Ελεύθερη Σκέψη
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ελεύθερη Σκέψη

Ένα φόρουμ για συζητήσεις ελευθεριακού χαρακτήρα!!
 
ΑρχικήΦόρουμΕικονοθήκηΑναζήτησηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση
Καλώς ήρθατε στην Ελεύθερη Σκέψη! Κάθε μέλος μπορεί να προτείνει αλλαγές στην εμφάνιση του φόρουμ καθώς επίσης και να συμμετέχει σε όλες τις αποφάσεις. Καλά ποστ!!

 

 Αναρχοχριστιανισμός

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
@simvatos

@simvatos


Αριθμός μηνυμάτων : 60
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 16/11/2010

Αναρχοχριστιανισμός Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Αναρχοχριστιανισμός   Αναρχοχριστιανισμός I_icon_minitimeΠαρ Δεκ 31, 2010 7:50 pm

Είναι συνηθισμένο να συζητάμε για τάσεις του αναρχισμού που είναι αμφιλεγόμενες και ο αναρχοχριστιανισμός αναμφίβολα ανήκει σε αυτές...Όποιος ξέρει κάτι ας πει...Γνώση,γνώμη λινκ τα πάντα...

Αυτά που εγώ ξέρω πάνω πάνω είναι ότι είναι χωρισμένοι σε πολλές φιλοσοφίες από μόνοι τους...Πολλές φορές ταυτίζονται με τους αναρχοπασιφιστές δεδομένου το ότι δεν δέχονται βία ως μέσο δράσης...Από εκεί και πέρα οι πιο άκυροι κατά τη γνώμη μου είναι αυτοί οι οποίοι όχι απλά πιστεύουν σε θεό αλλά KAI στην εκκλησία σαν θεσμό...Μετά υπάρχουν από όσο ξέρω κάποιοι που δέχονται θεό αλλά σε καμία περίπτωση εκκλησία παπάδες τα σχετικά και λένε ότι ο θεός και η βασιλεία του δεν έχει καμία σχέση με εδώ κάτω και δεν ασχολείται οπότε θεωρούν ότι δεν παραβιάζουν την ελευθερη βούληση του αναρχικού στη ζωή του...Μετά υπάρχουν αυτοί που είναι άθεοι(ναι υπάρχουν) και φυσικά δεν δέχονται εκκλησία και ούτε δέχονται θεική μορφή του χριστού καθώς δεν δέχονται θεό...Απλά στηρίζουν την διδασκαλία του χριστού με την έννοια της αλληλεγγύης,της αγάπης,του πασιφισμού και αυτοί που το έφτασαν παραπέρα μιλάνε για τον πρώτο αναρχικό στην ουσία που μίλησε για ισότητα φύλων,εκμηδένισε την σημασία της εθνικότητας και μίλησε για παγκόσμια αδερφική αγάπη,αντικρατιστής,ενάντια στο χρήμα και στην λογική του,και τέλος οτι αρνήθηκε εξουσίες και ιεραρχία,(εκτός λένε από την επουράνια που δεν τους απασχολεί)

Αυτά...Αν έχετε κάτι να προσθέσετε ή να σχολιάσετε θέλω πραγματικά να το ακούσω γιατί είναι ελάχιστα αυτά που ξέρω και στην πλειοψηφία τους είναι συμπληρωμένα με την λογική....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Αναρχοχριστιανισμός Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αναρχοχριστιανισμός   Αναρχοχριστιανισμός I_icon_minitimeΚυρ Ιαν 02, 2011 1:21 pm

As I see things,αναρχοχριστιανισμός είναι το παράγωγο της επιφανειακής προσέγγισης της αναρχικής κοινωνίας,ως μιας κοινωνίας που όλοι θα είμαστε αγαπημένοι και θα περνάμε όμορφα,όμορφα,όμορφα.Έχω συναντήσει πολλούς,χωρίς σοβαρό θεωρητικό υπόβαθρο,που βλέπουν την αναρχία από ένα χίππηκο πρίσμα και την έχουν στο μυαλό τους σαν το στρουμφοχωριό και όλα τους τα επιχειρήματα περιορίζονται σε "γούτσου-γούτσου" συναισθηματισμούς.Όταν λοιπόν αυτοί οι κόπανοι μαζεύονται πολλοί,πετάγεται και κάποιος που πήγαινε κατηχητικό μικρός και δεν μπορεί να βγάλει τον καλό Χριστούλη απ'το μυαλό του και ρίχνει την ιδέα περί αναρχοχριστιανισμού.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
@simvatos

@simvatos


Αριθμός μηνυμάτων : 60
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 16/11/2010

Αναρχοχριστιανισμός Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αναρχοχριστιανισμός   Αναρχοχριστιανισμός I_icon_minitimeΚυρ Ιαν 02, 2011 5:04 pm

Ενδιαφέρουσα και διασκεδαστική προσέγγιση Very Happy Κάτι πιο θεωρητικό κυκλοφορεί? Razz Κάτι για ιδέες πρακτικές κλπ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Kenny

Kenny


Αριθμός μηνυμάτων : 157
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 19/11/2010
Ηλικία : 29
Τόπος : Πάτρα

Αναρχοχριστιανισμός Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αναρχοχριστιανισμός   Αναρχοχριστιανισμός I_icon_minitimeΚυρ Ιαν 09, 2011 2:41 pm

Οριστε: http://akeldama09.blogspot.com/

Και αγιος τους, ο αγιος Σπασιος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
eimainefelim

eimainefelim


Αριθμός μηνυμάτων : 13
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 22/11/2010

Αναρχοχριστιανισμός Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αναρχοχριστιανισμός   Αναρχοχριστιανισμός I_icon_minitimeΚυρ Ιαν 09, 2011 8:36 pm

@simvatos έγραψε:
Είναι συνηθισμένο να συζητάμε για τάσεις του αναρχισμού που είναι αμφιλεγόμενες και ο αναρχοχριστιανισμός αναμφίβολα ανήκει σε αυτές...Όποιος ξέρει κάτι ας πει...Γνώση,γνώμη λινκ τα πάντα...

Αυτά που εγώ ξέρω πάνω πάνω είναι ότι είναι χωρισμένοι σε πολλές φιλοσοφίες από μόνοι τους...Πολλές φορές ταυτίζονται με τους αναρχοπασιφιστές δεδομένου το ότι δεν δέχονται βία ως μέσο δράσης...Από εκεί και πέρα οι πιο άκυροι κατά τη γνώμη μου είναι αυτοί οι οποίοι όχι απλά πιστεύουν σε θεό αλλά KAI στην εκκλησία σαν θεσμό...Μετά υπάρχουν από όσο ξέρω κάποιοι που δέχονται θεό αλλά σε καμία περίπτωση εκκλησία παπάδες τα σχετικά και λένε ότι ο θεός και η βασιλεία του δεν έχει καμία σχέση με εδώ κάτω και δεν ασχολείται οπότε θεωρούν ότι δεν παραβιάζουν την ελευθερη βούληση του αναρχικού στη ζωή του...Μετά υπάρχουν αυτοί που είναι άθεοι(ναι υπάρχουν) και φυσικά δεν δέχονται εκκλησία και ούτε δέχονται θεική μορφή του χριστού καθώς δεν δέχονται θεό...Απλά στηρίζουν την διδασκαλία του χριστού με την έννοια της αλληλεγγύης,της αγάπης,του πασιφισμού και αυτοί που το έφτασαν παραπέρα μιλάνε για τον πρώτο αναρχικό στην ουσία που μίλησε για ισότητα φύλων,εκμηδένισε την σημασία της εθνικότητας και μίλησε για παγκόσμια αδερφική αγάπη,αντικρατιστής,ενάντια στο χρήμα και στην λογική του,και τέλος οτι αρνήθηκε εξουσίες και ιεραρχία,(εκτός λένε από την επουράνια που δεν τους απασχολεί)

Αυτά...Αν έχετε κάτι να προσθέσετε ή να σχολιάσετε θέλω πραγματικά να το ακούσω γιατί είναι ελάχιστα αυτά που ξέρω και στην πλειοψηφία τους είναι συμπληρωμένα με την λογική....

Σωστή είναι η προσέγγιση σου για τον αναρχοχριστιανισμό οι δεύτεροι είναι άθρησκοι που δεν δέχονται την εκκλησία όντως έρχονται πολύ κοντά με τον αναρχοπασιφισμό σαν ιδεολογία αλλά ξεχνάτε ότι
Στην αγία γραφή ο θεός έχει βασιλεία king και μέσα στη γραφή στην παλαιά διαθήκη όταν παρακούνε το θεό οι πιστοί του παθαίνουν χολέρες λέπρες και αρρώστιες albino . Οι τελευταίοι έχουν τον χριστό σαν έναν φιλόσοφο.
Αναρχία και χριστιανισμός δεν πάνε μαζί scratch scratch scratch είναι σαν να λες χριστιανός και μουσουλμάνος ο θεός έχει λένε οι γραφέςτων χριστιανών βασιλεία και οι άνθρωποι που τον ακολουθούν στο παράδεισο τους έχει γίνει πλύση εγκεφάλου για να κάθονται ήσυχοι και να ψάλλουν μαζί με τους αγγέλους flower Δεν έχει καμιά σχέση η βασιλεία με την αναρχία
Αν και δεν μπορείς να τους επιβάλλεις να μην πιστεύουν σε κάτι απλά αν τους δείξεις πόσο ανόητο είναι να πιστεύουν σε αυτό. rabbit
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MaIraChaos

MaIraChaos


Αριθμός μηνυμάτων : 9
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 08/12/2010
Ηλικία : 38

Αναρχοχριστιανισμός Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αναρχοχριστιανισμός   Αναρχοχριστιανισμός I_icon_minitimeΤετ Ιαν 12, 2011 2:49 pm

Δε θα μπορούσα ποτέ να φανταστώ...οτι κ αν ειναι αυτό που υποδηλώνει η λέξη "αναρχοχριστιανισμός"... γνωμη μου οτι αυτα τα δυο ειναι τελείως ασυμβίβαστα. i really can't help but wonder: υπάρχει πραγματικά ανθρωπος που πιστευει σε αυτή τη νώθη έννοια?? Rolling Eyes Shocked Όσο για εκείνους που αυτοκαλούνται 'αναρχικοί' αλλά ταυτόχρονα ακολουθούν το "θεσμό" της εκκλησίας No ....no words.. δεν εχω γνωρίσει κανένα,αν και η συζητηση με εναν απο αυτούς sounds like fun! Razz τουλαχιστον "ενδιαφέρουσα"??
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.youtube.com/user/altheaChaos
 
Αναρχοχριστιανισμός
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Ελεύθερη Σκέψη :: Γενικές συζητήσεις :: Θεωρητικές συζητήσεις-
Μετάβαση σε: