Ελεύθερη Σκέψη
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ελεύθερη Σκέψη

Ένα φόρουμ για συζητήσεις ελευθεριακού χαρακτήρα!!
 
ΑρχικήΦόρουμΕικονοθήκηΑναζήτησηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση
Καλώς ήρθατε στην Ελεύθερη Σκέψη! Κάθε μέλος μπορεί να προτείνει αλλαγές στην εμφάνιση του φόρουμ καθώς επίσης και να συμμετέχει σε όλες τις αποφάσεις. Καλά ποστ!!

 

 Κουκουλοφόροι επιτέθηκαν στον James Watson στην ομιλία του στην Πάτρα

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
????????
Επισκέπτης




Κουκουλοφόροι επιτέθηκαν στον James Watson στην ομιλία του στην Πάτρα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Κουκουλοφόροι επιτέθηκαν στον James Watson στην ομιλία του στην Πάτρα   Κουκουλοφόροι επιτέθηκαν στον James Watson στην ομιλία του στην Πάτρα I_icon_minitimeΠεμ Απρ 14, 2011 10:43 pm

Πάτρα: Επιτέθηκαν στον νομπελίστα καθηγητή Τζέιμς Γουότσον

Αθήνα

Νέο κρούσμα βίας σημειώθηκε σε ελληνικό πανεπιστήμιο, εις βάρος μάλιστα του Νομπελίστα Ιατρικής και Φυσιολογίας καθηγητή κ. Τζέιμς Γουότσον, αμαυρώνοντας την εικόνα των ελληνικών Ιδρυμάτων ανώτατης εκπαίδευσης. «Είμαι ευτυχής που η ομιλία μου άρεσε στην πλειονότητα των φοιτητών και είχε ανταπόκριση» δήλωσε αποκλειστικά στο «Βήμα» ο καθηγητής κ. Γουότσον. «Είναι ατυχές το γεγονός ότι μια εξαιρετικά μικρή μερίδα ατόμων τη διέκοψε. Ωστόσο χαίρομαι που μπόρεσα να την ολοκληρώσω και να έχω την άριστη επικοινωνία που είχε με τους φοιτητές που την παρακολούθησαν» συνέχισε.


Το περιστατικό συνέβη όταν νεαρός κουκουλοφόρος ανέβηκε κρατώντας ένα κοντάρι, το μεσημέρι της Πέμπτης, στο βήμα συνεδρίου στην Πάτρα, όπου μιλούσε ο καθηγητής. Ο νεαρός μπήκε στον χώρο όπου είχε προγραμματιστεί η ομιλία του καθηγητή, συνοδεία και άλλων.

Οι υπόλοιποι νεαροί ωστόσο, έμειναν στην είσοδο του συνεδριακού χώρου και πέταξαν φυλλάδια με το γνωστό γράμμα «Α» κλεισμένο σε κύκλο, που είναι χαρακτηριστικό των αναρχικών ομάδων, ενώ φώναζαν τα συνθήματα «η γενετική, είναι συνώνυμη του Ναζισμού»...

Ο κουκουλοφόρος προσπάθησε να επιτεθεί στον Γουότσον, δύο καθηγητές έτρεξαν να τον βοηθήσουν και δέχτηκαν χτυπήματα, ενώ το επεισόδιο έληξε μόνο όταν έσπευσαν κι άλλοι πανεπιστημιακοί. Ενας καθηγητής ωστόσο, χτυπήθηκε στο κεφάλι και μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο. Λίγο αργότερα δε, αποχώρησαν και οι υπόλοιποι νεαροί που περίμεναν στην είσοδο του κτιρίου και η ομιλία του καθηγητή Γουότσον συνεχίστηκε.

«Εγκληματική επίθεση»
«Υποβάλλαμε μήνυση κατ' αγνώστων. Πρόκειται για εγκληματική επίθεση και ωμή παραβίαση του πανεπιστημιακού ασύλου» δήλωσε στο «Βήμα» ο πρύτανης του πανεπιστημίου Πατρών κ. Γ. Παναγιωτάκης. «Αν συμμετείχαν στο επεισόδιο και φοιτητές μας, θα έχουν και πειθαρχικές ποινές, αν και οφείλω να πω ότι εκείνοι που απώθησαν πρώτοι τους νεαρούς που επιτέθηκαν στον καθηγητή ήταν οι φοιτητές μας» πρόσθεσε.

«Η πράξη αυτή, σίγουρα πλήττει το κύρος του πανεπιστημίου μας χωρίς να φταίει το ίδιο το πανεπιστήμιο» κατέληξε ο κ. Παναγιωτάκης.=«Αποκρουστικό περιστατικό που δημιουργεί συναισθήματα ντροπής και παραβιάζει το ακαδημαϊκό άσυλο με απροκάλυπτο τρόπο» χαρακτήρισε το θέμα μιλώντας στο «Βήμα» και ο πρώην πρύτανης του Ιδρύματος κ. Στ. Κουμπιάς.

Ανακάλυψε τη Διπλή Ελικα
Στον χώρο που έγινε το επεισόδιο κλήθηκε η Ασφάλεια Πάτρας, προκειμένου να συλλέξει αποτυπώματα και στοιχεία. Το θέμα θα ερευνήσει πειθαρχικά και ο πρύτανης του Ιδρύματος κ. Γ. Παναγιωτάκης, ο οποίος και ζήτησε συγνώμη προσωπικά για το συμβάν από τον κ. Γουότσον.

Ο Νομπελίστας βρέθηκε στη Πάτρα για να μιλήσει στο πλαίσιο του 12ου συνεδρίου ιατρικής χημείας που διοργανώνει το Διατμηματικό Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Σπουδών «Ιατρική Χημεία: Σχεδιασμός και Ανάπτυξη Φαρμακευτικών Προϊόντων» των Τμημάτων Χημείας και Φαρμακευτικής του Πανεπιστημίου Πατρών.

Ο καθηγητής βραβεύτηκε με Nobel το 1962 και μίλησε για την Ανακάλυψη της Διπλής Ελικας του DNA.

Πηγή

Πάτρα: Κουκουλοφόροι επιτέθηκαν σε Νομπελίστα στο Πανεπιστήμιο

Το επεισόδιο έληξε και θα διερευνηθεί πειθαρχικά απο την πρυτανική αρχή αλλά και απο την αστυνομία

Αναστάτωση επικράτησε νωρίτερα στο πανεπιστήμιο Πατρών, όταν σύμφωνα με πληροφορίες του The best ομάδα νεαρών εισέβαλε στο χώρο που πραγματοποιείται το 12ο συνέδριο χημείας και ένας νεαρός φορώντας κουκούλα στο πρόσωπο ανέβηκε στο πόντιουμ την ώρα που μιλούσε ο βραβευμένος με Nobel Ιατρικής και Φυσιολογίας καθηγητής James D. Watson, κρατώντας ένα κοντάρι. Ο νεαρός προσπάθησε να επιτεθεί στον καθηγητή, ενώ στην προσπάθειά τους να τον εμποδίσουν δυο καθηγητές του πανεπιστημίου τραυματίστηκαν ελαφρά στο χέρι και το κεφάλι.

Την ίδια στιγμή οι υπόλοιποι κουκουλοφόροι παρέμεναν στην είσοδο του χώρου. Το επεισόδιο έληξε λίγο αργότερα μετά την αποχώρηση των διαδηλωτών. Λίγο αργότερα στο σημείο κατέφθανε και κλιμάκιο της Ασφάλειας Πάτρας με επικεφαλής τον ίδιο τον Διευθυντή της υπηρεσίας Αριστείδη Ανδρικόπουλο ο οποίος ενημερώθηκε προσωπικά για το συμβάν απο τον πρύτανη του πανεπιστημίου. Το θέμα πάντως θα διερευνηθεί και πειθαρχικά από την πρυτανική αρχή του Πανεπιστημίου, που ζήτησε συγγνώμη για το συμβάν από τον κ. Watson.

Οι αντιεξουσιαστές προχώρησαν στην παραπάνω ενέργεια, σε ένδειξη διαμαρτυρίας, καθώς ο διακεκριμένος νομπελίστας, στο παρελθόν, έχει κατηγορηθεί για ρατσιστικές θέσεις, καθώς έχει διατυπώσει την άποψη ότι βάσει της γενετικής, οι μαύροι άνθρωποι είναι λιγότερο ευφυής από τους λευκούς. Η συγκεκριμένη θέση του κ. Watson, την οποία εύκολα μπορεί να βρει κάποιος στο Διαδίκτυο, φαίνεται ότι αποτέλεσε το "κόκκινο πανί" για την επεισοδιακή επέμβαση των αντιεξουσιαστών.

Ο διακεκριμένος επιστήμονες βρέθηκε σήμερα στην Πάτρα για να μιλήσει στο πλαίσιο του 12ου συνεδρίου ιατρικής χημείας που διοργανώνει το Διατμηματικό Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Σπουδών «Ιατρική Χημεία: Σχεδιασμός και Ανάπτυξη Φαρμακευτικών Προϊόντων» των Τμημάτων Χημείας και Φαρμακευτικής του Πανεπιστημίου Πατρών. Ο καθηγητής που βραβεύτηκε με Νobel το 1962 μίλησε για την Ανακάλυψη της Διπλής Έλικας του DNA.

Το Συνέδριο, αφιερωμένο στους Μεταπτυχιακούς Φοιτητές και στην Έρευνα για τον Καρκίνο, συνδιοργανώνεται με την Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδος και τον Δήμο Πατρέων και τελεί υπό την Αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας.

Πηγή
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thrashcore

thrashcore


Αριθμός μηνυμάτων : 111
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 16/11/2010

Κουκουλοφόροι επιτέθηκαν στον James Watson στην ομιλία του στην Πάτρα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κουκουλοφόροι επιτέθηκαν στον James Watson στην ομιλία του στην Πάτρα   Κουκουλοφόροι επιτέθηκαν στον James Watson στην ομιλία του στην Πάτρα I_icon_minitimeΠεμ Απρ 14, 2011 11:12 pm

Ως σκέψη και κίνηση ηταν σωστή μια παρέμβαση, αλλά ο τρόπος που το χειρήστηκαν ήταν ο χειρότερος. Ειδικά αυτός ο ψηλός με την κουμούτσα τι ήθελε να δείξει; Και δε θέλω να ακούσω ότι αυτός ήταν απλά ένα "μεμονομένο περιστατικό". Κατά τη γνώμη μου δυστυχώς υπάρχει στην ιδιοσυγκρασία μεγάλου μέρους των αναρχικών ότι μια διαμαρτυρία νοείται μόνο με ροπαλιές και τσαμπουκά. Δεν είναι όμως έτσι! Ειδικά όταν πρόκειται για ακαδημαικά και επιστημονικά ζητήματα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.youtube.com/user/ThrashCore13R
TheKillerRabbit

TheKillerRabbit


Αριθμός μηνυμάτων : 296
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 18/12/2010

Κουκουλοφόροι επιτέθηκαν στον James Watson στην ομιλία του στην Πάτρα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κουκουλοφόροι επιτέθηκαν στον James Watson στην ομιλία του στην Πάτρα   Κουκουλοφόροι επιτέθηκαν στον James Watson στην ομιλία του στην Πάτρα I_icon_minitimeΠαρ Απρ 15, 2011 1:19 am

Διαφωνώ.

To ότι ο άνθρωπος είναι 83 χρονών να το σχολιάσω?

In other unrelated news, ο κύριος Watson έχει σχολιάσει με παρόμοιο αρνητικό τρόπο, της γυναίκες, τους χοντρούς, τους ομοφυλόφιλους και θεωρεί ότι όσο πιο σκούρο δέρμα έχεις, τόσο μεγαλύτερη libido διαθέτεις.

Αλλά άμα φτάσουμε στο σημείο, να διακόπτεις διαλέξεις nobelίστων επιστημόνων, που είναι στην ηλικία που μόνο το ντεκολτέ της φοιτήτριας στην πρώτη γραμμή μπορεί να του προκαλέσει θανάσιμο καρδιακό επεισόδιο,για να τον δείρεις, έεεε, πρέπει να σαι πολύ μεγάλος φλώρος ρε παιδί μου για να το κάνεις αυτό.

Ο άνθρωπος ανακάλυψε την διπλή έλικα του DNA FOR FUCK'S SAKE.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Κουκουλοφόροι επιτέθηκαν στον James Watson στην ομιλία του στην Πάτρα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κουκουλοφόροι επιτέθηκαν στον James Watson στην ομιλία του στην Πάτρα   Κουκουλοφόροι επιτέθηκαν στον James Watson στην ομιλία του στην Πάτρα I_icon_minitimeΠαρ Απρ 15, 2011 6:11 am

Θεωρώ ότι ένα-δυό εγκεφαλικά τα 'χει πάθει ο Watson και πετάει τέτοιες αρλούμπες.Στο θέμα π.χ. του IQ των μαύρων,δεν παρουσίασε ούτε ένα στοιχείο υπέρ της θέσης του και έφαγε κράξιμο από όλη την επιστημονική κοινότητα,οπότε αναγκάστηκε να ανακαλέσει.

Anyway,αν ήθελαν να διαμαρτυρηθούν στην Πάτρα για την ηλιθιότητα του Watson,ας κολλούσαν αφίσες ή ας μοιράζαν φυλλάδια έξω απ'τον χώρο της ομιλίας.Ας κάνανε μια δήλωση στο τέλος της ομιλίας,στη χειρότερη.Αυτό ήταν απλά καφρίλα και θυμίζει χρυσαυγίτες:

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
joseph the judge

joseph the judge


Αριθμός μηνυμάτων : 347
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 16/11/2010
Τόπος : αθηνα

Κουκουλοφόροι επιτέθηκαν στον James Watson στην ομιλία του στην Πάτρα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κουκουλοφόροι επιτέθηκαν στον James Watson στην ομιλία του στην Πάτρα   Κουκουλοφόροι επιτέθηκαν στον James Watson στην ομιλία του στην Πάτρα I_icon_minitimeΠαρ Απρ 15, 2011 12:10 pm

TheKillerRabbit έγραψε:
Διαφωνώ.

To ότι ο άνθρωπος είναι 83 χρονών να το σχολιάσω?

In other unrelated news, ο κύριος Watson έχει σχολιάσει με παρόμοιο αρνητικό τρόπο, της γυναίκες, τους χοντρούς, τους ομοφυλόφιλους και θεωρεί ότι όσο πιο σκούρο δέρμα έχεις, τόσο μεγαλύτερη libido διαθέτεις.

Αλλά άμα φτάσουμε στο σημείο, να διακόπτεις διαλέξεις nobelίστων επιστημόνων, που είναι στην ηλικία που μόνο το ντεκολτέ της φοιτήτριας στην πρώτη γραμμή μπορεί να του προκαλέσει θανάσιμο καρδιακό επεισόδιο,για να τον δείρεις, έεεε, πρέπει να σαι πολύ μεγάλος φλώρος ρε παιδί μου για να το κάνεις αυτό.

Ο άνθρωπος ανακάλυψε την διπλή έλικα του DNA FOR FUCK'S SAKE.


Και επειδη ανακαλυψε την ελικα του DNA ???? Τον κανει λιγοτερο σκατανθρωπο?? Ή μηπως οι νομπελιστες εχουν "ασυλια" οτι μαλακια και αν πουν?!! (και ο ομπαμα νομπελιστας ειναι!)
Επισης τι σημαινει το "ειναι 83 χρονων" ??!! Επειδη ειναι παππους και απροστατευτος να προσεχει τι λεει!! Οχι να κρυβεται πισω απο τα χρονια ή το νομπελ του για να σταζει ρατσιστικο μισος!!

Εγω προσωπικα λυπηθηκα που δεν του σπασαν τα παϊδια τα παιδια στην πατρα!! (αν πεθαινε απο το σοκ,θα το αντεχα το πληγμα) Βασικα ισως στενοχωριομουν για τον καημενο τον αναρχικο που θα τον κυνηγουσαν οι μπατσοι.....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
joseph the judge

joseph the judge


Αριθμός μηνυμάτων : 347
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 16/11/2010
Τόπος : αθηνα

Κουκουλοφόροι επιτέθηκαν στον James Watson στην ομιλία του στην Πάτρα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κουκουλοφόροι επιτέθηκαν στον James Watson στην ομιλία του στην Πάτρα   Κουκουλοφόροι επιτέθηκαν στον James Watson στην ομιλία του στην Πάτρα I_icon_minitimeΠαρ Απρ 15, 2011 2:38 pm

(ο επαναστάτης)Περιφρονεί την κοινή γνώμη. Απεχθάνεται την κυρίαρχη ηθική σε όλες τις εκφάνσεις τις.
Γι αυτόν κάθε τι είναι ηθικό όταν βοηθά τον θρίαμβο της επανάστασης. Ανήθικο κι
εγκληματικό είναι ότι μπαίνει εμπόδιο στον δρόμο της.
[..]Ο επαναστάτης είναι ένας αφοσιωμένος άνθρωπος, ανελέητος απέναντι στο κράτος κι
ολόκληρη την μορφωμένη και προνομιούχο τάξη: δεν πρέπει να περιμένει κανένα έλεος απ
αυτές επίσης. Ανάμεσά τους μαίνεται, φανερά ή κρυφά, ένας ακατάπαυστος κι αδιάλλακτος
πόλεμος ζωής ή θανάτου. Πρέπει να επιβάλλεται στον εαυτό του για να αντέχει τα
βασανιστήρια.

Ο Σεργιος τα λεει ολα......
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Κουκουλοφόροι επιτέθηκαν στον James Watson στην ομιλία του στην Πάτρα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κουκουλοφόροι επιτέθηκαν στον James Watson στην ομιλία του στην Πάτρα   Κουκουλοφόροι επιτέθηκαν στον James Watson στην ομιλία του στην Πάτρα I_icon_minitimeΠαρ Απρ 15, 2011 4:38 pm

Φοίβο,όταν μιλάμε για άσυλο ιδεών,σημαίνει ότι και ο Χίτλερ ο ίδιος να θέλει να μιλήσει,έχει το δικαίωμα.Δε γίνεται να μιλάς για ελευθερία και να μην αναγνωρίζεις την ελευθερία του λόγου.Αλλό να διαμαρτύρεσαι για αυτά που λέει κάποιος,ή ακόμα και να τον χλευάζεις για τις απόψεις του και άλλο να τον εμποδίζεις να τις εκφράσει.Εξήγησέ μου,όταν φιμώνεις το στόμα κάποιου,επειδή διαφωνείτε,σε τι διαφέρεις απ'τα αμόρφωτα φασισταριά.

Και στο κάτω-κάτω,κάτι που δεν καταλαβαίνω.Εγώ,στο προηγούμενο εξάμηνο,έδωσα μια ύλη 900 σελίδων στη Βιολογία και σ'αυτό το εξάμηνο έχω έναν καθηγητή στραβόξυλο που μ'έχει γαμήσι.Τι θέλω να πω?Ότι έχω ένα αρκετά καλό επίπεδο γνώσεων στη βιολογία για να καταλαβαίνω αν ο Watson λέει μαλακίες και να τον κοροϊδεύω.Όσοι δε γνωρίζετε καλή βιολογία,όταν βγαίνει ένας διακεκριμένος επιστήμονας και κάνει μια τέτοια δήλωση,άντι να προβληματιστείτε κατ'αρχήν για το ποιόν του επιστήμονα,δε θα έπρεπε να προβληματιστείτε για την ορθότητα των δικών σας απόψεων πρώτα?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
joseph the judge

joseph the judge


Αριθμός μηνυμάτων : 347
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 16/11/2010
Τόπος : αθηνα

Κουκουλοφόροι επιτέθηκαν στον James Watson στην ομιλία του στην Πάτρα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κουκουλοφόροι επιτέθηκαν στον James Watson στην ομιλία του στην Πάτρα   Κουκουλοφόροι επιτέθηκαν στον James Watson στην ομιλία του στην Πάτρα I_icon_minitimeΠαρ Απρ 15, 2011 5:39 pm

L3o ΧΞΣ έγραψε:
Φοίβο,όταν μιλάμε για άσυλο ιδεών,σημαίνει ότι και ο Χίτλερ ο ίδιος να θέλει να μιλήσει,έχει το δικαίωμα.Δε γίνεται να μιλάς για ελευθερία και να μην αναγνωρίζεις την ελευθερία του λόγου.Αλλό να διαμαρτύρεσαι για αυτά που λέει κάποιος,ή ακόμα και να τον χλευάζεις για τις απόψεις του και άλλο να τον εμποδίζεις να τις εκφράσει.Εξήγησέ μου,όταν φιμώνεις το στόμα κάποιου,επειδή διαφωνείτε,σε τι διαφέρεις απ'τα αμόρφωτα φασισταριά.

Και στο κάτω-κάτω,κάτι που δεν καταλαβαίνω.Εγώ,στο προηγούμενο εξάμηνο,έδωσα μια ύλη 900 σελίδων στη Βιολογία και σ'αυτό το εξάμηνο έχω έναν καθηγητή στραβόξυλο που μ'έχει γαμήσι.Τι θέλω να πω?Ότι έχω ένα αρκετά καλό επίπεδο γνώσεων στη βιολογία για να καταλαβαίνω αν ο Watson λέει μαλακίες και να τον κοροϊδεύω.Όσοι δε γνωρίζετε καλή βιολογία,όταν βγαίνει ένας διακεκριμένος επιστήμονας και κάνει μια τέτοια δήλωση,άντι να προβληματιστείτε κατ'αρχήν για το ποιόν του επιστήμονα,δε θα έπρεπε να προβληματιστείτε για την ορθότητα των δικών σας απόψεων πρώτα?


1)Φυσικα Ο καθενας μπορει να πει οτι θελει,τις συνεπειες ομως για το τι θα πει θα τις επωμιστει

2) Δεν εχει σημασια αν η θεωρια του ειναι σωστη ή λαθος!! Δεν καταλαβα δηλαδη ακομα και να εχουν χαμηλοτερο iq οι σκουροχρωμοι αυτος τι ηθελε να πει? Οτι δεν θα επρεπε να αντιμετωπιζονται ως ανθρωποι οι χαζοι?? Ή μηπως να τους κολησουμε κουδουνια και να τους σημαδεψουμε με το δαχτυλο μας....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
XwrisOnomaGamioli




Αριθμός μηνυμάτων : 338
Reputation : 3
Ημερομηνία εγγραφής : 10/12/2010

Κουκουλοφόροι επιτέθηκαν στον James Watson στην ομιλία του στην Πάτρα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κουκουλοφόροι επιτέθηκαν στον James Watson στην ομιλία του στην Πάτρα   Κουκουλοφόροι επιτέθηκαν στον James Watson στην ομιλία του στην Πάτρα I_icon_minitimeΠαρ Απρ 15, 2011 5:54 pm

Τρια σημεια:
-αλλο δημιουργος,αλλο δημιουργημα.Η διαλεξη αφορουσε το δημιουργημα,το δημιουργημα πραγματευοταν τη διπλη ελικα,οι μη επιστημονικες θεασεις για τους μαυρους δεν χωρανε στ θεμα

-ο Watson δεν ειναι πνευματικος ταγος,ειναι επιστημονας κ ως τετοιος πραγματοποιησε την διαλεξη(αλλο μουσικη του Wagner,αλλο φασιστας wagner-υπο την προυποθεση βεβαια οτι το ενα δεν προωθει τ αλλο)

-«η γενετική, είναι συνώνυμη του Ναζισμού»..
No οικτρο....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.youtube.com/user/XwrisOnomaGamioli?feature=mhee
????????
Επισκέπτης




Κουκουλοφόροι επιτέθηκαν στον James Watson στην ομιλία του στην Πάτρα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κουκουλοφόροι επιτέθηκαν στον James Watson στην ομιλία του στην Πάτρα   Κουκουλοφόροι επιτέθηκαν στον James Watson στην ομιλία του στην Πάτρα I_icon_minitimeΔευ Απρ 18, 2011 9:36 am

joseph the judge έγραψε:
1)Φυσικα Ο καθενας μπορει να πει οτι θελει,τις συνεπειες ομως για το τι θα πει θα τις επωμιστει

Όταν λες κάτι ηλίθιο,οι συνέπειες είναι να υποστείς είτε τη χλεύη,είτε τον αποκλεισμό,είτε απλά να έχεις αντίλογο.Όχι να φας ξύλο.Αυτή είναι η ουσία της ελευθερίας του λόγου.

joseph the judge έγραψε:
2) Δεν εχει σημασια αν η θεωρια του ειναι σωστη ή λαθος!! Δεν καταλαβα δηλαδη ακομα και να εχουν χαμηλοτερο iq οι σκουροχρωμοι αυτος τι ηθελε να πει? Οτι δεν θα επρεπε να αντιμετωπιζονται ως ανθρωποι οι χαζοι?? Ή μηπως να τους κολησουμε κουδουνια και να τους σημαδεψουμε με το δαχτυλο μας....

Δεν ξέρω τι ήθελε να πει,ούτε τι θα σημαίνε η τυχόν ορθότητα μιας τέτοιας θεωρίας.Λέω ότι τα πιθήκια που είχαν τη γαμάτη ιδέα να του επιτεθούν,δεν το σκέφτηκαν ούτε στιγμή αυτό.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
joseph the judge

joseph the judge


Αριθμός μηνυμάτων : 347
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 16/11/2010
Τόπος : αθηνα

Κουκουλοφόροι επιτέθηκαν στον James Watson στην ομιλία του στην Πάτρα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κουκουλοφόροι επιτέθηκαν στον James Watson στην ομιλία του στην Πάτρα   Κουκουλοφόροι επιτέθηκαν στον James Watson στην ομιλία του στην Πάτρα I_icon_minitimeΔευ Απρ 18, 2011 10:16 am

L3o ΧΞΣ έγραψε:
joseph the judge έγραψε:
1)Φυσικα Ο καθενας μπορει να πει οτι θελει,τις συνεπειες ομως για το τι θα πει θα τις επωμιστει

Όταν λες κάτι ηλίθιο,οι συνέπειες είναι να υποστείς είτε τη χλεύη,είτε τον αποκλεισμό,είτε απλά να έχεις αντίλογο.Όχι να φας ξύλο.Αυτή είναι η ουσία της ελευθερίας του λόγου.

joseph the judge έγραψε:
2) Δεν εχει σημασια αν η θεωρια του ειναι σωστη ή λαθος!! Δεν καταλαβα δηλαδη ακομα και να εχουν χαμηλοτερο iq οι σκουροχρωμοι αυτος τι ηθελε να πει? Οτι δεν θα επρεπε να αντιμετωπιζονται ως ανθρωποι οι χαζοι?? Ή μηπως να τους κολησουμε κουδουνια και να τους σημαδεψουμε με το δαχτυλο μας....

Δεν ξέρω τι ήθελε να πει,ούτε τι θα σημαίνε η τυχόν ορθότητα μιας τέτοιας θεωρίας.Λέω ότι τα πιθήκια που είχαν τη γαμάτη ιδέα να του επιτεθούν,δεν το σκέφτηκαν ούτε στιγμή αυτό.

Φυσικά ρε συ οι συνέπειες μιας ηλίθιας σκέψης αυτές είναι,αλλά οι συνέπειες μιας προσβλητικής-προκλητικής,ρατσιστικής σκέψης σε πολλές περιπτώσεις είναι παραπάνω από χλεύη.....Π.χ αν ήμουνα νέγρος και περπατούσα στο δρόμο και μου έλεγε ένας "τι ήρθες στην Ελλάδα ρε μαϊμού(ή σκατόμαυρε ή κάτι παρόμοιο)" θα του έσπαγα τα μούτρα και πες με τραμπούκο!! Διαφωνεις?

Δεν μπορείς να ξέρεις τι είχαν και τι δεν είχαν στο μυαλό τους ρε συ....Εκτός τούτου να σκέφτεσαι ότι πολλές φορές ο κόσμος αντιδρά αντανακλαστικά και βγάζει μίσος(που το σύστημα του έχει τροφοδοτήσει,λόγω του αδιεξόδου που το σύστημα έχει οριοθετήσει),χωρίς να το πολυσκεφτεί, σε ανθρώπους που ίσως είναι λιγότερο ιθύνοντες από κάποιους άλλους.Κι εγώ το έχω δει στον εαυτό μου αυτό,π.χ σε καταλήψεις έχουμε βγάλει μίσος σε μερικούς καθηγητές ή στον διευθυντή που στην τελική ηλίθια γρανάζια είναι δεν φταίγανε και τόσο πολύ....Για αυτό το αντανακλαστικό δεν μπορείς να καταδικάσεις ανθρώπους,ούτε να δικαιολογήσεις τους εκάστοτε "james watson" ή "διευθυντές" γιατί λίγο πολύ είναι υπεύθυνοι για την οργή που εκλαμβάνουν αφού είναι καλογυαλισμένα γρανάζια στο σύστημα που τροφοδοτεί την οργή αυτή..... "ότι σπείρεις θα θερίσεις" που λέγανε και οι παππούδες μας...
Δεν ξέρω αν με πιάνεις.......
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Κουκουλοφόροι επιτέθηκαν στον James Watson στην ομιλία του στην Πάτρα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κουκουλοφόροι επιτέθηκαν στον James Watson στην ομιλία του στην Πάτρα   Κουκουλοφόροι επιτέθηκαν στον James Watson στην ομιλία του στην Πάτρα I_icon_minitimeΠαρ Απρ 22, 2011 4:32 pm

joseph the judge έγραψε:
Φυσικά ρε συ οι συνέπειες μιας ηλίθιας σκέψης αυτές είναι,αλλά οι συνέπειες μιας προσβλητικής-προκλητικής,ρατσιστικής σκέψης σε πολλές περιπτώσεις είναι παραπάνω από χλεύη.....Π.χ αν ήμουνα νέγρος και περπατούσα στο δρόμο και μου έλεγε ένας "τι ήρθες στην Ελλάδα ρε μαϊμού(ή σκατόμαυρε ή κάτι παρόμοιο)" θα του έσπαγα τα μούτρα και πες με τραμπούκο!! Διαφωνεις?

Ναι,διαφωνώ.Διότι αυτό δείχνει ότι δε σέβεσαι την ελευθερία του λόγου.Ελευθερία του λόγου θα πει όχι να σέβεσαι την άποψη του άλλου,την οποία μπορείς να τη γελοιοποιήσεις,αλλά το δικαίωμά του να την έχει και να την εκφέρει.Και αυτό δεν το σέβεσαι έτσι.Δε γίνεται απ'τη μια να λες ότι είσαι ελευθεριακός και να οραματίζεσαι αναρχικές κοινωνίες και απ'την άλλη να μιλάς για ξύλο σ'όποιον δε γουστάρεις.Στο κάτω-κάτω,αν δεν μπορούμε να ζούμε με σύνεση και ορθολογισμό,μια κοινωνία όπως τι φανταζόμαστε δε θα μπορούσε ποτέ να λειτουργήσει (ακόμα και ο...Σέργιος που αναφέρεις πιο πάνω,σε άλλα αποσπάσματα έλεγε για την υποχρέωση του επαναστάτη να χρησιμοποιεί τη λογική και να υπολογίζει πρώτα τις συνέπειες των πράξεών του).Αυτό που λες δείχνει βαθιά εξουσιαστική τάση.

joseph the judge έγραψε:
Δεν μπορείς να ξέρεις τι είχαν και τι δεν είχαν στο μυαλό τους ρε συ....Εκτός τούτου να σκέφτεσαι ότι πολλές φορές ο κόσμος αντιδρά αντανακλαστικά και βγάζει μίσος(που το σύστημα του έχει τροφοδοτήσει,λόγω του αδιεξόδου που το σύστημα έχει οριοθετήσει),χωρίς να το πολυσκεφτεί, σε ανθρώπους που ίσως είναι λιγότερο ιθύνοντες από κάποιους άλλους.Κι εγώ το έχω δει στον εαυτό μου αυτό,π.χ σε καταλήψεις έχουμε βγάλει μίσος σε μερικούς καθηγητές ή στον διευθυντή που στην τελική ηλίθια γρανάζια είναι δεν φταίγανε και τόσο πολύ....Για αυτό το αντανακλαστικό δεν μπορείς να καταδικάσεις ανθρώπους,ούτε να δικαιολογήσεις τους εκάστοτε "james watson" ή "διευθυντές" γιατί λίγο πολύ είναι υπεύθυνοι για την οργή που εκλαμβάνουν αφού είναι καλογυαλισμένα γρανάζια στο σύστημα που τροφοδοτεί την οργή αυτή..... "ότι σπείρεις θα θερίσεις" που λέγανε και οι παππούδες μας...
Δεν ξέρω αν με πιάνεις.......

Όταν αναλαμβάνεις να κάνεις κάτι,το έχω ξαναπεί,απαιτείται υπευθυνότητα.Αν δεν την έχεις,καλύτερα να μην το κάνεις.Γι'αυτό λοιπόν,όταν αποφασίζεις να ασχοληθείς ενεργά με την πολιτική και την κοινωνία,είσαι υπεύθυνος για τις πράξεις σου και τις συνέπειές τους και δε δικαιολογούνται τυχόν αντανακλαστικές αντιδράσεις.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
joseph the judge

joseph the judge


Αριθμός μηνυμάτων : 347
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 16/11/2010
Τόπος : αθηνα

Κουκουλοφόροι επιτέθηκαν στον James Watson στην ομιλία του στην Πάτρα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κουκουλοφόροι επιτέθηκαν στον James Watson στην ομιλία του στην Πάτρα   Κουκουλοφόροι επιτέθηκαν στον James Watson στην ομιλία του στην Πάτρα I_icon_minitimeΠαρ Απρ 22, 2011 5:08 pm

Ναι,διαφωνώ.Διότι αυτό δείχνει ότι δε σέβεσαι την ελευθερία του λόγου.Ελευθερία του λόγου θα πει όχι να σέβεσαι την άποψη του άλλου,την οποία μπορείς να τη γελοιοποιήσεις,αλλά το δικαίωμά του να την έχει και να την εκφέρει.Και αυτό δεν το σέβεσαι έτσι.Δε γίνεται απ'τη μια να λες ότι είσαι ελευθεριακός και να οραματίζεσαι αναρχικές κοινωνίες και απ'την άλλη να μιλάς για ξύλο σ'όποιον δε γουστάρεις.Στο κάτω-κάτω,αν δεν μπορούμε να ζούμε με σύνεση και ορθολογισμό,μια κοινωνία όπως τι φανταζόμαστε δε θα μπορούσε ποτέ να λειτουργήσει (ακόμα και ο...Σέργιος που αναφέρεις πιο πάνω,σε άλλα αποσπάσματα έλεγε για την υποχρέωση του επαναστάτη να χρησιμοποιεί τη λογική και να υπολογίζει πρώτα τις συνέπειες των πράξεών του).Αυτό που λες δείχνει βαθιά εξουσιαστική τάση.


Όταν αναλαμβάνεις να κάνεις κάτι,το έχω ξαναπεί,απαιτείται υπευθυνότητα.Αν δεν την έχεις,καλύτερα να μην το κάνεις.Γι'αυτό λοιπόν,όταν αποφασίζεις να ασχοληθείς ενεργά με την πολιτική και την κοινωνία,είσαι υπεύθυνος για τις πράξεις σου και τις συνέπειές τους και δε δικαιολογούνται τυχόν αντανακλαστικές αντιδράσεις.
[/quote]


1. Δεν είπα ότι θα δείρω όποιον δεν γουστάρω!! Άλλα δεν θέλω να πάει το θέμα εκεί,ίσως να μην έχει και τόση σημασία.
2.Λες ότι έχω εξουσιαστική τάση και όντως έχω θέλω μαζί με μερικα δις-εκατομμυρια σιχαμένους,ανεύθυνους,μίζερους εργάτες να εξουσιάσουμε τον κόσμο.Μέσα από την ισότητα να αναπροσδιορίσουμε τα θέλω και τις αρχές μας.Δεν είμαι άγιος ούτε και η επανάσταση πιστεύω ότι θα βασίζεται σε αγίους.Σε μια κοινωνία ανισότητας ναι θα δείρω τον ταξικό μου εχθρό που προπαγανδίζει ρατσιστικό μίσος!
3.Δίνεις στην εξουσιαστική τάση αρνητική χροιά,και παράλληλα λες ότι το επαναστατικό προτσές θα πρέπει να επωμίζονται όσοι έχουν την υπευθυνότητα και γενικά έχουν ξεφύγει από αντανακλαστικές αντιδράσεις.Οπότε λογικά θα καταδικάζεις την αιγυπτιακή εξέγερση,τον Δεκέμβρη του 08,τον Μάη του 68' και εν τέλει και την οκτωβριανη και την ισπανική επανάσταση και πολλές άλλες εξεγέρσεις όπου έγιναν κατά πλειοψηφία από ανεύθυνους(απόδειξη ότι σχεδόν παντού σημειώθηκαν έκτρωπα γνωστά και ανάμεσα στους επαναστάτες αλλά κανένας δεν λογοδότησε για τις ανεύθυνες πράξεις του).....Αν δεν το κάνεις τότε οραματίζεσαι την επανάσταση σαν έργο λίγων υπεύθυνων?? Αυτό δεν είναι εξουσιαστική τάση? Αυτό είναι αντίφαση!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Κουκουλοφόροι επιτέθηκαν στον James Watson στην ομιλία του στην Πάτρα
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Πορεία των Ανυπάκουν Μαθητών στην Πάτρα.
»  Ο άνθρωπος που εξεγείρεται: η φιλοσοφία της εξέγερσης στον Μιχαήλ Μπακούνιν και στον Αλμπέρ Καμύ
» Κοινοποίηση από Πάτρα
» Φοιτητές ακύρωσαν ομιλία της Λαγκάρντ σε αμερικανικό Κολέγιο
» Οι απολυμένοι του "902", απαντούν στον "Ριζοσπάστη".

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Ελεύθερη Σκέψη :: Αρχείο Παλαιών Θεμάτων :: Αρχείο Παλαιών Θεμάτων :: Ειδήσεις και επίκαιρα ζητήματα-
Μετάβαση σε: