόμενα βασικά) δεν είναι δυνατόν να
συντεθούν από τον ανθρώπινο οργανισμό, οπότε η μόνη πηγή γι αυτά είναι η
διατροφή!

Συνεπώς, όταν λέει κάποιος ότι με τη χορτοφαγία οι ανάγκες του
οργανισμού σε πρωτεΐνη καλύπτονται καλύτερα ή το ίδιο σε σχέση με μια
φυσιολογική διατροφή που περιέχει κρέας, απλά λέει βλακείες.



Οι φυτικές πρωτείνες είναι υποδεέστερες τόσο σε ποσότητα, όσο και σε
ποιότητα (λόγω της διαφορετικής περιεκτικότητας σε αμινοξέα) από τις
ζωικές. Επίσης, σχεδόν σε όλα τα φυτικά τρόφιμα (εξαιρείται η σόγια
νομίζω) λείπει τουλάχιστον ένα βασικό αμινοξύ από τα 9, και επειδή η
έλλειψή τους προκαλεί σοβαρά προβλήματα κάποιος που είναι vegan πρέπει
να κάνει τους απαραίτητους συνδυασμούς λαχανικών συνέχεια για να μην
έχει προβλήματα υγείας.

Όλα τα παραπάνω είναι βασικές γνώσεις
βιολογίας/χημειας τροφίμων και μπορείτε εύκολα να τα διασταυρώσετε ακόμα
και στο net.


Συμπέρασμα: παν μέτρον άριστον! Μία υγιής διατροφή πρέπει να τα περιέχει όλα! Πως να το κάνουμε δηλ? Άλλο είναι σαν λύση να τρόμε όσο χρειάζεται και όσο πρέπει για την επιβίωση μας και άλλο να μην τρώμε καθόλου.. Και για να σας το πω και αλλιώς..


Βεγκανισμός-veganism: ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΕΙΣΑΙ VEGAN????  Depositphotos6947644car


Έχει επεξεργασθεί από τον/την overkill2024 στις Δευ Ιαν 07, 2013 8:27 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.youtube.com/user/overkill2024
Dreamer_

Dreamer_


Αριθμός μηνυμάτων : 35
Reputation : 3
Ημερομηνία εγγραφής : 31/12/2012
Ηλικία : 30
Τόπος : Γη

Βεγκανισμός-veganism: ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΕΙΣΑΙ VEGAN????  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βεγκανισμός-veganism: ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΕΙΣΑΙ VEGAN????    Βεγκανισμός-veganism: ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΕΙΣΑΙ VEGAN????  I_icon_minitimeΔευ Ιαν 07, 2013 2:38 pm

Τεκμηριωμένα επιστημονικά δεν μπορώ να απαντήσω(δεν είμαι γιατρός). Γι' αυτό και θα τα γράψω όπως θυμάμαι από βιβλία ή δημοσιοποιήσεις.

Καταρχάς, τις πρωτεϊνες που χάνεις από το κρέας δε θα τις αναπληρώσεις από τα φυτά αλλά από τα όσπρια(φασόλια, φάβα, ρεβύθια, φακές και λοιπές ποικιλίες), τα μανιτάρια(τα οποία μαγειρεύονται με οποιαδήποτε συνταγή αφορά το μαγείρεμα κρέατος). Ακόμα, το ίδιο ισχύει και για τον σίδηρο(όσπρια), τον οποίο τον αναπληρώνεις πολύ καλά από καρύδια, φουντούκια, αμύγδαλα κλπ.

Γενικά τώρα για το κρέας, πέρα από το ότι το 70+% της παγκόσμιας παραγωγής φαρμάκων διοχετεύεται αποκλειστικά στην ζωική παραγωγή και αυτό δεν πρέπει να περνάει απαρατήρητο, αρκεί να σκεφτούμε ότι το πιο "καλό" και "καθαρό" κρέας το έχουν ζώα τα οποία τρέφονται αποκλειστικά με μη κρέας (πχ λαγός, μοσχάρι) και όχι τα σαρκοφάγα ή τα παμφάγα(πχ χοίρος, κότα).

Και από τη στιγμή που μπορούμε να ζήσουμε χωρίς κρέας(ο Πλάτωνας πχ μια χαρά έζησε σε εποχές που δεν υπήρχε η βοήθεια της ιατρικής) δεν αντιλαμβάνομαι τον λόγο για τον οποίο δεν μπορούμε, πόσο μάλλον το "ιατρικά" ντυμένο "δεν πρέπει", να απαγκιστρωθούμε από αυτό το κρεατικό modus.

Είναι γεγονός ότι τα φάρμακα είναι μια μεγάλη μπίζνα. Είναι επίσης γνωστό ότι σε διάφορα "επιστημονικά" ιατρικά συνέδρια οι χορηγοί είναι οι ίδιες οι φαρμακοβιομηχανίες. Ή για τα πάρε-δώσε μεταξύ αυτών και νοσοκομείων(προμήθειες). Το ότι κάποιοι έχουν συμφέρον από την "περίθαλψη" της υγείας μου είναι πασιφανές. Τα κέρδη είναι τεράστια. Δεν μιλάω για "αντισυστημικότητα" στο συγκεκριμένο κομμάτι. Μιλάω καθαρά για θέμα υγείας. Δε γίνεται να παραβλέπω το συμφέρον κάποιων να με κρατάνε άρρωστο για να βγάλουν κέρδος μέσω της "περίθαλψης", "περιποίησης", "φροντίδας" όπως θέλετε πείτε το, περιτυλίγματα υπάρχουν πολλά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://twitter.com/Melalikos
Dreamer_

Dreamer_


Αριθμός μηνυμάτων : 35
Reputation : 3
Ημερομηνία εγγραφής : 31/12/2012
Ηλικία : 30
Τόπος : Γη

Βεγκανισμός-veganism: ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΕΙΣΑΙ VEGAN????  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βεγκανισμός-veganism: ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΕΙΣΑΙ VEGAN????    Βεγκανισμός-veganism: ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΕΙΣΑΙ VEGAN????  I_icon_minitimeΔευ Ιαν 07, 2013 2:44 pm

Ποστάρω ένα λινκ από μια συζήτηση η οποία περιέχει πολλά ενδιαφέροντα στοιχεία, σχετικά και με τους κλασικούς μύθους περί "προβληματικής" διατροφής και λοιπά παρόμοια..

http://www.pets.gr/forum/showthread.php?t=2685
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://twitter.com/Melalikos
overkill2024

overkill2024


Αριθμός μηνυμάτων : 177
Reputation : 3
Ημερομηνία εγγραφής : 16/11/2010
Ηλικία : 38

Βεγκανισμός-veganism: ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΕΙΣΑΙ VEGAN????  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βεγκανισμός-veganism: ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΕΙΣΑΙ VEGAN????    Βεγκανισμός-veganism: ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΕΙΣΑΙ VEGAN????  I_icon_minitimeΔευ Ιαν 07, 2013 6:44 pm

Dreamer_ έγραψε:
Τεκμηριωμένα επιστημονικά δεν μπορώ να απαντήσω(δεν είμαι γιατρός). Γι' αυτό και θα τα γράψω όπως θυμάμαι από βιβλία ή δημοσιοποιήσεις.

Ναι γιατί εγώ είμαι γνωστός Γιατρός! Razz Razz

Dreamer_ έγραψε:
Καταρχάς, τις πρωτεϊνες που χάνεις από το κρέας δε θα τις αναπληρώσεις από τα φυτά αλλά από τα όσπρια(φασόλια, φάβα, ρεβύθια, φακές και λοιπές ποικιλίες), τα μανιτάρια(τα οποία μαγειρεύονται με οποιαδήποτε συνταγή αφορά το μαγείρεμα κρέατος). Ακόμα, το ίδιο ισχύει και για τον σίδηρο(όσπρια), τον οποίο τον αναπληρώνεις πολύ καλά από καρύδια, φουντούκια, αμύγδαλα κλπ.

Μάλλον δεν διάβασες προσεχτικά αυτά που έγραψα.. "Οι φυτικές πρωτείνες είναι υποδεέστερες τόσο σε ποσότητα, όσο και σε
ποιότητα (λόγω της διαφορετικής περιεκτικότητας σε αμινοξέα) από τις ζωικές... μπλα μπλα μπλα" 2ον! Επειδή δεν ήμαστε ούτε αγελάδες ούτε κουνελάκια (οκ.. εκτός από την Μαύρη βανίλια.. geek) και ο οργανισμός μας λειτουργεί διαφορετικά, παρόλο που τα όσπρια και έχουν κάποια συστατικά που χρειαζόμαστε ΔΕΝ απορροφούνταν το ίδιο από τον οργανισμό μας! Π.Χ. οι φακές έχουν σίδηρο, αλλά από τον οργανισμό μας ΔΕΝ απορροφούνταν!


Dreamer_ έγραψε:
Ποστάρω ένα λινκ από μια συζήτηση η οποία περιέχει πολλά ενδιαφέροντα
στοιχεία, σχετικά και με τους κλασικούς μύθους περί "προβληματικής"
διατροφής και λοιπά παρόμοια..


Δεν ξέρω τι έχεις διαπιστώσει εσύ από την εμπειρία σου, αλλά εγώ 6-7
ανθρώπους που ξέρω και είναι χορτοφάγοι, είναι όλοι αδύναμοι και
αρρωσταίνουν με το παραμικρό.

Επίσης, τα ζώα που είναι χορτοφάγα, όπως ανέφερα και προηγούμενος, έχουν εντελώς διαφορετικό σύστημα από
το δικό μας. Δεν βρίσκω τίποτα πιο αφύσικο από το να πολεμάμε τη φύση
μας και ούτε πιστεύω ότι μπορεί ο άνθρωπος ως είδος να κατανοήσει σε
σημαντικό βάθος τις διεργασίες που συμβαίνουν. Οπότε απλά ακολουθούμε
όλα αυτά που εδώ και εκατομμύρια χρόνια συντήρησαν και εξέλιξαν το ζωικό
βασίλειο.

Όσον αφορά τους ακαδημαϊκούς, κάτι William Willet και σου είπα μου είπες, έχω διαπιστώσει ότι πολλοί προσπαθώντας να
προβληθούν, εκφράζουν απόψεις αντίθετες προς το κατεστημένο και είναι
λογικό. Κανείς δεν ασχολείται με αυτόν που λέει κάτι προφανές. Τον
οδοντίατρο που θα πει ότι είναι ανθυγιεινό να πλένεις τα δόντια σου θα
βγάλουν στην τηλεόραση. Άλλωστε έχω διαβάσει άπειρες φορές ακαδημαϊκές
έρευνες με στοιχεία και αντίθετα αποτελέσματα. Ο ανθρώπινος παράγοντας
δεν μπορεί να βγει από τη μέση και το άγνωστο θα είναι πάντα το τεράστιο
κομμάτι σε σχέση με το γνωστό.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.youtube.com/user/overkill2024
????????
Επισκέπτης




Βεγκανισμός-veganism: ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΕΙΣΑΙ VEGAN????  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βεγκανισμός-veganism: ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΕΙΣΑΙ VEGAN????    Βεγκανισμός-veganism: ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΕΙΣΑΙ VEGAN????  I_icon_minitimeΔευ Ιαν 07, 2013 7:29 pm

overkill2024 έγραψε:


Μάλλον δεν διάβασες προσεχτικά αυτά που έγραψα.. "Οι φυτικές πρωτείνες είναι υποδεέστερες τόσο σε ποσότητα, όσο και σε
ποιότητα (λόγω της διαφορετικής περιεκτικότητας σε αμινοξέα) από τις ζωικές... μπλα μπλα μπλα" 2ον! Επειδή δεν ήμαστε ούτε αγελάδες ούτε κουνελάκια (οκ.. εκτός από την Μαύρη βανίλια.. geek) και ο οργανισμός μας λειτουργεί διαφορετικά, παρόλο που τα όσπρια και έχουν κάποια συστατικά που χρειαζόμαστε ΔΕΝ απορροφούνταν το ίδιο από τον οργανισμό μας! Π.Χ. οι φακές έχουν σίδηρο, αλλά από τον οργανισμό μας ΔΕΝ απορροφούνταν!
Εμένα πάντως όσες φορές είχα έλλειψη σιδήρου ο γιατρός φακές μου έλεγε να τρώω πολύ. Και ήταν διατροφολόγος. Γενικά συμφωνώ με το παν μέτρον 'αριστον αλλά μη λέμε κιόλας ότι τα όσπρια δεν αφομοιώνονται από τον οργανισμό. Σ'όποιο διατροφολόγο και να πας μέσα στη βδομάδα θα σου δώσει περισσότερα όσπρια και λαδερά παρά κρέας. Η μεσογειακή διατροφή που είναι η πιο ισορροπημένη περιέχει όλα αυτά τα φαγητά. Κανονικά κρέας πρεπει να τρώμε το πολύ 4 φορές το μήνα. Άρα αυτό που λες δεν υφίσταται. Αν ο οργανισμός δεν αφομοίωνε σωστά τις φυτικές πρωτεΐνες και το σίδηρο θα είχαμε όλοι πρόβλημα. Βασικά ο Dreamer είναι το ζωντανό παράδειγμα ότι δεν ισχύει κάτι τέτοιο αφού δεν έχει καθόλου έλλειψη σιδήρου η οποιοδήποτε άλλο πρόβλημα. Συνεπώς, ναι μεν δεν συμφωνώ με το να μην τρώει κάποιος καθόλου κρέας αλλά όχι ότι δεν αφομοιώνουμε τα συστατικά των υπόλοιπων τροφών.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
overkill2024

overkill2024


Αριθμός μηνυμάτων : 177
Reputation : 3
Ημερομηνία εγγραφής : 16/11/2010
Ηλικία : 38

Βεγκανισμός-veganism: ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΕΙΣΑΙ VEGAN????  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βεγκανισμός-veganism: ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΕΙΣΑΙ VEGAN????    Βεγκανισμός-veganism: ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΕΙΣΑΙ VEGAN????  I_icon_minitimeΔευ Ιαν 07, 2013 8:13 pm

Να ξεκαθαρίσω κάτι για να μην παρεξηγηθώ! Δεν είμαι ενάντια στο να είναι
κανείς Vegan. Το αντίθετο. Αν τα καταφέρνει του "βγάζω το καπέλο"
γιατί δεν μένει μόνο στα λόγια.. το κάνει τρόπο ζωής! ΔΕΝ έχω καθόλου
επιθετική διάθεση και αν με παρεξηγήσατε ζητώ συγνώμη! Όπως είπα και πιο
πάνω, η θέση μου είναι "παν μέτρον άριστον". Σωστή διατροφή!



Mauri_Vanilia έγραψε:
Εμένα πάντως όσες φορές είχα έλλειψη σιδήρου ο γιατρός φακές μου έλεγε να τρώω πολύ. Και ήταν διατροφολόγος. Γενικά συμφωνώ με το παν μέτρον 'αριστον αλλά μη λέμε κιόλας ότι τα όσπρια δεν αφομοιώνονται από τον οργανισμό. Σ'όποιο διατροφολόγο και να πας μέσα στη βδομάδα θα σου δώσει περισσότερα όσπρια και λαδερά παρά κρέας. Η μεσογειακή διατροφή που είναι η πιο ισορροπημένη περιέχει όλα αυτά τα φαγητά. Κανονικά κρέας πρεπει να τρώμε το πολύ 4 φορές το μήνα. Άρα αυτό που λες δεν υφίσταται. Αν ο οργανισμός δεν αφομοίωνε σωστά τις φυτικές πρωτεΐνες και το σίδηρο θα είχαμε όλοι πρόβλημα. Βασικά ο Dreamer είναι το ζωντανό παράδειγμα ότι δεν ισχύει κάτι τέτοιο αφού δεν έχει καθόλου έλλειψη σιδήρου η οποιοδήποτε άλλο πρόβλημα. Συνεπώς, ναι μεν δεν συμφωνώ με το να μην τρώει κάποιος καθόλου κρέας αλλά όχι ότι δεν αφομοιώνουμε τα συστατικά των υπόλοιπων τροφών.

Κατά τα άλλα νομίζω ήμουν ξεκάθαρος! Η ένσταση μου ήταν καθαρά για την πρωτεΐνη! Και τεκμηρίωσα πλήρως το λόγο! Κάνω γυμναστική χρόνια και έχω συμβουλευτεί πολλούς διατροφολόγους.. Ο δικός σου, μάλλον ήταν λίγο χαζούλης, ή βαριόταν να κάνει σωστά την δουλεία του.. Αλλά για να μην μιλάμε με αερολογίες και με συναισθηματισμούς.. Ιδού ο παρακάτω πίνακας και ένα σχόλιο:


Τα πιο πλούσια τρόφιμα σε σίδηρο

ΑΝΑ 100 γρΒΙΟΔΙΑΘΕΣΙΜΟΤΗΤΑΣΙΔΗΡΟΣ ΣΕ mg
Σπλήνα αρνιού****38,70
Bρόμη με σταφίδες (πρωϊνού)**32,70
Νιφάδες πρωϊνού από καλαμπόκι**31
Συκώτι πάπιας και χήνας****30,60
Χτένια***28
Νιφάδες βρόμης αποφλειωμένες**15,70
Πασατέμπος**15
Σουσάμι**14,70
Χαβιάρι***11,90
Σουπιές***10,80
Πιπεριές**10,40
Συκώτι αρνιού****10,20
Χταπόδι***9,50
Κουκουνάρι*9,20
Ντομάτα λιαστή*9,10
Συκώτι Κοτόπουλου****8,50
Δημητριακά πρωϊνού*8,20
Στρείδια***7,70



ΑΝΑ 100 γρΒΙΟΔΙΑΘΕΣΙΜΟΤΗΤΑΣΙΔΗΡΟΣ ΣΕ mg
Πράσα**7,60
Ηλιόσπορος**6,80
Μύδια***6,70
Συκώτι μοσχαρίσιο****6,30
Βερίκοκα αποξηραμένα*6,30
Μαϊντανός*6,20
Κάσιους**6
Φιστίκια, αμύγδαλα*4,50
Χοιρινό****4,25
Μοσχάρι****3,90
Κατσίκι****3,70
Φασόλια ξερά**3,70
Μακαρόνια*3,60
Σπανάκι**3,60
Δαμάσκηνα αποξηραμένα**3,50
Ρύζι*3,50
Αγκινάρες*3,40
Φακές**3,30
Γαρίδες***3,10
Καρύδια**3,10
Κιμάς μοσχαρίσιος****3



Αν ήταν σωστός διατροφολόγος λοιπόν θα σου έδειχνε τον παραπάνω πίνακα και θα σου έλεγε: "Για μεγαλύτερη απορρόφηση να το συνδυάσεις με:

1)Τρόφιμα πλούσια σε βιταμίνη C, όπως χυμό
πορτοκαλιού, φράουλες, πιπεριές, ντομάτες, μπρόκολο, λάχανο, κρεμμύδι,
πεπόνι, χόρτα, σπανάκι, μαρούλι κλπ. Η βιταμίνη C αυξάνει την απορρόφηση
του σιδήρου. Όταν, λοιπόν, τρώτε μπριζόλα, νοστιμίστε τη με λεμόνι.
2)Λευκό κρασί: Το μηλικό οξύ που περιέχει αυξάνει επίσης την απορρόφηση του σιδήρου.


Η ποσότητα σιδήρου που λαμβάνουμε απο ενα πιάτο φακές π.χ ειναι κάπου
37%του σιδηρου των φακών όπως επίσης και απο το σπανάκι το 45%.Και δεν λαμβάνουμε όλο το σίδηρο γιατι σε μερικές τροφές οπως αυτες οι δυο το περισσότερο σιδηρο τον έχουν στο ριζικό τους σύστημα που τους βοηθάει να αναπτυχθούν σωστά και να πάρουν ολα τα θρεπτικά στοιχια που χρειάζονται.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.youtube.com/user/overkill2024
XwrisOnomaGamioli




Αριθμός μηνυμάτων : 338
Reputation : 3
Ημερομηνία εγγραφής : 10/12/2010

Βεγκανισμός-veganism: ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΕΙΣΑΙ VEGAN????  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βεγκανισμός-veganism: ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΕΙΣΑΙ VEGAN????    Βεγκανισμός-veganism: ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΕΙΣΑΙ VEGAN????  I_icon_minitimeΔευ Ιαν 07, 2013 10:06 pm

Ρε παιδιά δεν νομίζω πως είναι αυτό ακριβώς το point για τους αντισπισιστές.Αν και δεν το έχω ψάξει ιδιαίτερα,μια και μ΄άφήνει ψιλο-αδιάφορη σαν θεωρία,ο αντισπισισμός δεν αναλώνεται στο διατροφολογικά βιώσιμο,αλλά εμμένει στο ηθικά επιτρεπτό.Δεν είναι δηλαδή κέντρο σκέψης των αντισπισιστών το αν οι φακές αντικαθιστούν επάξια άλλες ζωικές πηγές σιδήρου,αλλά ο αμοραλισμός που εδραιώνει η χρήση του δεύτερου.


Και,Όβερ,άλλο οι Vegans,άλλο οι αντισπισιστές.Μην ξεχνάς,οι Vegans βγάζουν και χαριτωμένα συνθήματα (We're not Vegetarian because we like animals, we're vegetarian because WE HATE PLANTS!) Razz Twisted Evil


(σπόντα των vegans στους ξερατάδες των epic meal time)
Σόρι,για την τρολλιά,αλλά είναι πετυχημένο. Razz Razz Twisted Evil Twisted Evil
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.youtube.com/user/XwrisOnomaGamioli?feature=mhee
El Topo

El Topo


Αριθμός μηνυμάτων : 5
Reputation : 1
Ημερομηνία εγγραφής : 02/01/2013

Βεγκανισμός-veganism: ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΕΙΣΑΙ VEGAN????  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βεγκανισμός-veganism: ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΕΙΣΑΙ VEGAN????    Βεγκανισμός-veganism: ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΕΙΣΑΙ VEGAN????  I_icon_minitimeΤρι Ιαν 08, 2013 12:20 am

Eίμαι ενάντια στη βίαιη θανάτωση των ζώων, τη στιγμή μάλιστα που η τεχνολογία παρέχει εντελώς ανώδυνους τρόπους θανάτωσης (ηλεκτροσόκ κλπ).
Ξεκαθαρίζοντας αυτό, θεωρώ ότι πρέπει να υπάρχει ελευθερία επιλογής ανάμεσα στο να είναι κάποιος vegetarian ή όχι και πως δεν θα έπρεπε να τίθεται θέμα ηθικής, όταν μάλιστα πληρούται η προϋπόθεση που ανέφερα προηγουμένως.
Κι αυτό γιατί ο άνθρωπος είναι παμφάγο ον, όχι ότι δε μπορεί να επιβιώσει αλλιώς, αλλά απ'την αρχαιότητα οι άνθρωποι κυνηγούσαν και στη συνέχεια εξέθρεφαν ζώα προς βοράν.
Όπως λοιπόν δεν μπορούμε να κατηγορήσουμε το λιοντάρι για ανηθικότητα, έτσι κατα τη γνώμη μου δε μπορούμε να κατηγορήσουμε ούτε τον άνθρωπο, αρκεί οι επιλογές του να μην απειλούν το ευρύτερο οικοσύστημα (βλέπε παράνομη θήρευση κλπ) και να μην θέτουν σε βασανισμό το ζώο κατα τη θανάτωση.
Μην ξεχνάμε άλλωστε ότι τα ζώα που προορίζονται για βορά δεν θα έρχονταν στον κόσμο υπο διαφορετικές συνθήκες, οπότε δυστυχώς ο λόγος που ήρθαν στη ζωή ήταν αυτός και μόνο.
Θα ήταν λοιπόν καλύτερα να μη γεννηθούν καθόλου ή να ζήσουν για λίγους μήνες/έτη (ακούγεται αστείο ίσως αλλά μιας και τίθεται φιλοσοφικό/ηθικό ζήτημα, τότε νομίζω ότι είναι εύστοχη μια τέτοια σκέψη) ?

Ως προς το καθαρά ιατρικό ζήτημα, έχοντας ασχοληθεί για χρόνια με γυμναστήρια και διατροφές, έχω καταλήξει στο ότι η έλλειψη κρέατος γίνεται να αναπληρωθεί από τον μέσο άνθρωπο, αλλά απ'όσους έχουν αυξημένες απαιτήσεις απ'το σώμα τους (δε μιλάω για πρωταθλητές απαραίτητα), είναι σχεδόν αδύνατον καθώς οι ποσότητες που απαιτούνται για την αναπλήρωση της πρωτεϊνης είναι τεράστιες αν δεν προέρχονται από κρέας και είναι αδύνατον να τις καταναλώσει κάποιος.

Καθαρά ιατρικά το σωστότερο είναι μια ισορροπημένη διατροφή, πλούσια σε βιταμίνες (που προέρχονται από λαχανικά-φρούτα κατα κανόνα), καλά λίπη (φυτικά και ω3), υδατάνδρακες (ρύζι κλπ) και πρωτεϊνη (κατα κανόνα από λευκά κρέατα).

Ηθικά τώρα, νομίζω ότι δεν πρέπει να ξεχνούμε πως το φυσικό είναι και ηθικό και όπως τα ζώα τρέφονται συχνά με άλλα ζώα, έτσι κάνει κι ο άνθρωπος.
Αν ήμασταν εκ της φύσης μας χορτοφάγοι, τότε δεν θα υπήρχε καμια τάση του ανθρώπου προς την κρεατοφαγία ενώ κάτι τέτοιο μπορεί να μας δημιουργούσε κι ασθένειες (βλέπε τρελές αγελάδες κ.ο.κ.).
Το ότι η συντριπτική πλειοψηφία των ανθρώπων τρέφεται (και) με κρέας, απ'τα αρχαία κιόλας χρόνια, είναι κατα τη γνώμη μου αδιάσειστη απόδειξη ότι δεν είμαστε χορτοφάγα όντα αλλά παμφάγα.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Βεγκανισμός-veganism: ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΕΙΣΑΙ VEGAN????  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βεγκανισμός-veganism: ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΕΙΣΑΙ VEGAN????    Βεγκανισμός-veganism: ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΕΙΣΑΙ VEGAN????  I_icon_minitimeΤρι Ιαν 08, 2013 2:10 am

@overkill
1)Δεν θεώρησα ότι είσαι επιθετικός αλλά διαφωνώ με το ότι οι τροφές δεν αφομοιώνονται στον οργανισμό.
2) Ο πίνακας αν δεν κάνω λάθος περιέχει την ποσότητα σε σίδηρο και όχι το ποσοστό αφομοίωσης από τον οργανισμό για το οποίο απάντησα εγώ. Το δεν αφοιμοιώνεται μου θυμίζει κάπως το δεν μεταβολίζεται και γι αυτό διαφώνησα.
3) Ένα γενικό σχόλιο με βάση τον πίνακα. Αν παρατηρήσεις το μόνα κρέατα με υψηλό δείκτη σιδήρου είναι το αρνί που εχει άλλα αρνητικά (πολύ λίπος κλπ) οπότε σου προκαλεί άλλα προβλήματα και το συκώτι πάπιας-χήνας που δεν το τρώνε παρά ελάχιστοι. Αμέσως μετά έρχεται το συκώτι κοτόπουλου που επίσης δεν έχω ακούσει κανένα να το τρώει, κυρίως τρώμε μπούτι ή στήθος. Αντίθετα, υψηλό δεικτη σιδήρου έχουν: βρώμη, καλαμπόκι, πιπεριές κλπ. Τα κρέτα τα οποία τρώμε συνήθως χοιρινό μοσχάρι έχουν 4,25 και 3,90 αντίστοιχα δηλαδή λίγο πάνω απ'ότι οι φακές και ο μοσχαρίσιος κιμάς που επίσης συνηθίζεται έχει λιγότερο από τις φακές.
Τέλος, συμφωνώ με τον ελ τόπο σ αυτό το ζήτημα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
overkill2024

overkill2024


Αριθμός μηνυμάτων : 177
Reputation : 3
Ημερομηνία εγγραφής : 16/11/2010
Ηλικία : 38

Βεγκανισμός-veganism: ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΕΙΣΑΙ VEGAN????  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βεγκανισμός-veganism: ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΕΙΣΑΙ VEGAN????    Βεγκανισμός-veganism: ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΕΙΣΑΙ VEGAN????  I_icon_minitimeΤρι Ιαν 08, 2013 5:43 am

Mauri_Vanilia έγραψε:
@overkill Ένα γενικό σχόλιο με βάση τον πίνακα.

Ο πίνακας δεν είχε σκοπό να αναδείξει μόνο ότι το κάποια κρέατα έχουν υψηλή ποσότητα σιδήρου. Γράφω και κάτι άλλο στο τέλος, δεν ξέρω αν το διάβασες όλο. Η καλύτερη αφομοίωση γίνετε φυσικά με το σωστό συνδυασμό και η απορρόφηση σιδήρου από τροφές όπως το σπανάκι και οι φακές είναι πολύ λίγη (όπως εξηγώ!)

Συμφωνώ σε όλα όσα λέει ο el! αυτά. Razz

Καλά το βίντεο της ΧΟΓ τα έσπασε! πολύ γέλιο! χεχεχε Razz Razz Razz Razz
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.youtube.com/user/overkill2024
????????
Επισκέπτης




Βεγκανισμός-veganism: ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΕΙΣΑΙ VEGAN????  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βεγκανισμός-veganism: ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΕΙΣΑΙ VEGAN????    Βεγκανισμός-veganism: ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΕΙΣΑΙ VEGAN????  I_icon_minitimeΤρι Ιαν 08, 2013 8:41 am

overkill2024 έγραψε:

Ο πίνακας δεν είχε σκοπό να αναδείξει μόνο ότι το κάποια κρέατα έχουν υψηλή ποσότητα σιδήρου. Γράφω και κάτι άλλο στο τέλος, δεν ξέρω αν το διάβασες όλο. Η καλύτερη αφομοίωση γίνετε φυσικά με το σωστό συνδυασμό και η απορρόφηση σιδήρου από τροφές όπως το σπανάκι και οι φακές είναι πολύ λίγη (όπως εξηγώ!)
Στό 1ο συμφωνώ. Ο συνδυασμός των τροφών είναι όντως πολύ σημαντικός για την σωστή αφομοίωση από τον οργανισμό. Εγώ απλά απάντησα στο κομμάτι με την περιεκτικότητα. Σ'όσα συμφωνω δεν αναφέρθηκα στα προηγούμενα ποστ μου.:Ρ Και για την απορρόφηση σου απάντησα. Εσύ μπορεί να το είπες αλλά δεν προκύπτει από πουθενά, δεν το απέδειξες. διαφωνώ σ αυτό με την απορρόφηση γιατί είναι σαν να λες ότι ο οργανισμός μας δεν μπορεί να μεταβολίσει σωστά τα όσπρια ή τα λαχανικά και μπορεί καλύτερα το κρέας, ενώ ισχύει το ανάποδο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Βεγκανισμός-veganism: ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΕΙΣΑΙ VEGAN????
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Συγκρουση-μπαχαλα ειναι κοινωνικη αντι-βια Ή ειναι απλως ενα αδιεξοδο που εκτονωνει την οργη
» Eίναι ωραία να είσαι Ευρωπαία;
»  ΜΗΠΩΣ ΕΙΣΑΙ «ΠΟΛΥ-ΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΟΣ» ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ;
» «Ο νεοναζισμός δεν είναι οι άλλοι»
» Τι είναι για εσάς η Αναρχία?

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Ελεύθερη Σκέψη :: Επικαιρότητα :: Κοινωνικά-
Μετάβαση σε: