Ελεύθερη Σκέψη
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ελεύθερη Σκέψη

Ένα φόρουμ για συζητήσεις ελευθεριακού χαρακτήρα!!
 
ΑρχικήΦόρουμΕικονοθήκηΑναζήτησηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση
Καλώς ήρθατε στην Ελεύθερη Σκέψη! Κάθε μέλος μπορεί να προτείνει αλλαγές στην εμφάνιση του φόρουμ καθώς επίσης και να συμμετέχει σε όλες τις αποφάσεις. Καλά ποστ!!

 

 Ανασυγκρότηση του φόρουμ!!!!

Πήγαινε κάτω 
+8
TheKillerRabbit
XwrisOnomaGamioli
joseph the judge
overkill2024
thrashcore
Rationalista
Brognor
Θωμάς
12 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
????????
Επισκέπτης




Ανασυγκρότηση του φόρουμ!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Ανασυγκρότηση του φόρουμ!!!!   Ανασυγκρότηση του φόρουμ!!!! I_icon_minitimeΚυρ Φεβ 13, 2011 5:02 pm

Φτιάχνω αυτό το thread μετά από πολλά παράπονα για την εικόνα του φόρουμ και το επίπεδο των συζητήσεων.Εδώ λοιπόν,όλοι μπορούν να καταθέσουν προτάσεις για το πως θέλουν να βελτιωθεί.Διατυπώστε λοιπόν ιδέες σχετικά με οτιδήποτε για το φόρουμ:
-εξωτερική εμφάνιση (χρώματα/banner/ονομασία)
-δομή
-θεματολογία
-υπάρχοντα θέματα
-ρόλο των συντονιστών
κλπ.

Θα αφήσω τα σχόλια ανοιχτά και για επισκέπτες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Θωμάς




Αριθμός μηνυμάτων : 168
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 16/11/2010

Ανασυγκρότηση του φόρουμ!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ανασυγκρότηση του φόρουμ!!!!   Ανασυγκρότηση του φόρουμ!!!! I_icon_minitimeΚυρ Φεβ 13, 2011 5:24 pm

O Στάλιν τι ρόλο βαράει;
Άρχισε να σβήνεις σκουπιδοθρεντ και να μπανάρεις μαλάκες. (εξαιρούμε εγώ Very Happy )
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Θωμάς




Αριθμός μηνυμάτων : 168
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 16/11/2010

Ανασυγκρότηση του φόρουμ!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ανασυγκρότηση του φόρουμ!!!!   Ανασυγκρότηση του φόρουμ!!!! I_icon_minitimeΚυρ Φεβ 13, 2011 5:33 pm

Αν και τώρα που το ξανασκέφτομαι, δεν πιστεύω πως μπορεί να γίνει κάτι.
1ον) Έφυγε ο Γιαννορφιν και ο Αναρχοπατέρας,
2ον) Τα must (μη χέσω) τόπικς τα έχουμε αναφέρει
3ον) Αν εξαιρέσουμε τον κρεμάλα, οι ίδιοι γαμήσαμε το φόρουμ, συνεπώς θα το ΞΑΝΑγαμήσουμε όποτε και αν σουλουπωθεί
4ον) Χρειάζεται ριζική αλλάγη το όλο σκηνικό. Όνομα, στυλ, (καλά, το banner είναι το λιγότερο).
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Brognor

Brognor


Αριθμός μηνυμάτων : 476
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 18/11/2010
Ηλικία : 38

Ανασυγκρότηση του φόρουμ!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ανασυγκρότηση του φόρουμ!!!!   Ανασυγκρότηση του φόρουμ!!!! I_icon_minitimeΚυρ Φεβ 13, 2011 11:32 pm

Ε ενταξει εμενα δεν με πολυχαλαει ολο αυτο το μπαχαλο, μ'αρεσει! Razz Αν κρατηθει και το μπαννερ με τον Σταλιν ειμαστε κομπλε! Laughing
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.youtube.com/user/Brognor
Brognor

Brognor


Αριθμός μηνυμάτων : 476
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 18/11/2010
Ηλικία : 38

Ανασυγκρότηση του φόρουμ!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ανασυγκρότηση του φόρουμ!!!!   Ανασυγκρότηση του φόρουμ!!!! I_icon_minitimeΚυρ Φεβ 13, 2011 11:43 pm

Ε ναι ρε αλλα το προτιμω απο τις καινουργιες πιπες!!! Βαλτε το παλιο ρε, αυτο που ειχαμε ! Αντε!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.youtube.com/user/Brognor
Rationalista

Rationalista


Αριθμός μηνυμάτων : 87
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 21/11/2010

Ανασυγκρότηση του φόρουμ!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ανασυγκρότηση του φόρουμ!!!!   Ανασυγκρότηση του φόρουμ!!!! I_icon_minitimeΔευ Φεβ 14, 2011 3:52 pm

Να σβηστούν μερικά θρεντ.
Να σβήνονται αμέσως σχόλια που έχουν προσβλητικό χαρακτήρα (και να μπαίνει προειδοποίηση) γιατί αρχίζουν οι βρισιές και απλά γεμίζουν τα θέματα χωρίς τίποτα το ουσιαστικό ή σχετικό
Να αποφευγόνται στις συζητήσεις τα πολλά τρολλαρίσματα ή τα προσωπικά σχόλια όσο είναι δυνατόν που απλά διαλύουν την συζήτηση.
Επίσης πιστεύω ότι πρέπει να αποφευχθεί η "ταμπέλα" που έχει μπει στο φόρουμ του στυλ Πανκ, Βία, Χάος κι Αλητεία. Ελεύθερη Σκέψη ονομάστηκε το σάιτ με την προυπόθεση να έχουμε όλοι χώρο να πούμε την άποψη μας ακόμα και οι φασίστες που μέχρι κάποιο καιρό φέρνανε μερικά ωραία θέματα στο φόρουμ κι ας μν συμφωνούσαμε πολλοί από εδώ.
Να σβηστούν τα θέματα στα οποία άρχισαν ξεκατινιάσματα ή κάτι άλλο ενοχλητικό και ανούσιο.
Να επεκταθεί ο χρόνος των ψηφοφοριών γιατί συμμετέχουν οι 3 κι ο κούκος.

ΥΓ: Θεωρώ ότι αν έχετε λίγο χρόνο και θεωρείται ότι το φόρουμ μπορεί να προσφέρει κάτι να κάτσετε να γράψετε λίγο πως θεωρείτε ότι μπορεί στρωθεί λίγο -αν θεωρείται ότι έχει καταντήσει κάπως. Ιδιαίτερα ο Όβερκιλλ και ο Γιαννορφιν που θέσατε αρχικά το θέμα και έχετε και απόψεις που βάζανε βάση για διάλογο πολλές φορές.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thrashcore

thrashcore


Αριθμός μηνυμάτων : 111
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 16/11/2010

Ανασυγκρότηση του φόρουμ!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ανασυγκρότηση του φόρουμ!!!!   Ανασυγκρότηση του φόρουμ!!!! I_icon_minitimeΔευ Φεβ 14, 2011 4:22 pm

Μερικές προτάσεις...

Στο "Σχετικά με το φόρουμ". Μαζί με τις ενότητες "Βασικά πράγματα για αρχή!" και "Συστηθείτε!", να δημιουργηθεί νέα ενότητα στην οποία θα έχει την δυνατότητα το κάθε μέλος του φόρουμ να ανοίξει thread γράφοντας και κοινοποιόντας στους υπόλοιπους τις ενστάσεις του και να τις θέσει προς συζήτηση. Εκεί να υπάρχει και δυνατότητα ψηφοφορίας για κάθε θέση-άποψη. Δεν είναι δυνατόν ο καθένας που ξενερώνει να λέει ότι θα αποχωρήσει αφού πρώτα κάνει στους υπόλοιπους ένα χουνέρι (βλέπε stalin banner) και να έρχεται μετά στο φόρουμ και χωρίς να εξηγεί τίποτα να βγάζει όλην του την ειρωνία και να γίνεται εριστικός (for whom the bell tolls?)! Να θέτει το πρόβλημά του στα υπόλοιπα μέλη του φόρουμ, και να προτείνει ψηφοφορία για την αντιμετώπιση του προβλήματος.

Οι κανονισμοί δεν σημαίνουν λογοκρισία. Το να μην θέσουμε κανόνες, αυτόματα το φόρουμ θα καταντήσει ουρφοκάναλο (δείτε τα comments και κρίνετε τους καρπούς της "ελευθερίας του λόγου". Αυτό θέλουμε?). Πρέπει να θέσουμε τα πλαίσια στα οποία θα κινείται το φόρουμ. Νομίζω κανείς δεν θέλει πχ θεματολογίες που ο καθένας να υποβάλλει την αποψή του προς συζήτηση του στυλ "ο ρόλος της οικογένειας" κλπ. Αν υπάρχουν πάνω από δύο threads με παρόμοια θεματολογία, να συμπικνώνονται σε ένα και να μην γεμίζει το φόρουμ με ανούσια threads. Επίσης να διαγράφονται με συνοπτικές διαδικασίες εντελώς ανούσια θέματα. Πώς θα το κρίνει κανείς αυτό; Στο θέμα πχ "τι πραγματικά είναι η ομοφυλοφιλία" αν ρίξει κανείς μια ματιά στις δημοσιεύσεις δεν είναι και δύσκολο να συμπεράνει ότι το θέμα δεν εκφράζει κανέναν στο φόρουμ. Ας κατανοήσουμε ότι το να διαγράψουμε κάτι δε σημαίνει λογοκρισία, αλλά προστασία από το σπαμάρισμα και ένας τρόπος στο να μην φτάσει η κατάσταση εδώ που έφτασε.

Αυτά για την ώρα. Αν μου ρθει καμια νέα ιδέα θα κάνω edit.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.youtube.com/user/ThrashCore13R
Brognor

Brognor


Αριθμός μηνυμάτων : 476
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 18/11/2010
Ηλικία : 38

Ανασυγκρότηση του φόρουμ!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ανασυγκρότηση του φόρουμ!!!!   Ανασυγκρότηση του φόρουμ!!!! I_icon_minitimeΔευ Φεβ 14, 2011 7:13 pm

Δεν εχω κανενα προβλημα με την κατασταση που επικρατει εδω περα, το μονο που μου την σπαει ειναι ολα αυτα τα παραπονα!!!

Και for the record, δεν βλεπω καποιο προβλημα στο καναλι του ουρφ Shocked
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.youtube.com/user/Brognor
thrashcore

thrashcore


Αριθμός μηνυμάτων : 111
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 16/11/2010

Ανασυγκρότηση του φόρουμ!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ανασυγκρότηση του φόρουμ!!!!   Ανασυγκρότηση του φόρουμ!!!! I_icon_minitimeΤρι Φεβ 15, 2011 12:24 pm

Brognor έγραψε:
Και for the record, δεν βλεπω καποιο προβλημα στο καναλι του ουρφ Shocked
Τότε μάλλον έχεις χάσει τα biohazard του ομπρέλα και το show του φασιστογάμη τους τελευταίους μήνες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.youtube.com/user/ThrashCore13R
Brognor

Brognor


Αριθμός μηνυμάτων : 476
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 18/11/2010
Ηλικία : 38

Ανασυγκρότηση του φόρουμ!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ανασυγκρότηση του φόρουμ!!!!   Ανασυγκρότηση του φόρουμ!!!! I_icon_minitimeΤρι Φεβ 15, 2011 2:17 pm

Ε, ενταξει, απλα λεω οτι δεν με χαλαει το τρολλαρισμα Razz
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.youtube.com/user/Brognor
overkill2024

overkill2024


Αριθμός μηνυμάτων : 177
Reputation : 3
Ημερομηνία εγγραφής : 16/11/2010
Ηλικία : 38

Ανασυγκρότηση του φόρουμ!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Η απολογία μου.   Ανασυγκρότηση του φόρουμ!!!! I_icon_minitimeΤετ Φεβ 16, 2011 7:22 pm


Οφείλω να ομολογήσω ότι παρασύρθηκα λίγο και παραφέρθηκα. Τώρα για την αλλαγή του banner με το Στάλιν, το έκανα ποιο πολύ για να διακωμωδήσω την κατάσταση. Δεν το έκανα γιατί μου άρεσε να έχουμε αυτό για banner, οπότε κάτι ισχυρισμούς του τύπου «είμαι φασίστας και ότι άλλαξα το banner με το έτσι θέλω φασιστικά» κτλ δεν τους αποδέχομαι. Τουλάχιστον τους θεωρώ υπερβολικούς.

TheKillerRabbit Καταρχήν θα σου συνιστούσα να μου επιτρέψεις να βάλω «@#$%^*&» στα post σου εκεί που λες που μένεις κτλ. Μην ξεχνάς ότι μπορούν να τα δουν και άλλοι αυτά που γράφεις..
Τώρα επί του θέματος.. Δεν έχω τίποτα με πρόσωπα ούτε με ηλικίες. Το ότι είσαι όμως 21 χρονών δεν μπορεί να σε εμποδίσει να φέρεσαι κάποιες φορές σαν 13χρόνο. «να τις βγάλουμε να τις μετρήσουμε?» .. «Έχω σπάσει κόκαλα από συμπλοκές και με μπάτσους και με ΧΑγίτες» καλά πρόσεχε μην σκίσεις κάνα καλτσόν.. (κακόγουστο αστειάκι).. μα δεν είναι αυτά παιδιαρίσματα? .. (Άσχετο- Με τον Steelleader δεν κάνω παρέα, απλά τυχαίνει να τον ξέρω όπως και τον Brognor. ) Τέλος πάντων. Το θέμα είναι ότι δεν επικεντρώθηκες στην ουσία από αυτά που έγραψα. Δηλ ότι «το Banner δεν το άλλαξα γιατί βγάλατε την άλλη τη μαλακία που είχα βάλει (την οποία έβαλα γιατί βαρέθηκα να βλέπω αλφάδια και σφυροδρέπανα κάτω από μια επιγραφή “ελεύθερη σκέψη” » και ότι «Το θέμα είναι ότι το forum έχει φτάσει στο απροχώρητο». Τώρα αν σε πρόσβαλέ το οτιδήποτε σου ζητώ συγνώμη. ‘Όσα για το αν θες να βρεθούμε, ΟΠΟΤΕ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ! Θα σου σκάσω μύτη καμία μέρα με τον Brognor αν είναι.


XwrisOnomaGamioli
Δεν λέω..ok παραφέρθηκα, αλλά και εσύ είδες το δέντρο και έχασες το δάσος..

Για το forum:

banner: Οτιδήποτε που παραπέμπει σε κάτι ελευθεριακό ή ταξικό χωρίς αλφάδια και σφυροδρέπανα.

Το βασικότερο.. κάποιοι κανόνες ρε παιδία.. δεν γίνετε αλλιώς..

Εδώ παραθέτω μια άποψη του Rage (από το ΥΤ): «εγώ έχω να πω ότι ξενέρωσα με το παρεΐστικο ύφος που γράφουν οι μισοί εκεί μέσα. Θυμίζει περισσότερο ιστοσελίδα γνωριμιών με πολιτικό πρόσχημα. Τα προσωπικά αστεία, οι μπηχτές και οι τρολλιές που ανταλλάζετε, για να έχετε να συζητάτε μεταξύ σας στον καφέ της επόμενης μέρας, μου είναι αδιάφορα όταν μπαίνω σε ένα topic με τίτλο "ΜΠΟΛΣΕΒΙΚΟΙ". Τις μαλακίες σας τις διαβάζουν κι άλλοι.»
Αν δεν διορθωθούν κάποια πράγματα εγώ δεν μπορώ να συνεχίσω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.youtube.com/user/overkill2024
joseph the judge

joseph the judge


Αριθμός μηνυμάτων : 347
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 16/11/2010
Τόπος : αθηνα

Ανασυγκρότηση του φόρουμ!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ανασυγκρότηση του φόρουμ!!!!   Ανασυγκρότηση του φόρουμ!!!! I_icon_minitimeΤετ Φεβ 16, 2011 9:57 pm

βαριεμαι να τα λεω αλλα ΧΑΛΑΛΙ Laughing Laughing

α) Πρακτικα θεματα,βρισιες,προσβλητικες συμπεριφορες:
Πιστευω οτι οι παροντες διαχειριστες(+ οι ταπεινοι moderators) ειναι εξυπνα ατομα οσο και αμεροληπτα και μπορουν να ξεχωρισουν το βρισιδι,προσωπικη επιθεση,ιντερνετικο ξεκατινιασμα απο την προσωπικη γνωμη,απο τουδε και στος εξης λοιπον να γινεται ενα ξεσκαρταρισμα στα τοπικ.Μαλιστα πιστευω οτι θα πρεπει να ειναι και ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ αυστηροι και παραδειγματος χαρη γνωμες που περιεχουν και προσωπικα ξεκατινιασματα να σβηνονται παρα αυτα,ετσι ωστε να γινει συνηθεια να γραφει ο αλλος κοσμια,και δεν εννοω σαν ακαδημαϊκος οπως το θετει ο rage δηλαδη το "ρε μαλακα" δεν μπορει να αντιμετωπιστει σαν βρισια.Να ξεκαθαριζονται ΑΜΕΣΑ τα off topic.Επισης να καθοριστεη η ενοτητα χαβαλες για οιαδηποτε ξεκατατινιασματα,βρισιδια

β) Θεματα προσωπικων εκτιμησεων,αναλυσεων κλπ :
Μου φαινεται πως ειναι αναγκη να ξεκαθαρισουμε τι θα μπαινει στις κυριοτερες θεματικες ενοτητες Ειδησεις και Θεωρητικες συζητησεις.Προτεινω να μπαινουν στις ειδησεις ΚΑΘΑΡΑ ΕΙΔΗΣΕΙΣ και μαλιστα με πηγη αν αυτο ειναι δυνατο,και ο πολιτικος σχολιασμος να γινεται σε ξεχωριστο ποστ ακομα και απο τον ιδιο τον συγγραφεα,και ΣΕ ΚΑΜΙΑ περιπτωση αναμικτα πολιτικα σχολια με ειδησεις.Στις Θεωρητικες συζητησεις να μπαινουν ερωτησεις και γνωμεις-αποψεις και να υπαρχει τεραστια προσοχη και τοσο στην αρθρωση και συνταξη μιας φρασης-παραγραφου οσο και στην στηριξη της με επιχειρηματα*,παραδειγματα και συλλογισμους.Επισης να παιρνει ο καθενας εστω ενα λεπτο (και δυο ανασες),αυτο αρκει για να σκεφθει την τοποθετηση του αλλου,και αλλο ενα λεπτο την δικη του απαντηση.
Προσοχη αλλο γνωμη και αλλο αναλυση,η γνωμη ειναι κατι συντομο και εκφραζει μια οπτικη γνωνια,ενω η αναλυση εκφραζει καθαρα μια μεγαλη και κουραστικη θεση
πχ η γνωμη: μου για το μακεδονικο ειναι οτι θα πρεπει να αποφασισει κοινα το μερος των σκοπιανων και ελληνων που ζουν την μακεδονια για το ονομα τους
η αναλυση : μου για το μακεδονικο ειναι οτι τα συνορα ειναι φιασκο των αστων,τα συμφεροντα καθοριζουν την πολιτικη καθε χωρας και ποτιζει με το πατριωτικο ενστικο μπλα μπλα μπλα....
Για αυτο το λογο να ανοιχτει ενα ξεχωριστο τοπικ με ονομα πχ "προσωπικες αναλυσεις" και εκει να βαζει ο καθενας την αναλυση του.

γ)Επισης πολυ σημαντικο. Ενα εκπαιδευτικο,μορφωτικο,πληροφοριακο τοπικ.Με υποενοτητες Ιστορικα,Ιδεολογικα-θεωρητικα (αν μπορει να γινει κατι τετοιο).Οπου θα μπορει ο καθενας να ρωτα χωρις ντροπες και μαλακιες για το καθε θεμα και αν θελει να εχει και πολιτικο σχολιασμο ΤΗΣ ΑΡΕΣΚΕΙΑΣ του ομως μην πεσει ο καθε οπαδος να του αρχισει και σε ενα τετοιο τοπικ δεν θα πρεπει αν ειναι δεκτες οι διαφωνιες και συζητησεις.
π.χ ρωταω εγω τι εγινε στην ουκρανικη επανασταση το 1956 αν δεν κανω λαθος.
Μου απανταει πχ ο οβερκιλλ οτι εγιναν αυτα και αυτα και βαζει και μια πηγη,μια παραπομπη,ενα βιβλιο.Δεν θα πρεπει να ειναι δυνατο να ερθει ο λεο και να απαντησει στον οβερκιλλ κατα πως νομιζει αυτος οτι εγιναν τα πραγματα! Αυτο που θα του επιτρεπεται ειναι να βαλει την δικη του εκδοχη για τα γεγονοτα απο την ΑΡΧΗ εως το ΤΕΛΟΣ και σε οτι ερχεται αντιθετο με οσα λεει ο οβερκιλλ να βαζει και δικες του πηγες.

δ) Αφησα το σημαντικοτερο για το τελος! Πως συγκρατησουμε τους εαυτους: (Απαραιτητη προυποθεση για να γινει συζητηση)


1) Δεν χρειαζεται ολοι να εχουμε γνωμη για τα παντα.Σε πραγματα που ξερουμε κουτσα στραβα ή καθολου ειτε τοα βαζουμε ως ερωτημα στο τοπικ μορφωτικο τοπικ ειτε απλως δεν μιλαμε!!
Ενας σπουδαιος τυπος δεν (θυμαμαι ποιος) ειχε πει οτι ειναι πιο σημαντικο να ξερεις να ακους παρα να αρθρωνεις ευκολα λογο,επισης ενας καθηγητης μου στο γυμνασιο ειχε πει "ολοι εχουμε ματια και αυτια αλλα λιγοι ακουμε και βλεπουμε",σκεφτειτε το Laughing Laughing
Δεν ειναι κακο να ακους,ειναι πολυ καλυτερο απο το να ξεσκιζεσαι να μιλησεις

2) Πρεπει να ξεκαθαρισουμε ενα πραγμα στο μυαλο μας.
Θελουμε να πεισουμε τον κοσμο με τις ιδεες μας Ή βγαλουμε ενα συμπερασμα,να εξελιχτουμε,να καταληξουμε καπου.
Πραγμα που και οι αρχαιοι ελληνες ειχαν συνειδητοποιησει και απο τοτε φτυνανε τους δημαγωγους ρητορες και πολιτικους(μαλιστα υπηρχε και ποινη!) Ειχαν καταλαβει το εξης σημαντικο ειναι προτιμοτερο για εμας και το κοινωνικο συνολο να παμε μπροστα μεσω της διαλεκτικης και της συζητησης παρα να πεισουμε καποιον για να ικανοποιησουμε τον βραχυ εγωισμο μας.Απο εκει αρχιζει και ο σεβασμος,απο την κατανοηση του αλλου σαν συνομιλητη με κοινο σκοπο να βγαλετε "μια ακρη" περα απο μικροπολιτικες διαφωνιες.
Αυτο ειναι το νοημα και του ελευθεριακου φορουμ

Αυτα ειναι οσα μου ηρθαν στο μυαλο.


*Επιχειρημα ειναι μια συλλογιστικη πορεια που εχει ΔΥΟ προκειμενες και καταληγει σε ενα συμπερασμα
π.χ -οι μηλιες ειναι δεντρα-
-τα δεντρα φωτοσυνθετουν-
Αρα οι μηλιες φωτοσυνθετουν
Σημ: ωστοσο για να μπορει να χαρακτηριστει το επιχειρημα ορθο προϋποθεση ειναι οι προκειμενες να βασιζονται σε αληθη στοιχεια
(επεσε παντοφλα απο την δεσποινιδα χωριςονομαγαμιολη,οποτε διορθωνω)


απαντησεις του στυλ "ειμαι συμφωνος ή διαφωνω" με οσα λεει ο τροτσκας δεν γινονται δεκτες.Απαιτειται και συγκεκριμενοποιηση που διαφωνεις,που συμφωνεις και φυσικα αιτιολογηση





Έχει επεξεργασθεί από τον/την joseph the judge στις Τετ Φεβ 16, 2011 10:18 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
XwrisOnomaGamioli




Αριθμός μηνυμάτων : 338
Reputation : 3
Ημερομηνία εγγραφής : 10/12/2010

Ανασυγκρότηση του φόρουμ!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ανασυγκρότηση του φόρουμ!!!!   Ανασυγκρότηση του φόρουμ!!!! I_icon_minitimeΤετ Φεβ 16, 2011 10:09 pm

nai symfwnw με μια διαφορα.
ενα επιχειρημα μπορει ν χει κ μια προκειμενη.
επιπελον δυο προκειμενες κ ενα συμπερασμα δεν συγκροτουν απαραιτητα ορθο επιχειρημα
(ο αστυνομικος ειναι οργανο
τα μπουζουκια ειναι οργανα
αρα ο αστυνομικος ειναι μπουζουκι)
Υποθετω,μολις φορτωσα τους admins μ ενα επιπλεον σχολιο για διαγραφη,αλλα τι ν κανω που ειναι λαθος αυτο που λες.....?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.youtube.com/user/XwrisOnomaGamioli?feature=mhee
joseph the judge

joseph the judge


Αριθμός μηνυμάτων : 347
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 16/11/2010
Τόπος : αθηνα

Ανασυγκρότηση του φόρουμ!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ανασυγκρότηση του φόρουμ!!!!   Ανασυγκρότηση του φόρουμ!!!! I_icon_minitimeΤετ Φεβ 16, 2011 10:49 pm

για να ολοκληρωσω την προταση μου προτεινω μια ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ φωτογραφια που νομιζω οτι θα αρεσει ακομα και στον λινκιν!! και δινει και ενα ωραιο στιγμα οτι το μπλοκ ειναι σε διαφορετικα πλαισια απο τα καπιταλιστικα......

Ισως θα μπορουσε με photoshop να προστεθει ενα "σκεψου ελευθερα" απο κατω ή ενα "μην σε παρασυρει το ποταμι τους" "βγες απο τον κοσμο τους" ή κατι τετοιο......


Ανασυγκρότηση του φόρουμ!!!! Bubblesza

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Brognor

Brognor


Αριθμός μηνυμάτων : 476
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 18/11/2010
Ηλικία : 38

Ανασυγκρότηση του φόρουμ!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ανασυγκρότηση του φόρουμ!!!!   Ανασυγκρότηση του φόρουμ!!!! I_icon_minitimeΤετ Φεβ 16, 2011 11:13 pm

Ηθελα να απαντησω στον Rage στο καναλι σου οβερκιλλ αλλα το ΥΤ γαμιεται και μου εσβησε ενα ολοκληρο κειμενο... Τεσπα καλυτερα να μην τοποθετηθω επι του θεματος...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.youtube.com/user/Brognor
????????
Επισκέπτης




Ανασυγκρότηση του φόρουμ!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ανασυγκρότηση του φόρουμ!!!!   Ανασυγκρότηση του φόρουμ!!!! I_icon_minitimeΤετ Φεβ 16, 2011 11:52 pm

Για το banner,προσωπικά έχω δηλώσει ότι δε μ'ενδιαφέρει,συνεπώς και δεν πρόκειται να εκφέρω γνώμη στις συζητήσεις γι'αυτό ή να ψηφίσω σε τυχόν ψηφοφορία.Θα βάλω απλά αυτό που επιλέξατε και αποποιούμαι κάθε άλλη ευθύνη.

Για το περιεχόμενο,αν κοιτάξετε θα δείτε ότι έχω κάνει ήδη γενναίες εκκαθαρίσεις.Πέραν των θεμάτων του Σκουπιδοτενεκέ και του Χαβαλέ,που έχουν φτιαχτεί για την πλάκα,στα υπόλοιπα προοδευτικά τσεκάρω και σβήνω ό,τι off topic υπάρχει (με ελάχιστες εξαιρέσεις,αν κάτι δεν οδηγεί σε εκτεταμένο εκτροχιασμό της συζήτησης) και φυσικά όλες τις κόντρες.

Στο ζήτημα της θεματολογίας,εκτός και αν μου το ζητήσει ο συντάκτης ενός θέματος (όπως π.χ. έκανε ο kremala για κάποια θέματά του) ή πρόκειται περί ενός θέματος που αποτελεί on purpose τρολλιά,δεν μπορώ να σβήσω κάτι.Πολλά μπορεί να μη μ'αρέσουν,αλλά πως να τα σβήσω?Τι θα πω,"αυτό το βρίσκω μαλακία και το σβήνω"?Δεν έχω την αυταπάτη ότι είμαι ο Πάπας για να διατηρώ το αλάθητο.Το βρίσκω παραλογισμό ως admin να σβήνω ό,τι θέμα δε μ'αρέσει.Αν διαφωνείτε σ'αυτό,πείτε μου.

Στη συζήτηση "Βασικά πράγματα για αρχή",υπάρχει thread παραπόνων και το κάθε μέλος μπορεί να δημιουργήσει θέμα που θα λέει suggestions για τη βελτίωση του φόρουμ,οπότε δε νομίζω ότι χρειάζεται και νέα υποκατηγορία.

Σχετικά με αυτά που λέει ο Rage,συμφωνώ ότι το ζήτημα έχει γίνει υπερβολικά καφενείο,αλλά απ'την άλλη διαφωνώ και στην υποχρεωτική χρήση "επιτηδευμένου" λόγου.Θεωρώ ότι αυτό που έχει σημασία είναι η ουσία των λόγων,όχι η μορφή τους.Αν κάποιος παραθέτει επιχειρήματα σ'ένα post του,δεν πρόκειται να το σβήσω μόνο και μόνο επειδή δεν έχει κατάλληλο ύφος.Σημασία έχει θα έλεγα ότι έχει σοβαρή διάθεση για διάλογο.

Αυτό που με προβληματίζει στη δημιουργία πολλών υποενοτήτων,είναι ότι η περιήγηση στο φόρουμ θα γίνει υπερβολικά δύσχρηστη,γιατί κανείς δεν πρόκειται να τις κοιτάζει όλες,ειδικά όταν θα έχουν από λίγα πράγματα η κάθεμια.

Για την υποενότητα των ειδήσεων,δεν καταλαβαίνω ποιο το κακό στο σχήμα που υπάρχει τώρα "είδηση=>σχολιασμός".Στα περισσότερα threads,ο κορμός είναι ο ίδιος,μια είδηση με παράθεση πηγής και από κάτω συζήτηση σχετικά με το γεγονός.Είναι η κλασσική μέθοδος που υπάρχει και σ'όλα τα blogs,δεν καταλαβαίνω γιατί αυτό αποτελεί άσχημο.Πρώτα παρατίθεται η είδηση και μετά συζητάμε πάνω στο θέμα.

Αυτό περί "γνώμης" και "ανάλυσης" δεν το καταλαβαίνω καλά.Για εμένα,αποτελούν έννοιες συνυφασμένες.Η κάθε γνώμη που έχουμε,αιτιολογείται από κάποια επιχειρήματα,τα οποία αποτελούν την ανάλυση.Η ανάλυση,αντίθετα μ'αυτό που έχουμε στο μυαλό μας,δε σημαίνει ότι είναι αναγκαστικά ολόκληρη διατριβή πάνω στο θέμα.Μπορεί να είναι μια απλή παράγραφος,υποστηρίζω αυτό γιατί έτσι και έτσι.Γνώμη χωρίς αιτιολόγηση είναι απλώς κάτι ανούσιο σε μια συζήτηση,παραπέμπει στο γνωστό ρητό του Dirty Harry που όλοι γνωρίζετε.

ΥΓ:Φοίβο,το '56 η επανάσταση ήταν η ουγγρική Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
joseph the judge

joseph the judge


Αριθμός μηνυμάτων : 347
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 16/11/2010
Τόπος : αθηνα

Ανασυγκρότηση του φόρουμ!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ανασυγκρότηση του φόρουμ!!!!   Ανασυγκρότηση του φόρουμ!!!! I_icon_minitimeΠεμ Φεβ 17, 2011 12:49 pm

L3o ΧΞΣ έγραψε:
Για το banner,προσωπικά έχω δηλώσει ότι δε μ'ενδιαφέρει,συνεπώς και δεν πρόκειται να εκφέρω γνώμη στις συζητήσεις γι'αυτό ή να ψηφίσω σε τυχόν ψηφοφορία.Θα βάλω απλά αυτό που επιλέξατε και αποποιούμαι κάθε άλλη ευθύνη.

Για το περιεχόμενο,αν κοιτάξετε θα δείτε ότι έχω κάνει ήδη γενναίες εκκαθαρίσεις.Πέραν των θεμάτων του Σκουπιδοτενεκέ και του Χαβαλέ,που έχουν φτιαχτεί για την πλάκα,στα υπόλοιπα προοδευτικά τσεκάρω και σβήνω ό,τι off topic υπάρχει (με ελάχιστες εξαιρέσεις,αν κάτι δεν οδηγεί σε εκτεταμένο εκτροχιασμό της συζήτησης) και φυσικά όλες τις κόντρες.

Στο ζήτημα της θεματολογίας,εκτός και αν μου το ζητήσει ο συντάκτης ενός θέματος (όπως π.χ. έκανε ο kremala για κάποια θέματά του) ή πρόκειται περί ενός θέματος που αποτελεί on purpose τρολλιά,δεν μπορώ να σβήσω κάτι.Πολλά μπορεί να μη μ'αρέσουν,αλλά πως να τα σβήσω?Τι θα πω,"αυτό το βρίσκω μαλακία και το σβήνω"?Δεν έχω την αυταπάτη ότι είμαι ο Πάπας για να διατηρώ το αλάθητο.Το βρίσκω παραλογισμό ως admin να σβήνω ό,τι θέμα δε μ'αρέσει.Αν διαφωνείτε σ'αυτό,πείτε μου.

Στη συζήτηση "Βασικά πράγματα για αρχή",υπάρχει thread παραπόνων και το κάθε μέλος μπορεί να δημιουργήσει θέμα που θα λέει suggestions για τη βελτίωση του φόρουμ,οπότε δε νομίζω ότι χρειάζεται και νέα υποκατηγορία.

Σχετικά με αυτά που λέει ο Rage,συμφωνώ ότι το ζήτημα έχει γίνει υπερβολικά καφενείο,αλλά απ'την άλλη διαφωνώ και στην υποχρεωτική χρήση "επιτηδευμένου" λόγου.Θεωρώ ότι αυτό που έχει σημασία είναι η ουσία των λόγων,όχι η μορφή τους.Αν κάποιος παραθέτει επιχειρήματα σ'ένα post του,δεν πρόκειται να το σβήσω μόνο και μόνο επειδή δεν έχει κατάλληλο ύφος.Σημασία έχει θα έλεγα ότι έχει σοβαρή διάθεση για διάλογο.

Αυτό που με προβληματίζει στη δημιουργία πολλών υποενοτήτων,είναι ότι η περιήγηση στο φόρουμ θα γίνει υπερβολικά δύσχρηστη,γιατί κανείς δεν πρόκειται να τις κοιτάζει όλες,ειδικά όταν θα έχουν από λίγα πράγματα η κάθεμια.

Για την υποενότητα των ειδήσεων,δεν καταλαβαίνω ποιο το κακό στο σχήμα που υπάρχει τώρα "είδηση=>σχολιασμός".Στα περισσότερα threads,ο κορμός είναι ο ίδιος,μια είδηση με παράθεση πηγής και από κάτω συζήτηση σχετικά με το γεγονός.Είναι η κλασσική μέθοδος που υπάρχει και σ'όλα τα blogs,δεν καταλαβαίνω γιατί αυτό αποτελεί άσχημο.Πρώτα παρατίθεται η είδηση και μετά συζητάμε πάνω στο θέμα.

Αυτό περί "γνώμης" και "ανάλυσης" δεν το καταλαβαίνω καλά.Για εμένα,αποτελούν έννοιες συνυφασμένες.Η κάθε γνώμη που έχουμε,αιτιολογείται από κάποια επιχειρήματα,τα οποία αποτελούν την ανάλυση.Η ανάλυση,αντίθετα μ'αυτό που έχουμε στο μυαλό μας,δε σημαίνει ότι είναι αναγκαστικά ολόκληρη διατριβή πάνω στο θέμα.Μπορεί να είναι μια απλή παράγραφος,υποστηρίζω αυτό γιατί έτσι και έτσι.Γνώμη χωρίς αιτιολόγηση είναι απλώς κάτι ανούσιο σε μια συζήτηση,παραπέμπει στο γνωστό ρητό του Dirty Harry που όλοι γνωρίζετε.

ΥΓ:Φοίβο,το '56 η επανάσταση ήταν η ουγγρική Wink

Εχεις μπερδεψει/παραφρασει μερικα απο αυτα που λεω,δεν μπορω να πω κατι παραπανω!Μην κολλας στα "αρθρα" δες λιγο την ουσια,το πνευμα οσων λεω και διαφωνησε ή συμφωνησε πανω σε αυτο.

Οσο για την γνωμη και την αναλυση ισως σε βοηθησει η σημασιολογια τους

γνωμη:η άποψη, η αντίληψη που έχει διαμορφώσει κάποιος σχετικά με ένα θέμα, αυτό που νομίζει κάποιος ότι είναι σωστό, ότι ισχύει||Απόφθεγμα.

αναλυση:η ενέργεια του αναλύω, ο διαχωρισμός των στοιχείων από τα οποία αποτελείται ένα όλο, με σκοπό την επισήμανση και τη μελέτη τους.Λεπτομεριακή και σε βάθος εξέταση
αναλυω:εξηγώ||εξετάζω λεπτομεριακά

(απο λεξικο)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Ανασυγκρότηση του φόρουμ!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ανασυγκρότηση του φόρουμ!!!!   Ανασυγκρότηση του φόρουμ!!!! I_icon_minitimeΠεμ Φεβ 17, 2011 10:35 pm

Φοίβο,με το προηγούμενο post μου δεν απαντούσα μόνο σ'εσένα,αλλά σε όλους όσους διατύπωσαν προτάσεις,λέγοντας σε ποια σημεία συμφωνώ και τυχόν ενστασείς μου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
joseph the judge

joseph the judge


Αριθμός μηνυμάτων : 347
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 16/11/2010
Τόπος : αθηνα

Ανασυγκρότηση του φόρουμ!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ανασυγκρότηση του φόρουμ!!!!   Ανασυγκρότηση του φόρουμ!!!! I_icon_minitimeΠαρ Φεβ 18, 2011 12:49 pm

L3o ΧΞΣ έγραψε:
Φοίβο,με το προηγούμενο post μου δεν απαντούσα μόνο σ'εσένα,αλλά σε όλους όσους διατύπωσαν προτάσεις,λέγοντας σε ποια σημεία συμφωνώ και τυχόν ενστασείς μου.


ναι ρε συ το καταλαβα!! εγω μιλουσα για οσα ειχαν να κανουν με το δικο μου ποστ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Ανασυγκρότηση του φόρουμ!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ανασυγκρότηση του φόρουμ!!!!   Ανασυγκρότηση του φόρουμ!!!! I_icon_minitimeΠαρ Φεβ 18, 2011 6:34 pm

Όλα τα off topic,οι ύβρεις και γενικότερα το trolling σε όλα τα θέματα,σβήστηκαν.Παρακαλώ αναλάβετε το θέμα του banner.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
TheKillerRabbit

TheKillerRabbit


Αριθμός μηνυμάτων : 296
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 18/12/2010

Ανασυγκρότηση του φόρουμ!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ανασυγκρότηση του φόρουμ!!!!   Ανασυγκρότηση του φόρουμ!!!! I_icon_minitimeΠαρ Φεβ 18, 2011 6:58 pm

Θα κάνω σήμερα μερικές διαφορετικές προτάσεις, ως ο γραφίστας της υπόθεσης. Και τα συζητάμε.

Επίσης ένα μπράβο στον Λίο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Θωμάς




Αριθμός μηνυμάτων : 168
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 16/11/2010

Ανασυγκρότηση του φόρουμ!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ανασυγκρότηση του φόρουμ!!!!   Ανασυγκρότηση του φόρουμ!!!! I_icon_minitimeΠαρ Φεβ 18, 2011 7:44 pm

Πρέπει να μπει εικόνα στο banner οπωσδήποτε;; Δεν θα ήταν καλή ιδέα να αναρτηθεί το όνομα του φόρουμ ή του λογότυπου καλλιγραφικα;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Brognor

Brognor


Αριθμός μηνυμάτων : 476
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 18/11/2010
Ηλικία : 38

Ανασυγκρότηση του φόρουμ!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ανασυγκρότηση του φόρουμ!!!!   Ανασυγκρότηση του φόρουμ!!!! I_icon_minitimeΠαρ Φεβ 18, 2011 8:09 pm

Παραμενω στις αποψεις μου Smile Ελευθερη Σκεψη ("a-las-barricadas...", "...συζητησεις ελευθεριακου χαρακτηρα!..." κλπ.) σημαινει για μενα ελευθεριακα συμβολα που γενικα συμβολιζουν τον αντιεξουσιαστικο, αριστερο και αναρχικο χωρο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.youtube.com/user/Brognor
Rationalista

Rationalista


Αριθμός μηνυμάτων : 87
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 21/11/2010

Ανασυγκρότηση του φόρουμ!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ανασυγκρότηση του φόρουμ!!!!   Ανασυγκρότηση του φόρουμ!!!! I_icon_minitimeΠαρ Φεβ 18, 2011 10:44 pm

Θωμάς έγραψε:
Πρέπει να μπει εικόνα στο banner οπωσδήποτε;; Δεν θα ήταν καλή ιδέα να αναρτηθεί το όνομα του φόρουμ ή του λογότυπου καλλιγραφικα;

Συμφωνώ με τον Θωμά. Προτείνω να περιμένουμε τον Killerabbit να φτιάξει ότι γουστάρει και να κάνουμε ψηφοφορία με την επιλογή του Θωμά, του κιλλερ και όσων ακόμα προτείνουν εκ νέου μπάνερ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maurokatsikos

maurokatsikos


Αριθμός μηνυμάτων : 181
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 19/11/2010

Ανασυγκρότηση του φόρουμ!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ανασυγκρότηση του φόρουμ!!!!   Ανασυγκρότηση του φόρουμ!!!! I_icon_minitimeΣαβ Φεβ 19, 2011 10:26 am

Τι δραματα ειναι αυτα;
Εχασα κατι;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Ανασυγκρότηση του φόρουμ!!!!
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 3Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Ο χαρακτήρας του φόρουμ
» Επαναλειτουργία του φόρουμ
» Διαχειριση φορουμ
» Πως θέλετε το φόρουμ?
» Για τους εθνικιστές του φόρουμ:συζήτηση επί οικονομικής βάσης!

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Ελεύθερη Σκέψη :: Σχετικά με το φόρουμ :: Προτάσεις για Βελτίωση-
Μετάβαση σε: